Δυσκοιλιότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89

    Δυσκοιλιότητα

    Γαμώτο τώρα που μπορώ και κάνω σωστά τη δίαιτα χωρίς να τη σπάω βρήκε να έρθει κι αυτό;; Ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

    Τέλοσπάντων, η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορεί να κάνεις δίαιτα μια χαρά και να μην χάσεις γραμμάριο λόγω αυτού; Γιατί έχω ακούσει διάφορες γνώμες και αναρωτιέμαι...

    Παρακαλώ διαφωτίστε με!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    καΙ ΒΕΕΕΕΕΒαια μπορει!!!
    ειναι βασικη προυποθεση να πηγαινεις κανονικα στην τουαλετα για να χανεις κιλα!
    εισαι σιγουρη οτι πινεις οσο νερο πρεπει?ειναι το πιο βασικο ..
    τα αλλα δεν τα ρωταω, πιστευω οτι βοσκας τακτικα, κι αποτι θυμαμαι κινεισαι παραπανω απο αρκετα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Προσπαθώ να πίνω 2 λίτρα την ημέρα, συνήθως τα καταφέρνω, όχι και πάντοτε όμως...

    Τις τελευταίες μέρες κατανάλωσα αρκετά αναψυκτικά Light... αναρωτιέμαι μήπως έχει σχέση... χμ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Όταν τα "παράγωγα" μένουν περισσότερο καιρό στο εντεράκι μας, δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία στον οργανισμό να τραβήξει ουσίες που υπό άλλες συνθήκες θα είχε αφήσει να περάσουν έτσι. Επίσης, είναι γνωστό ότι καθετί (όπως και τα... παράγωγα) έχουν βάρος και αυτό προστίθεται στο σωματικό μας βάρος.
    Δεν έχω παρατηρήσει σύνδεση αναψυκτικών με δυσκοιλιότητα (ίσως γιατί η κατανάλωση του ενός συνοδεύεται από κατανάλωση junk food που έχει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα) αλλά ξέρω ότι, τουλάχιστον σε εμένα, προκαλούν τεράστια παρακράτηση υγρών. Απόδειξη το ότι όποτε τα κόβω χάνω 3 κιλά σε μια μέρα.

    Δοκίμασε χυμό ανανά ή γιαούρτι που είναι διουρητικά ή αντίστοιχα ακτινίδιο, μπάμιες, αρακά, μαγειρεμένο κρεμμύδι (στιφάδο ίσως) ή κανένα ξερό δαμάσκηνο.

    Εγώ βέβαια στη θέση σου θα αδιαφορούσα πλήρως μιας και η δυσκοιλιότητα είναι ένα συνηθισμένο (σε εμένα πάντα) αποτέλεσμα μιας καλής δίαιτας γιατί δεν δίνω και πολλά στο οργανισμό μου για να έχει την πολυτέλεια να αποβάλλει κάτι :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Ευχαριστώ noucca!

    Ευτυχώς το πρόβλημα είναι περιστασιακό σε μένα!

    Αυτό που γράφεις πάντως για τα αναψυκτικά ότι κάνουν τρελή κατακράτηση, το έχω διαπιστώσει κι εγώ... αχ, θέλω να τα κόψω τα ρημάδια, αλλά με βοηθούν στη δίαιτα, καθώς μου προκαλούν ένα αίσθημα κορεσμού και νιώθω φουσκωμένη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Παρεπιπτοντως χορευταρου εμενα τα activia με τακτοποιησαν εντελως...Αλλα ειναι ακριβα τα γ...να!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    και εγω εχω τετοιο πρόβλημα οταν κανω διαιτα, τον τελευταιο καιρο τρωω καθε μερα 2 ακτινιδια αλλα δ εμπορω να πω οτι το ελεισα κιολλας το προβλημα

    εχω παρατηρησει και γω οτι οταν πινω πολυ νερο και πηγαινω συχνα στην τουαλετα λογο του νερου το εντερο δουλευει λιγο καλυτερα...

    οταν εχω να παω τουαλετα πανω απο εβδομαδα παιρνω 1 dulcolax και ηρεμω αλλα δε μ'αρεσει και πολυ η μεθοδος και τωρα αρχισα τα ακτινιδια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Originally posted by Xoreytarou
    Αυτό που γράφεις πάντως για τα αναψυκτικά ότι κάνουν τρελή κατακράτηση, το έχω διαπιστώσει κι εγώ... αχ, θέλω να τα κόψω τα ρημάδια, αλλά με βοηθούν στη δίαιτα, καθώς μου προκαλούν ένα αίσθημα κορεσμού και νιώθω φουσκωμένη...
    Δε μπορώ να αρχίσω να σου λέω πόσα κακά έχουν αυτά τα αναψυκτικά και κυρίως τα light. ʼσε που τα ξέρεις και μόνη σου...

    Αν έχεις τόσο ανάγκη το αίσθημα του κορεσμού, και μιας και το προσφέρει το ανθρακικό και όχι κάτι άλλο, δοκίμασε τα διάφορα ανθρακούχα νερά. Το καλύτερο κατ' εμέ είναι το Ξινό Νερό Φλώρινας που είναι το μόνο φυσικώς ανθρακούχο και από μεταλλικά άλατα κλπ είναι το πιο πλήρες. Επίσης έχει και αρκετά καλή γεύση (κάποια είναι αλμυρά) και μπορείς φυσικά να προσθέσεις λίγο χυμό λεμόνι ή πορτοκάλι για να το φέρεις ακόμα πιο κοντά στα γούστα σου.
    Θα φουσκώνεις, θα ενυδατώνεσαι, θα τονώσεις και λίγο τον οργανισμό σου και το βασικότερο θα απαλλαγείς από τα αναψυκτικά και την κατακράτηση.
    Σκέψου το

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    ρε παιδια παρολο που τρωω fittness και quaker (οχι μαζι) και τρωω και ακτινιδια στα ενδιαμεσα γευματα, αν δεν παρω dulcolax δεν παω τουαλετα με τπτ, με αποτελεσμα να εχω ενα τρομερο πρηξιμο, τι αλλο να κανω ρε γμτ? σκεφτομαι αν περασει και αυτη η εβδομαδα και δεν εχω καταφερει να δουλεψει σωστα το εντερακι μου να παω σε κανεναν γιατρο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Η διαρκής χρήση ακόμα και ήπιων καθαρτικών σαν τα διάφορα του εμπορίου, προκαλεί μόνιμες βλάβες στο έντερο.
    Αφού έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να το λύσεις με τους συμβατικούς τρόπους, μια επισκεψούλα στο γιατρό είναι ό,τι καλύτερο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    εχεις δικιο, λεω κατα την Τετάρτη να πάω μια βόλτα στον γιατρο, ρε παιδια σε εντερολογο ή σε παθολογο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    ʼμα έχεις οικογενειακό γιατρό, πήγαινε σε αυτόν και αυτός θα σε παραπέμψει αναλόγως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    τελικα σημερα το εντερακι μου δουλεψε...οποτε θα παρω μια παραταση μεχρι την Παρασκευη...Βασικα οταν δεν κανω διαιτα παω κανονικα τουαλετα καθε μερα, ομως και παλιοτερα θυμαμαι οτι οταν εκανα διαιτα πηγενα καθε 3η ισως και καθε 4η μέρα...θα δουμε...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •