HIPNOSTEDON - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 114

Thread: HIPNOSTEDON

  1. #61
    Keep_walking......... λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να άκολουθήσω το σκεπτικό σου.
    Στην πραγματικότητα δεν καταλαβαίνω καν αυτά που γράφεις...

    Andy.....μήπως θα σου ήταν πιο χρήσιμο να διάβαζες το θέμα από την αρχή και μετά ευχαρίστως να το ΞΑΝΑ κουβεντιάζαμε?

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Από την αρχή το διάβασα θεοφανία και δεν παίρνω το μέρος κάποιου γιατί ούτε με σηκώνει ούτε το θέμα είναι έκφραση απόψεων και μόνο.

    Απλά πιστεύω ότι το τόπικ αυτό είναι λίγο διαφορετικό από τα άλλα του στυλ \"με παράτησε το αγόρι μου, βοηθήστε με\" ή \"για να περνά η ώρα...\".

    Εδώ ο γιώργος ήρθε με ένα συγκεκριμένο αίτημα που προχώρησε στο τι πρέπει ο γιώργοε να κάνει και τι όχι και όχι στο τι πρέπει να κάνουμε -αν μπορούμε- εμείς για τον γιώργο.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Αν δεν κάνω λάθος ένα ηρεμιστικό χάνει την αξία του σαν θεραπευτική προσέγγιση των συμπτωμάτων όταν χρησιμοποιείται οποτε το θέλει κάποιος και όχι όποτε το χρειάζεται, καθώς και σε διαφορετικές δοσολογίες απο τις ενδεδειγμένες. Ο \"ναρκομανής\" δεν θέλει να απαλλαγει από ένα σύμπτωμα αλλά να βρεί μια ευτυχία που δεν του δίνει η sober ζωή.
    Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων με κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή, κοινωνική φοβία καταφευγουν σε κατάχρηση ουσιών σε μια προσπάθεια αυτοθεραπείας αλλά οι λανθασμένες ουσιές σε λάθος δοσολογίες και περιστασιακή χρήση διαφορετική απο μια ενδεδειγμένη για τη θεραπεία των συμπτωμάτων οδηγεί σχεδόν πάντα σε ένα breakdown ή χειρότερα σε εξαρτήσεις, πυροδότηση άλλών ψυχοκοινωνικών δυσκολιών που υπήρχαν κάπου καταχονιασμένες ακόμα και θάνατο.

    Τώρα όσο για την ελευθερία για μένα η ελευθερία αν δεν έχεις και τη στοιχειώδη γνώση των συνεπειών αλλά και των υποχρεώσεων σου απέναντι στο σύνολο, αντι για δώρο σαν καταδίκη μου φαίνεται.


    Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι ένα πρόβλημα εξάρτησης μπορεί να λυθει όταν κάνεις έπίθεση στον άλλον αφου τον ωθείς να σηκώσει μεγαλύτερους τοίχους αλλά να του πέις \"ξέρεις δεν είσαι μόνος, πριν απο σενα ήταν χιλιάδες και θα περάσουν άλλοι τόσοι, ψάξε να μάθεις....\" είναι σίγουρα κάτι που θα ήθελα να είχα ακούσει και εγώ κάποτε όχι μόνο στις συνέπειες των drugs αλλά στο τι κινεί την εξαρτιτική προσωπικότητα και πως θα έβρισκα άλλους τρόπους προσέγγισης στα προβλήματα μου...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Ακριβώς κατερίνα, βέβαια το θέμα της ελευθερίας είναι άνοιχτό και δεν είναι για το τόπικ αυτό.


    Πάντως για το \"αρχείο\" δεν νομίζω ότι ο γιώργος έχει εξάρτηση.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια συμβουλη προς το Γιωργο...την επομενη φορα που θα ζητησεις καποια συμβουλη καντο καπως ετσι.


    Γεια σας παιδια με λενε Γιωργο και εχω προβληματα αγχους συγκεκριμενα...


    \"Είμαι πεσμένος, χώμα, λιώμα κλπ. . . Δεν έχω τη δύναμη να το αντιμετωπίσω. . . Πιάνεται η αναπνοή μου, δεν μου φτάνει ο αέρας, έχω έναν κόμπο στο λαιμό, στεγνώνει το στόμα μου . . . πονάνε τα χέρια μου, ζαλίζομαι, τα αυτιά μου βουίζουν, η καρδιά μου φτερουγίζει . . . ιδρώνουν τα χέρια μου. . . Έχω συνέχεια τη διάθεση να βάλω τα κλάματα ή να φωνάξω . . . όλα μου φταίνε . . . Μετά κοροϊδεύω τον εαυτό μου για όλα αυτά τα αισθήματα. . . Έχω αϋπνίες, τρεμούλες, πόνους στο στομάχι, συνεχόμενες διάρροιες . . . Ούτε τη συντροφιά των γνωστών μου αντέχω, ούτε να μένω μόνος. . . τρώγομαι με τα ρούχα μου . . . κάνω συνέχεια αρνητικές σκέψεις. . . νομίζω ότι όλα θα πάνε τραβά . . . Αισθάνομαι ένα βάρος στο στήθος και το κεφάλι. . . Κάτι μου πλακώνει το στήθος και δεν μπορώ να αναπνεύσω . . είμαι συνέχεια τεντωμένος . . . Το μυαλό μου δεν είναι καθαρό. . . δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στη δουλειά μου. . . Δεν έχω ούτε όρεξη ούτε δύναμη για τίποτα. . . Νιώθω εξάντληση. . . Μου κόβεται η αναπνοή. . . Η διάθεσή μου αλλάζει συνέχεια. . . Φοβάμαι μήπως κάτι μου τύχει και δεν μπορέσω να αντιδράσω. . . Ανησυχώ πολύ για το μέλλον.\"


    Τι μπορω να κανω....εχω δοκιμασει τα παντα αλλα τιποτα δεν φαινεται να δουλευει...μηπως θα επρεπε να στραφω στα φαρμακα?
    Αν ναι εχετε τιποτα χρησιμες πληροφοριες για ενα ηρεμιστικο φαρμακο που χορηγηται πολλες φορες σε τετοιες περιπτωσεις το Hipnostedon?
    Παιρνει κανενας αυτο το φαρμακο απο εσας?
    Πιστευετε οτι η φαρμακευτικη αγωγη θα μπορουσε να με βοηθησει...εσας σας βοηθησε?
    Αν παω στο γιατρο ξερω οτι υπαρχει μια ευρεια γκαμα ηρεμιστικων για την περιπτωση μου...θα μπορουσα κατα καποιο τροπο να δηλωσω προτιμηση στο συγκεκριμενο φαρμακο?
    Ευχαριστω για το χρονο σας.

    Ενα συνηθισμενο μηνυμα της ιδιας σκοπιμοτητας... το οποιο δεν θα δεχτει major επιθεσεις και κριτικη...ελπιζω να γινομαι κατανοητος ως προς τον τροπο αντιμετωπισης ορισμενων πραγματων...και δεν εννοω φυσικα απο την πλευρα του Γιωργου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.
    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ. ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΨΑΞΕΙ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ.

    ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ (;)
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Originally posted by keep_walking
    Μια συμβουλη προς το Γιωργο...την επομενη φορα που θα ζητησεις καποια συμβουλη καντο καπως ετσι.


    Γεια σας παιδια με λενε Γιωργο και εχω προβληματα αγχους συγκεκριμενα...


    \"Είμαι πεσμένος, χώμα, λιώμα κλπ. . . Δεν έχω τη δύναμη να το αντιμετωπίσω. . . Πιάνεται η αναπνοή μου, δεν μου φτάνει ο αέρας, έχω έναν κόμπο στο λαιμό, στεγνώνει το στόμα μου . . . πονάνε τα χέρια μου, ζαλίζομαι, τα αυτιά μου βουίζουν, η καρδιά μου φτερουγίζει . . . ιδρώνουν τα χέρια μου. . . Έχω συνέχεια τη διάθεση να βάλω τα κλάματα ή να φωνάξω . . . όλα μου φταίνε . . . Μετά κοροϊδεύω τον εαυτό μου για όλα αυτά τα αισθήματα. . . Έχω αϋπνίες, τρεμούλες, πόνους στο στομάχι, συνεχόμενες διάρροιες . . . Ούτε τη συντροφιά των γνωστών μου αντέχω, ούτε να μένω μόνος. . . τρώγομαι με τα ρούχα μου . . . κάνω συνέχεια αρνητικές σκέψεις. . . νομίζω ότι όλα θα πάνε τραβά . . . Αισθάνομαι ένα βάρος στο στήθος και το κεφάλι. . . Κάτι μου πλακώνει το στήθος και δεν μπορώ να αναπνεύσω . . είμαι συνέχεια τεντωμένος . . . Το μυαλό μου δεν είναι καθαρό. . . δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στη δουλειά μου. . . Δεν έχω ούτε όρεξη ούτε δύναμη για τίποτα. . . Νιώθω εξάντληση. . . Μου κόβεται η αναπνοή. . . Η διάθεσή μου αλλάζει συνέχεια. . . Φοβάμαι μήπως κάτι μου τύχει και δεν μπορέσω να αντιδράσω. . . Ανησυχώ πολύ για το μέλλον.\"


    Τι μπορω να κανω....εχω δοκιμασει τα παντα αλλα τιποτα δεν φαινεται να δουλευει...μηπως θα επρεπε να στραφω στα φαρμακα?
    Αν ναι εχετε τιποτα χρησιμες πληροφοριες για ενα ηρεμιστικο φαρμακο που χορηγηται πολλες φορες σε τετοιες περιπτωσεις το Hipnostedon?
    Παιρνει κανενας αυτο το φαρμακο απο εσας?
    Πιστευετε οτι η φαρμακευτικη αγωγη θα μπορουσε να με βοηθησει...εσας σας βοηθησε?
    Αν παω στο γιατρο ξερω οτι υπαρχει μια ευρεια γκαμα ηρεμιστικων για την περιπτωση μου...θα μπορουσα κατα καποιο τροπο να δηλωσω προτιμηση στο συγκεκριμενο φαρμακο?
    Ευχαριστω για το χρονο σας.

    Ενα συνηθισμενο μηνυμα της ιδιας σκοπιμοτητας... το οποιο δεν θα δεχτει major επιθεσεις και κριτικη...ελπιζω να γινομαι κατανοητος ως προς τον τροπο αντιμετωπισης ορισμενων πραγματων...και δεν εννοω φυσικα απο την πλευρα του Γιωργου.


    Έχει σημασία όμως που δεν έγραψε έτσι το μήνυμα αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο...

    Δεν καταλαβαίνετε την διαφορά(;)

  8. #68
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    76
    παλι καλα ρε κιπ γουοκιν που με καταλαβες........ τωρα ρε μαντες επειδη δε θελω παλι να αντιδικισω μαζι σου αφου δεν εχει νοημα αν πιστευεις οτι για αυτα που θα βαλεις εσυ στον οργανισμο σου ειτε καλο σου κανουν ειτε κακο εχει δικαιωμα να αποφασισει καποιος αλλος εκτως απο σενα τοτε τι να σου πω.. ανθρωπακι εισε ενας ακομα απο τους πολους κακομηρηδες μικρομυαλλους αυτης της χωρας.........

    και αντυ δε καταλαβα τι σημασια εχει??? μπορει να τα εχω αυτα τα συμπτωματα μπορει και οχι δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου πω και ποτε κλανω.. οτι θελω ρωταο οποιος ξερει απανταει οποιος κανει τον εξυπνο τις τρωει στην κανονικη ζωη

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    76
    παρολα αυτα ακομα σε γιατρο δεν εχω παει πηγαινοερχομαι κεντρο καθε τοσο για το μηπως και...... α ρε ελαδαρα που δινεις την εξουσια για το πως θα φερθω στον εαυτο μου σε χερια αλλων

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Ακριβώς αυτό είπα γιώργο, ό,τι δεν είσαι υποχρεωμένος να μας πεις από που κλάνεις και εμείς δεν πρέπει να σου δώσουμε συμβουλές για το από που θα έπρεπε να κλάνεις.


    Τώρα ποιος κάνει τον έξυπνο και ποιος τις/τον τρώει είναι ένα άλλο θέμα

  11. #71
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    76
    και επισης τις συνεπειες του οποιουδηπωτε φαρμακου - ναρκωτικου η και γενικα τις οποιαςδηποτε ουσιας δεν ζουμε στο 1800 για να μη τις ξερουμε.. ολοι εχουμε ιντερνετ με 5 κλικ μπορουμε να τις βρουμε

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    giorgo κατ αρχασ κανεις απ οσο γνωριζω εδω μεσα τουλαχιστον οσοι εχουν τοποθετηθει δεν το παιζουν εξυπνοι ουτε και ξερολες..
    Ηρεμησε λιγακι διοτι αν το δεις λιγο πιο καλαολοι αυτοι απο ενδιαφερον σου λενε οτι σου λενε και ας θυμονουν και λιγο ..δε παθαινεις τιποτα...προσπαθησε αυτον τον θυμο που εσυ αντιλαμβανεσε απ τους αλλους να τον δεις δημιουργηκα και οχι αντιδραστικα....!
    Ασε που απετοντας κατι δε προκειτε να το παρεις ..τουλαχιστον εδω μεσα...
    Δηλαδη τι πυτευεις οτι ο επομενος που θα μπει και θα πει θελω να μου πειτε με μονολοεκτικη απαντηση \"Που πουλνε ηρωινη\"....εμεις θα πρεπει να του απντησουμε???? πως το βλεπεις?
    Τωρα ας φτασουμε στους Υπνους ετσι τ\' λεγαν τα υπνοστεντον στην \"πιατσα\"ν στην εποχη μου...πριν 10 χρονια...
    Ειναι ενδιαφερον να πω πως κι γω εξ αρχης νομιζα πως ειχα βρει το μαγικο χαπι σαν τον giorgo...
    Nαι ναι μπορεσα και νομιζα πως ειχα θαρος διοτι ημουν μεσα στην αγοραφοβια μεσα στο αγχος ..και μεσα στην χαμηλη αυτοεκτιμηση...
    Το χαπι αυτο με εκανε πιο \"θαραλεο\".εως και θραση που να ξερα ομως τι θα επακολουθουσε....
    Δεν ηξερα οτι φερνει εξαρτηση και για να μην τα πολυ λογο τα υπνοστεντον σου φερνουν και τσαμπουκα ..............................(δηλαδη θες να τσακωθεις με την πρωτη ευκαιρια με καπιον) και σου φερνουν και κλεπτομανια............................ ....
    Εγω με τον καιρο ηθελα παραπανω ειχα φτασει της 3 καρτελες την ημερα τα συνδιαζα και με αλκοολ με μεγαλη αγνια τοτε πως οι πιο πολυ θανατοι που ακουγοντε ειναι γιατι συνδιαζοντε ουσιες ....
    Απο καπια στιγμη και μετα απο καιρο αρχισα να αδυναΤιζω, επαθα γαστριτιδα..
    Δεν εβαλα μυαλο και αρχισα να τα συνδιαζω και με ηρωινη για παραπανω φτιαξιμο χωρις να σκεφτω οι ο συνδιασμος αυτος θα μεε στελνε πιο γρηγορα στον θανατο.
    Στην πορεια με κερδισε η ηρωινη καθως τα υπνοστενον οσα και να περνα δε με \"εφτιαχναν\" πια αυτο που αρχικα μου διναν και ετσ μπηκα στον κοσμο της ηρωινης ως που καταλαβενετε ..//αν και καπιοι θα με εχετε διαβασει σε τοπικ που χω ανοιξει εδω μεσα....//
    Εγινα το λεγομενο Ζομπι ναι , εγινα μια σκια μαζι με αλλες σκιες που πληρωναν καθε μερα για να μπορουν να φλερταρουν με τον Θανατο...
    Και οσο και αν φανει περιεργο δυστηχως καπιοι Ανθρωποι πρεπει να γινουν Ζομπι πρεπει προτα ν πιασουν ΠΑΤΟ για να την παρουν χαμπαρι....
    Οσα και να λεμε εμεις εδω τωρα αν ο giorgos θελει να παει να βρει ..θα παει.......
    Το αστειο ειναι οτι αν του χει μηνει μυαλο καποτε θα θυμηθει την ολη εδω διαδυκτιακη κουβεντα και θα μουτζωνει τον εαυτο του............
    .Αν ΖΕΙ βεβαια...
    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    23
    ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΕΖΑΚΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΕΜΕΝΑ

  14. #74
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εσυ πινεις η μπα?

  15. #75
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    21
    Καλησπέρα,

    Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν τα υπνοστεντόν είναι βενζοδιαζεπίνες αλλά αν είναι όντως... το μόνο που έχω να σου πω είναι ΞΕΚΟΛΛΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ.... δεν είναι δυνατόν ένα άτομο στην ηλικία σου να παίρνει τόσο δυνατά φάρμακα από τώρα και χωρίς ουσιαστικό λόγο..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ας μη κοροιδευόμαστε.. για να φτάσεις στο σημείο να ζητάς τρόπους να σου χορηγησουν το φάρμακο συνάδελφοι δεν είσαι σε σημείο να διαχειριστεις την κατάσταση.. πρόσεξε πριν η κατασταση ξεφύγει πολύ περισσότερο σε σημείο που δεν μπορείς να το αλλάξεις..

    Από τις βενζοδιαζεπίνες δεν ξεκολλάς εύκολα... και σε γιατρό να πας για συνταγογράφηση δεν πρόκειται να σ επιτρέψει να πάρεις για περισσότερο από 1-2 μηνες....

    Μην παίζεις με τέτοια πράγματα...

    Από την στιγμή που σκοπεύεις να επισκεφτείς κάποιον προκειμένου να σ δώσει το φάρμακο.. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...?????

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •