ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ NOUCCA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    kallia
    Guest

    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ NOUCCA

    1) MΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ 5-10 ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΓΙΑ ΩΡΑ ΧΟΡΤΑΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΟ ΒΑΡΟΣ?

    ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΣΕ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΕ ΚΟΡΕΣΜΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΠΕΠΤΕΣ ΟΠΩΣ Η ΖΑΧΑΡΗ. ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ KAI NA TIΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Η ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΨΩΜΙ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ), ΤΑ ΟΣΠΡΙΑ, ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ (ΣΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ 2 ΦΛΥΤΖΑΝΙΩΝ), ΤΟ ΚΡΙΘΑΡΙ (ΚΡΙΘΑΡΕΝΙΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΣΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ 1-2 ΚΑΙ ΚΡΙΘΑΡΑΚΙ ΣΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ 1 ΚΑΙ 1/2 ΦΛΙΤΖΑΝΙ), ΟΙ ΜΠΑΡΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ (ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΩΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΣΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ 1-2 ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΑ ΣΕ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ, ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΤΟΥΝ.
    2) ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΕ ΚΟΡΕΣΜΟ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ. ΑΡΑ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΟΥΛΕΡΙΚΩΝ, ΨΑΡΙΩΝ, ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΑΠΑΧΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ (ΑΥΤΟ ΩΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΓΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ.

    2) ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΖΥΜΑΡΙΚΑ Η ΜΕ ΧΟΡΤΑ?
    ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΛΑΙΩΤΕΡΑ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΟΤΙ ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ Η ΜΕ ΡΥΖΙ Η ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΥΛΟ ΤΟΥ ΡΥΖΙΟΥ Η ΤΗΣ ΠΑΤΑΤΑΣ Η ΤΩΝ ΜΑΚΑΡΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΛΙΠΟΣ. ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ (ΕΝΑ ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΠΕΡΙΠΟΥ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΤΕΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΑΜΥΛΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΧΟΡΤΑΡΙΚΑ ΤΟ ΚΡΕΑΣ. Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ.
    3) ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΛΕΜΟΝΙ?
    ΟΣΟ ΘΕΛΕΤΕ! ΤΟ ΛΕΜΟΝΙ ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ.
    4) ΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ?
    ΤΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ, ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ (ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΛΙΠΟΥΣ). ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΖΗΤΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΤΡΟΦΗ.
    ΤΕΛΟΣ, ΤΑ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΕΠΙΛΗΠΤΙΚΟ ΤΑΜΠΑΚΙΝ.

    ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ
    ΚΑΛΛΙΑ
    ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ, MSC, MBA, SRD

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Ευχαριστουμε γιατρε !!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Επιτρέψτε μου να πάρω κι εγώ θέση στο ζήτημα... Κάλλια μου, δεν αμφιβάλλω ότι μπήκες εδώ με σκοπό να βοηθήσεις και όχι να ψαρέψεις πελάτες. Θέλω όμως να μείνω σε μια φράση που έγραψες σε άλλο ποστ. "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ."

    Δεν αμφοβάλλω ότι είσαι μια καταξιωμένη διαιτολόγος-διατροφολόγος, όπως εξάλλου φαίνεται από το εντυπωσιακό βιογραφικό σου. Δε θα πρεπε όμως να γνωρίζεις ότι στις διατροφικές διαταραχές δεν τίθεται θέμα εγκεφαλικής πειθαρχίας και πως οποιαδήποτε προσπάθεια για αδυνάτισμα επιδεινώνει την κατάσταση;

    Οι συμβουλές σου είναι πολύ χρήσιμες για άτομα υγιή ψυχικά, που θέλουν απλώς να χάσουν βάρος. Σε αυτό όμως το φόρουμ η συντριπτική πλειοψηφία των μελών πάσχει από κάποια διατροφική διαταραχή. Επομένως, συμβουλές σχετικά με το ποιες τροφές παχαίνουν περισσότερο, με τι πρέπει να συνδυάζουμε τα τρόφιμα και τιπς για αδυνάτισμα είναι όχι μόνο περιττά αλλά ίσως και απαγορευμένα...

    Εσύ τι πιστεύεις; Επαναλαμβάνω ότι σου απευθύνομαι με κάθε καλή διάθεση και σίγουρη ότι σκοπός σου είναι να βοηθήσεις.

  4. #4
    smoke πολυ άρνηση είσαι ρε παιδί μου.Όταν μιλάει κάποιος αμέσως να πετάξεις την εξυπνάδα σου.Πολόί εδω μέσα λένε πως ενώ κανουν δίαιτα έχει κολλήσει η ζυγαριά οπότε το πρόβλημά τους δεν είναι μόνο ψυχολογικό αλλά χρειάζονται και συμβουλές πάνω στην διατροφή.Εξάλλου είναι καλό αντί να λένε μερικοί εδω μέσα την άποψή τους σχετικά με τη διατροφή να την λένε και κάποιοι που ξέρουν και δεν εκφράζουν την γνώμη τους, αλλά επιστημονικά τεκμηριωμένα δεδομένα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Δε μιλούσα σε σένα, jvanis... Δεν είμαι εγώ αυτή που πετάγεται όταν μιλάει κάποιος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    ΚΑΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ..........

  7. #7
    kallia
    Guest
    Αγαπητη smoke,
    Δε μιλησα για αδυνατισμα σε καμια περιπτωση και εχεις δικιο οσων αφορα το οτι οι προσπαθειες αδυνατισματος δεν οφελουν. Στο παραπανω κειμενο απλα απαντουσα σε ερωτησεις στης φιλης νουκα. Οτι διαβασες, ηταν ερωτηματα που μου εθεσε η noucca τα οποια και απαντησα, δεν σταθηκα εγω σε αυτα.
    Επιπροσθετως, ουτε για διαιτα μιλησα και συμφωνω απολυτα οτι η διαιτα σε αυτη την ομαδα ατομων δεν οφελει. Η εγκεφαλικη πειθαρχια ομως ειναι κατι που γενικοτερα θα επρεπε ολοι να εχουμε και σε ολους τους εθισμους οι ειδικοι αναφερονται στον ελεγχο της σκεψης (το ιδιο ισχυει και για τον εθισμο στο φαγητο).
    ελπιζω φιλη να σε καλυψα
    καλλια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •