ΝΕΟ ΘΕΜΑ: ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Απο διαιτολογους δεν εχω καποιο παραπονο. Πιστευω κανουν τη δουλεια τους. Ειναι απλα μια δουλεια. Δεν θελουν να τα μαθεις ολα για να μη σε χασουν απο πελατη. Ειναι και καποιοι που γραφουν φανταστικα βιβλια με ολη τη γνωση που κουβαλανε μεσα, χωρις να φοβηθουν τιποτα. Με 10 ευρω δινουν σε ολους οσους το επιθυμουν μια ευκαιρια να ανοιξουν τα ματια τους και να αλαξουν το σωμα τους.
    Α ναι κατι με ενοχλησε σε 2 διαιτολογους, μου ειπαν και οι δυο να φαω κρεας ενω ημουν χορτοφαγος με τελειες αιματολογικες...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ξερω κι εγώ μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ διαιτόλογο, αλλά επίσης δεν έχει ιατρείο...

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Καλησπέρα και από μένα.
    Η αλήθεια είναι πως έχω χάσει ΠΟΛΛΑ κιλά.
    Η ιστορία μου έχει ως εξής εδώ: http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid269820
    Ο τελευταίος διαιτολόγος-διατροφολόγος που πήγα με βοήθησε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ. Με δίδαξε θα τολμούσα να πω. Επέλεξα τον συγκεκριμένο γιατί μου τον σύστησε μια γυναίκα και έχει γράψει βιβλίο για τη ΣΚΠ και τη διατροφή.
    Πλέον φυλάω τα λόγια που μου έχει πει σαν ευαγγέλιο. Αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του ενός χρόνου που με παρακολουθούσε τύχαινε μία στο τόσο να έτρωγα περισσότερο και απογοητευόμουν. Οπότε συνέβαινε το εξής: τον έπαιρνα τηλέφωνο του έλεγα τι έφαγα και αυτό που μου έλεγε ήταν ότι όλοι κατά καιρούς έχουμε φάει περισσότερο μια μέρα, ακόμα και ο ίδιος, ο οργανισμός μας ζητάει περισσότερες θερμίδες και αυτό που πρέπει να κάνω είναι απλά να επιστρέψω στη διατροφή μου, δεν χρειάζεται να τη χαλάσω για ένα παραστράτημα που όλοι κάνουμε κατά καιρούς.
    Ήταν άνθρωπος, διατροφολόγος και ψυχολόγος.
    Στο πρώτο ραντεβού με ζύγισε (η γυναίκα διατροφολόγος που έχει στο team του μιας και έπρεπε να μείνω μόνο με το κάτω εσώρουχο), μου έκανε παχυμέτρηση, μέτρηση της λιπώδης μάζας και του μυικού ιστού, ζήτησε εξετάσεις αίματος, θυρεοειδή και γενικά έκανα τσεκ απ για τα ΠΑΝΤΑ και όλα αυτά ΠΡΙΝ με ξεκινήσει με διατροφή! Του πήγα τις εξετάσεις και τότε μου έγραψε τι και σε πόσες ποσότητες θα τρώω ανάλογα πάντα με το τι μου είχε λείψει και ήθελα να φάω. Ακόμα και τηγανιτές πατάτες με άφηνε αρκεί όταν τις έβγαζα από το τηγάνι να τις έβαζα σε χαρτί κουζίνας για να απορροφηθεί το έξτρα λάδι.
    Πριν από αυτόν και πριν ξεκινήσω να χάνω κιλά είχα πάει σε πολλούς κατά καιρούς.
    Οι περισσότεροι ύφος blaze κλπ μιας και εκείνοι ήταν αδύνατοι κι εγώ ''χοντρή'' όπως με χαρακτήριζαν, ένα παιδί τότε 12-14 χρονών που είχα πάει σε πολλούς διαιτολόγους, διατροφολόγους και ενδοκρινολόγους. ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς δεν βοήθησε. Με απογοήτευαν περισσότερο με αποτέλεσμα να τρώω περισσότερο. Τότε έτρωγα συναισθηματικά και από αντίδραση. Τώρα γιατί χρειάζεται καύσιμα ο οργανισμός μου. Δεν πας ταξίδι χωρίς βενζίνη στο αυτοκίνητο!
    Τέλοσπάντων όμως. Όσοι είχα πάει πριν από αυτόν δεν ήταν άνθρωποι, δεν κατανοούσαν, δεν, δεν, δεν.
    Άψυχοι, χωρίς ίχνος κατανόησης, χωρίς θέληση να βοηθήσουν.
    Ο διατροφολόγος δεν χρειάζεται να είναι μπαμπούλας, αλλά άνθρωπος με κατανόηση.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Angi
    Ο διατροφολόγος δεν χρειάζεται να είναι μπαμπούλας, αλλά άνθρωπος με κατανόηση.
    Άνθρωπος να έιναι πάνω από όλα...

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    21
    Εμπειρίες από διατροφολόγους και διαιτολόγους ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ...ένα παράδειγμα που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν όταν για βραδινό είχα μόνο 3 κουταλιές φασόλια...και διερωτούμαι τώρα εγώ πως μπορεί ένας άνθρωπος να χορτάσει με μόνο 3 κουταλιές φασόλια...

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Μπορεί αν είναι 3 χρονών παιδάκι. Τότε μπορεί. Μόνο τότε!

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    21
    Ακριβώς Αγνή μου μόνο τότε...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εγω παντςω την διαιτολογο μου την λατρευω Ακομα και πριν το χειρουργειο δεν με ειχε αφησει ποτέ να πεινάσω (ασχετο που εγω εκανα τα δικά μου), και τώρα πραγματικα ειναι πολύ "κοντά" μου. Ειναι στον ανθρωπο βεβαια πιστεω και στο πως θα δεσει με τον άλλον!

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Εγώ δεν θα πώ για δικιά μου περίπτωση,αλλά μίας γνωστής μου η οποία πήγε σε πασίγνωστο κλινικό διαιτολόγο,για να χάσει 5 κιλα και τις είπε να τρώει 20 μέρες μόνο μπανάνες..και τον πλήρωσε και απο πάνω.Και η καημένη που να αντέξει..και ευτυχώς το σταμάτησε.. γιατί υπήρχε περίπτωση με την υπερκατανάλωση να δηλητηριαστεί..

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •