ΝΕΟ ΘΕΜΑ: ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    kallia
    Guest

    ΝΕΟ ΘΕΜΑ: ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ

    Aγαπητα μελη του φορουμ.
    Παιρνοντας ως αφορμη το γεγονος οτι κατα καιρους καποιοι απο εσας εχετε δεχθει την κριτικη μας ή τις διαιτολογικες συμβουλες μας (εμεις οι ειδικοι -ξερολες σε θεματα διατροφης- επιστημονες- διαιτολογοι) που τα κανουμε ολα τελεια, τρωμε με τον ιδανικο τροπο, αντιστεκομαστε παντα σε ολους τους πειρασμους, εχουμε τις ιδανικες εξετασεις αιματος και αναλογιες 80-55-70 (ειναι ολα ειρωνικα παιδια, δε πιστευω να νομιζετε οτι σοβαρολογω...) θα ηθελα να ανοιξω ενα νεο θεμα στο οποιο ολοι εσεις μπορειτε να ασκησετε κριτικη για εμας. Θα ηθελα στο τμημα αυτο του forum να αναφερθειτε σε παραπονα και προβληματα που ειχατε κατα καιρους με συναδελφους (φυσικα ανωνυμα παντα) τι σας στενοχωρησε η τι δεν σας βοηθησε. Μπορειτε να σκεφτειτε ιστοριες απο το παρελθον, διαιτες που σας κουρασαν η καταστασεις στις οποιες νιωσατε θυματα οικονομικης εκμεταλλευσης

    Ετσι θα μας βοηθησετε και θα μας δοσετε περισσοτερη γνωση στο πως να σας βοηθαμε καλυτερα.
    Σας θελω σκληρους και ειλικρινης. Κατι καλο θα βγει απο αυτη την κουβεντα, ειμαι βεβαιη.

    φιλικα

    Καλλια Γιαννιτσοπουλου

  2. #2
    Με ενόχλησε κάποια στιγμή που είχα πάει σε ένα διαιτολόγο και είχε και συνεργάτες και δεν τον έβλεπα σχεδόν καθόλου τον ίδιο καθώς κάποιες φορές με παρέπεμπε στους συνεργάτες του. Δε μου άρεσε καθόλου αυτό το απρόσωπο συν οτι οι συνεργάτες δεν ήταν διαιτολόγοι αλλά απλοί γραμματείς που διαχειρίζονταν τα ραντεβού του. Προτιμώ όταν πληρώνω για μια υπηρεσία να μη με βλέπουν απλώς σαν πορτοφόλι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    Kallia, καλημερα ομολογω οτι με ξαφνιασε το post που ανοιξες ! Αλλα για να ειμαι δικαιη οφειλω να σε συγχαρω γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον........
    Πρωτα απ΄ ολα δεν θα πω ψεμματα δυσφορησα με την παρουσια σου εδω μεσα την πρωτη μερα και μαλιστα με το πρωινο μου καφε , βλεπωντας εκτος απο το ονομα σου την επαγγελματικη σου καρτα ........Το θεωρησα ιεροσυλια .......
    Μπορει πραγματικα να εισαι κορυφη στο ειδος σου αλλα ενιωσα οτι βεβηλωνεις ενα πολυ προσωπικο μου χωρο .....και πιστευω οτι αυτο αισθανθηκαν και αλλα ατομα και στο εδειξαν με τον τροπο τους!
    Απο μερους σου ηταν μια ευφιεστατη κινηση για τι ειμαστε προσοδοφωρο εδαφος για την επαγγελματικη σου πορεια........
    Ετσι οπως και εσυ θα καταλαβες γιατι θεωρω οτι εισαι εξυπνη και με τελειες αναλογιες (δεν κανω πλακα) κοπελα.......σε αντιμετωπισαμε αρνητικα αλλα με το "γαντι"..........
    Ομως θα ηθελα για ενα λεπτο να σκεφτεις οτι δεν εισαι η καλλια , η διατροφολογος αλλα μια γυναικα της διπλανης πορτας ,ημητερα σου ,ηαδελφη σου ισως ενας δικος ανθρωπος ξεχωριστος που μαζι με αλλα ατομα εχει ενα forym , μια παρεα και κατα καποιο τροπο βγαζουν τις ιδιες ανησυχιες τα ιδια προβληματα ........μοιραζονται κοινες εμπειρειες και φυσικα εχουν προβλημα βαρους ..........ξαφνικα μεσα εκει αρχιζουν και παρεμβαινουν ή ακομα χειροτερα παρελαζουν διατροφολογοι , διαιτολογοι , κλινικοι διαιτολογοι , ειδικοι διαιτολογοι , εξιδευκεμενοι διαιτολογοι , παθολογοι -διαιτολογοι..............ψυχολογ οι , ειδικοι ψυχολογοι.............ψυχιατροι. .........και ολοι παλι με αναλογες ειδικοτητες?
    Θα θελα ειλικρινα να μου πεις πως θα αισθανοσουν?
    Κανω αυτη την εισαγωγη οχι γιατι προσωπικα εχω κατι απεναντι σε σενα ..........αλλα νοιωθουμε λιγο εως πολυ σαν ψαρια και ολους εσας σαν επιδοξους ψαραδες............και ενιοτε νοιωθουμε και πειραματοζωα........
    Εγω προσωπικα θα ειχα προτιμησει μια πιο αμεσση προσσεγγιση ...........ειμαι η καλλια διατροφολογος ........ειναι δουλεια μου...........και αν καποιος ενδιαφερεται στη διαθεση του............
    Συγνωμη για ολο αυτο τον προλογο αλλα θεωρω σωστο οτι επρεπε να γινει ...............
    Οπως και τωρα θεωρω πολυ εξυπνη αυτη την κινηση σου και δεν το λεω ειρωνικα αλλα και πολυ χρησιμη την ενοτητα που ανοιξες!
    Η vivianoula σου ειπε μια πρωτη αποψη , εγω προσωπικα πριν σου απαντησω γιατι ειμαι σιγουρη οτι ολα τα παιδια θα ανταποκριθουν σε αυτη την ερωτηση .........και θα βοηθησει και σενα σαν επαγγελματια να γινεις ακομα καλυτερη (η λεπτομερεια κανει τη διαφορα)............θα αντιστρεψω την ερωτηση σου και θα σε ρωτουσα εσενα τι θα σε "χαλουσε¨" σε ενα επαγγελματια που απευθυνεσαι σαν πιο ειδικος εαν ειχες προβλημα βαρους και πως θα ηθελες να σε αντιμετωπισει?
    Θελω και ελπιζω να μην παρεξηγησες την ειλικρινεια μου αλλα παντα υπαρχει μια δευτερη ευκαιρια για ολους μας..........
    Ευχαριστω, να εχεις μια ομορφη μερα!

    life!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλλια πρεπει να σου πω οτι γνωριζω τι στηλη σου στο περιοδικο prevetion!!
    Απο την πρωτη μερα εκδοσης του το αγοραζω μανιωδως!!!
    Οι συνταγες που παρουσιαζεις ειναι πολυ ενδιαφερουσες θα μπορουσες καποιες να τις δωσεις και εδω!!!
    Οσο για διαιτολογους ,διατροφολογους ,ενδοκρινολογους και ολους τους -λογους σχετικα με την απωλεια κιλων τι να πω και εγω???40 χρονια φουρναρης εχω ψησει!!!!!
    Να αναφερθω σε τρανταχτα ονοματα πληρωνοντας τρανταχτες επισκεψεις για 5 λεπτα μονο???
    Τιποτα δεν θα πω!!!Απλα να ξερουν ολοι οτι καποια στιγμη εν γνωσης μας πιανομαστε κοροιδα!!!Και επειδη ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος,και επειδη σε αυτον τον κοσμο οτι κανεις και οτι πεις μπροστα σου ερχεται ,ας φροντισουμε ολοι πρωτα απ'ολα να ειμαστε καλυτεροι ανθρωποι και μετα καλοι επαγγελματιες!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  5. #5
    kallia
    Guest
    life, εμενα προσωπικα θα με χαλουσε να ηταν ασυνεπης στο ραντεβου του (να με ειχε να περιμενω με τις ωρες στο διαδρομο αναμονης), να ηταν γρηγορος σα να ηθελε να τελειωνουμε στο πενταλεπτο, να μην ειχε καθολου επαφη με τα ματια, να ηταν ψυχρος και αδιαφορος στο λογο μου και το χειρωτερο να διαπιστωνα οτι δινει τις ιδιες διατροφες σε ολους (π.χ. να του ελεγα δε τρωω ψαρι κα ιστην επομενη επισκεψη να μου ειχε περκα)...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Εδώ, παντού και πουθενά
    Posts
    11
    Στο γραφείο του Διατροφολόγου λοιπόν :
    Το χεις πάρει απόφαση, θα κάνεις μια καινούρια αρχή, το χεις βάλει πείσμα, νιώθεις δυνατός/ή και πηγαίνεις να συναντήσεις τον εκάστοτε διατροφολόγο που διάλεξες..
    Κλείνεις το ραντεβού, πας στο γραφείο σε υποδέχεται κάθεσαι..
    Μετά βίας σηκώνει τα μάτια να σε κοιτάξει λες και φοβάται πως θα διαβάσεις στο μυαλό του την αμοιβή που θα σου ζητήσει, και θα φύγεις ακόμα δεν ήρθες..
    Αντί να σου ζητήσει να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις, σε ανεβάζει στη ζυγαριά..(με ρούχα παπούτσια κι όλα τα σχετικά)..
    Δεν ζητάει ιατρικό ιστορικό παρ'όλα αυτά φαίνεται να χει γνώμη για το οτι πρέπει να χάσεις κιλά (σιγά!! λες?? Κι εγώ που ήρθα απλά να πω τα κάλαντα)
    Ξεκινάει να γράφει, να γράφει, 1 φλυτζανάκι απ'αυτό, 1 μερίδα από το άλλο, 2 κουταλιές από δαύτο, (δε φτιάχνεις κέικ χριστιανέ μου, διατροφή δίνεις κι άμα η συνταγή δεν πετύχει θα βάλω εσένα στο φούρνο)
    Αααα όλα κι όλα το ΔΜΣ στο λέει ..αμέ τι νόμισες! (Πειράζει που τον ήξερα κι εγώ?? Να του το πω ή θα νομίσει πως του κλέβω την πρωτοτυπία?)
    Βγάζει λοιπόν το εβδομαδιαίο "πρόγραμμα διατροφής" βιαστικά βιαστικά γιατί πρέπει να έρθει και η ώρα της πληρωμής...η αγαπημένη του ώρα!
    Τριχόπτωση δεν είχες ποτέ αλλά αρχίζεις να αποκτάς ακούγοντας το ποσό..κι όλα αυτά γιατί ? Για μια ανώφελη επίσκεψη, γιατί δεν είδες τίποτα που δεν ήξερες, και ένα πρόγραμμα που με σένα δεν έχει καμιά απολύτως σχέση!
    Εκεί αρχίζεις να αναρωτιέσαι τι είσαι περισσότερο..μαζόχας ή κορόιδο, και γιατί δε χτύπησες τελικά εκείνα τα ωραία παπουτσάκια που ζαχάρωνες προχθες! (τουλάχιστον θα σου μενε και κάτι...)
    Όσον αφορά το επόμενο ραντεβού ? Δεν το συζητάς ! Του υπόσχεσαι μάλιστα πως θα τον προτείνεις και σε άλλους...προς αποφυγή..
    Φεύγοντας..βρίσκεσαι πάλι εκεί που ήσουν όταν μπήκες...Απλά με λιγότερη διάθεση, με πολλά νεύρα και με πιο άδειο πορτοφόλι..
    Το χειρότερο απ'όλα φυσικά είναι ότι την επόμενη φορά που θα αποφασίσεις να δεις διατροφολόγο, θα χεις λιγότερη πίστη στην επαγγελματικότητα του, και περισσότερη αμφισβήτηση για τις ικανότητες του..
    Αλλά..πότε, άραγε, θα είναι η επόμενη φορά..;

  7. #7
    kallia
    Guest
    πω πω απο οτι φαινεται serotonin ειχες τη χειροτερη εμπειρια απο το γραφειο του διαιτολογου τον οποιο επισκεφθηκες... μου κανει εντυπωση που αναφερεις οτι δεν υπηρχε καν eye contact και δε ζητηθηκε ιστορικο...ουτε καν εξετασεις. καταλαβαινω την αγανακτηση σου... ενιωσες παραμελημενη...

  8. #8
    Αυτό που θέλω να πω είναι πως νομίζουν όσοι επισκέπτοντια πως αν δουν τις εξετάσεις τους οι διαιτολόγοι θα καταλάβουν κάτι.Κάνουν μεγάλο λάθος και μεγάλο λάθος είναι και απο μέρους των διαιτολόγων που κάνουν τους δήθεν γνώστες των ιατρικών εξετάσεων.Πέρα απο μερικούς διαιτολόγους που έχουν κάνει μεταπτυχιακό στην κλινική διατροφή και ξέρουν μερικά πράγματα παραπάνω σε σχέση με τους υπόλοιπους αναφορικά με τις διαφόρων ειδών εξετάσεις οι υπόλοιποι διαιτολόγοι δεν γνωρίζουν τίποτα πέρα απο αυτά που γνωρίζει ένας μέσος άνθρωπος που ενδιαφέρεται για την υγεία του και γνωρίζει όρια τιμών για επίπεδα γλυκόζης,τριγλυκερίδια,αρτ ηριακή πίεση καλή και κακή χοληστερόλη.Οπότε μην θεωρείται καλό διαιτολόγο αυτόν που σας ζητάει εξετάσεις καθώς το μόνο που βλέπει είναι αν οι παραπάνω τιμές είναι μέσα στα όρια.Σίγουρα αυτό βοηθάει να κατευθύνει την δίαιτά του,όμως πέρα απο τις παραπάνω τιμές υπάρχουν ένα σωρό άλλες τιμές από ένζυμα,δείκτες, ορμόνες και άλλα που δεν ξέρουν ούτε τί σημαίνουν ούτε μπορούν να αξιολογήσουν τη σημασία τους.Λέγεται ιατρικό ιστορικό προφανώς γιατί πρέπει να το παίρνουν και να το αξιολογούν γιατροί.Αν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας καλό είναι πρώτα να επισκεφθεί έναν γιατρό και μετά διαιτολόγο και αν είναι δυνατόν την δίαιτα που θα πάρει να την δείξει σε έναν γιατρό για να σιγουρευτεί πως η δίαιτα αυτή δεν θα επιβαρύνει την υγεία του.Είναι σίγουρα μπελάς αυτό το πηγαινε έλα αλλά τουλάχιστον έτσι εξασφαλίζει κανείς πως ούτε θα βλάψει ούτε θα επιβαρύνει την υγεία του.Τονίζω πως οι κλινικοί διαιτολόγοι ξέρουν μερικά πράγματα επιπλέον σε σχέση με τουσ απλούς διαιτολόγους,αρκεί να είναι πραγματικά κλινικοί διαιτολόγοι και όχι αυτο αποκαλούμενοι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μιας και ξεκινησατε αυτο το θεμα, να πω κι εγω το παραπονο μου....
    το παραπονο που εχω εγω λοιπον απο τους διαιτολογους, ειναι οτι δεν ειναι επαρκεις.....
    και για να εξηγηθω:
    δεν λεω οτι δεν εχουν γνωσεις πανω στην διατροφη, καθε αλλο.
    αλλα δεν εχουν αρκετες γνωσεις πανω στην παχυσαρκια...
    ενω παραλληλα θεωρουν οτι μπορουν να το λυσουν...για το αν μπορουν η οχι, μιλανε οι στατιστικες...το αδυνατισμα με μεθοδο την διαιτα (διατροφη) εχει μακροπροθεσμα την μεγαλυτερη αποτυχια απο ολες τις μεθοδους. κοντα στο 90% αν δεν κανω λαθος... τι ειδους βοηθεια προσφερει λοιπον ο διαιτολογος στον παχυσαρκο? να του πει "αν μ ακουγες θα αδυνατιζες"? ευχαριστω πολυ...σαν να λεμε, η εγχειριση πετυχε αλλα ο ασθενης απεβιωσε...
    συνοψιζω αυτο που λεω στην φραση ενος μελους του φορουμ , που τυχαινει να ειναι και διαιτολογος, σε καποιο παλιοτερο ποστ, του jvanis. ειχε πει τοτε κατι σαν "εαν ψαχνετε τις ευκολες λυσεις γιατι ΒΑΡΙΕΣΤΕ να κανετε διαιτα, δεν μπορειτε να αδυνατισετε".....

    δλδ, το προβλημα με αυτους(εσας) ειναι οτι δεν ξερετε και δεν μπορειτε να δωσετε λυση στην διαδικασια- μηχανισμο που μας προκαλει το προβλημα και οχι οτι δεν ξερετε απο διατροφη φυσικα...
    αλλα το προβλημα το δικο μας, δεν ειναι η αγνοια για την διατροφη, δυστυχως..
    ξερουμε πολυ καλα τι μας παχαινει, και οι περισσοτεροι χρονια παχυσαρκοι εχουν γνωσεις διατροφης σχεδον οσες κι ενας διαιτολογος, αλλα και να μην ειναι τοσες,ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετες για να μη παχαινει...

    βεβαια, δεν ειναι λογικο εκ μερους μου να ζηταω απο ενα διαιτολογο να κανει τον ψυχαναλυτη, οπως και δεν παει κανεις στον μαναβη να ζητησει κρεας... ελα ομως που τα ζαρζαβατικα δεν λυνουν το θεμα της ελλειψης κρεατος....
    νομιζω δλδ, οτι το προβλημα με τους διοαιτολογους ειναι οτι αισθανονται και πλασαρονται ως επαρκεις για την λυση του προβληματος ενω ειναι ανεπαρκεστατοι..
    κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να δουλευουν ΜΟΝΟ σε ομαδες σαν υποστηρηξη μιας συνδυασμενης θεραπειας, ψυχοδιαιτολογικης εαν και οταν χρειαζοταν...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Εδώ, παντού και πουθενά
    Posts
    11
    jvanis...
    Για το αν κάνω λάθος εγώ που πιστεύω πως ένας διαιτολόγος- διατροφολόγος θα έπρεπε να ξέρει να διαβάζει ουσιαστικά τις ιατρικές εξετάσεις κάποιου, είναι αποτέλεσμα της "γνώσης" που πουλάνε οι ίδιοι.
    Εσύ ο ίδιος αν θυμάμαι καλά σε κάποιο post σου είπες για κάποια γνωστή σου η οποία έχει την ταμπελίτσα της Κλινικής Διατροφολόγου αλλά οι γνώσεις της περιορίζονται στην πόρτα που κρέμεται η ταμπελίτσα!
    Δυστυχώς δε μπορώ να κρίνω ποιος είναι καλός και ποιος μαϊμού από τα μεταπτυχιακά και την εμπειρία..Αυτά είναι κάποια πράγματα που μόνο οι επαγγελματίες στον ίδιο κλάδο καταλαβαίνουν κατά πόσο έχουν βαρύτητα ή οχι.
    Όσο για γιατρούς..πίστεψε με έχω καλύτερη σχέση με γιατρούς απ'όση θα 'θελα να είχα λόγω προβλημάτων υγείας και ειδικά με ορθοπεδικούς λόγω της σπονδυλολίσθησης..
    Παρέλειψα να αναφέρω δε μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια στο προηγούμενο post μου...η ιδιότητα της συγκεκριμένης διατροφολόγου ήταν "Παθολόγος - Διατροφολόγος" ...
    Αν δε ζητήσει μια τέτοια λοιπόν επαγγελματίας κάποια πράγματα τότε ποιος ; Ακόμα και για να δώσει τις γενικές κατευθύνσεις όπως λες κι εσύ...Κάπου πρέπει να βασίζονται όλα αυτά..
    Αλλιώς αν ήταν έτσι έστελνα και την κολλητή μου να πάει να πάρει τη διατροφή για μένα..μη τρέχω κιόλας μεσα στην κούραση..
    Ένας επαγγελματίας οφείλει να είναι επαγγελματίας και να σέβεται την ιδιότητα του και τον ασθενή του. Σε καμιά περίπτωση λοιπόν, δε δέχομαι το φταίξιμο να πέσει στον ασθενή.
    Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει, γι αυτό πηγαίνει..για να μάθει και να πράξει. ʼν γνώριζε όσα θα έπρεπε, τα έκανε και μόνος του χωρίς τη βοήθεια κάποιου "ειδικού"..
    Και δεν παύω να πιστεύω (χωρίς φυσικά να το θεωρώ κακό, το αντίθετο μάλιστα), πως στις ασθένειες που έχουν να κάνουν με διατροφικές διαταραχές, ένας λόγος που πλέον ο κόσμος είναι τόσο καλά ενημερωμένος (όπως και ο αντίποδας που είναι η παραπληροφόρηση, πράγμα επικίνδυνο) , οφείλεται κατά ένα σημαντικό μέρος στην απογοήτευση και την αγανάκτηση εξαιτίας "ειδικών"..

  11. #11
    kallia
    Guest
    Θα συμφωνησω με τον jvanis οτι δεν ειναι ολοι οι διαιτολογοι ικανοι να ερμηνευσουν εξετασεις διοτι δυστυχως ειναι πολλοι εκεινοι οι οποιοι εχουν εμπλακει στα θεματα διατροφης και καποιοι απο αυτους εχουν τελειωσει απλα μια ιδιωτικη διετη σχολη και δεν εχουν εμβαθυνει αρκετα. Γι αυτο ολοι εσεις οι οποιοι θελετε να απευθυνθειτε σε καποιο ειδικο καλο θα ηταν να εχετε κανει πρωτα μια ερευνα αγορας και να εχετε δει τα τυπικα αλλα και τα ουσιαστικα προσοντα του ατομου που επισκεπτεστε. Σιγουρα, η εξειδικευση στην κλινικη διατροφη (με κλινικη εμπειρια αλλα και καποιο μεταπτυχιακο) μας δινει τη δυνατοτητα και τη γνωση να λογοδοτησουμε πανω σε αιματολογικες εξετασεις.
    Επιπροσθετως θα ηθελα να συμπληρωσω πως σε καθε κλαδο υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι επαγγελματιες, δε μπορουμε να κατηγορουμε αλλα ουτε και να εμπιστευομαστε τους παντες.
    Συμφωνω οτι πολλοι ανθρωποι γνωριζουν περι διατροφης, υπαρχουν ομως και αλλοι που χρειαζονται τη γνωση καποιου ειδικου. Και κατι τελευταιο: Οι γιατροι δεν ειναι διαιτολογοι. Εχουν διαφορετικο ρολο, εχουν κανει διαφορετικες σπουδες. Οπως οι διαιτολογοι ειναι οι ειδικοι της διατροφης ετσι και οι γιατροι ειναι οι ειδικοι της παθησης στην οποια εξειδικευτηκαν. Καλο ειναι να εμπιστευεστε τον καθε ειδικο για τον τομεα στον οποιο ειναι γνωστης. Οπως εγω δεν ειμαι η αρμοδια να συνταγογραφησω ετσι και ο γιατρος δεν ειναι ο αρμοδιος να δοσει διαιτολογιο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Εγώ θα ήθελα να κάνω μια θετική κριτική, μου επιτρέπετε;

    Βρήκα τον διατροφολόγο μου μέσα σε έναν κατάλογο με τα καταστήματα του Δήμου που μένω. Τον πήρα τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού και μου είπε ότι αν θέλω να κερδίσω χρόνο, ας κάνω πρώτα κάποιες εξετάσεις αίματος. Με τις εξετάσεις σιδήρου, φεριτίνης, σακχάρου, καλής-κακής χοληστερίνης και Τ3-Τ4, εμφανίστηκα στο γραφείο του.
    Με περίμενε στην πόρτα χαμογελαστός, μου συστήθηκε, ανταλλάξαμε χειραψίες και αρχίσαμε να μιλάμε. Του είπα επιγραμματικά τον τρόπο διατροφής μου, το καθημερινό μου πρόγραμμα και κοίταξε τις εξετάσεις. Από αυτά που είδε, μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι ανεβασμένο ή αντίστοιχα πεσμένο, άρα δε χρειάζεται να προσέχουμε πόσο κρέας θα φάω ή αν πρέπει να αποφύγω κάποια γλυκά φρούτα, αλλά πρόσεξε ότι οι εξετάσεις του θυρεοειδή φάνηκαν λιγάκι περίεργες. Μου πρότεινε να κλείσω ένα ραντεβού με ενδοκρινολόγο ώστε αν υπάρχει πραγματικά πρόβλημα, να το αντιμετωπίσω γρήγορα.
    Πριν προχωρήσω παρακάτω, να πω ότι πήγα όντως σε ενδοκρινολόγο ο οποίος με αντιμετώπισε με το χειρότερο τρόπο ("κυρία μου το ραντεβού σας είναι στις 5 και το ρολόι μου λέει 5 παρά 1"), μου έβαλε τις φωνές που άκουσα τον διατροφολόγο ("αν ο διαιτολόγος σας ξέρει να διαβάζει εξετάσεις, τότε να αλλάξει την ταμπέλα στο γραφείο του") και σημείωσε στο βιβλιάριό μου με κόκκινο στυλό "ο διαιτολόγος τής είπε ότι έχει πρόβλημα, εγώ δε βρήκα".

    Ο διατροφολόγος λοιπόν με ζύγισε, μου εξήγησε ότι είναι ενδεικτικό μιας και πήγαινα το απόγευμα άρα όλο και κάτι θα είχα φάει, ότι δε μπορεί να με ζυγίζει χωρίς ρούχα αλλά αν θέλω να προσπαθώ στα ραντεβού να φοράω περίπου τα ίδια ώστε να μη με δείχνουν πιο βαριά. Σημείωσε το εβδομαδιαίο διαιτολόγιο και μου το έδωσε να το διαβάσω μην τυχόν είχα απορίες ή αντιρρήσεις. Ταυτόχρονα μου εξήγησε τη σημασία του νερού στη διατροφή κι όταν του είπα ότι δεν το τιμώ ιδιαιτέρως, έγραψε πάνω στο χαρτί με τεράστια γράμματα "ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ".

    Την πρώτη φορά που έκανα ατασθαλία και πήγα στο γραφείο του σαν βρεγμένη γάτα, με μάλωσε γιατί 3 μέρες μετά δεν είχε νόημα να του το πω "Γι' αυτό δίνω το κινητό μου, για να με πάρεις τηλέφωνο εκείνη την ώρα".
    Το πρόβλημα βέβαια με εμένα είναι ότι με έπιανε μια μανία αυτοκαταστροφής και μόλις έπεφτα στα 100 κιλά άρχιζα τις κραιπάλες. Την πρώτη φορά μου έκανε πλάκα "Τι έγινε; Δε μπορείς να αποχωριστείς το διψήφιο;". Τη δεύτερη φορά έκανε πάλι πλάκα "Πάλι τα ίδια; Για συμμαζέψου σε παρακαλώ". Την τρίτη φορά μου το είπε ξεκάθαρα "Ξέρεις δεν είναι ντροπή να πας σε κάποιο ψυχολόγο". Προσφέρθηκε ακόμα και να μου δώσει 2-3 ονόματα ιατρών που ασχολούνται με τις ΔΠΤ, αλλά εγώ δεν ήμουν έτοιμη να κάνω εκείνο το βήμα (και τελικά δεν το έκανα ποτέ).

    Τέλος, να αναφέρω και το οικονομικό θέμα. Από την πρώτη στιγμή μου είπε πόσα θέλει και αν έχω αντίρρηση να βρούμε κάποια άλλη λύση. Μετά το 3ο τακτικό ραντεβού μού έκανε έκπτωση χωρίς καν να τη ζητήσω και όταν ετοιμαζόμουν να μετακομίσω εκτός Αθηνών, πρότεινε αν θέλω και αν με εξυπηρετεί να συνεχίσει να μου δίνει πρόγραμμα από το τηλέφωνο. Στην ερώτησή μου πώς θα τον πληρώνω, η απάντηση ήταν "Δε μπορώ να πάρω λεφτά αν δε σε βλέπω από κοντά".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Συμπερασμα:Μηπως ηρθε η ωρα ,και οπως πια σε ολα τα επαγγελματα ετσι και οι διαιτολογοι να εχουν ειδικευση πανω σε κατι η σε πολλα πραγματα συναφη και σχετικα με την διατροφη??
    Τελικα το απλος διαιτολογος δεν φτανει!!!Αρα δεν μπορει να μας βοηθησει,αρα δεν εχει νοημα!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  14. #14
    kallia
    Guest
    Στην επιστημη της διαιτολογιας - διατροφης υπαρχουν 3 ειδων επισημες εξειδικευσεις που τις αποκτας με καποιον μεταπτυχιακο τιτλο. Αυτες ειναι αθλητικη διατροφη, διατροφη δημοσιας υγειας και κλινικη διατροφη.
    Απο εκει και περα αναλογα με τον τομεα της διατροφης με τον οποιο εχει ο καθε διαιτολογος ασχοληθει εξειδικευεται περαιτερω π.χ. αν εχει δουλεψει σε παιδιατρικη κλινικη τοτε μπορουμε να πουμε μετα απο χρονια θα εχει καποια εξειδικευση στην παιδικη διατροφη. Αυτο ομως δε σημαινει οτι καποιος διαιτολογος που εχει απλα τελειωσει μια πανεπιστημιακη σχολη δεν εχει τη δυνατοτητα να διαχειριστει ενα διαιτολογικο περιστατικο με αποτελεσματικοτητα.
    Σιγουρα η εξειδικευση βοηθαει, αλλα ας μην ξεχναμε την εμπειρια

  15. #15
    Όσον αφορά την εξειδίκευση των διαιτολόγων,στο εξωτερικό είναι διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με την Ελλάδα.Σε ορισμένες χώρες όπως η Αμερική υπάρχουν διαιτολόγοι εξειδικευμένοι για παιδιά, εξειδικευμένοι για διαβήτη και πολλές άλλες εξειδικεύσεις. Χωρίς την γνώση η εμπειρία δεν συμβάλλει στο καλύτερο αποτέλεσμα.Μια νοσοκόμα για παράδειγμα ,όσο έμπειρη και να είναι,δεν μπορεί να κάνει τον ενδοκρινολόγο, οπότε αυτό που πρέπει να κοιτάει κανείς απευθυνόμενος σε κάποιον διαιτολόγο είναι πρώτα οι γνώσεις και όταν βρει αυτό που ψάχνει απο θέμα γνώσεων, μετά κοιτάει και την εμπειρία.Υπάρχουυν πολλοί αυτοαποκαλούμενοι διαιτολόγοι στον χώρο όπότε να ζητάτε πτυχίο και ακόμα καλύτερο να τηλεφωνεί στην υγειονομική υπηρεσία της νομαρχίας για να ρωτάει αν ο συγκεκριμένος διαιτολόγος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και λειτουργίας διαιτολογικού γραφείου.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •