ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ !!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Ένας διαιτολόγος-διατροφολόγος μπορεί να μας προτείνει ένα πρόγραμμα διατροφής ώστε να παρέχουμε στον οργανισμό μας όλα τα θρεπτικά συστατικά και στις απαιτούμενες δόσεις, ώστε να νιώθει καλά και στην προκειμένη περίπτωση να καίει λίπος. Μπορεί να μας δώσει υπομονή δίνοντάς μας ένα σχετικά αόριστο πλάνο χρόνου για το πότε θα έχουμε πετύχει το στόχο μας και μπορεί να μας δώσει κουράγιο για να πειθαρχήσουμε στο πρόγραμμα εξηγώντας μας πόσο κακό μας κάνει η κάθε ατασθαλία.
    Αν μπορούσε να μας κάνει ένεση υπομονής και πειθαρχίας σίγουρα θα τον παραπέμπαμε στη δικαιοσύνη για ανάρμοστη συμπεριφορά () κι αν άρχιζε τις ψυχολογικές συμβουλές θα πέφταμε να τον φάμε μιας και δεν είναι ψυχολόγος αλλά διατροφολόγος. Έχει όμως κάθε δικαίωμα να μας πει "Κοίτα να δεις, θέλεις να χάσεις 50 κιλά. Μη νομίζεις ότι θα το καταφέρεις από τη μία μέρα στην άλλη, θα πάρει χρόνο και μέσα σε αυτό το διάστημα θα κολλήσεις, μπορεί να πάρεις και λίγο βάρος. Μην τρελαίνεσαι, έχε υπομονή και προσπάθησε όσο γίνεται να ακολουθείς το πρόγραμμα γιατί όσο το παραβλέπεις, τόσο μειώνονται τα αποτελέσματα".
    Αν δει ότι ο ασθενής-πελάτης του, κάνει συστηματικά ατασθαλίες ή παρουσιάζει υπερφαγικές/βουλιμικές κλπ κρίσεις, και εφόσον τον ενημερώσει (γιατί δεν είμαστε όλοι ειλικρινείς) τότε θα του πει να το ψάξει το θέμα με άλλο ειδικό. Αν ο ασθενής-πελάτης πήγε εξαρχής στον διαιτολόγο ενώ γνώριζε ότι το πρόβλημά του είναι ψυχογενές και όχι ότι δεν ξέρει πώς να τραφεί σωστά, τότε δε φταίει τόσο ο διαιτολόγος όσο ο ίδιος ο ασθενής-πελάτης που απευθύνθηκε σε λάθος ειδικό.

    Τέλος, επειδή τα έχουμε βάλει με όλους τους διαιτολόγους-διατροφολόγους σαν να μην προσφέρουν κάτι ουσιώδες, να ρωτήσω εσένα με τη σειρά μου 2sweet2b4go10:
    Ας πούμε ότι κάποιος παθαίνει ένα ατύχημα που έχει σαν αποτέλεσμα κάποια κινητικά προβλήματα που λύνονται όμως με φάρμακα και φυσιοθεραπείες. Όταν ο ορθοπεδικός τού πει "χρειάζεται υπομονή και πειθαρχία για να ξαναπερπατήσεις" είναι λάθος; Έπρεπε να τον στείλει σε ψυχοθεραπευτή;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by kallia
    Εχω μπει και εγω σε διαδικασια διατροφης ελεγχομενης για απωλεια βαρους και γνωριζω καλα τις δυσκολιες, δεν ειμαι απο αλλο πλανητη... αυτο που εχω δει στην πραξη ειναι οτι τα αποτελεσματα δινουν το κουραγιο να συνεχισουμε. Οταν βλεπουμε οτι παει καλα το θεμα, το βαρος μειωνεται και η προσπαθεια ευδοκιμει τοτε πειθαρχουμε με χαρα διοτι υπαρχει αντικτυπος. Οσο για την υπομονη, αυτο χρειαζεται για οσους εχουν δρομο να διανυσουν και υπαρχει βαθος χρονου για το τελικο αποτελεσμα. Δε γινεται μεσα σε μια νυχτα και πρεπει να το αποδεκτουμε εξ αρχης αυτο και να μην κυνηγαμε μανιωδως το τελικο αποτελεσμα αλλα να χαιρομαστε που ειμαστε στη διαδικασια και που ευδοκιμει.
    Και οσο για το χιουμορ, σε αυτο με καλυψες, χωρις αυτο σε τιποτα δε μπορουμε να ανταπεξελθουμε... Ειναι ο καταλυτης σε ολες μας τις αντιδρασεις το χιουμορ. Χρειαζεται για τα δυσκολα, για τα ευκολα, για ολα...
    kallia
    συμφωνω με ολα οσα λες , και για τα καλα και ενθαρρυντικα αποτελεσματα και για ολα...
    αλλα
    ειναι αλλο να εχεις μπει σε διατροφικο προγραμμα, κι ΑΛΛΟ να εχεις αντιμετωπισει προβλημα παχυσαρκιας...καμια σχεση το ενα με το αλλο...το θεμα δεν ειναι η ενταξη σε προγραμμα, αλλα το προβληματικο background του παχυσαρκου η και του βουλιμικου....
    αυτο δεν μπορει να το διορθωσει η καλη διατροφικη συμβουλη και αργα η γρηγορα ξαναγυρναει στην ιδια συμπεριφορα...

    και αν δεν ειναι ετσι οπως τα λεω, μπορεις σε παρακαλω εσυ να μου ερμηνευσεις το 80-90% της αποτυχιας ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ στις προσπαθειες αδυνατισματος μεσω διαιτας?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by noucca
    Ένας διαιτολόγος-διατροφολόγος μπορεί να μας προτείνει ένα πρόγραμμα διατροφής ώστε να παρέχουμε στον οργανισμό μας όλα τα θρεπτικά συστατικά και στις απαιτούμενες δόσεις, ώστε να νιώθει καλά και στην προκειμένη περίπτωση να καίει λίπος. Μπορεί να μας δώσει υπομονή δίνοντάς μας ένα σχετικά αόριστο πλάνο χρόνου για το πότε θα έχουμε πετύχει το στόχο μας και μπορεί να μας δώσει κουράγιο για να πειθαρχήσουμε στο πρόγραμμα εξηγώντας μας πόσο κακό μας κάνει η κάθε ατασθαλία.
    Αν μπορούσε να μας κάνει ένεση υπομονής και πειθαρχίας σίγουρα θα τον παραπέμπαμε στη δικαιοσύνη για ανάρμοστη συμπεριφορά () κι αν άρχιζε τις ψυχολογικές συμβουλές θα πέφταμε να τον φάμε μιας και δεν είναι ψυχολόγος αλλά διατροφολόγος. Έχει όμως κάθε δικαίωμα να μας πει "Κοίτα να δεις, θέλεις να χάσεις 50 κιλά. Μη νομίζεις ότι θα το καταφέρεις από τη μία μέρα στην άλλη, θα πάρει χρόνο και μέσα σε αυτό το διάστημα θα κολλήσεις, μπορεί να πάρεις και λίγο βάρος. Μην τρελαίνεσαι, έχε υπομονή και προσπάθησε όσο γίνεται να ακολουθείς το πρόγραμμα γιατί όσο το παραβλέπεις, τόσο μειώνονται τα αποτελέσματα".
    Αν δει ότι ο ασθενής-πελάτης του, κάνει συστηματικά ατασθαλίες ή παρουσιάζει υπερφαγικές/βουλιμικές κλπ κρίσεις, και εφόσον τον ενημερώσει (γιατί δεν είμαστε όλοι ειλικρινείς) τότε θα του πει να το ψάξει το θέμα με άλλο ειδικό. Αν ο ασθενής-πελάτης πήγε εξαρχής στον διαιτολόγο ενώ γνώριζε ότι το πρόβλημά του είναι ψυχογενές και όχι ότι δεν ξέρει πώς να τραφεί σωστά, τότε δε φταίει τόσο ο διαιτολόγος όσο ο ίδιος ο ασθενής-πελάτης που απευθύνθηκε σε λάθος ειδικό.

    Τέλος, επειδή τα έχουμε βάλει με όλους τους διαιτολόγους-διατροφολόγους σαν να μην προσφέρουν κάτι ουσιώδες, να ρωτήσω εσένα με τη σειρά μου 2sweet2b4go10:
    Ας πούμε ότι κάποιος παθαίνει ένα ατύχημα που έχει σαν αποτέλεσμα κάποια κινητικά προβλήματα που λύνονται όμως με φάρμακα και φυσιοθεραπείες. Όταν ο ορθοπεδικός τού πει "χρειάζεται υπομονή και πειθαρχία για να ξαναπερπατήσεις" είναι λάθος; Έπρεπε να τον στείλει σε ψυχοθεραπευτή;
    το σημειο που υπογραμμισα στην αρχη, ειναι αυτο με το οποιο κι εγω συμφωνω οτι κανει ενας διαιτολογος....
    και δεν ειπα ποτε οτι ειναι αχρηστοι....
    ειπα ομως ,και θα το πω κι αλλες φορες, οτι ειναι ανεπαρκεις για το συνθετο προβλημα της παχυσαρκιας...

    το θεμα μου εμενα με τουσ διαιτολογους (εξ οσων γνωριζω εγω τουλαχιστον) ειναι οτι ΟΙ ΙΔΙΟΙ πλασαρονται στους πασχοντες ως επαιοντες επι της παχυσαρκιας ,κι ως εαν μπορουσαν οι ιδιοι μονοι τους να λυσουν το προβλημα..
    κι αυτο που λεω και θα συνεχισω να λεω, ειναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.
    και αποδειξη αυτου που λεω ειναι τα ποσοστα της αποτυχιας τους....της αποτυχιας της μεθοδου της διατροφης (μονο) σαν μεθοδο αδυνατισματος.....γυρω στο 90% μακροπροθεσμα...

    οσο για την περιπτωση που αναφερεις, δεν μπορω να βρω σημεια συγκρισης, διοτι δεν βλεπω την παχυσαρκια σαν ατυχημα....οσες περιπτωσεις ξερω, εχουν ολες ενα προβληματικο υποβαθρο που τις οδηγησε εκει....αυτο, δε λυνεται με διαιτα...κι αν δεν λυθει επαναλαμβανεται...
    απο ολες τις περιπτωσεις που ξερω και ειναι πανω απο 100 οπωσδηποτε, μονο ΜΙΑ ηταν ακριβως αυτο που λες....καθηλωση μετα απο καποιο ατυχημα που οδηγησε σε προσληψη καποιων παραπανω κιλων...ολες οι αλλες , ηταν υπερφαγια για καλυψη αλλων αναγκων, οπως αγχος,θυμος, κλπ, κλπ, κλπ...παντως οχι ατυχημα...

    και τελος να σε ρωτησω....
    αφου αναγνωριζεις στους διαιτολογους οτι μπορουν να μας προσφερουν ολα αυτα τα ωραια που περιγραφεις, εσυ γιατι κατεφυγες σε επεμβαση?
    νομιζεις οτι εισαι καποιο ειδος εξαιρεσης που δεν καταφερες να προσαρμοστεις, σε μια απλη"υπομονη και πειθαρχια"? σε πληροφορω οτι δεν εισαι...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους αποτυγχάνει η προσπάθεια σε διαιτολόγο, και ένας από αυτούς είναι φυσικά το ψυχολογικό πρόβλημα που σπάνια εώς ποτέ μπορούν να λύσουν οι συγκεκριμένοι ειδικοί. Στους άλλους δεν αναφέρομαι μιας και δεν είναι εκεί το θέμα μας.

    Το παράδειγμά μου ήθελε να δείξει ότι σε κάθε προσπάθεια που απαιτεί καιρό για να δούμε αποτελέσματα, ο εκάστοτε γιατρός προτείνει να έχουμε υπομονή και να είμαστε πιστοί στο πρόγραμμα που μας έδωσε, είτε πρόκειται για απώλεια κιλών είτε για οτιδήποτε άλλο. Στην ερώτησή σου στην Κάλλια "που εχει υπομονη και πειθαρχια να παρουμε?" μου φάνηκε να αμφισβητείς το γεγονός ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο και όχι να διαφωνείς στο αν η υπομονή και η πειθαρχία θα έχουν αποτέλεσμα σε ένα ψυχολογικό πρόβλημα.

    Αν και σου απάντησα ήδη γιατί κατέφυγα σε επέμβαση, ας τα πω πάλι να τα διαβάσουν και όσοι παρακολουθούν αυτό το θέμα και όχι το άλλο:
    Τρώω γιατί μου αρέσει και όχι για να καταπνίξω οποιοδήποτε συναίσθημα. Ο διατροφολόγος που με παρακολουθούσε παλιά εντόπισε το ότι δεν έχω πειθαρχία στο πρόγραμμά του και μου πρότεινε να απευθυνθώ σε ειδικό. Δεν το έκανα για δικούς μου προσωπικούς λόγους. Μου παρουσιάστηκε η λύση του δακτυλίου σαν το χρυσό χαπάκι που θεραπεύει τα πάντα, γι' αυτό και το έκανα χωρίς να το ψάξω. Συνέχισα όμως να τρώω το ίδιο άσχημα και μετά την επέμβαση κι έτσι αναγκάστηκα να ψάξω και να βρω τα αίτια που προανέφερα. Τώρα πλέον, συνειδητοποιημένη για το τι κάνω και γιατί το κάνω, έχω και υπομονή μέχρι να δω τα τελικά αποτελέσματα και απόλυτη πειθαρχία στο πρόγραμμα που έχω ορίσει για τον εαυτό μου. Δεν έχω επισκεφθεί διατροφολόγο γιατί μέχρι στιγμής το πρόγραμμα που ακολουθώ έχει αποτελέσματα και δεν βλέπω επιπτώσεις στην υγεία μου (εκτός από μία παροδική πτώση μαλλιών). Όποτε κρίνω ότι μόνη μου δεν τα καταφέρνω πια, έχω ήδη βρει τη διαιτολόγο που θα επισκεφθώ.

    Δε θεωρώ εαυτόν καμία εξαίρεση. Έχω ήδη αναγκαστεί πολλές φορές να πειθαρχήσω σε πραγματικά εξοντωτικά προγράμματα και τα έχω καταφέρει. Από υπομονή μπορώ να πω ότι χωλαίνω λιγάκι αλλά μαθαίνω σιγά-σιγά να εφαρμόζω καθημερινά και για κάθε πτυχή της ζωής μου το ρητό "αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι".

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    o MONOS λογος που αποτυγχανει η προσπαθεια στον διαιτολογο ειναι ψυχολογικος...οχι ενας απ ολους....
    και ΒΕΒΑΙΑ συμφωνω οτι 2 βασικα πραγματα που χρειαζονται για να τα καταφερει κανεις ειναι η υπομονη και η πειθαρχια!!!
    καθολου δεν αμφισβητησα αυτο!!
    αυτο που αμφισβητησα ειναι ο διδακτικος τονος που καποιοι ειδικοι μας αναφερουν χαρωπα οτι θα χρφειαστουμε "υπομονη και πειθαρχια" για να τα καταφερουμε, διοτι απλα μου φαινεται ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ!! γιατι πολυ απλα αν καταφερναμε να βρουμε υπομονη και πειθαρχια, που παραλειπουν να μας διαφωτισουν ΠΟΥ να τα βρουμε, δεν θα χρειαζομασταν βοηθεια!!!!

    σαν να λεω σε εναν τυφλο, " μην ανησυχεις, το μονο θεμα ειναι να βρεις το φως σου, κι ολα θα πανε καλα" !!!!
    τον βοηθω, τον δουλευω, η ειμαι τελειως ασχετη με την τυφλωση??????

    με καταλαβες τωρα?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Φυσικά και είναι λάθος να πεις σε κάποιον που το πρόβλημά του είναι ψυχολογικό ότι θα το λύσει με διατροφή.

    Όμως, επιμένω ότι δεν φταίει μόνο αυτό στα μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
    Δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα να νομίζει κάποιος ότι τώρα που έχασε τα κιλά μπορεί να τρώει το ίδιο με πριν, δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα όταν ο διαιτολόγος σού δίνει ένα στερητικό πρόγραμμα που σε αναγκάζει εμμέσως να τσιμπολογάς για να χορτάσεις, όταν έχεις ορμονικό πρόβλημα που "φρενάρει" την απώλεια βάρους, όταν ο τρόπος ζωής σου δε σε αφήνει να ακολουθήσεις εύκολα μια υγιεινή διατροφή.

    Αν τα αίτια της παχυσαρκίας ήταν 100% ψυχογενή, τότε είναι σαν να μου λες ότι οι Αμερικανοί, οι ʼγγλοι και δυστυχώς πρόσφατα και οι Έλληνες, αποφάσισαν ξαφνικά να αποκτήσουν ψυχολογικά προβλήματα και να γίνουν νοσογόνα παχύσαρκοι.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    το οτι αυτος που τελειωνει μια διαιτα τρωει οπως πριν κι ετσι ξαναβαζει οτι εχασε και πολλα παραπανω, σημαινει πολυ απλα οτι τιποτε δεν αλλαξε μεσα του και ΝΟΙΩΘΕΙ οπως πριν, γιαυτο και τρωει οπως πριν....γιαυτο και ξαναποκταει το ιδιο ακριβως προβλημα...
    πολλοι ανθρωποι εχουν τον ιδιο πιεστικο τροπο ζωης, δεν ειναι ολοι παχυσαρκοι, αρα ειναι εφικτο να τρως οσο πρεπει σε οποιες συνθηκες ζωης, και το προβλημα ειναι ΑΛΛΟ και οχι οι συνθηκες ζωης...
    δεν μιλαμε για παθολογικα αιτια, αυτα τα αποκλειει κανεις απο την αρχη πριν κανει οποιαδηποτε προσπαθεια για να αδυνατισει...ακομα και οι διαιτολογοι σε ωθουν να τα εχεις ψαξει αυτα πριν κανεις καποια προσπαθεια..
    οσο για τις στερητικες διαιτες που οστοσο τις δινουν επαγγελματιες, αυτους θα επρεπε απλα να τους αφαιρουν τις αδειες γιατι ειναι κατσαπλιαδες,,....δεν μιλουσα καν για τετοιους "διαιτολογους' αλλα για πραγματικους...

    οταν λεω για ψυχολογικα προβληματα, δεν εννοω οτι ειμαστες ψυχικα ασθενεις...προς Θεου.....
    ολοι οι ανθρωποι σχεδν εχουν ψυχολογικα θεματα-προβληματα, απλα σε μας ελαχε να τα εκδηλωνουμε με τετοιεσ συμεπριφορες ως προς το φαγητο...
    και φυσικα οι αγγλοι οι αμερικανοι κι εμεις και ολοι, δεν εγιναν ξαφνικα κατι αλλο! απλα οι συνθηκες ζωης επετρεψαν να εκδηλωσουν τα προβληματα τους με αυτη την σχεση τους με το φαγητο...σε μια φτωχη κοινωνια χωρις φαγητο θα τα
    εκδηλωναν καπως αλλιως....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    OK. ΟΛΟΙ οι παχύσαρκοι έχουν ψυχογενή προβλήματα και δεν πρέπει να κάνουν δίαιτα ούτε να πηγαίνουν σε διαιτολόγους-διατροφολόγους.


    Καλύτερα τώρα;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by noucca
    OK. ΟΛΟΙ οι παχύσαρκοι έχουν ψυχογενή προβλήματα και δεν πρέπει να κάνουν δίαιτα ούτε να πηγαίνουν σε διαιτολόγους-διατροφολόγους.


    Καλύτερα τώρα;
    χαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχα

    οπου θελουν να πηγαινουν κι οτι τους βοηθαει, να το κανουν

    και να μη ξεχνανε, οτι ΚΑΘΕ προοδος ειναι σημαντικη...
    ακομα κι αν δεν καταφερουμε τους επιθυμητους στοχους μας,και μονο να βρεθουμε με ενα ελλειμμα βαρους 10% περιπου, απομακρυνομαστε απο την εκδηλωση πολλων ασθενειων...
    οποτε ειναι ΠΟΛυ σημαντικο να μη τα παραταμε και να κραταμε σταθερη εστω μια μικρη μειωση

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Παιδακια ασχετο.... Το σωστο ειναι θυρεοειδης αδενας, οχι θυρωειδης που το βλεπω συνεχεια!!

  11. #41
    Μήπως ξέρει κανείς πόσες θερμίδες έχουν τα κριτσίνια με τον ηλιόσπορο απέξω;;; Έλεγα να φτιάξω ένα ενδιάμεσο σνακ με 3 τέτοια (30gr)και ένα τρίγωνο τυράκαι la vache qui rit light.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    7
    καλημέρα σας..Μπορεί κάποιος να μου πει πως βρίσκουμε το ποσοστό λίπους στο σώμα μας και πως τη μυική μάζα.....??

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Δεν μπορείς να το υπολογίσεις μόνη σου Λυδία.
    Θεωρητικά υπολογίζεται με ένα μηχάνημα αν και κάποιοι λένε ότι ούτε κι αυτό είναι αξιόπιστο και ο μόνος τρόπος που μπορείς να ξέρεις πόσο ακριβώς λίπος έχεις στο σώμα σου είναι με ειδική τομογραφία (αν θυμάμαι καλά τη μέθοδο).

    Το λίπος αποθηκεύεται κάτω από το δέρμα μας και σε μεγαλύτερες ηλικίες ή σε μεγάλη παχυσαρκία και γύρω από τα εσωτερικά μας όργανα. Γι' αυτό και η μέθοδος με το μαρκούτσι που σου βάζουν στο μπράτσο δεν είναι 100% αξιόπιστη.

  14. #44
    Τωρα τελευταια εχω αντικαταστησει τη σαλατα (μαρουλι) με 150-200 γρ αναμεικτων λαχανικων τυπου μπαρμπα σταθης.

    Πειραζει;Μπορει να επηρεασει την απωλεια;(να τονισω οτι δεν τρωω ψωμι με τα ναμεικτα παρα πρωτεινη+αναμεικτη σαλατα+1 κουταλια λαδι)

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    τα λαχανικα περιέχουν ελάχιστες θερμίδες και έτσι προσωπικά πιστεύω ότι παρεκκλίσεις στις ποσότητες και το είδος των λαχανικών δεν διαφοροποιούν πολύ τις θερμίδες που καταναλώνουμε(10 φύλλα μαρουλιού = 25 θερμίδες)
    Απλά προσοχή γιατί αρακάς, φασολάκια δροσερά και καλαμπόκι λόγω της σύνθεσης τους ανήκουν στη κατηγορία των οσπρίων και όχι των λαχανικών.

    Η ποσότητα των ηλιόσπορων που περιέχονται σε ένα κριτσίνι είναι μικρή και η διαφορά του με τα απλά κριτσίνια είναι περίπου 10 θερμίδες.

    Και για να συνεχίσω το θέμα με τη διατροφή αυτό που ήθελα να προσθέσω είναι ότι η δουλειά του διαιτολόγου εκτός του ότι προσφέρει γνώσεις πάνω σε θέματα διατροφής και σε καθοδηγεί ώστε να τα εφαρμόσεις στη πράξη, πρέπει να αναπτύξει και μια σχέση εμπιστοσύνης με τον πελάτη του.
    Όταν πας σε ένα διαιτολόγο και απλα σου κανει τις απαραίτητες μετρήσεις, σου πει μερικά πράγματα περι διατροφής και σου πλασάρει ενα διαιτολόγιο...τοτε εχει κάνει το 1/10 της δουλειάς του.
    Πρέπει να σου δώσει να καταλάβεις οτι το καινούριο αυτό μονοπάτι, ναι μεν θα το διαβέις μόνος/η, αλλά και αυτός θα είναι καπου εκει κοντα να σου προσφέρει ένα χέρι βοηθείας.
    Να σου δώσει το θάρος να τον πάρεις τηλ. και να του πεις οτιδήποτε.
    Ετσι φαντάζομαι ένα διαιτολόγο...οχι ενα κουστουμαρισμένο τυπάκο χωμένο ανάμεσα σε 100δες μηχανήματα, που περιμένουν να μου κάνουν μετρήσεις...
    Νε φτάνει η ημέρα του ραντεβού μου και να μην έχω στο νου μου τι θα δείξει η ζυγαριά, αλλά τη συζήτηση που θα κάνω μαζί του και τους δρόμους που θα μου ανοίξει στα εμπόδια που έχουν παρουσιαστεί.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •