Γεια σας και απο εμενα!! - Αναζητηση διατροφολογου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8

    Γεια σας και απο εμενα!! - Αναζητηση διατροφολογου

    Χαιρετω την ωραια παρεα.
    Ψαχνοντας μεσω ιντερνετ τις τελευταιες μερες για καποιον διαιτολογο-διατροφολογο, βρηκα εσας.
    Ειλικρινα χαρηκα παρα πολυ που βρηκα ενα φορουμ στο οποιο μπορω να διαβασω για πραγματα που με απασχολουν πολυ τον τελευταιο καιρο...
    Ας πω λιγα πραγματα ομως για τον εαυτο μου...
    Ειμαι 29 ετων, 1.64 υψος και 87,5 κιλα (τοσο τουλαχιστον εδειξε σημερα η ζυγαρια). Το ανωτερο βαρος που ειχα φτασει ηταν 88.9. Μεχρι και πριν 4 χρονια ημουν σταθερη στα 63 κιλα, αλλα απο την στιγμη που παντρευτηκα, πηρα αυτοκινητο και αλλαξα δουλεια (στην οποια εχω πολυ αστατο ωραρειο και δουλευω πολλες ωρες), καταφερα να παρω σταδιακα αυτα τα κιλα....
    Πρεπει να σας πω οτι τον τελευταιο καιρο η ψυχολογια μου εχει παει περιπατο. Αισθανομαι πολυ χαλια και θελω να χασω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτα τα κιλα. Θελω να ξαναγινω 63 κιλα, αλλα ολα αυτα τα κιλα που πρεπει να χασω μου φαινονται βουνο.
    Σε ολο αυτο το διαστημα 'φουσκωματος' προσπαθησα να κανω διαφορες διαιτες, αλλα το μονο που καταφερα ηταν να χανω το πολυ 5-6 κιλα καθε φορα και μετα να τα περνω ολα πισω + ενα -δυο κιλα ακομα. Το μονο θετικο στην ολη υποθεση ειναι, οτι τα κιλα τα εχω παρει ομοιομορφα σε ολο το σωμα.
    Αποφασισα οτι σε αυτη την μαχη θελω βοηθεια και οτι δεν μπορω να τα καταφερω μονη μου. Πιστευω οτι αυτο το φορουμ θα με βοηθησει να βρω την χαμενη μου αυτοπεποιθηση και να φερω σε περας τον στοχο μου.


    Θελω να βρω εναν καλο διατροφολογο-διαιτολογο. Εχετε να προτεινετε κατι ??? Θα με βολευε περιοχη Λ.Αλεξανδρας ή Κηφησιας χαμηλα.. ή ισως και Χολαργο. Εχετε κατι στα υποψιν? Καπου διαβασα σε παλαιοτερο ποστ για τον Dr Πανοτοπουλο που ειναι στο Υγεια. Εχω σημειωσει το τηλεφωνο του.. Τι λετε και εσεις για τον συγκεκριμενο ? Εχετε κατι αλλο να προτεινετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Αγαπητη suzi.. Καλως ορισες και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου. Μπορεις να αναζητησεις διαιτολογο-διατροφολογο στον αντιστοιχο συλλογο. Σου γραφω το σαιτ τους
    www.hda.gr

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8
    Καλημερα σας!
    Λοιπον.. εκλεισα ραντεβου για τις 26 Νοεμβριου με τον Κυριο Πανοτοπουλο, στο νοσοκομειο Υγεια. Εχει παει καποιος απο εδω μεσα στον συγκεκριμενο γιατρο ? Θα ηθελα καποιο ινφο αν καποιος εχει ακουσει κατι ή αν τον εχει επισκεφθει κιολας.

    Αντε να κανω την αρχη και εγω λοιπον.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    7
    Καλημέρα Suzi,

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου....
    Εγώ η μόνη εμπειρία που μπορώ να μοιραστώ μαζί σου είναι ότι οι περισσότεροι ''διάσημοι'' διαιτολόγοι δεν ασχολούνται καθόλου με τους πελάτες....Τους κάνουν μια λιπομέτρηση, τους δίνουν και μια δίαιτα και αυτό ήταν....σκοπός τους είναι να κερδίσουν χρήματα...

    Παρόλα αυτά εγώ εύχομαι αυτός που επέλεξες να είνια όντως καλός....

    Τόσο καιρό μετά σου κλείσανε ραντεβού??
    Ποιο πριν δεν είχανε???

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8
    Καλημερα Lydia.
    Εγω ζητησα εκεινη την ημερα, καθως δεν μενω μονιμα Αθηνα και επρεπε να βρω μια μερα που να με βολευει να κανω το μικρο μου ταξιδακι.
    Μενω μονιμα Κυκλαδες και οπως καταλαβαινεις η μετακινηση προς την Αθηνα και πισω δεν ειναι και τοσο ευκολη.
    Αυτο που ειπες τωρα για τους διασημους γιατρους πολυ με αποθαρρυνε... Ξερεις.. ειδα το ονομα του γραμμενο εδω, εκανα και μια αναζητηση στο Google και ειδα οτι ακουγεται πολυ σαν γιατρος. Φοβαμαι μηπως τελικα εκανα πατατα που απευθυνθηκα σε αυτον... δεν ξερω.
    Πολυ θα ηθελα να μαθω απο καποιον εδω μεσα αν τον εχει επισκεφθει.
    Μπας να ακυρωσω το ραντεβου εκει και να ψαξω για κατι καλυτερο ?
    Με βολευε πολυ και η περιοχη του Υγεια.
    Υποψιαζομαι οτι σε συγκριση με εναν πιο ...'ασημο' διατροφολογο-διαιτολογο, θα μου παει ο κουκος αηδονι.
    Αχ.. ειλικρινα δεν ξερω αν εκανα καλα ή αν βιαστηκα... Πειτε μου και εσεις την γνωμη σας..

  6. #6
    Είμαι διαιτολόγος και σπουδάζω Ιατρική.Τον κύριο Πανοτόπουλο τον γνωρίζω απο ένα σεμινάριο που έχω κάνει μαζί του.Συνήθως ασχολείται με παθολογικές καταστάσεις παχυσαρκίας.Σε δημόσιο νοσοκομείο είναι δύσκολο να βρουν τον χρόνο που απαιτείται και να ασχοληθούν μαζί σου.Είναι καλός και γνώστης του αντικειμένου,απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει τον χρόνο να σε παρακολουθεί κάθε βδομάδα.Δεν είμαι απο Αθήνα,αλλά σίγουρα στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι διαιτολόγοι που έχουν και το χρόνο και τισ γνώσεις να σε βοηθήσουν.Να ζητάς να σου δείχνουν πτυχίο και να σου αφιερώνουν τουλάχιστον μισή ώρα σε κάθε επίσκεψή σου,αυτή είναι η μοναδική μου συμβουλή.Όσον αφορά το κόστος νομίζω πως ΄θα πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 30 ευρώ και παρόλο που ίσως να έχεις ακούσει διάφορες τρελές τιμές, θα βρεις διαιτολόγους που να χρεώνουν κάπου εκεί γύρω,απλά μην βιαστείς πολύ,ψάξτο όσο μπορείς περισσότερο,όπως προσέχεις σε ποιον γιατρό θα πας,την ίδια σοβαρότητα να δείξεις και στην επιλογή διαιτολόγου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    7
    Τι να σου πω βρε Suzi.....αφού τώρα έχεις κλείσει το ραντεβού να πας ...Ισως τελικά να είναι καλός....Θα μας πεις κι εμάς..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8
    Λοιπον... μετα απο 2 ραντεβου στον κυριο Πανοτοπουλο και καμποσες εξετασεις ξεκινησα επισημως σημερα την διαιτα μου.
    Τα αποτελεσματα των εξετασεων δεν ηταν και τα πλεον αισιοδοξα.. Δυστυχως για μενα, με βαρος 87 κιλα.. καιω μονο 1400 θερμιδες την ημερα και το 48.9 του σωματος μου ειναι λιπος...
    Προφανως εφτασα σε αυτην την κατασταση με ολες αυτες τις διαιτες 'γιο-γιο' και την ελλειψη ασκησης.
    Θα προσπαθησω για το καλυτερο... εχω δυναμη και θεληση. Λογω του χαμηλου ποσοστου καυσεων που κανω, η διαιτα μου ειναι λιγο περιορισμενη σε καποιες τροφες που θα ηθελα περισσοτερο. Συμφωνα με τον γιατρο μου θα χανω 4 κιλα τον μηνα. Μου εβαλε να κανω οπωσδηποτε και 5 ωρες γυμναστικη την εβδομαδα, ωστε να βοηθησω την μυικη μαζα να ανακαμψει και το λιπος να μειωθει ακομα περισσοτερο.
    Ελπιζω να αντεξω λοιπον και να φτασω στον στοχο μου. Αν ολα πανε καλα.. το καλοκαιρι θα ειμαι μια κουκλα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    1400 θερμιδες σου εδωσε ο διαιτολογος για να χανεις 4 κιλα το μήνα ή 1400 καίει ο οργανισμός σου καθημερινά?
    το 2ο που είπες ακούγεται πολύ χαμηλό και αν παρουμε το 2ο ως σωστό τότε θα σου έδωσε διατροφή με λιγότερες απο 1200 θερμίδες το οποίο είναι κάτω από τα επιτρεπτά όρια μιας διατρφής.
    Σύμφωνα με το ύψος σου λογικά θα έχεις καύσεις 1700-1800 θερμίδες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8
    1400 θερμιδες καιω σε κατασταση ηρεμιας. Εννοειται οτι ολη την ημερα δεν ειμαι ξαπλωμενη και σε κατασταση ηρεμιας οποτε θεωρητικα δεν καιω και τοσο λιγο. Η εξεταση που μου εκανε ειναι θερμιδομετρηση σε κατασταση ηρεμιας...
    Η διατροφη που μου εδωσε σαφως και δεν ειναι κατω απο 1400 θερμιδες. Αν θελετε μπορω να σας παραθεσω ενα ημερησιο προγραμμα για να καταλαβετε και εσεις τι περιπου παιζει. Εμενα προσωπικα με καλυπτει σαν διατροφη ενω σημερα που ξυπνησα δεν αισθανθηκα κοπωση και πεινα..
    Θα μπορουσε σαφως να ειναι πιο πλουσια θερμιδικα, αν εκανα και περισσοτερες καυσεις. Επειδη λοιπον κατα την γνωμη του δεν μπορει να μου βαλει πιο λιγα πραγματα στην διατροφη μου... γιαυτο θα παω πιο αργα στην απωλεια βαρους...
    Αυτα περιπου μου ειπε. Τωρα αν κατι δεν καταλαβα καλα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καταρχήν τέσσερα κιλά το μήνα είναι η ενδεδειγμένη μέγιστη απώλεια βάρους.Γνωστό αυτό!
    Αν χάσεις παραπάνω αυτό είναι ριψοκίνδυνο.

    Κατά τ' άλλα ό,τι σου είπε και καλή επιτυχία!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    Επειδη ειχες πει αρχικα οτι καις 1400 θερμιδες την ημέρα τρομαξα.
    για μια κοπέλα στο ύψος σου είναι φυσιολογική καύση αυτή.
    Προσπάθησε να κάνεις μικρα και σταθερα βήματα όσον αφορά τη διατροφή σου και την φυσική σου δραστηριότητα.
    Δεν αλλάζουν τόσο εύκολα συνήθειες χρόνων...
    Καλή αρχή λοιπόν και εύχομαι να πετύχεις το στόχο σου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •