Πρηξιμο στο προσωπο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μου φαινεται οτι μιλησε για ενα τετοιο συμπτωμα μια κοπελα στα προσφατα βιντεο σχετικα με την βουλιμια που ειχαν δημοσιευθει στο φορουμ... δεν θυμαμαι τι το προκαλουσε,...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    εγω δεν εχω βουλιμια, δεν το ξερω, αν ομως πρηζονται οι σιελογονοι αδενες και το προσωπο ειναι λεπτο, αυτο θα φαινεται και στα μαγουλα υποθετω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    καλησπερα μετα απο πολυ καιρο!Λοιπον Μυρτω εγω αν εχω βουλιμικο επεισοδιο το βραδυ πριν κοιμηθω και αυτο το επεισοδιο περιλαμβανει πολλα γλυκα κυριωσ τοτε το επομενο πρωι το προσωπο μου ειναι σαν να εχει περασει σμηνοσ μελισσων απο πανω μου.Τα ματια μου ειναι παρα πολυ πρησμενα σε σημειο να φαινεται οτι εκλαιγα.αυτο μου συμβαινει ομωσ μετα την καταναλωση μεγαλησ ποσοτητασ γλυκων ειτε αυτο ειναι σοκολατα ειτε παγωτο ειτε κρεμεσ ειτε βουτηματα ειτε ειτε ειτε...δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.

  4. #4
    Εμένα πρήζονται έντονα οι αδένες κάτω από τον λαιμό και αν κάποιος ξέρει από βουλιμικούς μπορεί εύκολα να καταλάβει. Το πρίξημο κάνει αρκετές ώρες να υποχωρήσει. Πέρα από αυτό από την προσπάθεια του εμετού νομίζω ότι πρήζεται και όλο το πρόσωπο.

  5. #5
    Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου εμετό (να τον έχω προκαλέσει), γι' αυτό και το έριξα στα χαπάκια!!!!
    Αλλά μου έχει συμβεί όταν είμαι άρρωστη και κάνω εμετούς, να παρατηρώ να πρήζεται το πρόσωπό μου, για την ακρίβεια έχω μία αίσθηση ότι θα μου πεταχτούν τα μάτια έξω. Οπότε μπορεί να έχει δίκοι Μυρτώ αυτός που σου το είπε..
    Εγώ πάντως θα ρωτήσω και το γιατρό μου, μου δημιουργήθηκε μεγάλη απορία...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Κι εμενα πρηζεται το προσωπο και οι αδενες στο λαιμο μου οταν κανω εμετο.Αλλα αν δεν κανω εμετο μια μερα επανερχεται.Εμενα τουλαχιστον δεν το εχει καταλαβει κανεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Eγώ πάντως ουδέποτε έχω δει γυναίκα στο δρόμο και να καταλάβω αν είναι βουλιμική ή όχι (είτε από πρήξιμο είτε από χαλασμένα δόντια).

    Όλες μοιάζουν φυσιολογικές , εκτός από μένα φυσικά.

    Αυτές που "οσμίζομαι" με την πρώτη ματιά είναι οι ανορεκτικές. Και όταν τις βλέπω, μια πικρή γεύση (γεύση? φτου, κακιά λέξη!) αναπόλησης του χαμένου εαυτού μου με πληγώνει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Η δική μου εμπειρία είναι ότι, όταν προηγηθεί βουλιμικό (χωρίς εμετούς όμως), την επόμενη μερα με πονάει ολόκληρο το σώμα μου όταν το πιέσω... τι κακό μας κάνουμε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    κουραγιο Μυρτω..
    εξακολουθεις να εισαι ομορφη , ακομα κι οταν βασανιζεις τον εαυτο σου....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αηδιαστικη ειναι η ταλαιπωρια σου....
    εσυ, εισαι ομορφη...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Μυρτουλα μου,μη στεναχωριεσαι..Δεν ειναι ευκολη υποθεση η βουλιμια!Το ξερουμε ολοι οτι δε λυνεται το προβλημα απο τη μια μερα στην αλλη!Το θεμα ειναι να κανουμε βηματα εμπρος..κι εσυ ειπες οτι ειχες καποιες μερες που ησουν καλα,ειναι πολυ σημαντικο αυτο!!Μην το προσπερνας!Σε λιγο αυτες οι μερες θα ειναι πιο πολλες και πιο πολλες...και μετα απο καιρο θα ειναι ολες οι μερες μια χαρα..!

  12. #12
    Λοιπον το εψαξα το θεμα και κατεληξα στα εξης:

    Οι σιελογονοι αδενες αποτελουνται απο τους: Παρωτιδικος, Υπογναθιος και Υπογλωσσιος. Σας στελνω εικονα για να δειτε που βρισκεται ο καθενας και επομενως σε ποια σημεια εντοπιζεται το πρηξιμο. Συχνοτερα βεβαια διογκωνεται η παρωτιδα.

    Αυτο που συμβαινει στη βουλιμια ειναι στην ουσια μια αυτονομη νευροπαθεια. Δηλαδη: Οι αδενες ελεγχονται (σε ο,τι αφορα την παραγωγη και την εκκριση ουσιων, το μεγεθος, την αναπτυξη κλπ) απο το αυτονομο νευρικο συστημα. Οι αυτοπροκαλουμενοι εμετοι προκαλουν βλαβη στα νευρα που ελεγχουν τους αδενες (=αυτονομη νευροπαθεια) με αποτελεσμα να απορρυθμιζεται η αδενικη λειτουργια και ετσι απο τη μια να υπερπαραγονται ουσιες στον αδενα και απο την αλλη να μην μπορουν αυτες να εκκριθουν. Αυτος ειναι και ο λογος που διογκωνεται ο αδενας.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •