Ειδική περίπτωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    21

    Ειδική περίπτωση

    Θέλω να σας παραθέσω την δύσκολη κατάσταση που βρίσκομαι, η οποία με εμποδίζει στο να πάρω μία σημαντική απόφαση για τη ζωή μου.

    Είμαι χωρισμένη μητέρα εδώ και πέντε χρόνια, ο γιος μου είναι 10 χρόνων, ζούμε μαζί, η σχέση μας έως αυτή τη στιγμή είναι αρμονική και εξελίσσεται φυσιολογικά έχοντας κάποια μικρά προβληματάκια σχετικά με το χωρισμό τα οποία εστιάζονται κυρίως σε επίμονες ερωτήσει σχετικές. Σημειώνω ότι οι σχέσεις με τον μπαμπά του είναι πολύ καλές, δηλαδή λόγω του ότι δεν έπαψε ποτέ να είναι κοντά σε ‘μένα και το παιδί το βλέπει πολύ συχνά (κάθε Σαββατοκύριακο μένουν μαζί και παρακολουθεί κάθε εξέλιξη του).

    Ο χωρισμός έγινε χωρίς εντάσεις και όλα αυτά τα 5 χρόνια το παιδί δεν έχει γνωρίσει κάποιον άλλο άνδρα δίπλα μου ούτε καν σα φίλο, το ίδιο συμβαίνει και με τον μπαμπά του. Έχουν γίνει σχετικές θεωρητικές συζητήσεις αλλά μέχρι εκεί.

    Είμαι πολύ κοντά στην απόφαση να παντρευτώ ξανά, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι αυτός που με βεβαιότητα έχω επιλέξει για την υπόλοιπη ζωή μας είναι δευτέρου βαθμού συγγενής μου, δηλαδή είναι ο δεύτερος ξάδερφος μου.

    Δεν ξέρω τον τρόπο που θα πρέπει να διαχειριστώ αυτή την ιδιαιτερότητα τι επιπτώσεις πιθανά θα έχει στο παιδί μου αρχικά και μετά στον περίγυρο, ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος συμπεριφοράς φραστικής ή μη έτσι ώστε να μειωθούν τα προβλήματα στο λιγότερο δυνατο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΑΝ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΒΕΒΑΙΑ,ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ ΩΣ ΘΕΙΟ ΤΟΥ?ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΩΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Αυτό ονομάζεται αιμομιξία Βαρβάρα και είναι κάτι που ο κόσμος θα το κατακρίνει σχεδόν στα σίγουρα.

    Να ήταν 4ου βαθμού ξάδερφος οκ, αλλά... δευτέρου κιόλας?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    21
    ΟΧΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΕΣ, ΔΙΟΤΙ ΖΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η γενετική σχέση Boltseed είναι αρκετά μικρή. Εξάλλου και ο νόμος επιτρέπει το γάμο ανάμεσα σε δεύτερα ξαδέρφια, καθώς θεωρούνται συγγενείς 6ου βαθμού. Από εκεί και πέρα...Βαρβάρα ο περίγυρος το γνωρίζει; Έχετε συζητήσει την πρόθεσή σας να παντρευτείτε;

    Ως προς το παιδί, δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να παρουσιαστεί ξαφνικά ένας οποιοσδήποτε άντρας, απευθείας ως σύζυγος. Σίγουρα δικαιούσαι να πάρεις την απόφαση να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου. Όμως το παιδάκι χρειάζεται χρόνο να το επεξεργαστεί. Γι\' αυτό χρειάζεται να γνωρίσει τον άντρα αυτό δίπλα σου ως σχέση, να συζητήσετε τις προθέσεις σας με σταθερότητα, αλλά να καθησυχάσετε τους τυχόν φόβους του παιδιού, να δεις στην πράξη αν δυσκολεύεται να έχει μια καλή σχέση με τον νέο αυτό άνθρωπο στη ζωή σας και να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες προτού ζήσετε όλοι μαζί.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    21
    Ευχαριστώ πολύ για την ορθολογιστική σου τοποθέτηση, τα νομικά περιθώρια τα γνωρίζω και είναι τουλάχιστον αυτό ένα αισιόδοξο στοιχείο. Η πρόθεση μας να παντρευτούμε έχει συζητηθεί μόνο με τον αδελφό του και τη γυναίκα του οι οποίοι είναι θετικοί με το σκεπτικό ότι μπορούμε να κάνουμε ότι πιστεύουμε ότι μπορεί να μας κάνει ευτυχισμένους, και με τη γνώση του ότι είναι μία σχέση η οποία έχει δοκιμαστεί πολύ.

    Σχετικά με το περίγυρο, όχι δεν το έχουμε ανακοινώσει γιατί εγώ έχω τη γνώμη ότι πρώτα θα πρέπει να υπάρξει στο μυαλό μας τουλάχιστον ένα σχέδιο και ένας χειρισμός ειδικότερος για τα ακούσματα του παιδιού που πιθανά να του προκαλέσουν κάποια σύγχυση. Θα ήθελα να είμαι κάπως προετοιμασμένη και δεν είμαι ακόμα σε θέση να εξηγήσω σε ένα παιδί τις πιθανές αντιδράσεις των γύρω του.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πιστευω οτι πρεπει να καλιεργησεις μια καλη σχεση του ανθρωπου που θα παντρευτεις με το παιδι, κατι που εκτιμω θα παρει καιρο. Ισως ενα χρονο μπορει και δυο.
    Θα εβλεπα με θετικο ματι να αρχισεται να εχετε μια απο κοινου επαφη με το μαλακο και να δεις τις αντιδρασεις.
    Ισως και λιγες μερες διακοπες ολοι μαζι αν το επιτρεπουν οι συνθηκες.
    Πρακτικα το θεωρω πολυ σημαντικο να υπαρχει μια πολη καλη γνωριμια - δεσιμο ετσι ωστε να μπορει να ανταπεξελθει σε τυχον περιεργα σχολια τριτων. (που δυστυχως μπορει να υπαρξουν)
    Πιστευω οτι ο πιτσιρικας με την καταλληλη υποδομη - σχεση, θα μπορεσει να υπερασπιστει την σχεση σου - ανθρωπο σου μια χαρα.
    Τελος η ηλικια των δεκα ετων ειναι καλη για να μπορεσεις να δουλεψεις ενα τετοιο σεναριο, αναλογα βεβαια και του τυπου της σχεσης που εχεις με το παιδι σου.

    Το σιγουρο ειναι και πρεπει να το εχεις κατα νου, οτι σιγουρα δικαιουσε και μια αλλη ευκαιρια στην ζωη σου, οπως ολοι οι ανθρωποι, και οι προκαταληψεις πρεπει να μπαινουν στην παντα. Δυστυχως ειμαστε τροπο τινα κλειστη κοινωνια, αλλα με την καταλληλη δουλεια πιστευω οτι ολα θα πανε μια χαρα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    21
    Σχετικά με τη σχέση μου με το μικρό μου, θέλω να πω ότι είναι πολύ καλή έχουμε μαζί πολύ χρόνο δημιουργικό, ενω προσπαθώ να γίνει όσο το δυνατόν πιο αληθινή, με αποτέλεσμα μερικές φορές να προβληματίζομαι περισσότερο από ότι θα έπρεπε, η ψυχική του ισορροπία είναι δεδομένη χωρίς αυτό να με κάνει να σταματήσω τις προσπάθειες μου.

    Ο πιο έντονος προβληματισμός μου είναι το ποιος θα ήταν ο σωστός τρόπος για παρουσιάσω σε ένα παιδί που ήδη γνωρίζει τα πλαίσια της ευρύτερης οικογένειας, το ότι κάποιες για την κοινωνία μας δεδομένες σχέσεις μπορούν να εξελιχτούν με διαφορετικό τρόπο. Βεβαίως και τον προετοιμάζω με συζητήσεις για την δημιουργία μίας νέας οικογένειας αλλά βλέπω ότι εστιάζει πολύ στο πρόσωπο, άρα θα χρειαστεί να γίνει από εμένα αρχικά κάποια παρουσίαση.

    Προσπαθώ αυτά τα χρόνια διαβάζοντας να ενημερωθώ να προετοιμαστώ όσο καλύτερα έτσι ώστε με καλούς χειρισμούς να είμαστε όλοι κάποια στιγμή ευτυχισμένοι, δεν θα ρίσκαρα όμως όλα αυτά να γκρεμιστούν, θα εκτιμούσα εάν γνωρίζετε να μου προτείνεται και κάποιο σχετικό βιβλίο στο οποίο θα έχουν εξεταστεί τέτοιου είδους σχέσεις και πάντα σε συνάρτηση με το κοινωνικό σύνολο που ζούμε, δυστυχώς συμφωνώ ότι η κοινωνία μας έχει καταφέρει κάτι τραγικό να εγκλωβίζει τα παιδικά μυαλά κυρίως.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •