Ερωτική σχέση με ναρκομανή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26

    Ερωτική σχέση με ναρκομανή

    Παιδιά καλησπέρα.
    Υπάρχει κάποιος πού να έχει κάνει σχέση με ναρκομανή σε ανάρρωση ή και όχι (σε ανάρρωση)και θέλει να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του κ πώς είναι? :/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,807
    προσοχη μεγαλη με αυτα τα θεματα . σεβόμαστε τους ανθρώπους που εχουν εξαρτήσεις γιατι κι αυτοι υποφέρουν ομως θελει προσοχή Μεγάλη. οι ανθρωποι αυτοι αν ειν συνεργασιμοι αν μπορουμε να τους στηρίζουμε ανθρωπινα κι με διακριτικότατα . οταν καποιος τα κοψει εντελως ολα αυτα και ειν καθαρος μετα απο προσπαθεια μπορει να ξεκινησει κατι ομορφο ειναι ετοιμος ποτε για κατι νεο στη ζωη του.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ..
    Επειδή θέλει προσοχή ρωτάω.
    Δεν ξέρω τι να κανω.
    Είμαστε μαζί 3 μήνες κ το έμαθα πρόσφατα ότι είναι χρηστης κοκαινης. Πήγαινε κ στο ανοιχτό πρόγραμμα 18 άνω αυτούς τους δύο μήνες κ ήταν καθαρός. Κ έχει πάει κ παλιότερα στο κλειστό του, χωρίς όμως να το ολοκληρώσει.

    Τεσπά, υποτροοπιασε μετά από αυτούς τους 2 μήνες που είμαστε μαζί. Εξαφανίστηκε, εγώ αγχώθηκα, τον έψαχνα. Με τα πολλά αναγκάστηκε να μου το πει.
    Δε ξέρω πότε είχε σκοπό. Δε είναι κ εύκολο σίγουρα να πεις κάτι τέτοιο το καταλαβαίνω..

    Απλά φοβάμαι πολύ. Δε ξέρω. Όσο καιρό το ξέρω περνάω πολύ δύσκολα. Ψέματα, άγχος, φόβος.. τι να πω.. δε ξέρω ειλικρινά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,807
    κοιτα να του ξεκαθαρίσεις οτι αν ειν συνεργασιμος θα προσπαθήσεις κι εσυ να τον στηριξεις . αν αυτος ομως αρχισει να χει θεματα μπορει να γινει επικινδυνος θελει να φυλάξεις τον εαυτο σου απο κατι που μπορει να συμβει απροβλεπτα. οι ανθρωποι αυτοι ειν εξαρτημενοι συχνα κανουν κακο στον εαυτο κι στους γύρω τους . ναι μεν χριαζετε βοηθεια κι στιριξη μα πρεπει κι εσυ να βαλεις τα ορια σου μην εκτεθείς σε κινδυνο κι δε του χρωστας τιποτα στο κατω κατω να παθεις κατι απο δικη του αμελια γιατι δε τον νοιάζει περα απο το να κανει αυτο που τον ευχαριστει. αν δεις τα σκουρα εξαφανίσου μην σε βανει στοχο .αυτοι γινοντε επικίνδυνοι αν δε εχουν λεφτα να πάρουν το πράμα τους !!.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Liloupilou View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ..
    Επειδή θέλει προσοχή ρωτάω.
    Δεν ξέρω τι να κανω.
    Είμαστε μαζί 3 μήνες κ το έμαθα πρόσφατα ότι είναι χρηστης κοκαινης. Πήγαινε κ στο ανοιχτό πρόγραμμα 18 άνω αυτούς τους δύο μήνες κ ήταν καθαρός. Κ έχει πάει κ παλιότερα στο κλειστό του, χωρίς όμως να το ολοκληρώσει.

    Τεσπά, υποτροοπιασε μετά από αυτούς τους 2 μήνες που είμαστε μαζί. Εξαφανίστηκε, εγώ αγχώθηκα, τον έψαχνα. Με τα πολλά αναγκάστηκε να μου το πει.
    Δε ξέρω πότε είχε σκοπό. Δε είναι κ εύκολο σίγουρα να πεις κάτι τέτοιο το καταλαβαίνω..

    Απλά φοβάμαι πολύ. Δε ξέρω. Όσο καιρό το ξέρω περνάω πολύ δύσκολα. Ψέματα, άγχος, φόβος.. τι να πω.. δε ξέρω ειλικρινά

    Καλημερα !

    Μεχρι εκει που αντεχεις !
    Ερωτικος συντροφος δεν σημαινει ολο αυτο ,κατσε και σκεψου τι σε δενει και τι θελεις απο την ζωη σου ..

    Μπορεις να το στηριξεις αν θελεις αλλα ΣΑΝ φιλη οχι σαν συντροφος, μην τα ταυτιζεις αυτα τα δυο .

    Πρωτεραιοτητα ο ευατος σου και η ψυχικη σου γαληνη αυτη την στιγμη, εκεινος εκανε τις επιλογες του και μαλιστα στο απέκρυψε, καθολου εντιμο θα ελεγα ...μην εθελοτυφλεις μπροστα σε ενα τοσο συντομο χρονικο διαστημα ωστε να επηρεαστεις και εσυ ψυχολογικα απο ολο αυτο ..

    Πρωτα ΕΜΕΙΣ !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Σε ευχαριστώ Μαριλου.
    Γιατί επιμένεις στο "σαν φιλοι" ?
    Εννοώ, θεωρεις ότι δεν μπορεί να έχουν σύντροφο άνθρωποι που είναι σε ανάρρωση?

    Ρωτάω για να καταλάβω το σκεπτικό σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    καλησπερα.
    γιατι τον θεωρεις "σε αναρωση"; αφου υποτροπιασε προσφατα. σε εθισμο, ειναι, οχι σε αναρρωση...
    ειστε μαζι μονο 3 μηνες. πολυ μικρο διαστημα κι ηδη ανακαλυψες ενα τοσο σοβαρο προβλημα του και μαλιστα μεσα απο ψεματα..
    εισαι σιγουρη οτι θες να μπλεξεις με κατι τοσο βαρυ οσο ο εθισμος απο ναρκωτικα, για μια προσφατη γνωριμια;

    ο,τι κι αν κανεις, διατηρησε τουλαχιστον την ανεξαρτησια σου. μην συζησεις μαζι του, να μπορεσεις να απεμπλακεις αν ειναι ασχημα τα πραγματα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Γεια σου Remedy.

    Ναι εχεις δίκιο για το "ανάρρωση".Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει μπει σε ένα πρόγραμμα απεθισμου σε κλινική 35 ημερών. Όπου δεν έχουμε επικοινωνία. Κ μόλις βγει θα ακολουθήσει πρόγραμμα του 18ανω.

    Είναι βαρυ το ξέρω. Γι'αυτό με δυσκολεύει κ τόσο η απόφαση .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Remedy έχεις κάποια ανάλογη εμπειρία ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Liloupilou View Post
    Σε ευχαριστώ Μαριλου.
    Γιατί επιμένεις στο "σαν φιλοι" ?
    Εννοώ, θεωρεις ότι δεν μπορεί να έχουν σύντροφο άνθρωποι που είναι σε ανάρρωση?

    Ρωτάω για να καταλάβω το σκεπτικό σου!
    θεωρό ότι κάθε άνθρωπος έχει τα όρια του και πρέπει να πηγαίνει σύμφωνα με αυτά.
    Δυστηχως πολλοί πάνε να βοηθήσουν και στο τέλος κοντεύουν να παρασυρθουν οι ίδιοι και χάνουν κομμάτι του εαυτού τους ..

    Είσαι σίγουρη πως αντέχεις, έχεις όλα τα εφόδια για να αντιμετωπισεις μια τέτοια κατάσταση εφόσον λες από τώρα "φοβαμαι" ;

    τι είναι αυτό που σε φοβίζει;
    το άγνωστο που κρύβει κάτι τέτοιο ή το ευατο σου ;
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Με φοβίζει μια ζωή μαζί του.. από όλες τις απόψεις.
    Ακόμα και αν τα καταφέρει κ απεξαρτηθεί νιώθω ότι πάντα θα ζω με τον φόβο της υποτροπής του..

    Δεν είναι εύκολο για μένα...

    Αλλά επίσης δεν μου είναι εύκολο και να το σταματήσω γιατί είμαι ερωτευμένη μαζί του.

    Ξέρω όμως ότι έχω πληγωθει ήδη πολύ .. και ξερω ότι έχει πολύ δρόμο μπροστά του και αγώνα.

    Και επίσης με αγχώνει κ λίγο το να απεξαρτηθεί από τα ναρκωτικά και να "εξαρτηθεί" από μια σχέση.

    Θέλω να πω ότι δεν θέλω να συνδυάσει την απεξάρτηση του με μένα ( εννοώ σαν υποστήριξη συντρόφου) ..

    Δεν θέλω το κίνητρο του να είμαστε εμείς. Δεν θέλω να το κάνει για να είναι μαζί μου.. όταν μου τα λέει αυτά εκνευρίζομαι.. . Εκείνος βέβαια λέει ότι το κάνει πρώτα για αυτόν και μετά για μας..

    Αν αισθανθεί και συνδυάσει την απεξάρτηση του μαζί μου και αύριο μεθαύριο χωρίσουμε τι θα γίνει? Θα πάει ναξανακάνει?

    Νιωθώ ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να κρατήσει εφόρου ζωής αν το κάνει μόνος του, με το υποστηρικτικό πλαίσιο που ήδη έχει, που είναι πολύ καλό ( σημαντικό).

    Και να βρει μια κοπέλα όταν θα είναι καλά , θα έχει πατήσει στα πόδια του κ θα μπορεί να στηρίξει μια σχέση επί ίσους όρους.
    Κ αυτή την σχέση επίσης δεν θα την έχει συνδυάσει με ναρκωτικά πόνο κ μαυρίλες ( όπως εγώ και αυτός έχουμε συνδυάσει την δική μας σχέση) ούτε αυτός, ούτε η κοπέλα.

    Δε ξερω. Έτσι τα σκέφτομαι κάπως.. ορθολογιστικά μάλλον..

    Από τη μια, το κεφάλι μου , μου λέει να φύγω, από την άλλη η καρδιά μου, μου λεει να μείνω.. ...δε ξέρω .. ειλικρινά..
    :(

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Με λίγα λόγια τώρα που τα ξαναδιαβάζω το win win είναι να χωρίσουμε.

    Να ψάξει να βρει τον εαυτό του κ να ασχοληθεί με τον εαυτό του ουσιαστικά ..

    Κ εγώ να μην φθαρω σε όλη αυτήν την διαδικασία της απεξάρτησης του που είναι σίγουρα πολυ χρονοβόρα..

    Πολυ ορθολογιστικά τα γράφω νομίζω.
    Τι γνώμη έχετε για αυτά που γράφω? :/

    Ξέρω ότι όλα είναι επιλογές μας κ οτι ο καθένας τα βλέπει τα πράγματα από άλλη οπτική.

  13. #13
    xaka10
    Guest
    εχουν δικιο οι παραπανω ποτε προλαβες και κολλησες στους 3 μηνες.βεβαια και γω οταν κανω σχεση κρυβω απο την κοπελα οτι πασχω απο ψυχωση και δεν φαινεται ουτε στην εμφανιση μου ουτε στην συμπεριφορα μου αλλα ειναι αναγκαιο κακο για να με γνωρισει καλυτερα προτου βγαλει γενικοτητες σε σχεση με το στιγμα που επικρατει στην ψυχωση οποτε δεν μπορω να τον πω απαραδεκτο που σου εκρυψε την χρηση ναρκωτικων γιατι αν η ψυχωση εχει 100 φορες στιγμα η χρηση ναρκωτικων εχεις ακομα περισσοτερες φορες στιγμα.εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν ξεκοψει απο ουσιες απλα χωριζεις μπας και ξυπνησει απο τον ληθαργο των ναρκωτικων και επιλεξει νηφαλια ζωη.γιατι εδω που λεμε αν δεν πιασεις πατο δεν ξεκοβεις απο ουσιες ή σε καποιους θα σκασει μια ψυχωση οποτε ειναι αναγκασμενοι να κοψουν για να μην εχουν συνεχεια υποτροπες η θα φυγουν ολος ο περιγυρος απο κοντα τους οποτε θα δουν την καταντια της χρησης και που τους οδηγει στην μοναξια και θα αναγκαστουν να κοψουν αφου επιασαν πατο αν δεν πεθανουν απο την ουσια.ειχα και γω στο περιγυρο μου ατομα που εκαναν χρηση κανναβης κανα δυο ειχαν δοκιμασει κοκαινη μια φορα.γενικα ολοι αυτοι μιλαω για 10 ατομα ξεκοψαν απο ουσιες και ειναι καθαροι με γυμναστικη στο προγραμμα τους καλη διατροφη και απεφυγαν την καταστροφη τους.οποτε αν το παρει συνειδητη αποφαση μπορει να ξεκοψεις αν οχι φυγε μπας και πιασει πατο και καταλαβει οτι αυτο οδηγει στην μοναξια την φυλακη ή το ψυχιατρειο σε καποιους και τον θανατο στους περισσοτερους που δεν ξεκοψουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    εχουν δικιο οι παραπανω ποτε προλαβες και κολλησες στους 3 μηνες.βεβαια και γω οταν κανω σχεση κρυβω απο την κοπελα οτι πασχω απο ψυχωση και δεν φαινεται ουτε στην εμφανιση μου ουτε στην συμπεριφορα μου αλλα ειναι αναγκαιο κακο για να με γνωρισει καλυτερα προτου βγαλει γενικοτητες σε σχεση με το στιγμα που επικρατει στην ψυχωση οποτε δεν μπορω να τον πω απαραδεκτο που σου εκρυψε την χρηση ναρκωτικων γιατι αν η ψυχωση εχει 100 φορες στιγμα η χρηση ναρκωτικων εχεις ακομα περισσοτερες φορες στιγμα.εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν ξεκοψει απο ουσιες απλα χωριζεις μπας και ξυπνησει απο τον ληθαργο των ναρκωτικων και επιλεξει νηφαλια ζωη.γιατι εδω που λεμε αν δεν πιασεις πατο δεν ξεκοβεις απο ουσιες ή σε καποιους θα σκασει μια ψυχωση οποτε ειναι αναγκασμενοι να κοψουν για να μην εχουν συνεχεια υποτροπες η θα φυγουν ολος ο περιγυρος απο κοντα τους οποτε θα δουν την καταντια της χρησης και που τους οδηγει στην μοναξια και θα αναγκαστουν να κοψουν αφου επιασαν πατο αν δεν πεθανουν απο την ουσια.ειχα και γω στο περιγυρο μου ατομα που εκαναν χρηση κανναβης κανα δυο ειχαν δοκιμασει κοκαινη μια φορα.γενικα ολοι αυτοι μιλαω για 10 ατομα ξεκοψαν απο ουσιες και ειναι καθαροι με γυμναστικη στο προγραμμα τους καλη διατροφη και απεφυγαν την καταστροφη τους.οποτε αν το παρει συνειδητη αποφαση μπορει να ξεκοψεις αν οχι φυγε μπας και πιασει πατο και καταλαβει οτι αυτο οδηγει στην μοναξια την φυλακη ή το ψυχιατρειο σε καποιους και τον θανατο στους περισσοτερους που δεν ξεκοψουν
    καλα τα λες, χακα, μονο που η ψυχωση ειναι μια ασθενεια για την οποια δεν φερει κανεις καμια ευθυνη. η ευθυνη του ειναι να ακολουθει την αγωγη του και μονο. το οτι δεν το λες πριν καλογνωρισεις καποιον, ειναι γιατι ειναι ευαισθητο προσωπικο δεδομενο και δεν το λες στον καθενα με το καλημερα, οχι για να τον εξαπατησεις.
    ο εθισμος στα ναρκωτικα, εχει ευθυνες.... δεν ειναι σαν ασθενεια, κι ας κρυβει ψυχολογικα προβλημα που ισως ειναι και ασθενειες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Liloupilou View Post
    Remedy έχεις κάποια ανάλογη εμπειρία ?
    απο γνωστο, πρωην φιλο (αλλα οχι ερωτικο) που ηταν χρηστης (και μαλιστα απεξαρτηθηκε), εχω. απο συντροφικη σχεση με εθισμενο σε ναρκωτικα, καμια εμπειρια. ειναι ενα προβλημα που με απωθει εντονα. αν καταλαβαινα κατι τετοιο και ειδικα μεσα απο ψεματα, θα ειχα φυγει προχθες..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτική σχέση ως συνέχεια φιλικής;
    By taekwondis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 55
    Last Post: 03-10-2021, 14:31
  2. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ?
    By G.S in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2015, 14:52
  3. από φιλία σε ερωτική σχέση
    By sheldon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 174
    Last Post: 14-11-2011, 16:51
  4. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  5. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 22:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •