πόσο δύσκολο είναι να φύγουν τα κιλά χρόνων?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28

    πόσο δύσκολο είναι να φύγουν τα κιλά χρόνων?

    Γεια σας παλικάρια και λεβέντισες!
    έχω ένα πολύ σημαντικό ερώτημα να κάνω...για μένα γιατί για εσ'ας μπορεί να είναι κουτό. την ιστορία μου την έχω ξαναπεί για το πως έχασα 25 κιλά σταθεροποιήθηκα και απομένουν άλλα 12 περίπου. χτυπιέμαι, ξαναχτυπιέμαι εδώ και 20 μέρες με υγιηνότατη δίαιτα και καμία λύση τύπου εκένωσεις στομάχου ή εντερου (δεν έχω κάνει ποτε κανένα απο τα 2 γιατί γενικά είμαι πολύ σιχασιάρα) αλλα δεν βλέπω τα αποτελέσματα που θα έπρεπε να δω. και λέω τώρα εγώ...μήπως γιατί αυτά τα κιλά είναι αυτά που έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στο σώμα μου?αυτά που είναι περίπου μια 6ετία εκεί? είναι γιατί είναι δύσκολο όταν έχεις τοπικό πρόβλημα? (έχω στην κοιλιά και προσαγωγούς) μήπως θα κάνει ένα μπαμ ο οργανισμός μου και θα κατέβουν απότομα? είναι τόσο δύσκολο να φύγουνε? υπάρχει περίπτωση να μην φύγουνε ποτέ? λεω βλακείες το ξέρω αλλα με απασχολεί! υπάρχει κανένα κολπάκι που ενεργοποιεί τον ρημαδομεταβολισμο σε τέτοιες καταστάσεις? α! και μην μου πείτε για γυμναστική γιατί 3 φορές την εβδομάδα κάνω κι απο αυτό!
    φιλιά!!

  2. #2
    Δεν γνωρίζω αν η δίαιτα που κάνεις είναι με διαιτολόγο ή μόνη σου,αυτό που μπορώ να πω πάντως είναι πως παρόλο που ίσως να τρως λίγες θερμίδες και υγιεινά φαγήτα και να γυμνάζεσαι συχνά,ο οργανισμός σου έχει προσαρμοστεί σε αυτό τον αριθμό προσλαμβανόμενων θερμίδων και αντιδρά.Για να ξεκολλήσεις πρέπει να κάνεις κάτι που να ταρακουνήσε τον οργανισμό σου,όπως για παράδειγμα 1-2 μέρες να φας αρκετές περισσότερες θερμίδες σε σχέση με πριν.π.χ. αν έπαιρνες 1200, πάρε 1800(με αρκετούς επιπλέον υδατάνθρακες και λιπαρά).Δεν γνωρίζω βέβαια τι δίαιτα έκανες το προηγούμενο διάστημα,αλλά πολύ πιθανό η παραπάνω πρόταση να δώσει λύση στο πρόβλημα σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    Καλημέρα.
    Πίστευα πως δεν θα μου απαντήσει κανείς. θα ήταν πολυ καλο να ανέβαζα λίγο κατ αυτό τον τρόπο τον μεταβολισμό μου αλλα δεν κάνω δίαιτα καιρό. μόλις 25 μέρες. τα 25 κιλά έχει καιρό που τα έχασα .έκανα συντήρηση και τα διατηρούσα. Αρα όπως καταλαβαίνεις είχα αυξήσει τις θερμίδες που έπερνα. δεν ήμουν σε δίαιτα όλο αυτό το διάστημα για να πω πως έχω κολλήσει. δεν ξέρω τι να πω!ούτε ενα κιλο?αδιαννόητο. εχθές το βράδυ πάντως αποφάσισα να κάνω την ατκινς καμια 10αρια μέρες.να πάρω λίγο μπρος. το μόνο που θέλω είναι να μου πει κάποιος τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται. ή κάποιο πλάνο της δίαιτας. αυτο που μ ενδιαφέρει είναι αν επιτρέπονται τα εξης¨
    γιαούρτι
    γάλα
    κριθαροκούλουρα
    τυρί
    μαύρο ψωμί
    μούσλι-μπάρες δημητριακών
    ξηροί καρποί
    ηλιόσποροι
    ρεβύθια,φακές
    απο σαλατικά?
    Αν δεν κάνω λάθος δεν επιτρέπονται τα φρούτα και οι χυμοί έτσι? τα λαϊτ αναψυκτικά? ζάχαρη και ρύζι ούτε κόκο?
    αχ πέιτε μου! ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγώ προτείνω να μην κάνεις Ατκινς, να αυξήσεις 1-2 μέρες τις προσλαμβανόμενες θερμίδες σου σε 1800 περίπου,τρώγοντας απόλα και χωρίς να αποκλείεις τίποτα.δεν πειράζει που δεν κάνεις καιρό δίαιτα παρε 1-2 μέρες 1800 και μετά να πέσεις στις 1200 για 5 μέρες,αυξάνοντας λιγάκι τις προσλαμβανόμενες πρωτείνες σου.ζυγίσου αύριο πρωί κάνε και τις 2 μέρες με τις 1800 και 5 με 1200 και ξαναζυγίσου μετά,πιστεύω σε μια βδομάδα να έχεις διαφορά στο βάρος σου,δοκίμασέ το.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    Αλλαξα γνώμη. Μόλις διάβασα και έφριξα τα καλα αλλα και τα κακα της Atkins. με αγαπάω αρκετά για να βάλω τον εαυτό μου σε τέτοια διαδικασία. βιταμίνες σχεδον μηδενικές. ασε που είναι φρίκη να πέφτουν τα μαλλιά σου και την λύση των βιταμινών δεν την γουστάρω καθόλου. μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. να σαι καλά!

  6. #6
    Ένας επιπλέον λόγος για να μην κάνετε δίαιτα ʼτκινς:
    http://health.in.gr/news/article.asp...ticleID=143234
    Μόλις σήμερα δημοσιεύτηκε,είναι φρέσκο!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    1
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ. 1-2 ΜΕΡΕΣ, ΟΣΕΣ ΑΝΤΕΧΕΙΣ, ΑΡΚΕΤΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ 2-3 ΩΡΩΝ, ΚΑΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ. ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΜΕΤΑ ΓΙΑ 10-15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ, ΞΕΡΕΙΣ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ 1-2 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    Η διατροφή που ακολουθείς είναι μήπως αυτή που είχες κάνει τότε που έχασες τα 25 κιλά ή πήγες σε κάποιο διαιτολόγο?
    Μου φαίνεται περίεργο να ακολουθείς μια σωστή διατροφή 20 μέρες και με φυσική δραστηριότητα να μην έχεις δει διαφορά.
    θα μπορούσες να μας πεις περισσότερες πληροφορίες για τη διατροφή σου ώστε να το συζητήσουμε?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    καλησπέρα!
    ευτυχώς γιατ'ι είχα αρχίσει να φρικάρω εν μία νυκτι η ζυγαριά κατέβηκε 2 κιλά! την προηγούμενη μέρα όμως έφαγα γύρω στις 1800 θερμίδες αλλα μέχρι τις 8-8μιση το βράδυ. είναι εμφανές πλέον πως έχω χάσει βάρος αλλα και στο μέτρημα με την μεζούρα υπάρχει μείωση. τα 25 τα έχασα με διαιτολόγο και απο όλο αυτό μου έμειναν πολλές καλές συνήθειες χωρίς ίχνος υπερβολής. μου έδινε τα πάντα με μέτρο αλλα μαγειρεμένα ανευ τσιγαρίσματος και μέχρι 2 κουταλιές λάδι την ημέρα. λευκό ψωμί εχω να φλαω 2 χρόνια και. αναψυκτικά μονο λαϊτ και αυτό σπάνια. αλκοόλ 2 φορές την εβδομάδα. πάντα σαλάτα και καθόλου μα καθόλου φαγητό απ έξω. κυκλοφορώ όσο περίεργο κι αν ακούγεται μ ενα ταπεράκι. σε ταβέρνες πηγαίνουμε σπανια αλλα και εκεί ακόμη φτιάχνω μόνη τις σαλάτες μου (λάδι χωριστά) και ψητά. έχω βγάλει απο την διατροφή μου εντελώς πατάτες τηγανιτές και γενικά όλα τα τηγανιτα αλλα δεν τα ζιλεύω για να είμαι ειλικρινής. αν ζηλέψω κάτι θα το φάω όμως σε λογική ποσότητα. ήμουν φαν του γύρου και έχω να φάω 2 χρόνια και κάτι και απο αυτό. το περίεργο είναι πως δεν μου λείπει καθόλου! τουλάχιστον μέχρι να φτάσω στο τελικό μου στόχο θα κρατήσω όλα αυτά που κάνω τώρα. μετά σίγουρα δεν θα στερούμε αλλα δεν θέλω να ξαναγυρίσω στις παλιές μου συνήθιες γιατι δεν μου λείπουν.τα κιλά τα έχασα πιστεύω πανω απ όλα με υγιές τρόπο. δεν στερήθηκα γιατί έτρωγα οτι μαγείρευτό υπήρχε στο σπίτι. αυτά!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    Η καλή δουλεία του διαιτολόγου που είχες τότε φαίνεται στα λεγόμενα σου και τις πολύ ορθές γνώσεις που έχεις για θέματα διατροφής.
    πιστεύω ότι καλό θα είναι να επισκεφτείς τον παλιό σου διαιτολόγο για μια ακόμη φορά, και αυτό θα σου δώσει μεγάλη δύναμη για τη συνέχεια.
    Το σώμα σου έχει αλλάξει πολύ μετά τα 25 κιλά απώλειας και το ίδιο και ο μεταβολισμός σου.
    Δες το σαν να πας για καφεδάκι με ενα παλιό καλό φίλο που σε είχε βοηθήσει στο παρελθόν

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    2
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Το όνομά μου είναι Νίκος και είμαι νέος στο forum, το οποίο βρήκα τυχαία, ψάχνοντας στο Google διάφορες πληροφορίες για τις βιταμίνες των τροφών.

    Λοιπόν, περνάω στο ψητό (όχι φαγητό ) για να πω την εμπειρία μου αναλυτικά...

    Εδώ και 11 χρόνια είχα γύρω στα 35-40 (!) περιττά κιλά, τα οποία συνεχώς έλεγα ότι κάποια στιγμή θα τα χάσω αλλά ποτέ δεν έκανα το μεγάλο ξεκίνημα. Τελικά το έκανα πριν 1,5 χρόνο. Παρόλο που τα κιλά αυτά τα είχα τόσα πολλά χρόνια, δεν τα έχασα καθόλου δύσκολα. Επομένως, η προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι μάλλον και τα κιλά πολλών χρόνων χάνονται εύκολα, αρκεί να πάρεις την απόφαση.

    Για την ακρίβεια, δεν πείνασα ποτέ, δεν μέτρησα θερμίδες ούτε μία φορά, έτρωγα τα πάντα και δεν μου έλειψε κανένα φαγητό. Οι κανόνες που ακολούθησα ήταν οι εξής (για όσους/όσες τους χρειαστείτε):
    - Όλη τη μέρα, μέχρι και το απόγευμα έτρωγα κανονικά 1-2 γεύματα. Λέγοντας κανονικό γεύμα, εννοώ 1 πιάτο φαγητό σε κάθε γεύμα, οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό. Επίσης, 1-2 σνακ από το κυλικείο της δουλειάς, όπως 1 τυρόπιτα, 1 σάντουιτς, κρουασάν κλπ. ήταν κάτι το καθημερινό.
    - Μετά τις 7 το απόγευμα κομμένο το πολύ φαγητό. Έτρωγα είτε ένα λαχανικό, είτε μια σαλάτα χωρίς πολύ λάδι (1 κουταλάκι του γλυκού μόνο) και το συνόδευα κατά προτίμηση με 1-2 φέτες ψωμί ή 1 παξιμάδι ολικής άλεσης.
    - Περίπου μισή με 1 ώρα περπάτημα ή μισή ώρα τρέξιμο ήταν (και παραμένει ακόμα και τώρα που έχω περάσει στη φάση της συντήρησης) στο καθημερινό πρόγραμμα.
    - Οι αττασθαλίες δεν έλειπαν, όχι γιατί δεν μπορούσα να τις αποτρέψω, αλλά γιατί δεν ήθελα να καταπιέσω τον εαυτό μου. 1-2 φορές τη βδομάδα λοιπόν έτρωγα και το βράδυ, είτε στο σπίτι (1 γεμάτο πιάτο κανονικό φαγητό, οτιδήποτε κι αν ήταν), είτε έξω με παρέα σε καμιά ψησταριά, fast food κλπ. Ποτέ δεν ένιωσα τύψεις γιατί έφαγα μερικές φορές πολύ το βράδυ και απλά έπαιρνα δυνάμεις για να συνεχίσω τη δίαιτα.

    Αυτό ήταν όλο... με τους ρυθμούς αυτούς, έχασα 38 κιλά σε 8 μήνες, έχοντας απλά μειώσει το βραδινό φαγητό! Χρόνια τώρα μου έλεγαν ότι το βραδινό κάνει θαύματα (δυσάρεστα όταν... το παρακάνουμε και ευχάριστα όταν το μειώνουμε) και ότι αρκεί να μειώσω μόνο αυτό, αλλά δεν το πίστευα ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο. Τελικά το είδα με τα ίδια μου τα μάτια.

    Τώρα, εδώ και 11 μήνες είμαι στη φάση της συντήρησης , τρώγοντας πια και το βράδυ (ελαφρά όμως, δηλαδή 1 μερίδα κανονικό φαγητό και ποτέ πριν τις 9 το βράδυ) και δεν έχω πάρει ούτε 1 κιλό. Για την ακρίβεια, επειδή ζυγίζομαι κάθε μέρα, υπάρχουν μερικές φορές διακυμάνσεις της τάξης των + - 2 κιλών από τότε που τελείωσε η δίαιτα, αλλά ποτέ παραπάνω ή παρακάτω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •