προιοντα lihgt
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18

    προιοντα lihgt

    ..kala..ksero oti isos na min kanoun ston organismo...ala ontos ine light??as poume...maresi toso poli i fanta light..ala mporo na ti pino afova?i tha arxisoume pali ta sosivia k etsi de tha xriazome mpratsakia k kouloura sti thalasa??)akousa teleftea oti de kanoun kitaritida opos alote isxirizontan...ala nomizo oti oute k i idioi i giatri de kseroun pia..mia etsi..mia giouvetsi...(naxa ena tora giouvatsi..:/)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    εγώ πάντως πίνω αυτό το προϊόν και τώρα και στην διάρκεια της απώλειας των 25 κιλών. κιλά δεν πήρα αλλα βέβαια και γενικά χάλάρωση λόγο της μεγάλης απώλειας κιλών δεν είχα την παραμικρή. η διαιτολόγος εξεπλάγην και μου είπε πως οφείλεται στο δέρμα μου. να φανταστείς πως ούτε με 25 κιλά συν είχα κυταρίτιδα. πάντως γενικά για τα ανθρακούχα χωρίς θερμίδες έχω ακούσει πως μπορεί να μην παχαίνουν αλλα δημιουργούν κυταρίτιδα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    25 kila mion ise??mpravo sou!!!ipertati ise!!ego diskolevome akoma k sta tria;p;p ala...edo perno ligo kouragio.........de me niazi vasika gia tin kitaritida..me niazi gia afta ta sosivia pou mpori na prokaloun...kseris...kalitera xontroulis k omiomorfos..para giomatoulis k sosiviakias!!!pantos...oso diavazo ola edo ta themata..mono me aftopepithisi tha ta kaferoume..gia na exoume tin igia mas

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    Ειμαι 25 κιλά μειον και παω για αλλα 10 για τον τελικό μου στόχο. τα 60. εχεις λίγα να χάσεις. μην απελπίζεσαι! ακόμη και να ξεφύγεις μια μέρα απο το διαιτολόγειο σου την επόμενη συνέχισε κανονικά. θέλει δύναμη, πείσμα και αυτοεκτίμηση για να τα καταφέρεις αλλα και για να μην καταφύγεις σε άλλες μεθόδους που μόνο κακό προκαλούν. άντλησε δύναμη απο τους αγαπημένους σου ανθρώπους και θα τα καταφέρεις.¨)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    xathike na zousame to '50 pou itan moda i paxoules k to mono gliko itan i kouvertoura??

  6. #6
    http://www.cosmo.gr/DietFitness/World/166632.html

    http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...CE%A3&spid=877

    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1965

    Βρηκα καποιες ιστοσελιδες που ισως σε ενδιαφερουν ΔΙΟΝΥ! Αν ψαξεις θα βρεις παραααα πολλα αλλα οπως ειπες κι εσυ, αφου θα τα εχεις διαβασει ολα, δεν θα καταληξεις πουθενα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Τα προϊόντα light (γενικά) αντικαθιστούν συγκεκριμένες ουσίες που θεωρείται ότι έχουν πολλές θερμίδες, με άλλες που δεν έχουν. Πχ τα αναψυκτικά και γλυκά που έχουν ζάχαρη, την αντικαθιστούν με άλλα γλυκαντικά, ενώ τα τρόφιμα που έχουν λιπαρά, τα αφαιρούν. Όμως προσθέτουν άλλες ουσίες για να τα κάνουν γευστικά. Έτσι, μπορεί ένα γλυκό με χαμηλά λιπαρά να έχει περισσότερη ζάχαρη...
    Το πιο συνηθισμένο υποκατάστατο ζάχαρης είναι η ασπαρτάμη η οποία ενοχοποιείται για ένα σωρό προβλήματα. Έρευνες λένε ότι η μακροπρόθεσμη χρήση της προκαλεί πρόβλημα στο έντερο. Επίσης πολλοί γιατροί υποστηρίζουν ότι η επεξεργασία που γίνεται στα τρόφιμα ώστε να γίνουν light είναι πιο βλαβερή από το να έτρωγες την ίδια τροφή με πλήρη λιπαρά.

    Συγκεκριμένα για τα αναψυκτικά, θα σου πρότεινα να τα ελαττώσεις όσο μπορείς γιατί το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι θερμίδες όσο το γεγονός ότι περιέχουν άχρηστες και σχετικά βλαβερές ουσίες. Το ανθρακικό έχει την ιδιότητα να ξεχειλώνει το στομάχι δίνοντάς μας την ψευδαίσθηση ότι έχουμε χωνέψει, ενώ στην πραγματικότητα αυτό που κάνει είναι να μας επιτρέπει να φάμε παραπάνω. Για την κυτταρίτιδα δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι κάνουν πολύ μεγάλη κατακράτηση υγρών...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    ΕΛΙΝΑ ΟΝΤΩΣ

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    Αυτό που έχω ακούσει και είναι σχετικό με τα ανρακούχα είναι συγκεκριμένα για την ζερο. ακουσα πως αν δεν είχε το όνομα της κοκα κόλα απο πίσω δεν θα προχωρούσε καθόλου το προϊόν γιατί η επεξεργασία που έχει υποστεί ωστε να αφαιρεθουν εντελώς οι θερμίδες είναι απίστευτα βλαβερή για τον οργανισμο....κ είναι νοστιμη παναθεμα την!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    ʼμα δεν ήταν νόστιμα δε θα τα πουλούσαν χαχα
    Κι άμα δεν ήταν βλαβερά δε τα το συζητούσαμε...


    Εγώ πάντως κατάφερα και έκοψα μαχαίρι όλα τα αναψυκτικά (λάιτ και μη) και μπορώ να πω ότι καθόλου δε μου λείπουν!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    apla more...an thes kati gliko...ine mia kali lisi....oso gia ta galaktomika ksero me kathe sigouria apo proto xeri oti den ine vlavera...giati sta galaktokomika ine efkoli i aferesi lipous xoris na sterounte asvestiou... pantos sigoura to na zoume me anapsixtika den ine kalo..neraki tou theou..agefsto...xixixi

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Και τα φρούτα γλυκά είναι και οι χυμοί τους κυκλοφορούν στο εμπόριο χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Μη σου πω ότι έχουν και βιταμίνες (όχι του εμπορίου - μην τρελαθούμε κιόλας!)

  13. #13
    kallia
    Guest
    Aγαπητη φίλη,
    Οπως σε ολα τα πραγματα ετσι και στα light προιοντα χρειαζεται μετρο, ιδιως στα αναψυκτικα που περιεχουν γλυκαντικα και ανθρακικο (που οντως επιβαρυνει την κυτταριτιδα και συγκρατει περισσοτερο αερα στο σωμα). Οχι περισσοτερα απο 4 κουτάκια light αναψυκτικου εβδομαδιαιως και οχι επειδη εχει θερμιδες, αλλα επειδη εχει ανθρακικο και γλυκαντικα που καλο ειναι να μην τα καταναλωνουμε καταχρηστικα.
    φιλικα
    Καλλια Γιαννιτσοπουλου
    κλινικη διαιτολογος διατροφολογος

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    xmmmm..sosta..idika gia ton aera sto soma to vlepo k go..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Roma
    Posts
    28
    τα αναψυκτικά και γλυκά που έχουν ζάχαρη,
    re seis megala paidia eimaste ligo eleos! to idio leo kai stoys dikoys moy...
    einai toso simantiko telika na pinoyme anapsiktiko? einai ethisimo mipos kai exei ethistei kaneis kai den to katalavame?? de fantazeste ti zimia mporei na knei i coke i i fanta makroxronia kai an kserete ti einai ola ekeina ta oksea poy grafei piso tha alazate gnomi....

    neraki neraki neraki!!! oti kalitero!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •