Δεν ξερω τι να κανω....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3

    Δεν ξερω τι να κανω....

    Γεια σας διαβαζω καιρο τα μην. στο φορουμ αλλα δυσκολευομουν να γραψω δεν ξερω γιατι!Τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει να αγανακτω με τον εαυτο μου ειμαι 1.53 κ 42 κιλα θελω να χασω κ αλλα κιλα παρολο που μου λενε πως ειμαι αδυνατη εγω θελω να αδυνατισω κ αλλο διοτι το προβλημα μου ειναι πως παρολο που δεν εχω καθολου κοιλια τα ποδια μου ειναι αδυνατα εχω προβλημα στην περιφερεια μου ειναι η κατασκευη μου ετσι δεν χερω τι να κανω ποσα κιλα πρεπει να χασω???εχω αρχισει να παιρνω καθαρκτικα(οχι πολυ συχνα)τρωω μια φορα την ημερα κ λιγες θερμιδες κ θα αρχισω κ γυμναστηριο!!Παντα οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ειχα προβλημα με τα κιλα εξαιτιας κ του υψους μου φαινομουν ποιο παχια ετσι αισθανομουν!Δεν θελω να χαναπερασω τα 44 κιλα η διαθεση σε ολα εξαρταται απο αυτο ζυγιζομαι πανω απο 4 φορες την ημερα για να ελενχω που βρισκομαι δεν μπορω χωρις την ζυγαρια μου νιωθω πως θα χασω τον ελενχο κ θα αρχισω να παιρνω κιλα,εχω σκεφτει να παρω κ χαπια αδυνατισματος αλλα φοβαμαι λιγο με τοσα που εχω ακουσει!Οταν περιμενω περιοδο ειναι το χειροτερο μου γιατι φουσκωνω κ δεν βγαινω απο το σπιτι!Αυτο το θεμα μου εχει γινει εμμονη το σκεφτομαι συνεχεια στοχος μου ειναι να χασω αλλα 3 κιλα για ειμαι ευτυχισμενη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Γεια σου Xenia! Έχω πάνω κάτω το ίδιο ύψος με σένα και καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι αισθάνεσαι πιο παχιά από ό,τι θα αισθανόσουν αν ήσουν πιο ψηλή αλλά με τις ίδιες αναλογίες. Από ό,τι λες όμως, έχεις το ιδανικό βάρος για το ύψος σου, μη σου πω ότι είσαι και πιο αδύνατη από το φυσιολογικό. Οπότε μην μπεις κι εσύ στο λούκι με τις ζυγαριές και τα χάπια αδυνατίσματος, πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος.

    Και ξέρεις κάτι; Εγώ τελικά αισθάνομαι τυχερή που είμαι κοντούλα! Σκέψου πόσα θετικά έχει: δείχνεις πάντα χαριτωμένη, το αγόρι σου σε προσέχει περισσότερο, μπορείς να κάνεις τις πιο μεγάλες...αταξίες και να μη σου θυμώσει κανείς γιατί δείχνεις πάντα γλυκιά και αθώα, χωράς ΠΑΝΤΟΥ, σου κάνουν τα πιο απίστευτα παιδικά ρούχα...Μπορώ να συνεχίσω να γράφω για πάντα!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καλημέρα xenia, διαβάζοντας το μηνυμα σου κανείς άνετα καταλαβαίνει οτι όταν θα πας 41 κιλά θα θέσεις εναν νεο στόχο...ίσως 39...και ποιο κάτω και ποιο κάτω... μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου... με ύψος 1,53 και 42 κιλά είσαι πράγματι αδύνατη και αν πραγματικά έχεις πςριφέρεια όπως λες η λύση δεν είναι η δίαιτα... είχα μια φιλενάδα που είχε το σώμα σου...σε πρώτη φάση να σου πω ότι 'αρεσε πάρα πολύ στους άντρες, εκείνη πήγε γυμναστήριο και ο υπεύθηνος της είπε ότι πρέπει να αυξήσει λιγο την μυηκή μάζα της και να δουλέψει παραπάνω τα ψωμάκια...έτρωγε κανονικά, απλα έτρωγε παραπάνω κρέας, όσπρια, λαχανικά και φρούτα, έβαλε στην ζωή της το ποδήλατο, και σε 5-6 μήνες τα εξαφάνησε τα παλιοψωμάκια! κάνοντας παραπάνω δίαιτα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σκελετωθείς και να κάνεις έτσι τα ψωμάκια να φένονται ποιο έντονα! αν δεν είσαι έτοιμη να πας σε ψυχολόγο καλό είναι να πας έστω σε έναν διατροφολόγο-διαιτολόγο και να του εξηγήσεις τι αποτέλεσμα θες να έχεις... σου εύχομαι καλή τύχη, ψυχραιμία και μη χάνεσαι...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!Το ξερω πως ετσι ειναι οπως λετε,μερικες φορες υχομαι να ημουν ανορεξικη λογικα κ δεν θελω κατι τετοιο γιατι κυριως εχει προβληματα στην υγεια!Το θεμα με την ζυγαρια δεν μπορω να το αποβαλλω για μια περιοδο πριν 2 χρονια ειχα να ζυγιστω 1,5 μηνα κ αυτο επειδη φοβομουν το αποτελεσμα ειναι οτι ειχα φτασει 47 κιλα,ναι εχεις δικιο πως εχει κ τα θετικα του να εισαι κοντουλα κ μερικες φορες δεν με ενοχλει καθολου που εχω αυτο το υψος αλλα καταβαθος θα ηθελα να ημουν πιο ψηλη!Αυτο που φοβαμαι με το γυμναστηριο ειναι μη φουσκοσουν παραπανω τα μπουτια κ τα ψωμακια σφιξουν κ το αλλο ειναι πως μετα να σταματησω το γυμναστηριο οτι μπορει να χαλαρωσω!Ειχατ λυποδιαληση αλλα μου ειπαν δεν εχει μονιμο αποτελεσμα κ μετα σου ξαναεμφανιζονται παλι!...Ξερω πως δεν εχω καποιο σημαντικο προβλημα αλλα μου αρεσε το κλιμα σ'αυτο το φορουμ κ ηθελα να γραψω...σας ευχαριστω!!!

  5. #5
    Είναι λες και τα γράφω εγώ Ξένια,

    ακριβώς έτσι ξεκίνησα και εγώ! Το δικό μου πρόβλημα τα μπούτια. Όλα καλά, αλλά όταν βλέπω τα μπούτια μου και με λούζει κρύος υδρώτας.

    Πρώτον να ζυγίζεσαι μόνο μια φορά την εβδομάδα. Εγώ πήγα τις ζυγαριές αλλού για να απαλλαγώ από τον βραχνά. Είσαι πραγματικά αδύνατη και μην αδυνατίσεις άλλο. Σου λέω από πολύ πρόσφατη εμπειρία ότι το σώμα πραγματικά φτιάχνει θεαματικά με το γυμναστήριο. Απλά έχε τον έλεγχο του τί τρως. Μην αρχίσεις τις βλακείες και μπεις σε φαύλο κύκλο με καθαρτικά κλπ. γιατί θα καταντήσεις όπως εμείς! Κιλά δεν έχω χάσει, έχω χαλάσει τον κύκλο μου και ψυχολογικά είμαι χάλια.... Συμπέρασμα : Πολύ κακό για το τίποτα! Για αυτό σου λέω προσπάθησε να μην εμπλακείς σε τέτοιες μεθόδους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Θα συμφωνήσω κι εγώ με την ant!

    Στο γυμναστήριο μπορείς να χτίσεις τρελό σώμα και να εξαλείψεις τις προβληματικές περιοχές με τη βοήθεια των κατάλληλων ασκήσεων, αν πηγαίνεις συστηματικά! (3-4 φορές την εβδομάδα)

    Φιλάκια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    κοριτσάκι λες "Ξερω πως δεν εχω καποιο σημαντικο προβλημα αλλα μου αρεσε το κλιμα σ'αυτο το φορουμ κ ηθελα να γραψω"

    απλα θέλω να σου πω οτι όποιος κανει surf στο internet και βρήσκει αυτό το site προφανώς έχει ψάξει κατι που δείχνει πως κατι τον προβληματιζει...κάτι τον ενοχλεί...και αυτο είναι προβλημα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    gilie ,καλησπερα ! Τι εννοεις οτι οι αλλοι που θα ανακαλυψουν οτι ειμαστε σε αυτο το forym, θα πουνε οτι ειμαστε προβληματικοι?
    ας γελασω, εμεις αγαπη μου και αν εχουμε καποιο προβλημα τουλαχιστον το γνωριζουμε ............αυτοι που ειναι βαθια νυχτωμενοι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καμια σχεση, δεν είπα αυτο!

    είπα οτι για να μπει κάπιος στην διαδικασια να μπει εδώ (και να γραψει και τοπικ σαν αυτο) προφανώς κατι τον προβληματίζει...

    αυτο είπα...ποιος να ανακαλυψει τι? με ποιο τροπο δλδ? και ανακαλυψει καποιος τι μας νοιαζει εμας?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    Εχεις δικιο εγω δεν το διαβασα βιαστικα και καταλαβα λαθος !!!
    Εχεις δικιο σιγουρα κατι μας ενοχλει...........αλλοι το ψαχνουμε .......αλλοι παλι το εχουμε καταλαβει και αλλοι δεν θελουμε να το καταλαβουμε........παντως στο βαθος του μυαλου κατι υπαρχει!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    χενια μου οπως σου ειπαν και τα κοριτσια δεν εχεις προβλημα βαρους..το αντιθετο..επισης να εισαι υπερηφανη που εισαι κοντουλα..εγω ειμαι 1.73 και οταν ημουν πιο μικρη, βασικα εως πολυ προσφατα ελεγα πως θελω να μαι πιο κοντη..θεωρω πολυ γλυκα τα μικροκαμωμενα κοριτσακια..οπως αλλωστε ολοι τα θεωρουν!
    οσον αφορα την περιφερεια που λες η κολλητη μου ειχε το ιδιο προβλημα..αδυνατισε πολυ..βασικα επαθε ανορεξια για 9 μηνες αλλα η περιφερεια εκει να επιμενει και μαλιστα φαινοταν πολυ πιο εντονη απο πριν..
    οταν ξεπερασε(μονη της) το προβλημα της ανορεξιας, αρχισε γυμναστηριο..εχει πλεον θεαματικη αλλαγη!..
    συστηματικη ασκηση και υγιεεινη διατροφη(οχι αφαγια) εχει σουπερ και βεβαια αποτελεσματα!
    αρχισε ετσι κουκλιτσα!..μην μπλεκεις στον φαυλο απαισιο ελεεινο κυκλο της βουλιμιας ή της ανορεξιας..ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ(σιγανος)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Originally posted by Life!
    Εχεις δικιο εγω δεν το διαβασα βιαστικα και καταλαβα λαθος !!!
    Εχεις δικιο σιγουρα κατι μας ενοχλει...........αλλοι το ψαχνουμε .......αλλοι παλι το εχουμε καταλαβει και αλλοι δεν θελουμε να το καταλαβουμε........παντως στο βαθος του μυαλου κατι υπαρχει!
    δεν πειραζει Life μου, καλή σου μέρα ;)


    εγώ πάντως είμαι απο αυτούς που το χουν καταλάβει...το παλεύω αλλα ακόμη ζυγίζομαι 2 φορες την ημέρα ή και παραπάνω αναλογα το σκάλωμα που έχω φάει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    gilie ,Περασα απο αυτο το σταδιο και ξερω οτι ειναι βσανιστικο!!!!!
    τωρα πια πιστευω οτι καταφερα να το ξεπερασω ............αλλα δεν ειναι ευκολο..........ειμαστε ακριβως τα ιδια κιλα αυτη τη στιγμη ...........αλλα πια δεν εχω αγχος............οποτε τα χασω .........μ΄αγαπω για αυτο που ειμαι .............και οσοι με θελουν φιλοι τους ας με αποδεκτουν ετσι ..........πλεον αλλαζω για μενα ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!
    ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ ! ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΟΤΑ ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    χαιρομαι που ακουω οτι πατας στα ποδια σου...ελπιζω και εγω καποια στιγμη να νιωσω ποιο συγουρη...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    gilie μου,αδυναμιες εχω και εγω .........μου πηρε 25 χρονια ..........για να καταφερω να καταλαβω οτι αξιζω κατι παραπανω και οτι οι αλλοι πρεπει να με δεχονται ετσι οπωσ ειναι ...........
    αλλα τουλαχιστον τωρα εχω αρχισει να το συνειδητοποιω ................και αυτο ειναι μια αρχη ..........σιγουρα καποια στιγμη θα με δεισ να λυγιζω .........αλλα θα ξανασηκωθω .........αυτο μετραει.....................

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •