Ξεκίνησα μια καλή προσπάθεια για να χάσω αρκετά κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2

    Ξεκίνησα μια καλή προσπάθεια για να χάσω αρκετά κιλά

    Καλημέρα παιδιά και απο εμένα .Λέγομαι Νίκος και είμαι απο Αθήνα.Ξεκίνησα μια καλή προσπάθεια για να χάσω αρκετά κιλά που δεν τα είχα απο μικρός.Είμαι 27 χρονών και πριν 1 χρόνο είμουν 141 ωραία κιλάκια με ύψος 1.83 .Δυστηχώς τα κιλά έμπαιναν αρκετά ώσπου αποφάσισα να το σταματήσω.Μετά απο ενα χρόνο παλεύω ανάμεσα στο 123 και στο 124 παρακάτω δεν λέει να πάει.

    Συγχαρητήρια για το φόρουμ σας και ελπίζω να τα λέμε συχνά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Γεια σου Νίκο και καλή δύναμη!
    Μπορεί να έχεις κολλήσει στα 123, μπορεί να θες να χάσεις κι άλλα, αλλά μην ξεχνάμε ότι έχασες ήδη τα πρώτα 20! Δεν είναι απλό πράγμα, πίστεψέ με...

    Θα ήθελες να μας πεις λίγα πράγματα παραπάνω για την προσπάθειά σου; Με ποιον τρόπο έχασες αυτά τα κιλά; Μόνος σου ή με βοήθεια ειδικού;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ & ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!!!!!!!
    ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣ.......ΚΑΤΩΤΕΡΑ!!!!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2
    Πήγα σε διαιτολόγο και ξεκίνησα μια σωστή διατροφή.Για την ακρίβεια πήγαινα κάθε εβδομάδα επι 7μήνες.Τους πρώτους μήνες παρόλο που τα φαγητά που έτρωγα δεν ηταν κάτι το άγνωστο σε εμένα ένιωθα περίεργα σε διάθεση .Αρκετό νερό κάθε μέρα (8 ποτήρια τουλάχιστον) περπάτημα 30 λεπτά την ημέρα.Απο εκεί και πέρα απαγορευτικά για εμένα κρίθηκαν αναψυκτικά κανονικά και light μπύρες κλπ κλπ.Μόνο ενα ποτήρι κρασί με το φαγητό και τον 1 χρόνο ζήτημα να έχω πιεί 5 φορές αναψυκτικά.

    Το θέμα είναι τώρα τη κάνουμε με το ζήτημα έχει κολήσει.Σίγουρα έχει επέλθει μια κούραση και κάποια πράγματα πλέον δεν τα κάνω.Έχω σταματήσει να πηγαίνω στον διαιτολόγο και κάνω πρόγραμμα απο αυτά που είχα τόσο καιρό αλλά το καλύτερο είναι οτι πλέον έχω μάθει τι πρέπει να τρώω και τι όχι και το συμαντικότερο οτι δεν παίρνω πλέον κιλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ηρθες gretzky!!!
    Και απο εδω και στο εξης θα σε φωναζω Νικο γιατι το ψευδωνυμο δυσκολο τολμω να πω!!
    Πρεπει να σου περα απο λιγες εξαιρεσεις το φορουμ κατακλυζεται απο Νικους!!!

    Μπραβο για τα κιλα που εχασες και την υπομονη 1ος χρονου!!!Ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα που εκανες ,πιο σημαντικο και απο τα 20 κιλα που εχασες ειναι η περιοδος του 1ος χρονου!!
    Μην σε στεναχωρει το κολλημα ,ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και γρηγορα θα το ξεπερασεις.
    Ισως ο οργανισμος να παιρνει τον χρονο του για να προσαρμοστει.
    Αυτο ξεπερνιεται εαν αλλαξεις ελαχιστα την διατροφη που ειδη κανεις.
    Εαν τρως τουλαχιστον τρια με πεντε γευματα την ημερα.
    Εαν πινεις τουλαχιστον 2-3 λιτρα νερο.
    Εαν αυξησεις την ασκηση απο 1/2 ωρα σε μια τουλαχιστον καθημερινα.
    Υπαρχει ευχερεια χρονου για γυμναστηριο?
    Εαν ναι ξεκινα και μην κολλησεις πουθενα,ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΣΗς ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΧΑΣΕΙς ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 23-24 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ-ΝΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙς ΤΑ 100!!!
    Ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας !!!Μην το ξεχασεις ποτε αυτο!!!
    Σου ευχομαι τα καλυτερα!!!
    Ευχομαι να σου αρεσει η παρεα μας ,και να σου φανουμε χρησιμοι!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Ένα μεγάλο μπράβο και πάλι Νίκο (κι εγώ δυσκολεύομαι με το nick σου) για την προσπάθεια!

    Κάτι αντίστοιχο με εσένα αντιμετώπιζα κι εγώ όποτε έπεφτα στα 100 κιλά. Κολλούσε η ζυγαριά και όσο και να την κοίταζα δεν έλεγε να πέσει η άτιμη! Μου εξήγησε ο διαιτολόγος ότι όταν έχεις μείνει καιρό σε ένα βάρος (κι εγώ ήμουν 1-2 χρόνια στα 100 κιλά) ο οργανισμός συνηθίζει να λειτουργεί σε αυτά και ακόμα κι αν κάνεις πολύ προσεγμένη διατροφή, δε θέλει να ξεκολλήσει. Μου είπε επίσης ότι οι λύσεις είναι 2: ή κάνεις υπομονή και περιμένεις να του περάσει το καπρίτσιο ή αλλάζεις διατροφή.
    Αν αυτό συμβαίνει και με εσένα, θα σου πρότεινα να περάσεις μια βόλτα από το γραφείο του διαιτολόγου σου. Είναι φοβερό το πόσα κόλπα έχουν στο μανίκι τους για τέτοιες περιπτώσεις.

    Ίσως να πρέπει να ελαττώσεις λίγο τις θερμίδες, γιατί τώρα πια συντηρείς 20 κιλά λιγότερα. Ίσως μετά από τόσο καιρό που κάνεις τη διατροφή μόνος σου να έχεις αλλοιώσει άθελά σου το πρόγραμμα και κάποιοι συνδυασμοί τροφών να μη σου κάνουν τόσο καλό όσο νομίζεις.

    Εσύ θα κρίνεις τι πρέπει να κάνεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Γεια σου και από μένα Νίκο! Καλώς ήρθες στο forum!

    Συμφωνώ απόλυτα με τη noucca. Πήγαινε στο διαιτολόγο σου και εξήγησέ του την κατάσταση. Θα βρει τρόπο να σε ξεκολλήσει και δεν θα παιδεύεσαι άδικα. Σε όλους συμβαίνει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Νικο ριξε μια ματια στο μειλ μου και τα λεμε απο εκει
    Εχω πολυ σημαντικα πραγματα να σου πω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Νίκο καλωσήρθες! Μπράβο για τα κιλά που έχασες και μην το βάζεις κάτω. Ίσως μπορείς ν'αλλάξεις λίγο και τη διάρκεια της άσκησής σου (ή και τη διαδρομή..).

Similar Threads

  1. Θέλω να χάσω 30 κιλά!
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 06-02-2014, 21:50
  2. θελω να χασω 25 κιλα
    By μαρια1999 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 37
    Last Post: 14-09-2012, 20:16
  3. Θέλω να χάσω 14 κιλά...
    By zimaraki! in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-03-2012, 22:50
  4. Δεν μπορω να χασω κιλα!!!
    By Dream collector in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2012, 21:21
  5. Replies: 10
    Last Post: 24-01-2009, 18:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •