ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 'ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ' - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    kallia
    Guest
    Aγαπητη Ελπιδα,
    Γεια σου. Τα τιπς που προανεφερα μπορουν να βοηθησουν επικουρικα και να αποσπασουν την προσοχη απο το φαγητο. Δεν ειναι η λυση, ειναι ομως μια βοηθεια. Σαφεστατα χρειαζεται ψυχολογικη υποστηριξη και εινα ιδιαιτερα σημαντικο να υπαρχουν και οι 2 ειδικοι (ψυχολογος και διαιτολογος) για την βελτιστοποιηση της καταστασης ενος βουλιμικου. Ομως αν βρεθεις ευαλωτη σε ενα βουλιμικο επισοδειο, απο προσωπικη εμπειρια εχοντας βοηθησει ατομα βουλιμικα, τα τιπς αυτα σε καποια (οχι ολα) τα περιστατικα ηταν πολυ οφελιμα.
    Και παλι ξαναλεω ειναι προτασεις δεν ειναι η λυση του προβληματος.

  2. #17
    kallia
    Guest
    και τελειωνω τα μηνυματα μου αναφεροντας πως απο εδω και στο εξης δεν θα υπαρχουν προσωπικα μου στοιχεια σε αυτο το site (διευθυνσεις και τηλεφωνα, τα οποια ειχα παραθεσει), για να ξεκαθαρισω για μια ακομη φορα τις προθεσεις μου...
    καλη μερα σε ολους
    Καλλια

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Εγω πιστευα οτι σε ανθρωπους με διαταραγμενη σχεση με το φαγητο το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι η απενοχοποιηση του.. Συμφωνω στις ποιοτικες συμβουλες αλλα γιατι να μην ειμαστε οι ιδιοι υπευθυνοι των ποσοτητων που καταναλωνουμε...Αυτο που μας στερησαν πολλες μαμαδες στην παιδικη ηλικια οταν μας κυνηγουσαν με το πιατο στο χερι και λιγο αργοτερα αρχισαν -αντιφατικα- να κριτικαρουν το βαρος μας..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Καλλια μου να σου κανω ενα μικρο disclosure και ειναι η πρωτη και τελευταια φορα που αναφερομαι σε αυτο εδω μεσα...Ειμαι συναδελφος σου -διαιτολογος δλδ- και πρωην βουλιμικος..Βασικα πολλα πρωην ειμαι αλλα δεν ειναι της παρουσης. Για ρωτησε εδω μεσα ποσες απο τις κοπελες γνωριζαν την επαγγελματικη μου ιδιοτητα.. Μπορει να σου ακουστει λιγο κλισε αλλα δεν εχεις ιδεα τι μπορει να κανει η βουλιμια στη ζωη ενος ανθρωπου..Και στο ξαναλεω!! Οταν εισαι σκατα ψυχολογικα δε θελεις να πας βολτα, θες να φας το συμπαν!!! Οπως στο διαβητη ανεβαινει το σακχαρο μετα τη μαρμελαδα, ετσι και στη βουλιμια ανεβαινει το υπερφαγικο μετα απο καθε ψυχολογικη μεταπτωση. Επισης εχω πολυ tact και δεν εχω θιξει το θεμα εξειδικευσης στις ΔΔ. Επειδη ομως η επαγγελματικη συνειδηση ειναι καλο πραγμα, μπορεις να μοιραστεις μαζι μας τα διαπιστευτηρια σου που σου δινουν και τοση αυτοπεποιθηση ωστε να αντιμετωπιζεις ανθρωπους με το συγκεκριμενο προβλημα?

  5. #20
    kallia
    Guest
    Αγαπητε καμμενε,
    επειδη ειχα καποια απο τα διαπιστευτηρια δημοσιευμενα προ ολιγου και δεχτηκα πυρρα οτι προσπαθω να φανω πελατοκυνηγος, αποφασισα να μην αναφερω ξανα ιδιοτητα αλλα και στοιχεια επικοινωνιας και θα σε παρακαλουσα να μη γινει αναφορα πανω σε αυτο ξανα.
    Σε συνεργασια με ψυχολογο ομως εχω αντιμετωπισει καποια περιστατικα βουλιμικων στο παρελθον και μπορω να πω το 70% αυτων ειχαν βελτιωση. Φυσικα, υπηρχε και relapse στα υπολοιπα περιστατικα. Ομως ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις, η συχνοτητα των βουλιμικων επισοδειων μειωθηκε. Κατανοω οτι οπως και με το καπνισμα ετσι και με τη βουλιμια, οταν εχεις την επιθυμια ειναι δυσκολο να σταματησεις. Και παλι λεω οτι δεν εδοσα λυση στο προβλημα απλα παρεθεσα μερικες προτασεις. Δεν καταλαβαινω γιατι αυτες ακουγονται τοσο παραξενες η μη διευκολυντικες, εχοντας μεσα απο την εμπειρια μου δει πως λειτουργουν σε καποια περιστατικα.
    Αν θελεις μπορεις να αντιπαρελθεις με περισσοτερο χρησιμα τιπς μεσα απο τη δικη σου εμπειρια για να βοηθηθει ο κοσμος του φορουμ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Αγαπητη Καλλια,
    Τα διαπιστευτηρια που ειχες δημοσιευμενα δεν αποτελουν ενδεικτικο καμιας εξειδικευσης σε ΔΔ. Και δεν αναφερομαι ξανα σε αυτο
    Οσον αφορα τα τιπς που παραθετεις, προσωπικη μου πεποιθηση ειναι οτι ειναι απλα πασαλειμματα στη διαταραγμενη σχεση ενος ανθρωπου με ΔΔ. Τα τιπς που δινεις δε μου φαινονται παραξενα ή μη διευκολυντικα..Μου φαινονται απλα λαθος. Εγω δεν εχω δωσει ποτε τιπς για τετοιου ειδους ανθρωπων (με προβληματικη σχεση με το φαγητο) γιατι απλα πιστευω οτι σαν επαγγελματικος κλαδος δεν εχουμε καμια θεση τουλαχιστον στα αρχικα σταδια της θεραπειας τους. Να σου υπενθυμισω και το σχολιο του ΝικουD περι εμμονων o οποιος ειναι ψυχολογος που ασχολειται κατα κορον με τετοια περιστατικα.

  7. #22
    kallia
    Guest
    Δεν αισθανομαι την αναγκη να δειξω τι εξειδικευση εχω και ουτε ζηταω απο εσενα να μου στειλεις το διαπιστευτηριο σου, δεν ειναι αυτος ο σκοπος του debate μας. Εχω δει ασθενεις με βουλιμια σε κλινικη ΔΔ στο εξωτερικο οπου και εργαζομουν γι 2 ετη. Καλο θα ηταν ομως (και φανταζομαι οτι συμφωνεις και εσυ) να μην ξαναναφερθει καν η ιδιοτητα μας, γιατι παρεξηγηθηκα πριν και δε το θελω να συμβει ξανα. Ο καθε επαγγελματιας εχει τα δικα του κριτηρια και τα δικα του βιωματα σχετικα με το τι ειναι λαθος και τι σωστο. Αν φιλε καμμενε κρινεις λαθος τα τιπς αυτα, τοτε παρακαλω δοσε μας τα φωτα σου για τα σωστα τιπς. Εξαλου τα τιπς που παρεθεσα βγαινουν μεσα απο μελετες, δεν ειναι απλα προσωπικη γνωμη. Ειμαι πραγματικα δεκτικη να διαβασω με ενδιαφερον τη δικη σου πλευρα και νομιζω και οι φιλοι θα το θεωρησουν ενδιαφερον. Θα συμφωνησω ομως με κατι σημαντικο που ειπες. Οντως, ο κλαδος του ψυχολογου προεχει στην θεραπεια αυτων των ανθρωπων και εμεις ερχομαστε σε δευτερη ισως τριτη μοιρα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Αγαπητη Καλλια
    Δεν θα μπω καν σε αντιπαραθεση μαζι σου για τα επαγγελματικα σου credentials..Επειδη ομως εχω δουλεψει επι μακρωθεν στο ΝΗS ξερω πολυ καλα ποση εμπειρια σου δινει μια τετοια κλινικη.. Ο καθενας μας νιωθει "ειδικος" σε πολυ διαφορετικα επιπεδα και οι ακαδημαικες-επαγγελματικες απαιτησεις του για να θεωρει εαυτον "ειδικο" ειναι επισης πολυ διαφορετικες. Δεν καταλαβαινω την αναγκη να παραθετεις τιπς που οι μελετες δινουν για παχυσαρκους σαν οδηγιες σε ενα σαιτ που διαβαζουν ανθρωποι με βουλιμια και ανορεξια. Μιας και αναφερεις μελετες να σε παραπεμψω με τη σειρα μου στα κριτηρια του APA που δινει τον κατακερματισμο της τροφης σαν χαρακτηριστικο της ανορεξιας. Ποσο χρησιμο ειναι να προτρεπεις ανθρωπους για μικρα κομματακια τροφης οταν οι ιδιοι το σκεφτονται σαν τροπο ελεγχου του βαρους τους. Μιας και επιμενεις για δικα μου τιπς σου επαναλαμβανω οτι δε θεωρω εαυτον ακομα ειδικο στο θεμα (εγω το ονομαζω επαγγελματικη συνειδηση να μη δινω συμβουλες σε κατι που δεν πρεπει απλα για να το παιξω-αποδειξω την πολυπραγματοσυνη μου). Θα συμφωνησουμε απολυτα στη μοιρα των διαιτολογων σε σχεση με τη θεραπεια απλα η δικη μου θεση ειναι οτι δεν εχουν καν μοιρα.. Μεχρι τουλαχιστον να φτασουν σε μια πιο υγιη σχεση με το φαγητο.. Πολυ ψυχολογοι προτεινουν την απενεχοποιηση των φαγητων.. Ας ειναι αυτο ενα δικο μου τιπ.. Πριν ξεκινησουν οποιαδηποτε προσπαθεια να εχουν απενοχοποιησει τα φαγητα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Οσο για την επαγγελματικη ιδιοτητα δεν γραφεις εδω τιπς σαν περιπτερας..Σαν διαιτολογος γραφεις...Την επαγγελματικη σου ιδιοτητα την κουβαλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ......και που λετε αυτα!!!!!!!
    Το γεγονος οτι υπαρχουν και επιστημονες εδω μεσα σχετικοι με τα προβληματα μας ειναι πολυ καλο.
    Γι'αυτο και εγω προτεινω ενα καινουργιο θεματακι που θα αφορα συγκεκριμενα ερωτηματα που θα γινονται απο παιδια εδω μεσα ,και θα ζητουν συγκεκριμενες απαντησεις για τον καθενα ξεχωριστα ,απο τους γιατρους του forum.

    Και ο καιρος θα δειξει..........!!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •