HIPNOSTEDON - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 114

Thread: HIPNOSTEDON

  1. #91
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    μαλλον στεντον καπως.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Πανικούλα αν του το έδωσαν όπως στη δική μου περίπτωση, ήταν για προνάρκωση, για να χαλαρώσει πριν την ύπνωση. Δίνεται για μυοχαλάρωση πριν τις επεμβάσεις. Δες αυτό.

    Ερώτηση(εις): Επιμέλεια: Πέτρος Σκαπινάκης, Λέκτορας Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Ευαγγελία Γεράση, Ιατρός, μεταπτυχιακός Κοινωνικής Ψυχιατρικής στο τμήμα Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου ΙωαννίνωνΠρώτη έκδοση: 09 Nov 2003. Τελευταία ενημέρωση: 20 Jun 2004.

    Τι πρέπει να ξέρω για το stedon?

    Απάντηση:
    * Η διαζεπάμη ανήκει σε μια κατηγορία φαρμάκων που λέγονται βενζοδιαζεπίνες και έχουν αγχολυτικές, αντιεπιληπτικές, υπνωτικές και μυοχαλαρωτικ΄ς ιδιότητες.
    * Η διαζεπάμη χρησημοποιείται για την αντιμετώπιση της αυπνίας, του άγχους, της νευρικότητας και της υπερέντασης που σχετίζεται με τις αγχώδεις διαταραχές. Η διαζεπάμη χρησιμοποιείται ακόμη και για τη θεραπεία κάποιων τύπων επιληπτικών κρίσεων και των μυικών σπασμών, καθώς και στο σύνδρομο στερήσεως του οινοπνέυματος και ως μυοχαλαρωτικό στην αναισθησιολογία.
    * Xρειαζεται προσοχη στην οδηγηση, κατά τη χρήση μηχανημάτων και γενικότερα σε άλλες επικίνδυνες δραστηριότητες, γιατί η διαζεπάμη μπορεί να προκαλέσει νωθρότητα και ζάλη.
    * Αποφύγετε τη χρήση αλκοόλ όταν παίρνετε διαζεπάμη, γιατί μπορεί να αυξήσει το αίσθημα νωθρότητας και ζάλης που προκαλείται από το φάρμακο.
    * Η διαζεπάμη προκαλεί έξη.Μπορεί να προκαλέσει φυσική και ψυχολογική εξάρτηση.Δεν πρέπει να λαμβάνετε μεγαλύτερη ποσότητα του φαρμάκου αυτού ή για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια απ\'ότι σας συνέστησε ο γιατρός σας. Συμπτώματα απόσυρσης (ίλιγγος, ζάλη, γαστρεντερικές διαταραχές, άγχος, ταχυκαρδία, ευερεθιστότητα, παραλήρημα κλπ) μπορεί να παρουσιαστούν αν η διαζεπάμη διακοπεί ξαφνικά μετά από συνεχή χρήση κατά τη διάρκεια αρκετών εβδομάδων.Ο γιατρός σας μπορεί να σας συστήσει μια σταδιακή μείωση στη δοσολογία.

  3. #93
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    einai san to xanax malista.xanax perno.

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    23
    μια τετοια ενεση καναμε στον πατερα μου στα 29 του.νοιζω ειχε σπαστικη κολιτιδα κλπ/.ετσι μου ειπε.τι ειναι αυτο το ιπνοσετον?
    KAΛΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ?ΣΤΑ 29 ΤΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΗΣΟΥΝ ΚΙ ΕΣΥ ΠΑΡΟΥΣΑ?ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΚΑΝΕ??:o

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    δε διαβασα σχεδον τπτ απ αυτα που γραφετε αλλα παιδια οποιοσ εφιστει στα ηιπνοσεδον μετραει μερεσ απ τη πρεζα...Κ αυτο ειναι πολυ καθετο..

  6. #96
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    .πριν από λίγο έμαθα πως ο άντρας μου πίνει κάτι χάπια που λέγονται hipnosedon γιατί τα πίνει?τι είναι αυτά τα χάπια?τι να κάνω? ποιος ξέρει να μου πει τι είναι αυτά τα χάπια....να του πω πως ξέρω για αυτά????τι να κάνω δεν ξέρω σε ποιόν να μιλήσω???

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Γιώργο άκου πως μιλάς για τα χάπια αυτά, είσαι ήδη εξαρτημένος, αν στα νομιμοποιήσουν κιόλας αυτο που θεωρείς εσύ τώρα "χρυσό χαπάκι" θα γίνει ο χειρότερος σου εφιάλτης, κόψτα τώρα που είναι ήδη νωρίς.

    Τα Hιpnostedon είναι ηρεμιστικά χάπια που βοηθούν στην αυπνία, βέβαια όπως κ ο φίλος Γιώργος τα παίρνει για τους δικούς του λόγους.

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    ένας που τα περνεί πάνω από 2 με 3 χρόνια κατά πόσο εξαρτημένος είναι??

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    τα Hipnosedon είναι φάρμακα κατά της αυπνίας και σύνήθως τα πέρνουν και ατομα που είναι εξαρτημένα απο τοξικές ουσίες...

  10. #100
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Μονο για ατομα τα οποια πασχουν απο σοβαρη αυπνια...
    αν δεν πασχεις απο κατι τετοιο τοτε καλο θα ηταν να μην μπλεξεις ξανα με αυτο το φαρμακο γιατι οπως σου εγραψαν και αλλοι χρηστες εχει πολυ σοβαρες παρενεργειες...

    Benzodiazepines=εθιστικα
    ...

  11. #101
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    ..................

  12. #102
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Πάσχω απο χρόνια αυπνία. Απο τα 20 τωρα ειμαι 41. Η ψυχιατρος με διαφορες αγωγες προσπαθησε να επιφερει υπναγωγή δράση. Διάφορα αντικαταθλιπτικά το κάνουν αυτό. Και δε μιλαμε για αγχολυτικά και βενζοδιαζεπίνες (tavor, xanax ή stilnox). Τιποτα τελικά δε λειτούργησε. Υπνοσεντον ακομη αρνειτε ειναι ακρως εθιστικο.
    Δεν αντεξα βρηκα, πηρα 2 και περιμενα να νυσταξω. Κι ομως. Τα ιδια. Καθε μια ωρα το ματι γαριδα. Γιατι; Γιατι δε θελω να μπω σε λεπτομερειες οι συνθήκες που μου επιφερουν τις αυπνιες δεν αλλαξαν και μαλιστα χειροτερευουν. Με λιγα λογια το να ηρεμησω λιγο, ναβκοιμηθω καλα, να σταματησω να σκεφτομαι...γιατι ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ καμια ουσια δε λυνει προβληματα. Την αιτια που αναζητας κατι σε υπνοσεντον να στη πει ο εαυτος σου. Να το λυσεις

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Vaty View Post
    Πάσχω απο χρόνια αυπνία. Απο τα 20 τωρα ειμαι 41. Η ψυχιατρος με διαφορες αγωγες προσπαθησε να επιφερει υπναγωγή δράση. Διάφορα αντικαταθλιπτικά το κάνουν αυτό. Και δε μιλαμε για αγχολυτικά και βενζοδιαζεπίνες (tavor, xanax ή stilnox). Τιποτα τελικά δε λειτούργησε. Υπνοσεντον ακομη αρνειτε ειναι ακρως εθιστικο.
    Δεν αντεξα βρηκα, πηρα 2 και περιμενα να νυσταξω. Κι ομως. Τα ιδια. Καθε μια ωρα το ματι γαριδα. Γιατι; Γιατι δε θελω να μπω σε λεπτομερειες οι συνθήκες που μου επιφερουν τις αυπνιες δεν αλλαξαν και μαλιστα χειροτερευουν. Με λιγα λογια το να ηρεμησω λιγο, ναβκοιμηθω καλα, να σταματησω να σκεφτομαι...γιατι ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ καμια ουσια δε λυνει προβληματα. Την αιτια που αναζητας κατι σε υπνοσεντον να στη πει ο εαυτος σου. Να το λυσεις
    Εγω παντως οταν δω οτι το .20 xanax δεν δουλευει δεν παω στο .25.

    Εξοικειώνομαι με την ιδεα οτι υπνος τελος και σηκωνομαι και αρχιζω τις δουλειες στο σπιτι, αν τα φαρμακα δεν σε πιανουν η λυση δεν ειναι περισσοτερα φαρμακα, αυτο δεν χρειαζεται να εισαι γιατρος για να το πεις.

    Ουτε σημαινει οτι αν τελικα κοιμηθεις με χαπια "θα κοιμηθεις καλα", παλι κουρασμενη/νος θα ξυπνησεις.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το θέμα της αϋπνίας το έχω κι εγώ δυστυχώς από μικρός , με πολλούς που το έχω συζητήσει μου έχουν πει μόλις ξυπνάω να σηκώνομαι από το κρεβάτι , να διαβάζω κάτι και να ξανακοιμηθω μετά , αν σηκωθώ χαράματα κατά τις 5-6 να σηκωθώ και να ξεκινήσω τη μέρα μου , για τη δουλειά σηκώνομαι κατά τις 7 και...
    Τα έχω κάνει παλιότερα αλλά είμαι κοτόπουλο την άλλη μέρα...
    Εχθές πάλι πήρα λιγο trittico κοιμήθηκα λίγο καλύτερα αλλά σηκώθηκα με βαρύ κεφάλι.
    Σαν το xanax τίποτα , με αυτό κοιμάμαι καλά και ξυπνάω φρέσκος. Μένει να δοκιμάσω remeron να δω...
    Έχω πάρει και φυτικά στο παρελθόν αλλά δεν ειδα διάφορα
    Είναι βάσανο η αϋπνία , έχω πολλά στο κεφάλι μου οικονομικά , υπαρξιακά , οικογενειακά...τα καταφερνω όλα με τις υποχρεώσεις μου , παιδιά δουλειά σύζυγό διαδικαστικά με γραφειοκρατία για κληρονομικά και διάφορα,άλλα πραγματικά χάνω όλη την ενέργεια μου...
    Από το πρωί μέχρι το βράδυ τρέχω...
    Τα λέω για να ξελαφρωσω λίγο
    Τώρα η αλήθεια είναι ότι με το xanax και κοιμάμαι και ανταποκρινομαι στις υποχρεώσεις μου πολύ καλύτερα...

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Έχω πάρει και φυτικά στο παρελθόν αλλά δεν ειδα διάφορα
    Ε εξαρταται την σοδια και την ποικιλία!

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •