δυσκοιλιότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39

    δυσκοιλιότητα

    Πώς μπορείς να την καταπολεμήσεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Μεγάλο θέμα!

    Το αντιμετώπισα και ως παρεπόμενο των βουλιμικών μου εξάρσεων αλλά και την περίοδο που υπηρετούσα στον στρατό.Ομολογώ πως έχω κάνει τα πάντα.Έχω δοκιμάσει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά,φυτικό και χημικό.

    Από την εμπειρία μου γνωρίζω τα εξής:

    Για να λυθεί, όλοι θα σου πουν ν' αυξήσεις την ημερήσια πρόσληψη φυτικών ινών.

    Αυτό μεταφράζεται σε καθημερινή λήψη φρούτων,λαχανικών,μαύρου ψωμιού ( προϊόντα ολικής άλεσης ).

    Έμφαση δίνεις σε:

    ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ( κάνει πολλή καλή δουλειά και έχει πολλή βιταμίνη C - MH φας πάνω από δύο την ημέρα όμως! )

    ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ ( εξαιρετικό για την περίπτωση και μπορείς να κάνεις και το εξής: Αφήνεις όλο το βράδυ μερικά δαμάσκηνα σ' ένα ποτήρι με νερό και το πρωί σηκώνεσαι και πίνεις το νερό μαζί με το χυμό που έχει διαλυθεί μέσα.Κάνει δουλειά!)

    ΣΤΑΦΥΛΙ ( Καλά εδώ γίνεται μάχη!Αν φας αρκετά τρέχεις! )

    ΑΧΛΑΔΙΑ ( Επίσης πολύ καλό αλλά ενδεχομένως όχι και τόσο δραστικό όσο τα παραπάνω )

    ΠΑΝΤΖΑΡΙΑ ( Εκπληκτικά και σε γεύση και σε "λειτουργία" Επίσης λόγω της χρωστικής κοκκινίζει ο τόπος ---} Ιδανικό εφέ αν είσαι Ολυμπιακός ) - Γενικώς λαχανικά και ζαρζαβατικά τα τρως γιατί κάνουν δουλειά!

    ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ - ΣΙΝΑΜΙΚΗ (φυλλα ) : Τα βράζεις και πίνεις το ζουμί.Βότανο που χρησιμοποιούν,κάποιοι,για χρόνια, καθημερινά για να έχουν το "επιθυμητό" αποτέλεσμα.

    ΛΑΔΙ: Ελαφρώς παρεξηγημένο αλλά βασικό για την καλή λειτουργία του εντέρου!Μια κουταλιά κάθε πρωί πριν φας ή πιεις οτιδήποτε και ενδέχεται μετά από λίγο να μην προλαβαίνεις ( συνιστάται να φοράς κάτι ανάλαφρο )

    Επίσης προτιμάς τα ολικής άλεσης προϊόντα!Μαύρο ψωμί,κράκερς ολικής μέχρι και μπισκότα τέτοιου τύπου!
    Εγώ χρησιμοποιώ, χρόνια, κάποιο ψωμί για τοστ και είμαι απόλυτα "ρυθμισμένος" .

    Τέλος:ΑΣΚΗΣΗ ή έστω κίνηση.Ειδικώς τα προγραμματάκια ενδυνάμωσης των κοιλιακών μυών κάνουν πολύ μα πάρα πολύ καλό!Βοηθούν στην κινητικότητα του εντέρου αλλά καλυτερεύουν και τη διάθεση που έμμεσα βοηθά και αυτή όταν η ψυχολογία μας διογκώνει το υπάρχον πρόβλημα.

    Αποφεύγεις:

    Μήλα ( λειτουργούν "ανασταλτικά" ),

    (Σε μεγάλη ποσότητα ):Ρύζια,μακαρόνια και τις πολλές αμυλούχες τροφές,γενικώς.
    Επίσης και οι πρωτεϊνούχες τροφές χωρίς τη συνοδεία σαλάτας κτλ προκαλούν δυσκοιλιότητα.

    ΑΓΧΟΣ! Μη μας γίνει και εμμονή! Όσο το πιέζεις τόσο δε σε "πιέζει"

    Αυτά θυμάμαι συνοπτικά για τις φυτικές μεθόδους ( δε σου προτείνω τις χημικές - δεν κάνουν κάτι πέρα από το να λύσουν το θέμα στιγμιαία )Κλείνοντας να πω πως δε σημαίνει πως όλες οι συνταγές θα λειτουργήσουν απαραίτητα.Το θέμα είναι να βρεις εσύ τι σου πάει και τι λειτουργεί στον οργανισμό σου.Επίσης καλό θα είναι να βρεις μια μέση λύση,εφαρμόσιμη για την υπόλοιπη σου ζωή και να "ρυθμιστείς" έτσι.Βλέπεις το σώμα είναι όπως το μάθουμε...

    Καλή επιτυχία! ( και καλό μας βόλι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Συμφωνώ με Κλεάνθη να μείνεις μακριά από καθαρτικά χάπια και άλλα τέτοιου είδους σκευάσματα. Εγώ τα χρησιμοποιούσα χωρίς να υπάρχει λόγος, σαν μέθοδο αποβολής του φαγητού μετά από κάθε βουλιμικό επεισόδιο. Εκτός του ότι σου προκαλούν απίστευτο πόνο χαμηλά στην κοιλιά, σε σημείο που να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ, μακροχρόνια χειροτερεύουν το πρόβλημα και κάποια στιγμή δε θα μπορείς να πηγαίνεις τουαλέτα χωρίς αυτά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    και μη ξεχνας, ΠΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Έχω να προσθέσω τα σύκα αλλά δυστυχώς μόνο γι'αυτή την εποχή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΜΟΛΙΣ ΠΙΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ ΤΡΕΧΩ!!!!!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΙ ΧΥΜΟΙ...ΑΣΧΕΤΑ Ε??ΚΙ ΟΜΩΣ!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    α καλα ο Ελληνικός όντως είναι βάλσαμοοοοο. Όποτε έχω τέτοιο 8έμα, φτιάχνω 1 ελληνικό, πίνω λίγο, ανάβω και ένα τσιγάρο και μέχρι να κάνω 3 τζούρες και να πιω 2 γουλιές τρέχω πανικόβλητη....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    ʼκουσα ότι η σοκολάτα πρέπει να αποφεύγεται από ανθρώπους με δυσκοιλιότητα. Ισχύει? Αν είναι έτσι, να την κόψω μαχαίρι!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4
    εγώ πάντως έχω αυτό το πρόβλημα από μικρή. όταν κάπνιζα με βοηθούσε πολύ το τσιγάρο. τώρα που το έκοψα με σοκολάτα ή/και καφέ τρέχω και δεν προλαβαίνω! εννοείται πως χρειάζεται και πολύ νερό...τα δαμάσκηνα και τα φρούτα πάντως ποτέ δεν με βοήθησαν και επειδή είναι αυτά που συνήθως συνιστώνται σε τέτοιες περιπτώσεις το έχω δοκιμάσει πολλές φορές. η μάμά μου παρόλα αυτά μου έφτιαχνε ένα τσάι που σε στέλνει κανονικότατα!!! γίνεται από "φύλλα Αλεξανδρείας" και δεν κάνει να πιεις πάνω από ένα ποτήρι γιατί μετά δεν συμμαζεύεται!!!!!!!!!!!!ελπίζω να βοήθησα!

  10. #10
    Να προσθέσω τις μπάμιες (σούπερ αποτέλεσμα), τα φασολάκια και το μπρόκολο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    17
    φυτικες ινες φορ δε γουιν!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    ερωτηση¨
    ποια δαμασκηνα ειναι αυτα που συνισταται να μουλιαζουμε, τα ξερα τυπου sunsweet η τα φρεσκα δαμασκηνα ?
    παντα την ειχα αυτη την ερωτηση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Eγω ξερω για τα αποξηραμενα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    τα ξερα παιδι μου!
    τα φρεσκα γιατι να τα μουλιασεις?
    μουλιαζεις τα ξερα και φουσκωνουν και μαλακωνουν και γινονται χλωρα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    οκ ανακεφαλαιωση
    μουλιαζω αποβραδυς ας πουμε 3 τεμαχια ξερα δαμασκηνα σε λιγο νερακι και πρωι πρωι καταναλωνω το περιεχομενο του ποτηριου. σε ποση ωρα ενεργει το μειγμα διοτι εχω ενα προβλημα μου ειναι αδυνατο να παω τουαλετα στη δουλεια λογω διαφορων συνθηκων. (το ξερω χαζομαρα ) αλλα δε θα ηθελα να μην το ελεγχω θελω να πηγαινω τουαλετα στο σπιτι μου -μετα τις 4μμ ) καμια εξτρα συμβουλη ?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •