ΝΕΟ ΘΕΜΑ: ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    otan les πολυ ποσο πολυ εννοεις?

  2. #32
    εννοώ οτι βάζουν 2 φέτες ψωμί στο μεσημεριανό, μια στο πρωινό και άλλες 2 στο βραδυνο σε μορφή τοστ..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    ελα ρε τοσο πολυ ?? υπερβολικο το βρισκω !! ειδικα για πλαισια διαιτας και αν σκευτουμε οτι η μεγαλη ποσοτητα ψωμιου ειναι "απαγορευμενη" ... εκτος και κανουν αλλους συνδιασμους , ξερω γω ...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Εγω παλι πριν χρονια (3-4 χρονια νομιζω δεν ειμαι σιγουρη) ειχα παει σε ενα διαιτολογο αρκετα γνωστο σε ατομα που ασχολουνται γενικως με το θεμα του βαρους ... ειχε παει πιο παλια ο αδερφος μου σε αυτον αλλα και η αδερφη μου ... ο αδερφος μου ειχε παει για απωλεια μεγαλου βαρους (καπου 35 κιλα) και ειχε πολυ καλα αποτελεσματα , η αδερφη μου για κανα 5 κιλα ... τελος παντων . Ειπα να παω κι εγω σε αυτον . Αυτος λοιπον ο διαιτολογος ηταν σε ενα γραφειο πολυ περιποιημενο , συνεργαζοταν στον ιδιο χωρο με διαβητολογο μικροβιολογο και ψυχολογο ... οργανωμενα πραματα δηλαδη . Εκανα τις σχετικες εξετασεις ... να πω οτι οσο πηγαινα σε αυτον ειχα επισκευτει και την ψυχολογο κανα 2 φορες . Δεν με ειχε βοηθησει και πολυ η κοπελα αυτη μου λεγε πραματα τα οποια ηδη γνωριζα και οι συνεδριες διαρκουσαν απο ... 15 λεπτα τη φορα ; καπου εκει . Για ολες αυτες τις υπηρεσιες ο διαιτολογος αυτος χρεωνε 80 ευρω την επισκεψη . Αυτος λοιπον παρ οτι ηταν καλος ειχε 2 ελατωμματα. 1) εβαζε πολυ σκληρες και βαρετες διαιτες και δεν δεχοταν αλλαγη , δηλαδη να του πεις "αυτη την εβδομαδα θελω αυτο". Σε αντιμετωπιζε σαν αρρωστο ανθρωπο και σου λεγε "δες το σαν φαρμακευτικη θεραπεια , στον παθολογο σου δηλαδη λες θελω αυτα τα φαρμακα?? οχι ... παρ το αποφαση οτι μεχρι να χασεις τα κιλα που πρεπει θα τρως οτι σου δινω εγω" . και 2) σου μιλουσε ασχημα !! Μια φορα που πηγα και δεν ειχα χασει αρχισε το σχετικο κηρυγμα "για να με φερει στον ισιο δρομο" καταληγοντας οτι "εχεις ενα ομορφο προσωπο και εχεις μετατρεψει τον εαυτο σου σε σκατομηχανη , ραφτο επιτελους!!!" ... ε περιττο να πω οτι μετα απο αυτο δεν ξαναπηγα ... ειχα χασει 10 κιλα με αυτον , τα οποια μετα ξαναπηρα . Τελικα ομως η τωρινη διαιτολογος μου (στην οποια εχω παει και αρκετες φορες απο τοτε που ημουν πιο μικρη και με ξερει) η οποια ειναι "η διαιτολογος της γειτονιας" ας πουμε , με χει κανει να χασω 15 κιλα και δεν εχω βαρεθει ... και μου ζητησε και εξετασεις και ολα , ειναι συζητισιμη ... ειναι γενικως οκ , και σου δινει την υπομονη να συνεχισεις , παρ οτι δεν εχει το "τελειο επιστημονικο ιατρειο" κλπ ....

  5. #35
    δε θα δεχόμουν να μου μιλήσουν έτσι, θα τον είχε πάρει ο διάολος.

    τελικά είναι η 5η μέρα δίαιτας και κοντεύω να λιποθυμήσω... στη δουλειά ζαλίζομαι.. το στομάχι μου με τραβάει συνέχεια. Οι ποσότητές του ανύπαρκτες. Μέχρι και για τη σαλάτα μου λέει ένα φλιτζάνι του τσαγιού (ούτε κάν κούπα) ωμά λαχανικά και 2 κ.γ. λάδι... ουτε καν 1 κουταλιά σούπας.
    Για να μην αναφερθώ στα μακαρόνια... 400 γρ βρασμένα. Αυτό είναι ακριβώς 2 πιρουνιες.
    Και από όσπρια σούπα 2 κουτάλες...

    Τι να πω... περιμένω να δω αποτελέσματα αν και νομίζω με τόσο στερητικά πράγματα δεν καταφέρνεις και πολλά...
    Και όταν δεν θα δω, θα τον πάρει και θα τον σηκώσει...
    Δεν προκειται καν να δεχτώ οτι ο οργανισμός κολλάει κτλ... Για να μην κολλάει δηλαδή δεν πρέπει να τρώω τίποτα;
    Α! Ασκούμαι κιόλας, κάνω Pilates...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Δε τον αλλάζεις? δε μου φάινεται σόι, μα να σου μετρά και τη σαλάτα?
    από τα υπόλοιπα, πρωτείνες, γαλακτ/κά ψωμί κ.λ.π. πως πάει?

  7. #37
    πρωτεινες 120 γρ οχι παραπανω..(της πεινας)
    γαλακτοκομικα νορμαλ 1 ποτηρι γαλα, 1 κεσεδακι γιαούρτι, 60 γρ τυρι.
    ψωμι στανταρ σε καθε γευμα μια φετα του τοστ. Εγώ το φρυγανιζω χωρις λίπη βέβαια για να μου ειναι πιο νοστιμο.
    Τωρα εχει κλείσει το στομαχι μου και δεν πειναω.
    Χθες Καθαρη Δευτερα ειχε από όλα τα καλα το τραπέζι και έφαγα σαλατα με βραστες γαρίδες, βραστό χταποδάκι, καθόλου ταραμοσαλατα, 2 μικρα ποτ λευκο κρασι, 2 κ.σ. χταποδακι ξυδατο, καθόλου τηγανητα και καθόλου λαγάνα. Το απόγευμα έφαγα 30 γρ χαλβα...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    5
    απο διαιτολόγους έχω 3 εμπειρίες.
    η πρώτη ήταν στο γυμνάσιο που είχα κάτι λίγα παραπανίσια κιλά και ήθελα να τα χάσω. ο διαιτολόγος μου είχε γράψει εξαιρετική διατροφή, αλλά εγώ δεν την τηρούσα καθόλου. εκτός αυτού, επειδή μου χε πει πως θα χάνω μόνο ένα κιλό το μήνα,λόγω οτι είμουν στην ανάπτυξη, απογοητεύτηκα και τα παρατησα.
    οπότε δεν μπορώ να κρίνω κατάλληλα, το καλό μ αυτόν τον διαιτολόγο ήταν, οτι μου είχε προτείνει αργότερα, επειδή είναι οικογενειακός φίλος, να μου στέλνει διαιτολόγιο απο το ίντερνετ και να μιλάμε μέσω skype, καθώς θα ζυγίζομαι σε δική μου ζυγαριά και θα συζητάμε τα προβλήματα που θα αντιμετωπίζω. όσον αφορά το οικονομικό, μου πε πως απο την στιγμή που δεν μπορεί να με βλέπει δεν μπορεί να μου ζητήσει και λεφτά, και θα πηγαίνω κανονικά επισκέψεις οτι θα μαι στην πόλη μου, και μόνο τότε θα πληρώνω ένα συμβολικό ποσό. μου φανηκε κάπως περίεργο και το απέρριψα

    την δεύτερη φορά την πάτησα για τα καλά, πήγα σ ένα γραφείο "επιστημονικών προγραμμάτων διατροφής και υγείας"
    εκεί με υποδέχτηκε ένας ευγενικός κυριούλης με χαμόγελο, με ζύγιζε, με έβγαλε ΠΧΥΣΑΡΚΗ με ΔΜΣ 30, ενώ στην πραγματικότητα είμουν ελαφρώς υπέρβαρη με ΔΜΣ 26+ και με είπε πως πρέπει να χάσω 25 ολοκληρα κιλά!!! με μέτρησε 1.60, ενώ στην πραγματικότητα είμαι 1.64 και μου είπε μάλιστα ίταν του διαμαρτυρήθηκα ότι δεν είμαι τόσο οτι το λίπος συμπιέζει τα κόκκαλα τις σπονδυλικής μου στύλης και με κάνει κοντύτερη. με ζύγισε παραπάνω κιλά απ όσο είμουν, αφού τις προηγούμενες μέρες είχα πάει να ζυγιστώ σε φαρμακείο και είμουν 1 κιλό λιγότερο με τσάντα, μπουφαν παπούτσια και 2 σακούλες στο χέρι, και μου έφτιαξε ένα πλάνο διατροφής. μου πε θα χάσεις 25 κιλά μέσα σε 6 μήνες θα γίνεις κανονική και πάνω απ όλα θα μάθεις να τρως σωστά και απ όλα! εγώ απογοητευμένη απο την κατασταση μου και απο τον εαυτό μου, και ώντας 17 χρονών και κάτι ψηλά, υπέγραψα συμβόλαιο για 6 μήνες, και θα πλήρωνα μαζί με την εκπτωση που μου κανε 400 ευρώ σε 3 δόσεις το κοροιδο!!!! εκείνην την στιγμή όμως, ένιωθα τόσο χάλια με τον εαυτό μου, που υπέγραψα χωρίς δεύτερη σκέψη. Μετά απο μια βδομάδα, πήγα και πήρα το προγραμμα μου. ήταν ένα πρόγραμμα το οποίο το βλέπουμε σε όλα τα περιοδικά, και μπορεί να το φτιάξει ο καθένας μας γνωρίζοντας απλά τα βασικά. ήταν τόσο αυστηρό και τόσο λιτό, χωρίς καμμία ποικιλια. ενδεικτικά αναφέρω το πρωινό, γάλα με μια φρυγανιά και το βραδινό, ένα ποτήρι γάλα. φανταστείτε τι μονοτονη διαιτα ήταν. για να φάω μια μικρή σοκοφρέτα ή ένα ποτήρι κρασί, έπρεπε να αφαιρέσω το ρύζι ή το ψωμι του μεσημεριανού μου, για να φάω μια σοκολάτα το ρύζι και το γάλα μου και το αυγό μου ούτβ καθεξής. γενικά ήταν πίκρα σκέτη. την επομενη βδομάδα πήγα και ζυγίστηκα και είχα χάσει 2 κιλά. μου είπε συνεχίζεις το ίδιο. κάθε φορά πήγαινα και δεν μου δινε κανένα άλλο προγραμμα. μόνο το ίδιο. δλδ πλήρωσα 400 ευρώ για ένα προγραμμα μόνο, μια κούπα που μου χε δώσει για να μετράω τα φαγητά μου, και το πεντάλεπτο που του έτρωγα κάθε 10 μέρες για να με δει. μετά απο λίγες βδομάδες, αφού είχα χάσει 7 κιλά, και χωρίς να μπορώ να πάρω τα πόδια μου, αλλά και χωρίς να έχω λεφτά ούτε για πλάκα, σταμάτησα και πήρα αμέσως τα κιλά. αργότερα έμαθα πως δεν ήταν όντως διαιτολόγος, αλλά γυμναστής. επίσης ξαναδιάβασα το συμβόλαιο που έλεγε πως αν χάσω το προγραμμα μου θα πρέπει να ξαναδώσω το 50% των χρημάτων και αν δεν χάσω τα κιλά αυτά μέσα σε 6 μήνες θα πληρώνω εξτρα το "συμβολικό" ποσό των 100 ευρώ μηνιαίως.


    η τρίτη μου εμπειρία ήταν εξαιρετική. πήγα σ έναν διαιτολόγο εξαιρετικό, έχω χάσει 5.5 κιλά μέσα σ 1.5 μηνα, τρώγοντας απ όλα (μέχρι και σουβλάκια μου βάζει), και συνεχίζω ακάθεκτη. είναι πολύ καλός κι ευγενικός μαζί μου, μου λέει συνέχεια να τον παίρνω τηλέφωνο όποτε έχω απορίες, μου βάζει να τρώω αναλογα με το ΤΙ θέλω, και όχι το τι θέλει αυτός, δεν πεινάω και μου χει λύσει πάρα πολλές απορίες περι διατροφής. κάνουμε λιπομέτρηση όποτε μπορούμε και βλέπω τι χάνω κι απο που το χάνω!! είμαι πολύ ευχαριστημενη!!!! επίσης είναι εξαιρετικός και σαν επιστημονας, έχει γράψει αρκετά αρθρα και έχει τρομερές γνώσεις!!!! Αυταααα

    Α!!! και για την δεύτερη μου εμπειρία ένα μόνο όνομα θα πω!!! weight free!!! απατεώνες παιδιά!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Kαλά πως τον άντεξες, αυτό το δεύτερο?

    διαιτολόγοι? που να ξέρεις τι είναι ο καθένας , ευτυχώς υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις.
    Αλλά στην πλειοψηφία είναι απαράδεκτοι.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Athens
    Posts
    37
    Παιδια ας μη γελιομαστε, ο καθενας ξερει πολυ καλα τι πρεπει να τρωει και να μην τρωει για να αδυνατισει. Δεν χρειαζεται κανεις διαιτολογους αν το παρει μια και καλη αποφαση. Οι διαιτολογοι απλως σε "σπρωχνουν" ισως λιγο περισσοτερο να κανεις το σωστο επειδη πληρωνεις για να ακουσεις τη γνωμη ειδικου. Ασφαλως και υπαρχουν καποιοι που αξιζουν. Αλλα πραγματικα δεν πιστευω πως χρειαζομαστε ντε και καλα διαιτολογο για να πετυχουμε το στοχο μας.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    norm στα weight free πήγα και γω. Τα έσκασα και δεν άντεξα να το κρατήσω ούτε μια εβδομάδα. Δεν μου άρεσε καθόλου το στυλάκι του. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Originally posted by MeroPony
    Παιδια ας μη γελιομαστε, ο καθενας ξερει πολυ καλα τι πρεπει να τρωει και να μην τρωει για να αδυνατισει. Δεν χρειαζεται κανεις διαιτολογους αν το παρει μια και καλη αποφαση. Οι διαιτολογοι απλως σε "σπρωχνουν" ισως λιγο περισσοτερο να κανεις το σωστο επειδη πληρωνεις για να ακουσεις τη γνωμη ειδικου. Ασφαλως και υπαρχουν καποιοι που αξιζουν. Αλλα πραγματικα δεν πιστευω πως χρειαζομαστε ντε και καλα διαιτολογο για να πετυχουμε το στοχο μας.
    Απόλυτα σωστή!
    ʼσε που εγώ έχω μαζέψει τόσα προγράμματα από διαιτολόγους που μπορώ μ' αυτά να κάνω δίαιτα για 2 χρόνια!
    Έχω δώσει τόσα λεφτά οπότε γιατί να μην εφαρμόσω κάποιο από αυτά?
    Όλα στο μυαλό και στην θέλησή μας είναι, κακά τα ψέματα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    Εγω παλι δεν εμπιστευομαι και πολυ τους διαιτολογους.Μια φορα και μονη πηγα και ακρη δεν βρηκα!πανω κατω ολες και ολοι ξερουμε τι μας βοηθαει και τι οχι...και οτι το μυστικο ειναι στην ποιοτικη τροφη και τις μικρες ποσοτητες!ασε που ειναι ΤΟΟΟΣΟΟΟΟ δυσκολο να μετρας σε γραμμαρια ή να εχεις παντα μαζι σου ειδικα μαγειρεμενα φαγητα...καποια στιγμη πρεπει και να βγεις για φαγητο πχ...αποκλειεται να περιοριστεις σε διατροφικες συμβουλες!Πηγα ενα ταξιδι προσφατα(3ημερο) και δεν σταματησα να τρωω..ειναι τοσο δυσκολο να αντισταθεις οταν ολοι τρωνε,αλλα τι να κανεις!

    Στα πολλα κιλα και παλι δεν πιστευω σε διαιτολογους,ολες οσες εχουμε θεμα πιστευω οτι γνωριζουμε πααααρα πααααρα πολλα για τη διατροφη,τους σωστους συνδιασμους κλπ,κλπ...Βεβαια σε βαζει σε μια "σειρα" και αυτο ειναι καλο,αν ομως ειναι περιοριστικο δυσκολα εχει διαρκεια...

    Καθε φορα που κανω διατροφη τα καταφερνω και μονη μου αλλα ευτυχως δεν ειναι πολλα τα κιλα

    Πιστευω στην υγειηνη διατροφη,οτι μπορουμε να ξεφευγουμε καπου καπου αλλα και εκει με μετρο,στην ασκηση και βασικα στην ΘΕΛΗΣΗ μας!!!

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    5
    παιδιά εγώ προσπαθούσα 3 χρόνια να χάσω κιλά και τίποτα! δεν ξέρω, λίγο το πρόγραμμα που μου δωσε ο διαιτολόγος, λίγο το γεγονός οτι η δίαιτα είναι ελαστική και την αντέχω, πχ μου βάζει έξοδο για φαγητό κάθε βδομάδα και μου δείχνει ακριβώς τι θα τρώω την μέρα που θα μαι στην ταβέρνα, με φαγητά ταβέρνας, με ορεκτικό κτλ, ακόμα μου επιτρέπει 6-7 ποτήρια κρασί την εβδομάδα, 3 σοκολατίτσες μικρές λάκτα ή 2 φορές παγωτό ή 2 φορές μηλόπιτα/κέικ ή κάθε μέρα ακόμα ένα σοκολατάκι τζοκόντα η φερερο ροσέ.

    lida είναι η δεν είναι έτσι όπως τα λέω?? εσύ βέβαια μπορεί να πήγες σε άλλο γραφείο και να μην σε πιασαν τόσο κορόιδο

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    5
    α!!! και σ αυτόν τον διαιτολόγο πληρώνω 25 ευρώ την επισκεψη, και δνε είναι ανάγκη να πηγαίνω κάθε βδομάδα, μπορώ αν θέλω να πηγαίνω και κάθε 10 μέρες

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •