Βack on track...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114

    Βack on track...

    Καλημέρα μετά από πολύ-πολύ καιρό.
    Ποτέ δεν έφυγα από δω.
    Απλά ήμουν στη σκιά των posts, τα διάβαζα σιωπηλά αλλά οι ενοχές που ένιωθα με εμπόδιζαν να βγω κι εγώ στο φως, να μιλήσω, να ανακουφιστώ.

    Ενοχές νιώθω και τώρα. Πάντα θα είμαι ενοχικό άτομο, τελικά.
    Ολο αυτό το διάστημα, κάνω προσπάθειες γιγάντιες να απαλλαγώ απ'τα βουλιμικά επεισόδια που με ταλαιπωρούν τον τελευταίο 1,5 χρόνο.

    Κατάφερα 2 σημαντικά πράγματα και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας, πιστεύοντας πλέον ακράδαντα ότι ΔΕΝ θα ξαναγυρίσω πίσω σ'αυτά:
    1ον, απέχω απ'τα καθαρτικά πλέον εδώ και 2 μήνες και
    2ον έχω σταματήσει τους εμετούς με την τεχνική της "αυτο-αηδίας".

    Το 1ο ήταν εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί. Μετά από 3 χρόνια συνεχούς και καθημερινής "κακοποίησης" με τα καθαρτικά κι έχοντας κάνει σοβαρή ζημία στην ομαλή εντερική λειτουργία μου, ομολογώ ότι κάθε μέρα υπενθυμίζω στον εαυτό μου να ΜΗΝ περάσει απ'το φαρμακείο για ν'αγοράσει dulcolax, να αγοράζει φυτικές ίνες ως υποκατάστατο, να κάνει υπομονή γιατί αύριο θα νιώθει καλύτερα από σήμερα...

    Είναι πραγματικά εθιστική η χρήση των καθαρτικών και καταστροφική! Αν δεν μπλέξατε σ'αυτό το τρυπάκι, κρατηθείτε μακριά όσο μπορείτε!!

    Το 2ο ήταν πιο εύκολο να επιτευχθεί, ομολογώ. Η εικόνα του δειλού, μη αυτοελεγχόμενου εαυτού μου που "διορθώνει" τη ζημιά κατόπιν εορτής με αηδιάζει πλέον και δεν μου επιτρέπω να επισκεφτώ το μπάνιο για την "κάθαρση". Η σκέψη και μόνο ότι μπορεί κάποια στιγμή να αντιληφθεί κάτι η κορούλα μου, να ακούσει κάτι και ν'αρχίσει ν'αναρωτιέται, με τρομοκρατεί.

    Εξάλλου με έχω πείσει ότι όποιος κάνει λάθη (βλέπε: υποκύπτει στον πειρασμό του φαγητού), οφείλει να υποστεί και τις συνέπειες (βλέπε: συσσώρευση θερμίδων).

    Η πραγματική νίκη βρίσκεται στην αντίσταση. Βέβαια, κι αυτή είναι μια εσωτερική πάλη. Το κορμί σου να χτυπάει καμπανάκι για να το θρέψεις κι εσύ με το μυαλό σου ν'αντιστέκεσαι σθεναρά και να πείθεις το κορμί ότι αυτό το λίγο που του προσφέρεις είναι αρκετό, ότι μπορεί να λειτουργήσει, ότι το λίγο παραπάνω θα οδηγήσει στον παλιό, αηδιαστικό φαύλο κύκλο...

    Ξέρω καλά πλέον, ότι θα είμαι πάντα μπλεγμένη στα δίχτυα της διατροφικής διαταραχής μου, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (ούτε ανορεξική, ούτε βουλιμική, απλά αυτό που χαρακτηρίζεται ως EDNOS, άτομο προβληματικό ως προς τη διατροφή).

    Ξέρω καλά πια ότι ποτέ δεν θα κάτσω στο ίδιο τραπέζι με την κόρη μου για να φάμε μαζί.
    Ότι ποτέ δεν θα πάω με φίλους σε ταβέρνα, χωρίς να παραγγείλω σαλάτα χωρίς λάδι και αλάτι για μένα.
    Ότι ποτέ δεν θα παραβρεθώ σε οικογενειακά τραπέζια χωρίς τη δικαιολογία "μόλις έφαγα, ευχαριστώ".
    Ότι ποτέ δεν θα αγοράσω κάτι διαφορετικό από light.
    Και τόσα άλλα που διαφοροποιούν την καθημερινότητα τη δική μου και του παιδιού μου...

    Τα ξέρω όλα αυτά, τα έχω αποδεχθεί, είναι μέρος της ζωής μου. Τουλάχιστον, ας μην πληγώνω παραπάνω το σώμα μου με βιαιότητα, βαναυσότητα και εμμονή. Για μένα είναι κι αυτό ένα βήμα προς τα εμπρός. Μικρό αλλά σημαντικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Welcome back!!! Όπως θα παρατηρήσεις αν ξανακοιτάξεις παλιότερα posts που είχες γράψει, όλοι και όλες ανησυχήσαμε για την ξαφνική σου εξαφάνιση... Χαίρομαι ειλικρινά για τα δύο επιτεύγματά σου. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να διατηρείς μέσα σου τόση δύναμη όταν είσαι μπλεγμένη σε μια τόσο δύσκολη κατάσταση...

    Τι κάνει η κορούλα σου; Πώς είναι γενικά η ζωή σου αυτούς τους μήνες που έλειπες;

    Ελπίζω να συνεχίσεις να γράφεις- αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, φυσικά- και να συνεχίσεις να τα πας όλο και καλύτερα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Καλή μου smoke08 καλημέρα!

    Η ζωή μας δεν έχει αλλάξει θεαματικά, εκτός των "επιτευγμάτων" που προανέφερα και του γεγονότος ότι έχουμε αγοράσει πλέον δικό μας σπίτι. Μια καινούργια αρχή για μένα και την κόρη μου και πραγματικά άντλησα δύναμη απ'αυτό το γεγονός!
    Η μικρή είναι έτοιμη για τη Β' Δημοτικού. Εσύ πώς είσαι? Διάβασα για μια παροδική (ελπίζω) υποτροπή σου στις αρχές του μήνα και ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα γιατί τα πήγαινες πραγματικά τόσο καλά. Είμαι όμως σίγουρη ότι είναι παροδικό, εξαιτίας -ίσως- σωρρευμένων προβλημάτων που αντιμετώπισες. Ψηλά το κεφάλι οκ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Μαρια ρ40 καλησπερα κι απο μενα και καλη αρχη στη σχολικη σας χρονια. Δεν κρινω σε καμια περιπτωση αυτα που αναφερεις.. Ενα μονο ηθελα να σου πω να προσεξεις..Επειδη φανταζομαι αγοραζεις λαιτ προιοντα προσεχε κουκλα μου μη τα βρισκει το παιδι και τα τρωει γιατι ειναι κριμα 8 χρονων να δηλητηριαζεται με ασπαρταμη και αλλα χημικα..
    Φιλια πολλα και καλη συνεχεια!! Τα πας περιφημα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Πολύ σωστή η παρατήρησή σας για τα light προϊόντα.
    Το οξύμωρο είναι στη μικρή δεν επιτρέπω με τίποτα να πλησιάσει light προϊόντα (της έχω περάσει ήδη την άποψη ότι πρόκειται για άνοστα προϊόντα)!
    Νιώθω ενδόμυχα ότι αν το κάνει, θα είναι το πρώτο βήμα προς το δικό μου κατήφορο και δεν θα το επιτρέψω

    Να έχετε μια όμορφη και αισιόδοξη μέρα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    59
    ΜΑΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΤΙΚΑ ,ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ,ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΙΛΩΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΤΡΩΓΕΣ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Σία μου, είχα την παρηγοριά της ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗΣ ότι με τη χρήση τους κατέβαινε η ζυγαριά (ακόμα και 300-400gr εθεωρείτο νίκη), παίρνοντας 3-4 καθαρτικά καθημερινά, έστω και με πρόσληψη ελάχιστων θερμίδων (το λίγο πάντα είναι πολύ, σε περιπτώσεις σαν τη δική μου).

    Απώλεια κιλών δεν υπήρχε, ξεκάθαρα. Απώλεια νερού ναι.
    Όταν όμως όλη σου η ζωή κρέμεται από την ένδειξη μιας ηλεκτρονικής ζυγαριάς (έπεσε?=είμαι ευτυχισμένη σήμερα, έμεινε στα ίδια?=ψιλοαπέτυχα πάλι σήμερα, ανέβηκε?=ντροπή σου, καλά να πάθεις λαίμαργη!), τότε καταλαβαίνεις ότι χάνεις το μέτρο του σωστού και του αληθινού.

    Όσο για το αν θα πρέπει να είσαι κλεισμένη μέσα, εξυπακούεται ότι περιορίζεις στο ελάχιστο (έως καθόλου) την κοινωνική ζωή σου, γιατί απλά οι σφάχτες και οι πόνοι στην κοιλιά είναι συνεχείς μετά τις πρώτες 4-5 ώρες... Ακρως δυσάρεστη αίσθηση!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    59
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
    ΑΠΛΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩΛΟΓΩ ΔΥΣΚΙΛΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΦΕΡΑ

    ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Originally posted by maria_p_40
    Πολύ σωστή η παρατήρησή σας για τα light προϊόντα.
    Το οξύμωρο είναι στη μικρή δεν επιτρέπω με τίποτα να πλησιάσει light προϊόντα (της έχω περάσει ήδη την άποψη ότι πρόκειται για άνοστα προϊόντα)!
    Νιώθω ενδόμυχα ότι αν το κάνει, θα είναι το πρώτο βήμα προς το δικό μου κατήφορο και δεν θα το επιτρέψω

    Να έχετε μια όμορφη και αισιόδοξη μέρα
    Δυστυχως τα παιδακια εχουν την ταση να μιμουνται!! Προσεχε διπλα και τριπλα με την μικρη γιατι σε αυτη την ηλικια ειναι "σφουγγαρια"...Παρακολουθου� � τα παντα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Maria_p_40 καλώς μας ξαναήλθες!

    Ομολογώ πως χαίρομαι που επέστρεψες με νέες δημοσιεύσεις γιατί είσαι παραστατική και ,άκρως έως και ανατριχιαστικά, περιγραφική.

    Μπορεί αυτό ν' ακούγεται αντιφατικό μιας και ό,τι έγραφες και πιο παλιά είναι κάπως συγκλονιστικό, αλλά απλά και μόνο σαν παρουσίαση μιας κατάστασης με τόσο γλαφυρό τρόπο αξίζει να το διαβάσουμε όλοι.

    Χαίρομαι που είσαι "καλύτερα".

    Να γράφεις να τηλεφωνείς έ; :)

  11. #11
    maria_p_40

    Τώρα που έμαθα το tsat εδώ και μου αρέσουν όσα γράφετε, θα τρελαθώ να γράφω...Έχω και ελεύθερο χρόνο.
    Σου γράφω ειδικά σε εσένα, γιατί λαι εγώ έχω πείρα από καθαρτικά και δεν κατάφερα ποτέ μου να τ κόψω ή έστω να τα περιορίσω μόνη μου!!!
    Πώς τα έκοψες μόνη σου; Εμένα με την θεραπεία έκανα ολόκληρο αγώνα..Μπορεί κ ο Καμμένος να συμφωνήσει, που έχει πείρα από αυτά και μάλιστα από Αγγλία..
    Επόσης πολύ απαισιόδοξη δεν είσαι??? Δηλαδή για εμάς δεν υπάρχει Θεός??Οι άλλοι είναι καλύτεροι από εμάς επειδή κάθονται στο τραπέζι μαζί με τα παιδιά τους. ΟΚ παιδιά δεν έχω!!Και σίγουρα η δική σου θέση είναι πιο δύσκολη.. Εγώ όμως όσο αντιστέκομαι σε αυτό που έχω τόσο αυτό γυρίζει πίσω μου σαν χείμαρος και με ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΖΕΙ!!! Όχι απλά με τρώει αλλά με καταβροχθίζει...
    Όταν πήγα την θεραπευτριά μου και με προβλημάτισαν αυτά που μου έλεγε, ε'ιπα κόβω τα καθαρτικά..Πήγα ωραία και καλά μετά από μία εβδομάδα και φυσικά περίμενα να μου πει και μπράβο.. Αντί αυτού μου είπε να συνεχίσω αυτό που κάνω και να μην το κόβω απότομα γιατί θα γυρίσει 3πλά..
    Δεν την πίστεψα..
    Και μετά από 2 εβδομάδες...κατέβασα 8 επί τόπου...
    Περιτό να σας πω ότι πήγα την ίδια μέρα για συνεδρία, μέσα στον πανικό, το κλάμα, και την κατάθλιψη!!!
    Ευτυχώς που αυτή ξέρει γιατί αλλιώς τώρα δε θα έγραφα εδώ γιατί θα ήμουν στο νοσοκομείο να μου καθαρίζουν το στομάχι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    εμενα το μονο που ουσιαστικα εχει μεινει ακομα στην ζωη μου οσον αφορα την βουλιμια ειναι τα καθαρτικα..δηλαδη αν τυχει και φαω αντι για 800, 1000 θερμιδες παιρνω 2-3 χαπακια..που θα μου παει,,,?θα το αποβαλλω και αυτο..
    ρε παιδακια λετε να ειμαι πιο δυνατη απο οσο νομιζω τελικα??
    μολις συνειδητοποιησα οτι εχω ξεπερασει μονη μου μεγαλο μερος του προβληματος..δεν κανω πια βουλιμικα..μπορει να με απασχολει συνεχεια το φαγητο..κατι σαν εμμονη..αλλα βουλιμικα στοπ..
    ειμαι χαρουμενη για μενα..απεφανθη!:P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ναι, φρι
    εισαι πιο δυνατη απ οσο νομιζες :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Μπραβο φρι!!!! Κατ'αρχας με τετοιο νικ δεν περιμενα και καμια αλλη εξελιξη...Κατι θετικο αναμενοταν.. Ειναι οπως λεει και το τραγουδι "Φτασε στον πατο εκει που δεν υπαρχει πιο κατω"...Ολοι φτασαμε/κοντευουμε και κανουμε φιλοτιμες προσπαθειες να ξανασηκωθουμε ή ακομα καλυτερα σηκωθηκαμε παλι και περπαταμε.. Κατι σαν μεταβαση απο το σταδιο του πιθηκου στον ανθρωπο και παλι

  15. #15
    Μπράβο free...
    Για πόσο καιρό το κάνεις αυτό;
    Θέλεις να μου πεις ότι τρως τα πάντα..όλα...απ΄όλα!!!
    Γιατί στην θεραεία εγώ, κάνω μενού με τα πάντα...πίτσες κτλ κτλ. Ξέρετε εσείς..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •