Γιατί κολλάει τόσο....η ζυγαριά???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    7

    Γιατί κολλάει τόσο....η ζυγαριά???

    Καλημέρα.....Σας χαιρετώ όλους και εύχομαι να είστε όλοι καλά με θετική ενέργεια....Ποτέ δε φανταζόμουνα ότι θα υπήρχε ένα τέτοιο forum....έπεσα εντελώς τυχαία εδώ και έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα μνμ σας.....

    Εγώ είμαι η Λυδία 25 χρονών με ύψος 1,67 και 66kg.
    Ξεκίνησα τη δίαιτα μου πριν περίπου 1 μήνα...Ξεκίνησα από τα 72kg...Η ''διαιτολόγος που επισκέφτηκα το μόνο που με ρώτησε για να μου δώσει τη δίαιτα ήταν το ύψος μου χωρίς να με μετρήσει και το βάρος μου...με ζύγισε ευτυχώς....και έπειτα μου έδωσε μια διατροφή....''σχετικά καλή''.....ένα μήνας μετά και είμαι κολλημένη εδώ και 2 εβδομάδες στα ίδια kg 66,2...66 και πάλι 66,3....Επειδή διαβάζω πολύ θέματα γύρω από τη διατροφή θεωρώ ότι έχω χάσει μυικό ιστό και όχι πολύ λίπος.....Δε ξέρω τι να κάνω....Σήμερα έχω ραντεβού με ένα πολύ καό διαιτολόγο ,έχω διαβάσει το βιογραφικό του....και μου φαίνεται καλός ...ίσως με βοηθήσει...θα δούμε....
    Ευτυχώς δεν έχω ξεφύγει καθόλου από τη διατροφή μου...

    Χαίρομαι πολύ που τα μοιράστηκα μαζί σας όλα αυτ΄΄α κι ελπίζω να αποτελέσω κι εγώ μέλος της δική σας παρέας...

    Περιμένω να ακούσω τη δική σας γνώμη....!!!!

  2. #2
    kallia
    Guest
    Aγαπητη Λυδια,
    Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι υπομονη... Ειναι στα πλαισια του αδυνατισματος το 'κολλημα΄της ζυγαριας, διαρκει μονο μερικες ημερες και μετα παλι επανερχεται η απωλεια .Φυσικα παιζει ρολο και η διατροφη (το ποσο ζαμηλοθερμιδικη ειναι καθως και η συσταση της). Η απωλεια μυικου ιστου ειναι αποτελεσμα ιδιαιτερα εξαντλητικων διατροφων (χημικες διαιτες, απουοξινωσεις κλπ κλπ).
    Καλη επιτυχια στη νεα σου προσπαθεια.
    Καλλια Γιαννιτσοπουλου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    7
    Σ ευχαριστώ πολύ Kallia για την απάντηση σου όμως εγώ δεν έκανα καμία υποθερμιδική δίαιτα ...Κάνω τη διατροφή μου σε συνδιασμό με τη γυμναστική μου....ελπίζω να είναι όπως τα λες.......και να επανέλθω πάλι....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    LYDIA ΚΑΛΩς ΗΡΘΕς κοπελια μαζι με την ζυγαρια σου!!!
    Εχασες πολυ καλα για πρωτο μηνα ,ισως και λιγο παραπανω απο οτι επρεπε.Και επειδη τα κιλα που εχεις να χασεις ειναι πολυ λιγα εως ελαχιστα ,χαστα με ρεγουλα ,χωρις αγχος και σιγα σιγα ετσι ωστε να μην τα ξαναπαρεις αυτα και αλλα τοσα!!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    7
    Καλημέρα dexa....σ'ευχαριστώ πολύ για το μνμ σου...

    kallia πες μου σε παρακαλώ ....επισκέφτηκα χτες τον διαιτολόγο και μου είπε πως έχω 22,5kg λίπος στο σώμα μου..πως βρίσκω το ποσοστό λίπους στο σώμα μου??

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    11
    συμφωνώ με τη dexa.
    Επίσης η γυμναστική αυξάνει τον μυικό ιστό, οπότε μπορεί η ζυγαριά σου να δείχνει τα ίδια κιλά αλλά παράλληλα να έχει μειωθεί το λίπος του σώματος σου.
    Πάρε καλύτερα μια μεζούρα και μετρήσου ή ακόμα καλύτερα δες τη διαφορά στα ρούχα σου.
    Καλή συνέχεια Λυδιάκι!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    Καλημερα και απο εμενα σε ολους.Πραγματικα εχω παθει πλακα με το forum μπραβο σε ολους για την βοηθεια ποτ προσφερεται.Lydia το σωματικο λιπος το βρισκεις με λιπομετρηση υπαρχουνε πολυ τροπη ο πιο εγκυρος κατα την αποψη μου ειναι με δερματοπτυχομετρο.Εσενα αυτο που σε αποσχολει ειναι να χανεις λιπος .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    LYDIA ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΖΥΓΑΡΙΑ ΣΟΥ???
    Να φανταστω οτι ξεκολλησε γι'αυτο δεν υπαρχει συνεχεις???Μακαρι !!!
    Χρονια πολλα Λυδια και καλη χρονια με καλη ζυγαρια!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    31
    Παιδιά καλημέρα.
    εδώ και καμια 10αριά μέρες παρόλο που δεν έχω ξεφύγει καθόλου από τη δίαιτά μου εχω κολλήσει στα ίδια κιλά...σήμερα ανέβηκα πάλι 80!!! ούτε γραμμάριο παρά κάτω!!! Το τι μουτζιές έριξα στη ζυγαριά δε λέγεται...ΕΛΕΟΣ.

  10. #10
    Εγώ παρατήρησα το εξής: Ξεκινώντας πριν 2 μήνες να κάνω δίαιτα είχα πολύ άγχος και σκατά διάθεση, ήμουνα γεμάτη ένταση και δεν με άντεχα με τίποτα. Αν και έκανα κανονική δίαιτα (νορμάλ γύρω στις 1.200 θερμίδες) δεν έχανα γραμμάριο. Μην σας πω ότι έπαιρνα κιόλας. Λίγο καιρό μετά, πήρα ένα ωραίο ημερολόγιο για να γράφω ακρίβώς τι τρώω, οργανώθηκα καλύτερα, οπλίστικα με χαμόγελο (ναι τα κατάφερα), και ακολούθησα μια δική μου δίαιτα που να περιλαμβάνει και πράγματα που να μου αρέσουν για να νιώθω χαρούμενη (π.χ. μικρά γλυκάκια, ξυρούς καρπούς κλπ). Ένα μήνα και μια εβδομάδα μετά είμαι 4 κιλά κάτω και κοντά στον στόχο μου. Για να νιώθω όμορφα θέσπισα συνεχείς επιβραβεύσεις, δηλ. δωράκια για κάθε χάσιμο κιλού και ξεχωριστά δωράκια για κάθε εβδομάδα δίαιτας (όχι φαγητά, ρούχα ή καλυντικά ή άλλες περιποιήσεις). Σκοπεύω να συνεχίσω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο τη διατήρηση.

    Συμπέρασμα: Το στρες παίζει σημαντικότατο ρόλο στην απώλεια βάρους. Μοιάζει σαν ο οργανισμός να μπλοκάρει. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

  11. #11
    ant , εγώ το έχω παρατηρήσει και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα!!!
    Μιλάμε, να μετράω τα γραμμαρια ενα - ενα για να φάω κι όμως μηδεν απώλεια. Και όταν ξεαγχωθηκα και ασχολήθηκα με άλλα ασχετα πράγματα τα έχανα και δεν το καταλάβαινα.
    Για το λόγο αυτό δεν ξεκινάω ποτέ διατροφή σε περιόδους στρες.

  12. #12
    Αναρωτιέμαι αν οι μεγάλοι επιστήμονες της διατροφής έχουν ποτέ μελετήσει αυτή την παράμετρο, δηλαδή το στρες και η απώλεια κιλών. Προφανώς, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζουμε! Δεν είναι 1+1=2. Το άγχος, ακόμα και αν κάνεις δίαιτα (κάνεις πραγματικά σωστή δίαιτα) και γυμνάζεσαι δρα ανασταλτικά. ʼρα, με την απλή λογική υπάρχουν περίοδοι που τρως το ίδιο και παίρνεις ευκολότερα κιλά και περίοδοι που παίρνεις δυσκολότερα. Τουλάχιστον, σε μένα, κάνω δίαιτες από 13 ετών, το έχω παρατηρήσει έντονα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    95
    Μια από τα ίδια!!!!!! έχω κολλήσει 1 εβδομάδα, ο δείκτης έχει κολήσει εκεί και δεν κατεβαίνει (για την ακρίβεια την Πέμπτη το βράδυ έφαγα κάτι εκτός προγράμματος και την Παρασκευή το πρωί η ζυγαριά έγραφε 2 ολόκληρα κιλά πάνω!!!!!!!!) δεν το έλαβα υπ' όψη μου και περίμενα να ξαναζυγιστώ σήμερα που ναι μεν δεν έγραφε πάνω αλλά ούτε και κάτω μια από τα ίδια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by vivianoula
    ant , εγώ το έχω παρατηρήσει και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα!!!
    Μιλάμε, να μετράω τα γραμμαρια ενα - ενα για να φάω κι όμως μηδεν απώλεια. Και όταν ξεαγχωθηκα και ασχολήθηκα με άλλα ασχετα πράγματα τα έχανα και δεν το καταλάβαινα.
    Για το λόγο αυτό δεν ξεκινάω ποτέ διατροφή σε περιόδους στρες.
    δεν θα σας αμφισβητησω, αλλα δεν το εχω τεσταρει για να πω με σιγουρια...
    εχω τεσταρει ομως το αλλο...
    οτι σε φαση αγχους, εκτος απο τα γραμμαρια ενα-ενα που τρως, μετρας και τα γραμμαρια ενα-ενα που χανεις η δεν χανεις..με αποτελεσμα να εκνευριζεσαι χειροτερα και να αδημονεις...οταν δενε χεις αγχος και δεν ασχολεισαι καν με το τι χανεις και σε ποσες μερες, ΤΡΩΣ ΟΜΩΣ ΣΩΣΤΑ, αλλα ως εκει, ουτε τρελαινεσαι ουτε μετρας σαν παλαβος, ερχεται μια ωραια μερα που καταλαβαινεις οτι κατι εχασες, ζυγιζεσαι και το επιβεβαιωνεις...
    μπορει και σε περιοδο στρεςς να εχανες τα διια κιλα στο ιδιο διαστημα, αλλα πρωτον θα σου εβγαζαν την ψυχη, δευτερον μπορει απ την απελπισια σου να τα παρατουσες πριν δεις το αποτελεσμα...

    για παραδειγμα μπορει χωρις αγχος να ειχες ενα "πλατω" μιας εβδομαδας η και παραπανω και να μην το παρατηρησεις καν, στον μηνα πανω ομως, να ειχες χασει τα 3-4 η 5 κιλα που επρεπε....θα εισαι περιχαρης οτι ολα πηγαν καλα...
    οταν ομως με το αγχος , ζυγιζεσαι μερα παρα μερα και βλεπεισς την ζυγαρια να κολλαει 7 και 10 μερες, στην χειροτερη τα παρατας, στην καλυτερη τραβας τα μαλλια σου απ το κακο σου....

    ακομα σκεφτειτε, οτι σε στρεςς πολλοι εχουν την ταση να τρωνε περισσοτερο. μπορεις λοιπον καλλιστα, τρωγοντας ΛΑΙΤ τροφες, να φας πολυ περισσοτερο λογω αγχωτικου τσιμπολογηματος απο το να φας κανονικες τροφες αλλα σε νορμαλ η μικρες ποσοτητες.
    ετσι και δεν νοιωθεις οτι εφαγες τπτ ιδιαιτερο (ουτε σε θερμιδες , ουτε σε γευση) αλλα δεν βλεπεις και να χανεις!!

    εν ολιγοις "με τον ηλιο τα βαζω, με τον ηλιο τα βγαζω, τι εχουν τα ερμα και ψοφανε"...

  15. #15
    Καλησπέρα αγαπημένοι μου!
    Παιδιά μου δε μπορείτε να φανταστείτε τί κόλλημα είχα φάει εγώ! Απο τον Σεπτέμβρη 2007 μέχρι και τον Νοέμβριο είχα κολλήσει και δεν κατέβαινε η άτιμη με τίποτα! Δε το έβαλα όμως κάτω εκ του ασφαλούς φυσικά αλλά δε το έβαλα. Ήξερα πως δεν ήταν στο χέρι του και έκανα υπομονή. Ώς που ξεκόλησε και το κατέβασμα πήρε και πάλι τον δρόμο του!
    Μην ανχώνεστε! Υπομονή θέλει και επιμονή!

    Καληνύχτα φίλοι μου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •