ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ !!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    kallia
    Guest
    Αγαπητη φιλη,
    γεια σου. Εχεις κανει καθολου αιματολογικες εξετασεις προκειμενου να δεις τη δραση του θυρωειδους? Υπαρχει μηπως ιστορικο πολυκυστικων? Ο κυκλος ειναι φυσιολογικος? Δε θα μπορουσα να δοσω πιο συγκεκριμενη απαντηση μη γνωριζοντας το ιατρικο ιστορικο σου.
    φιλικα
    Καλλια Γιαννιτσοπουλου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Οπότε μία σαλάτα μπρόκολο με αρκετό λεμόνι κάνει καλό έτσι;

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι

  3. #18
    kallia
    Guest
    ειναι μια πολυ καλη επιλογη, οπως επισης μια σαλατα με ροκα και λιγη μοτσαρελλα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Την ρόκα δεν την πλησιάζω ακόμα κι αν ήταν το ελιξήριο της ζωής
    Τη μοτσαρέλα θα την τιμήσω όμως!

  5. #20
    kallia
    Guest
    υπαρχει και αλλος τροπος για περισσοτερο σιδηρο: σπανακι με μοτσαρελλα!

  6. #21
    Originally posted by kallia
    Αγαπητη φιλη,
    γεια σου. Εχεις κανει καθολου αιματολογικες εξετασεις προκειμενου να δεις τη δραση του θυρωειδους? Υπαρχει μηπως ιστορικο πολυκυστικων? Ο κυκλος ειναι φυσιολογικος? Δε θα μπορουσα να δοσω πιο συγκεκριμενη απαντηση μη γνωριζοντας το ιατρικο ιστορικο σου.
    φιλικα
    Καλλια Γιαννιτσοπουλου
    Καλησπέρα και πάλι.

    Δεν έχω θυρωειδή, ούτε και ιστορικό πολυκυστικών. Για το πρώτο έχω κάνει και εξετάσεις, όλα φυσιολογικά.
    Και ο κύκλος κανονικός...

  7. #22

  8. #23
    kallia
    Guest
    σιγουρα θα ηταν καλο να δοκιμασεις αλλη διαιτολογικη προσεγγιση, διοτι αν δεν υπαρχει προβλημα οργανικο τοτε ο μεταβολισμος σου εχει αλλαξει και πλεον δεν χανεις με τον ιδιο τροπο. Καλο θα ηταν να ξερω περισσοτερα για τη διατροφη σου (ποιοτικα και ποσοτικα) (τι περιλαμβανει, πως ειναι σε θερμιδες κλπ κλπ). Παντως οταν ενας οργανισμος δε χανει βαρος και δεν οφειλεται σε οργανικο ζητημα τοτε χρειαζεται αλλαγη στο διατροφικο προγραμμα.

  9. #24
    Καλημερα!

    Να παρω κι γω μια γνωμη..Ειμαι 31 ετων,1,69 υψος κι γυρω στα 115 κιλα(δεν ξερω απολυτα γιατι χανει η ζυγαρια..δεν αντεξε το βαρος βλεπετε)
    Γεννησα πριν 12 μηνες,θηλαζω ακομα κι εχω θυροειδη.Παιρνω τ4 ,σιδηρο κι μια βιταμινη Β12.

    Εκανα διαιτα περσυ τον Μαρτιο μεχρι τον Ιουνιο κι εχασα μονο 5 κιλα.Με πολυ κοπο αλλα οχι κι ιδιαιτερη πεινα ! Δεν σου κρυβω οτι υπηρχαν φορες που παρατυπουσα την διαιτα..οχι με γλυκα κλπ απλως εβαζα παραπανω μεριδα απο το φαγητο που μου ειχε ορισει η γιατρος.Ή ας πουμε επειδη μαρεσει πολυ το ετοιμο φαγητο ετρωγα κοτοπουλο(μπουτι) στα καρβουνα με 2 πιτες σκετες...αντε κι καμια 10αρια πατατες τηγανιτες.
    Βεβαια δεν ξεκινησα ετσι...οι παρατυπιες ξεκινησαν ενα μιση μηνα μετα αφου ειδα οτι σε αυτο το διαστημα ειχα χασει μονο 2-3 κιλα...μεχρι τοτε ημουν τυπος κι υπογραμμος!! Περναγε βδομαδα που εκανα παρα πολυ καλα την διαιτα μου κι ομως δεν εχανα καθολου !!!! Ακομα θυμαμαι εκεινη την βδομαδα που τα ειχα παει τελεια ...κι ειχα πεινασει πραγματικα...κι η ζυγαρια με εδειξε μειον 400 γραμμαρια !!!!! Τι κλαμα εριξα τοτε...

    Να πω ακομα πως σε γενικες γραμμες η κινηση μου ειναι ανυπαρκτη ! Απο το κρεββατι,στον καναπε κι απο κει στην καρεκλα κι ξανα καναπε..κρεββατι.Δεν βγαινω ουτε για να αγορασω ψωμι..

    Καλλια...ειλικρινα τωρα τι να σε ρωτησω...αφου διαβασα αυτα που εγραψα κι πηρα μονη μου την απαντηση...λιγοτερο φαγητο κι περισσοτερο κινηση !!!!!

    Απλα μονο αν μπορεις να μου εξηγησεις γιατι κολλαω τοσο γρηγορα κι δεν χανω ,καποιος μου ειχε πει πως εχω τεμπελη οργανισμο..φταιει ο οργανισμος?Εγω που δεν τηρω κατα γραμμα την διαιτα ? Οτι δεν κινουμαι καθολου ? Λιγο απο ολα θα μου πεις..

    Κι κατι αλλο..τον ιουνιο οι εξετασεις μου για το θυροειδη ειχαν βγει καλες,τις τελευταιες μερες ομως παρατηρω οτι πρηζονται τα ακρα μου...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4
    μετά από δίαιτα που έκανα άρχισαν και εμένα να πέφτουν πολύ τα μαλλιά μου.αυτό σημαίνει ότι δεν έχω σίδηρο; τι άλλο μου λείπει;;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Για τα μαλλιά φταίει συνήθως η έλλειψη σιδήρου, ή ο θυρεοειδής ή το άγχος (με σειρά πιθανότητας).
    Σε περιπτώσεις αυστηρής δίαιτας σαν τη δική σου (είχες πει ότι έφτασες μέχρι και στις 700 θερμίδες ημερισίως) ή τη δική μου (έχω δακτύλιο και αναγκαστικά τρώω υπερβολικά λίγο) φταίει γενικά η διατροφή. Αν μπορείς, κάνε μια εξέταση αίματος να δεις γενικά πού βρίσκεσαι από βιταμίνες (πολύ σημαντικό για τα μαλλιά είναι και το σύμπλεγμα των βιταμινών Β).

  12. #27
    kallia
    Guest
    Αγαπητη Ναταλι,
    Γεια σου. Η διαιτα που εκανες ηταν πολυ στερητικη και προφανως σου προκαλεσε ελλειψη σιδηρου και γι αυτο εχεις τριχοπτωση. Και επανερχομαι σε κατι που εχω πει πολλακις : Μην κανετε πολυ στερητικες διαιτες και διαιτες που βρισκετε απο το ιντερνετ, τυχαια η απο φιλες/ γνωστες/ διασημες κλπ κλπ. Εχει επικινδυνοτητα μια τυχαια διατροφη για την υγεια, το μεταβολισμο αλλα και το βαρος σας.

  13. #28
    kallia
    Guest
    Αγαπητο αγγελάκι,
    Γεια σου. Θα ηθελα να ξερω αν ο θυρωειδης σου ειναι καλα ρυθμισμενος (πραγμα το οποιο καθοριζει και το αν χανεις φυσιολογικα) και επιπροσθετως πως ειναι η διατροφη την οποια και τηρεις σε θερμιδες αλλα και ποιοτικα. Αφενως δεν τηρεις απολυτα το διαιτολογιο, αφετερου δεν κινεισαι καθολου. Με ορισμενες ουσιαστικες ρυθμισεις (μεγαλυτερη πειθαρχια, περισσοτερη κινηση αλλα και διαβεβαιωση οτι η δοση του τ4 που παιρνεις ειναι η απαιτουμενη) θα οδηγηθεις στο αποτελεσμα που επιθυμεις. Δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι, θελει υπομονη, λιγο χιουμορ και πειθαρχια!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by kallia
    Αγαπητο αγγελάκι,
    Γεια σου. Θα ηθελα να ξερω αν ο θυρωειδης σου ειναι καλα ρυθμισμενος (πραγμα το οποιο καθοριζει και το αν χανεις φυσιολογικα) και επιπροσθετως πως ειναι η διατροφη την οποια και τηρεις σε θερμιδες αλλα και ποιοτικα. Αφενως δεν τηρεις απολυτα το διαιτολογιο, αφετερου δεν κινεισαι καθολου. Με ορισμενες ουσιαστικες ρυθμισεις (μεγαλυτερη πειθαρχια, περισσοτερη κινηση αλλα και διαβεβαιωση οτι η δοση του τ4 που παιρνεις ειναι η απαιτουμενη) θα οδηγηθεις στο αποτελεσμα που επιθυμεις. Δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι, θελει υπομονη, λιγο χιουμορ και πειθαρχια!
    αγαπητη kallia,
    πολυ ωραια τα λες, αλλα εχω μια απορια...
    που εχει υπομονη και πειθαρχια να παρουμε?
    δεν ειρωνευομαι, μιλαω σοβαροτατα, και θιγω ( για αλλη μια φορα) το χαος που χωριζει μια θεωρητικη προσεγγιση στο θεμα της διατροφης, απο την πραξη, της ζωης και της προβληματικης συμπεριφορας, του παχυσαρκου....
    η απαντηση "και τι να σας κανω εγω, εγω να σας πω για τις τροφες, δικο σας θεμα ειναι να βρειτε γιατι δεν μπορειτε να το κανετε", οπως καταλαβαινεις, δεν μου ειναι αρκετη...

    (για το χιουμορ δεν εχω αποριες, διαθετουμε ολοι αρκετο , αλλα δεν δειχνει να βοηθαει)...

  15. #30
    kallia
    Guest
    Εχω μπει και εγω σε διαδικασια διατροφης ελεγχομενης για απωλεια βαρους και γνωριζω καλα τις δυσκολιες, δεν ειμαι απο αλλο πλανητη... αυτο που εχω δει στην πραξη ειναι οτι τα αποτελεσματα δινουν το κουραγιο να συνεχισουμε. Οταν βλεπουμε οτι παει καλα το θεμα, το βαρος μειωνεται και η προσπαθεια ευδοκιμει τοτε πειθαρχουμε με χαρα διοτι υπαρχει αντικτυπος. Οσο για την υπομονη, αυτο χρειαζεται για οσους εχουν δρομο να διανυσουν και υπαρχει βαθος χρονου για το τελικο αποτελεσμα. Δε γινεται μεσα σε μια νυχτα και πρεπει να το αποδεκτουμε εξ αρχης αυτο και να μην κυνηγαμε μανιωδως το τελικο αποτελεσμα αλλα να χαιρομαστε που ειμαστε στη διαδικασια και που ευδοκιμει.
    Και οσο για το χιουμορ, σε αυτο με καλυψες, χωρις αυτο σε τιποτα δε μπορουμε να ανταπεξελθουμε... Ειναι ο καταλυτης σε ολες μας τις αντιδρασεις το χιουμορ. Χρειαζεται για τα δυσκολα, για τα ευκολα, για ολα...

    Originally posted by 2sweet2b4go10
    Originally posted by kallia
    Αγαπητο αγγελάκι,
    Γεια σου. Θα ηθελα να ξερω αν ο θυρωειδης σου ειναι καλα ρυθμισμενος (πραγμα το οποιο καθοριζει και το αν χανεις φυσιολογικα) και επιπροσθετως πως ειναι η διατροφη την οποια και τηρεις σε θερμιδες αλλα και ποιοτικα. Αφενως δεν τηρεις απολυτα το διαιτολογιο, αφετερου δεν κινεισαι καθολου. Με ορισμενες ουσιαστικες ρυθμισεις (μεγαλυτερη πειθαρχια, περισσοτερη κινηση αλλα και διαβεβαιωση οτι η δοση του τ4 που παιρνεις ειναι η απαιτουμενη) θα οδηγηθεις στο αποτελεσμα που επιθυμεις. Δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι, θελει υπομονη, λιγο χιουμορ και πειθαρχια!
    αγαπητη kallia,
    πολυ ωραια τα λες, αλλα εχω μια απορια...
    που εχει υπομονη και πειθαρχια να παρουμε?
    δεν ειρωνευομαι, μιλαω σοβαροτατα, και θιγω ( για αλλη μια φορα) το χαος που χωριζει μια θεωρητικη προσεγγιση στο θεμα της διατροφης, απο την πραξη, της ζωης και της προβληματικης συμπεριφορας, του παχυσαρκου....
    η απαντηση "και τι να σας κανω εγω, εγω να σας πω για τις τροφες, δικο σας θεμα ειναι να βρειτε γιατι δεν μπορειτε να το κανετε", οπως καταλαβαινεις, δεν μου ειναι αρκετη...

    (για το χιουμορ δεν εχω αποριες, διαθετουμε ολοι αρκετο , αλλα δεν δειχνει να βοηθαει)...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •