Μύθοι για τη διατροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162

    Μύθοι για τη διατροφή

    Οι μύθοι που περιβάλλουν την διατροφή είναι πολλοί. ʼλλοι έχουν τις ρίζες τους στην λαϊκή θυμοσοφία, άλλοι αναδύθηκαν μέσα από προσωπικές ιστορίες και εμπειρίες, και άλλοι προέκυψαν ως απλές ενδείξεις επιστημονικών μελετών που όμως πολύ γρήγορα μετατράπηκαν σε ακλόνητες πεποιθήσεις.
    Την αλήθεια έρχονται να αποκαταστήσουν οι επιστημονικές μελέτες, που συχνά-πυκνά αποδεικνύουν πως πολλά απ' όσα πιστεύουμε είναι λάθος. Ο κ. Αντώνης Καφάτος, καθηγητής Προληπτικής Ιατρικής και Διατροφής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, και ο κ. Αντώνης Ζαμπέλας, επίκουρος καθηγητής Κλινικής Διατροφής στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, παρουσιάζουν μερικούς από τους πιο συνηθισμένους μύθους για την διατροφή - και εξηγούν γιατί δεν ισχύουν.

    * Όποιος έχει πίεση δεν πρέπει να τρώει πορτοκάλια.
    Τα πορτοκάλια είναι πλούσια στο ιχνοστοιχείο κάλιο, το οποίο ελαττώνει την αρτηριακή πίεση, δεν την αυξάνει. Επιπλέον, η βιταμίνη C που περιέχουν έχει αντιοξειδωτικές ιδιότητες και μπορεί να ελαττώνει την αρτηριοσκλήρυνση. Μόνο όταν η υπέρταση οφείλεται σε νεφροπάθεια δεν ενδείκνυνται τα πορτοκάλια (λόγω του καλίου), αλλά αυτό είναι σπάνιο.
    * Το ψωμί παχαίνει.
    Το ψωμί αποτελείται από υδατάνθρακες, οι οποίοι παρέχουν 4 θερμίδες ανά γραμμάριο ? τις ίδιες με αυτές που παρέχουν οι πρωτεΐνες, όπως το κρέας και το ψάρι. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι όταν τρώει κανείς 100 γραμμάρια σκέτο ψωμί (το «σκέτο» έχει σημασία, διότι αν το ψωμί αλείφεται με βούτυρο ή καταναλώνεται με ζαμπόν ή τυρί, τα πράγματα αλλάζουν) ή 100 γραμμάρια σκέτο ψητό στήθος από κοτόπουλο, καταναλώνει τις ίδιες θερμίδες. Αξίζει, όμως, να σημειωθεί ότι επειδή έχει μεγάλη σημασία να τρώει κανείς καλής ποιότητας υδατάνθρακες, πρέπει να προτιμούμε το μαύρο ή ολικής αλέσεως ψωμί, που είναι πιο θρεπτικό καθώς περιέχει (και) άφθονες φυτικές (διαιτητικές) ίνες. Οι ειδικοί συνιστούν να τρώμε καθημερινά 3 έως 5 φέτες μαύρο ψωμί, των 25-30 γραμμαρίων η κάθε μία, αναλόγως με το σωματικό μας βάρος (όσο υψηλότερο, τόσο λιγότερο πρέπει να είναι το ψωμί).
    * Όποιος έχει χοληστερίνη, δεν πρέπει να τρώει αυγά.
    Τα παλιά τα χρόνια, ο κόσμος έτρωγε πολλά αυγά, αλλά όταν διαπιστώθηκε ότι ο κρόκος τους είναι πλούσιος σε χοληστερόλη, οι επιστήμονες θεώρησαν ότι η πρόσληψη τους θα έπρεπε να μειωθεί σε μεγάλο βαθμό για να προστατευθεί η καρδιαγγειακή υγεία. Οι νεώτερες μελέτες, όμως, δείχνουν ότι η χοληστερόλη του αυγού επηρεάζει σε σχετικά μικρό βαθμό τα επίπεδα χοληστερόλης στο αίμα, σε αντίθεση με τις μεγάλες ποσότητες λίπους που προέρχεται από ζωικής προέλευσης τρόφιμα, όπως το κρέας. Υπάρχουν μελέτες που έδειξαν ότι άτομα που έτρωγαν ένα αυγό την ημέρα δεν εμφάνισαν αύξηση των επιπέδων χοληστερόλης στο αίμα τους, επειδή η συνολική πρόσληψη χοληστερόλης και κορεσμένου λίπους από την διατροφή τους ήταν χαμηλή. Τι σημαίνουν στην πράξη όλα αυτά; Ότι μπορεί κανείς να τρώει 2-3 αυγά την εβδομάδα, ιδίως όταν ακολουθεί ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο ? αρκεί, όμως, να θυμάται ότι σε αυτά περιλαμβάνονται και όσα χρησιμοποιούνται στο μαγείρεμα και όσα «κρύβονται» σε γλυκίσματα και έτοιμα τρόφιμα του εμπορίου.
    * Όποιος θέλει να έχει γερά κόκαλα, πρέπει να πίνει γάλα.
    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το γάλα αποτελεί πολύτιμη πηγή ασβεστίου, αλλά απαραίτητο είναι ουσιαστικά στα βρέφη ηλικίας κάτω του 1 έτους που δεν μπορούν να φάνε τίποτε άλλο. Εάν ένας άνθρωπος δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να πιει γάλα, μπορεί να καταναλώσει τις απαιτούμενες ποσότητες ασβεστίου από τυρί ή γιαούρτι λίγων λιπαρών και από τρόφιμα όπως τα μικρά ψάρια (γόπες, γαύρος, σαρδέλες) που επίσης περιέχουν πολύ ασβέστιο.
    * Αν έχεις αναιμία, πρέπει να τρως σπανάκι και φακές.
    Αν και τα τρόφιμα αυτά αποτελούν θαυμάσιες πηγές σιδήρου, ο φυτικής προέλευσης σίδηρος απορροφάται πιο δύσκολα από τον οργανισμό απ' ότι ο ζωικής προέλευσης. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι ο σίδηρος που αξιοποιεί ο οργανισμός από το σπανάκι και τις φακές είναι λιγότερος από αυτόν που αξιοποιεί από το κρέας, τα ψάρια ή τα αυγά.
    * Πρέπει να πίνουμε οκτώ ποτήρια νερό την ημέρα.
    Αν και αυτή είναι η επικρατούσα άποψη, οι νεώτερες μελέτες δείχνουν ότι δεν χρειάζεται να πίνει κανείς οκτώ ποτήρια νερό την ημέρα για να είναι καλά ενυδατωμένος, αλλά οκτώ ποτήρια υγρών, στα οποία συμπεριλαμβάνονται τα πάντα (με εξαίρεση τα οινοπνευματώδη ποτά): το νερό, οι χυμοί φρούτων και λαχανικών, οι καφέδες, το τσάι, τα αφεψήματα βοτάνων (γενικώς, κάθε είδους ρόφημα), τα υγρά των φρούτων και των λαχανικών, ακόμα και τα αναψυκτικά. Βέβαια, η θρεπτική αξία όλων αυτών είναι άλλο θέμα, αλλά θεωρείται πλέον βέβαιον ότι ενυδατώνουν. Αν τώρα έχετε ξηρό δέρμα, είστε επιρρεπείς στις μυϊκές κράμπες ή έχετε χρόνια δυσκοιλιότητα, μπορεί και να σας λείπουν υγρά, οπότε το πιο εύκολο είναι να πίνετε περισσότερο νερό.
    * Οι χυμοί είναι πιο θρεπτικοί από τα φρούτα.
    Ισχύει το ακριβώς αντίθετο διότι, ει μη τι άλλο, τα ολόκληρα φρούτα έχουν και φυτικές ίνες. Επιπλέον, οι χυμοί αυξάνουν ταχύτερα τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα μετά την κατανάλωσή τους, επειδή απορροφώνται πιο γρήγορα.

    Πηγή: health.ana-mpa.gr

    Το φαγητό παχαίνει
    Μύθος!
    Το φαγητό δεν παχαίνει, η βλακεία παχαίνει!!!
    Γιατί εάν απλά τρώγαμε όλοι αυτό που έπρεπε ,θα ήμασταν τέλειες!!!
    Αλλά εμείς τρώμε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ!!!
    by dexa

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    noucca , ειλκρινα πολυ χρησιμα ολα αυτα και ειδικα αυτομε το νερο ............εγω αυτη την ππεριοδο που ειμαι ιωση μονο τσαι εχω διαθεση να πιω ...........κια πινω αρκετα και χωρισ ζαχαρη απλα λιγη ζαχαρινη και μερικες φορεςκαι σκετο και με ειχε πιασει αγχος οτι ενω κανω προγραμμα δενθα χασω λογω νερου αποτη μια που δε επινα κια λογω αντιβιωσης που δεν ξερω πως αντιδρα το θεμα της κατακρατησης υγρων .........θα δειξει..........Αληθεια ο καφες φιλτρου συγκαταλεγεται στα υγρα noucca ξερεις?
    Τελος Θα μονο να προσθεσω κατι που διαβασα περσι σε εγκυρο περιοδικο υγειας .........οτι το απλο και ταπεινο ωμο σουσαμι εχει 40% περισσοτερο ασβεστιο και απο τα κιτρινα τυρια.......και για να ειμαι ειλικρινης οταν εχωορεξη και ετοιμαζω μια πλουσια σαλαταμε διαφορα λαχανικα και δεν με ξεπεταω με μια ντοματα ......ριχνω κουταλακι σισαμι που πιστεψε με κανεις δεν θα καταλβει την διαφορα ! αυτα!
    Ελπιζω να συνεχιζεις να μας δινεις τετοιες ωφελιμεςπληροφοριες και στο μελλον!
    Α!! ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΑ ΣΤΟ ΧΑΣΙΜΟ ..........ΑΣ ΜΑΣΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΛΑ ................ΕΤΣΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΓΥΟΥΜΕ .........ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝΚΟΡΤΙΖΟΝΗ !!!!!!!!!ΠΟΥ ΕΙΝΑΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...............ΑΠΛΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ,ΑΝΤΥΠΥΡΕΤΙΚΑ , ΑΝΤΙΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ...............ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ..............ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Όποτε αρρώσταινα από τις κλασσικές γαστρεντερίτιδες που κολλούσα στη δουλειά, ο γιατρός μου έλεγε "υγρά, πολλά υγρά" και πάντα ανέφερε το τσάι. Ο καφές γενικά έχει διάφορες άλλες ιδιότητες που είναι αρνητικές για τον οργανισμό μας και άρα πρέπει να έχουμε μέτρο. Όπως γενικά πρέπει να έχουμε σε όλα. Και οι χυμοί ενυδατώνουν αλλά άμα πιεις 8 ποτήρια τη μέρα θα πάρεις σίγουρα θερμίδες (κυρίως αν είναι από αυτούς του εμπορίου που έχουν ζάχαρη).
    Επίσης, το καλοκαίρι που ιδρώνουμε πολύ, μαζί με νερό χάνουμε και ηλεκτρολύτες -τα μεταλλικά στοιχεία που περιέχονται στα υγρά του σώματος, όπως είναι το κάλιο, το νάτριο, το ασβέστιο, το μαγνήσιο και το χλώριο-, που είναι απαραίτητοι για τη φυσιολογική λειτουργία του μυϊκού και του νευρικού συστήματος. Το σκέτο νερό δε θα καταφέρει να μας ενυδατώσει, όσο κι αν πιούμε. Πρέπει αρχικά να τους αναπληρώσουμε. Πλούσια πηγή ηλεκτρολυτών είναι τα φρούτα και οι χυμοί. Η μπανάνα και η ντομάτα που οι περισσότεροι αποφεύγουν σε μία δίαιτα, περιέχουν μεγάλες ποσότητες και το καλοκαίρι είναι η εποχή τους...

    Για τον γαλλικό συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου πω, θυμάμαι όμως ότι ένας διαιτολόγος (διάσημος κιόλας, σε κάποιο κανάλι μιλάει συχνά) τους είχε απαγορεύσει ρητά στη φίλη μου. Ο λόγος άγνωστος. Μπορεί επειδή είχε θυρεοειδή...

    Ναι, το σουσάμι έχει πάρα πολύ ασβέστιο (και δεν του φαίνεται) και συγκριτικά λιγότερες θερμίδες ή λιπαρά από άλλες τροφές. Οι παλιοί μάλιστα, όταν νήστευαν έτρωγαν κάθε μέρα λίγο ταχίνι. Κάτι ήξεραν . ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, το ταχίνι που κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι με μέλι και έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ γεύση. Όσοι είστε επιρρεπείς σε λιχουδιές σκεφτείτε το σοβαρά. Μία φορά το αγόρασα και έφαγα σε μία μέρα όλο το βαζάκι
    Υπάρχει και σκέτο αλλά είναι πάρα πολύ πικρό...
    Μία καλή λύση για όσους αποφεύγουν τα γαλακτοκομικά είναι μία κουταλίτσα ταχίνι με μέλι στο ψωμί για πρωινό (δίνει και ενέργεια) ή λίγο σησαμέλαιο στη σαλάτα ή και σκέτο σουσάμι όπως κάνει η Life! (Μου έδωσες φοβερή ιδέα!).


    Για τα φάρμακα: Αυτή τη στιγμή σε ενδιαφέρει να γίνεις καλά. ʼσε το χάσιμο βάρους λίγο στην άκρη γιατί όσο στερείσαι τόσο αργείς να αναρρώσεις. Αν η Εκκλησία το αναγνωρίζει αυτό και δέχεται να κοινωνήσει ασθενείς που τρώνε καθημερινά κοτόσουπα, γιατί να είσαι εσύ αυστηρή με τον εαυτό σου;
    Ξέρω ότι αναστατώνουν το βάρος τα φάρμακα που περιέχουν κορτιζόνη (όπως όλοι το ξέρουμε), αυτά που έχουν ορμόνες, όπως επίσης κάποια περιέχουν ζάχαρη για να "σπάσουν" την πικρίλα (ναι, τα καθαρτικά περιέχουν 50 γραμμάρια ζάχαρη σε κάθε μπουκαλάκι!). Κάποια προφανώς θα προκαλούν και παρακράτηση, θα το γράφει στις οδηγίες που ελπίζω να διαβάζετε όλοι ευλαβικά Αλλά η παρακράτηση είναι κάτι που παρέρχεται. Μόλις σταματήσετε τη θεραπεία θα φύγουν τα υγρά. ΜΗΝ παραποιείτε τη θεραπεία σας με σκοπό την απώλεια βάρους. ΠΡΟΕΧΕΙ η θεραπεία.
    Αν έχετε αμφιβολίες ρωτήστε το γιατρό σας αν μπορεί να σας δώσει κάποιο άλλο φάρμακο με μικρότερες επιπτώσεις. Πχ. η αντιβίωση σε σιρόπι μπορεί να έχει ζάχαρη ενώ οι κάψουλες μάλλον όχι.

    Όλα αυτά τα λέω με τις λίγες γνώσεις που απέκτησα παρακολουθώντας μαθήματα παιδιατρικής και διαιτητικής (στη σχολή προσχολικής αγωγής) και διαβάζοντας ιατρικά άρθρα/περιοδικά. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ. ΜΗΝ κάνετε τα λόγια μου ευαγγέλιο και αγνοήσετε τις οδηγίες του διαιτολόγου ή του γιατρού σας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    noucca,Καλησπερα............πολυτι� �α οσα ειπες .............τωρα οσο για το ειδικος κανενας μας δεν ειναι ειδικος ολοι εμπειρικα ας μου επιτραπει η εκφραση εχω καταλαβει καποια πραγματα!
    καποιος ξερει κατι καποιος κατι αλλο ..........και η αλυσιδα συνεχιζεται...........
    Ξερεται οτι σχεδον για να μην πω ολοι οι γιατροι που χρειαζεται να κανουν μια απλη ενεση κορτιζονη ..........δεν λενε μακρυα απο αλατι και ζαχαρη..............και ομως ειναι κοινο μυστικο οτι αν αποφυγεις αυτα τα δυο η κορτιζονη διολου δεν θα σε φουσκωσει ..........παρολα αυτα μαλλον το θεωρουν λεπ[τομερεια............δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...........τελος παντων!
    noucca τελικα μην την απαντηση σου.................μου δημιουργηθηκε καινουργια απορια και την απευθυνω και σε ολα τα παιδια που πανε γυμναστηριο?
    τι γινετε με τα ισοτονικα ποτα- χυμους ...............που προτεινουν με τα απο γυμναστικη ?
    παχαινουν ? και αν παχαινουν ποσο?
    το αντισταθμισμα σε καλιο και αλλα ιχνοστοιχεια σε συγκρισει με τις θερμιδες σαφως υπερτερει?
    και σε πολυ πολυ απλα ελληνικα..............μετα το γυμναστηριο ειτε με ηπια ειτε με πιο σκληρη προπονηση ή ακομα με ενα γερο περπατημα δρομου τι ειναι προτιμοτερο να πεινουμε ?
    τι οφελει?
    και στο να μην βαλει βαρος που ιδτρωσαμε να χασουμε (το να μας βαλει λιγες θερμιδες .........ενταξει δεκτο) ή σκετο νερο?
    εμενα για παραδειγμα ακομα ο διαιτολογος τη μπανανα μου την απαγορευει...........ανεξαρτητ� � απο αυτο ομως μετα απο γυμναστηριο θελεις κατι υγρο .............οποτε τι ειναι αυτο?


    υ.σ. noucca το βατραχακι κατεβηκε κι αλλο η ιδεα μου ειναι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    NOUCCA ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ !!!!
    Λεω να προσθεσω και ακομα εναν!!

    ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΑΧΑΙΝΕΙ!!!!ΜΥΘΟΣ!!!
    Το φαγητο δεν παχαινει,η βλακεια παχαινει!!!
    Γιατι εαν απλα τρωγαμε ολοι αυτο που επρεπε ,θα ειμασταν τελειες!!!
    Αλλα εμεις τρωμε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Παιδιά, επειδή στο περιοδικό έχω αναλάβει μία μόνιμη στήλη με γυναικεία και ιατρικά θέματα (τρομάρα μου...) διαβάζω καθημερινά πράγματα που γράφουν διατροφολόγοι και φρίττω!!!

    Παράδειγμα 1: "Πρωινό 1 ποτήρι γάλα με 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ κορν φλέικς"
    ΡΕ ΒΛΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΟΡΝ ΦΛΕΙΚΣ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ; Καλύτερα να μη βάλει καθόλου!

    Παράδειγμα 2: (το αγαπημένο μου) "Τρικ για να σας κοπεί η όρεξη: δοκιμάστε να φάτε γυμνή μπροστά στον καθρέφτη"
    ΠΟΙΟ ΣΑΔΙΣΤΙΚΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ? Και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί έχουμε διατροφικές διαταραχές. Εμ, αυτοί μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους...Ξέρουν καλά τι κάνουν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλα καπνισμενο μου αυτο το δευτερο ειναι τρομερο!!!
    Να φαω λεει γυμνη μπροστα στο καθρεφτη,να με δει το παιδι μου και να τρεχουμε απο τωρα σε παιδοψυχολογους!!!

    Αχ!!!Κοσμος που υπαρχει!!!Οταν ο ανθρωπος δεν εχει δουλεια να κανει εφευρισκει.....

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    smoke08 ,,KAΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕς ΟΤΙ ΣΤΗ Ν ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΛΕΣ ...........Μ.....................ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ!!!!
    ΜΗΝ ΠΑς ΜΑΚΡΥΑ............ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΨΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΒΛΑΠΤΕΙ ............ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΡΑΠΗΔΕΣ!
    ΟΠΟΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΟΥΦΑ!

    ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ............ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ DVD ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΑΣ! ...........ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ...........ΑΝ ΔΕΝΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΠΟΥ ΘΑ Σ ΕΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΜΥΗΣΗ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟΤΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗς ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ PILATES Ή ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ!
    ΕΛΕΟΣ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Ποπο..... μία μέρα έλειψα και δεν προλαβαίνω να διαβάζω!!!

    Ας τα πάρω με τη σειρά:

    Life! Ξέρεις... στόμα με στόμα διαδίδονται οι φήμες σαν αυτές που έγραψα στην αρχή... Καλές είναι οι συμβουλές αλλά καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε και από πού τις μάθαμε. ʼλλο να πεις "εμένα η θεία μου κάνει έτσι" και άλλο να πεις "ο διαιτολόγος μου είπε". Με πιάν'ς;
    Εμένα ο γιατρός μου μου το τόνισε πολλές φορές όταν χρειάστηκε να πάρω κορτιζόνη. Έπεσα σε καλό; Τι να πω. Συγκεκριμένα μου είπε: Για κάθε μέρα κορτιζόνης τόσους μήνες πρέπει να προσέχεις....
    Ισοτονικά ποτά: Δεν ξέρω να σου πω. Γενικά αποφεύγω όσο γίνεται τα μη φυσικά προϊόντα. Θυμάστε το χαμό που έγινε με το Red Bull; Ενεργειακό ποτό δεν θεωρείται; Και να σου πω και το άλλο. Ο αδελφός μου κάνει χρόνια συστηματικά γυμναστήριο (ναι, είναι ένας θεός) και άλλα τόσα προσέχει με θρησκευτική ευλάβεια τη διατροφή του (αδέλφια σου λέει μετά...). Ποτέ δεν ήπιε κάποιο από αυτά τα ποτά, έχει όμως ρημάξει τα μανάβικα της γειτονιάς. Δεν αφυδατώθηκε ποτέ.
    ΝΑΙ το βατραχάκι επιτέλους πήρε τα πόδια του και πήγε 2 κιλά παρακάτω. ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

    dexa Είπες μεγάααααααλη κουβέντα! Θα το προσθέσω στο πρώτο μήνυμα!

    smoke08 Και μετά ψάχνουν να βρουν γιατί αυξάνονται οι ΔΠΤ.... Τι να πεις, είναι όπως λένε και τα κορίτσια. ʼμα δεν πεις τη μ@λ@κια σου δε σε προσέχουν. Και συμπληρώνω: θέλουμε όλοι τη μαγική λύση. Έχω ακούσει ένα σωρό ηλίθιες συμβουλές που αν ακολουθούσα έστω τις μισές, το να προσέχω τη διατροφή μου ξαφνικά θα φαινόταν παιχνιδάκι. Αλλά όλοι ακούν "δίαιτα" και νομίζουν ότι πρέπει να πεθάνεις στην πείνα, να πίνεις μόνο νερό και να μη χάνεις ποτέ κιλά... κι έτσι καταφεύγουν σε όλες τις ηλίθιες λύσεις που έχουν παρόμοια αποτελέσματα αλλά κάνουν ΚΑΙ κακό στον οργανισμό...
    και το κακό είναι ότι αυτά τα περιοδικά τα διαβάζουν μικρά κορίτσια και διαμορφώνουν χαρακτήρα σύμφωνα με αυτές τις βλακείες και αφού περάσουν χρόνια σαν παχύσαρκες ή ανορεξικές ή κάτι ενδιάμεσο, ξαφνικά ανακαλύπτουν τη σωστή διατροφή χωρίς ακρότητες, χωρίς στερήσεις και χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by dexa
    NOUCCA ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ !!!!
    Λεω να προσθεσω και ακομα εναν!!

    ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΑΧΑΙΝΕΙ!!!!ΜΥΘΟΣ!!!
    Το φαγητο δεν παχαινει,η βλακεια παχαινει!!!
    Γιατι εαν απλα τρωγαμε ολοι αυτο που επρεπε ,θα ειμασταν τελειες!!!
    Αλλα εμεις τρωμε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!
    :smilegrin::smilegrin::smilegrin:
    καλοοοοοοοοοοο

    ωραιο θεματακι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •