ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ !!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047

    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ !!!!

    Ανοιγω αυτο το θεματακι για οποιδηποτε αποριες η ερωτησεις εχουμε να κανουμε απλα η ακομα και απεγνωσμενα στους γιατρους η επιστημονες του forum ζητωντας τα ''φωτα ''τους!!
    Εφοσον σας εχουμε δεν ειναι κακο να σας ''εκμεταλευτουμε''με την καλη εννοια βεβαια παντοτε!!

    ΦΙΛΙΑ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Και ξεκιναω εγω .Η απορια μου ειναι η εξης:
    Θελω να μου πειτε ποσες φορες πρεπει να αναλογει στο καθε ειδους φαγητο πχ.οσπρια,λαχανικα,ζυμαρικ� �,κρεας,κ.α μεσα στην εβδομαδα??
    Εαν πω δηλ να κανω ενα προγραμμα μαγειρεματος εγω σαν μαμα ετσι ωστε και το παιδι μου να τρωει απο ολα και αυτα που πρεπει πως πρεπει να χωρισω τα ειδη φαγητων μεσα στην εβδομαδα?


    Οι χημικες διαιτες τελικα ειναι καλες?

    Και γιατι τα νευρα μου ειναι πιο ευκολο να τα ξεσπαω στο ψυγειο?

    ''Γεμιστε'' μου ενα ψυγειο οπως πρεπει να ειναι ''γεματο''.Τι θεωρηται περιττο περα απο βλαβερες?

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  3. #3
    kallia
    Guest
    Αυτο που προτεινεται να καταναλωνουμε στην εβδομαδα ειναι μια φορα οσπρια, δυο φορες λαδερο, μια φορα πουλερικο, μια ψάρι, μια φορα στις 2 εβδομαδες κρεας και τις υπολοιπες φορες καποιο ζυμαρικο.

    Οι χημικες διαιτες ειναι καταστροφικες για το μεταβολισμο γιατι οδηγουν σε απωλεια μυικου ιστου που στη πορεια του χρονου οδηγει σε πτωση του μεταβολισμου. Ετσι αν το ατομο ξαναπαχυνει (που το επιπροσθετο βαρος ειναι λιπος) και ξανακανει μια χημικη διαιτα και χασει παλι λιπος και μυικο ιστο, καθε φορα που θα βαζει βαρος, θα ειναι πιο δυσκολο να το χασει γιατι ο μεταβολισμος θα ειναι χαμηλωτερος. Γι αυτο λοιπον ενα μεγαλο οχι στις χημικες διαιτες και ναι στην ισορροπημενη διατροφη.

    Το φαγητο και ιδιως οι υδατανθρακες αυξανουν τα επιπεδα της σεροτονινης, της ορμονης της χαρας και μας κανουν να νιωθουμε καλυτερα. Αρα λοιπον οταν εχουμε κακη ψυχολογια το φαγητο δινει προσωρινη 'ανακουφιση΄.

    Τελος, το ιδανικο ψυγειο πρεπει να περιεχει οσα φρουτα και λαχανικα περισσοτερα γινεται, γαλακτοκομικα χαμηλων λιπαρων, απαχα τυρια (οπως το κοταντζ, το ανθότυρο και η μυζηθρα), αυγά, ζαμπον γαλοπούλας, μέλι, χυμο χωρις ζαχαρη και οτιδηποτε μαγειρεμενο θελετε να διατηρησετε για την επομενη μερα!!!
    ελπιζω να καλυφθηκατε
    καλο σαββατοκυριακο
    Καλλια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Εχω και γω μια απορία... παίρνω μια αντιβίωση που με έχει πεθάνει.... έχω συνέχεια τρομερό πόνο στο στομαχι και πιο έντονα οταν την πέρνω και αισθάνομαι και την γλώσσα μου ερεθισμένη... σύμφωνα με τις αντενδείξεις είναι συχνά φαινόμενα... και ερωτώ υπάρχει τρόπος με τροφές να προστατέψω το στομάχι μου;μέχρι να τελειώσω την θεραπεία;

  5. #5
    kallia
    Guest
    Η αντιβιωση στερει απο τον οργανισμο βιταμινη Β που βρισκεται στα αμυλουχα (πατατες, ρυζι μακαρονια) και στα κρεατικα, αρα συνιστω 3-4 φορες στην εβδομαδα να καταναλωνετε τα προαναφερομενα. Καλο θα ηταν επισης να καταναλωνετε 1-2 γιαούρτια ημερισιως που προστατευουν το στομαχι απο τους ερεθισμους. Η αποφυγη οξινων τροφων οπως το πορτοκαλι και το λεμονι θα βοηθησει στο να μην επιδεινωθει η διεγερση του στομαχου. Τελος καλο θα ηταν να μην καταναλωνετε αλκοολ και να περιορισετε τους καφεδες σε 1-2 την ημερα.
    καλλια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Ευχαριστουμε Καλια!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Θα ήθελα κι εγώ μία διευκρίνιση σχετικά με το κρέας.
    Όταν λέμε κάθε 15 μέρες κρέας, εννοούμε κόκκινο ή γενικά; Το κουνέλι μπορεί να αντικαταστήσει το κοτόπουλο (μιας και κυριαρχεί η φήμη ότι το κρέας του κουνελιού είναι καθαρό και άρα καταναλώνεται άφοβα);

    Τέλος, θα ήθελα να μας πείτε ποιο σύστημα διατροφής (μπορεί να είναι λάθος η έκφρασή μου) συστήνεται: Υψηλών υδατανθράκων, υψηλών πρωτεϊνών και χαμηλών υδατανθράκων, μεσογειακή διατροφή;
    Και θα ήθελα τέλος (πολλά ζητάω, συγγνώμη) τη γνώμη σας για την Κρητική Διατροφή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Μ'αρεσουν πολυ οι ερωτησεις σου σοκολατακι!!!(noucca)
    Ειδικα αυτο με την μεσογειακη η κριτικη διατροφη ειναι πολυ ενδιαφερων.

    Μπορειται να μας δωσεται και απο ενα παραδειγμα μεσογειακης και κρητικης διατροφης????
    Τι σημαινει μεσογειακη διατροφη?
    Τι σημαινει κρητικη διατροφη??

    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  9. #9
    kallia
    Guest
    Κοριτσια ο ορος μεσογειακη διατροφη ειναι ταυτοσημος με την κρητικη διατροφη. Η μεσογειακη διατροφη πρωτοεντοπιστηκε στις αρχες του αιωνα μας στην κρητη . Σημαινει αυξημενη (εως καθημερινη) καταναλωση οσπριων, λαχανικων, λαδερων, φρούτων, ενος ποτηριου κρασιου την ημερα, ελεαιολαδου στο φαγητο και καταναλωση κοκκινου κρεατος μονο μια φορα στο μηνα. Το κοτοπουλο, τα αυγά και τα ψάρια επιτρέπονται στην διατροφη σε εβδομαδιαια βαση. Ειναι ενα ιδιαιτερα υγιεινο και ισορροπημενο διατροφικο σχημα το οποιο και προτεινω.
    Εννουμε κοκκινο κρεας καθε 15 μερες. Το κουνελι ειναι πιο θρεπτικο και πιο πλουσιο σε πρωτεινη απο το κοτοπουλο και εχουν περιπου τα ιδια λιπαρα αλλα θα μπορουσε να το αντικαταστησει.
    φιλικα
    Καλλια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μόνο που πλέον γεννήθηκε μια νέα απορία...

    Επειδή ανησυχώ για το σίδηρο (μου έπεφταν τα μαλλιά) αλλά δεν τιμώ το κόκκινο κρέας, ποιες άλλες τροφές είναι πλούσιες σε σίδηρο; Ισχύει ότι το μπρόκολο έχει πάρα πολύ;

  11. #11
    Καλησπέρα κι απο μένα.
    Καλλια θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αλλά να σου πω πρώτα το ιστορικό μου
    Το 2004 είχα φτάσει το ανώτερο 78 κιλά. Πήγα σε ένα γνωστό διαιτολόγο και έχασα σε 10 μήνες 17 κιλά, έφτασα δηλ. στα 61 κιλά. Μέσα σε 3 χρόνια πήρα τα 11. Ομολογώ πως έτρωγα πολύ για να τα πάρω και έτρωγα για συναισθηματικούς λόγους και ανία.
    Το 2006 πήγα σε μια διαιτολόγο πτυχιούχο Χαροκοπείου και έχανα με ρυθμούς χελώνας ενώ πεινούσα περισσότερο από οτι όταν ήμουν στον άλλον. Πήγα στα 68 κιλά σε 5 μήνες δηλ 1 κιλό το μήνα!!! Τα παράτησα γιατί είχα φτάσει στο σημείο να ακολουθώ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ οτι μου έγραφε και τους τελευταίους 2 μήνες δεν είχα χάσει γραμμάριο.
    Τώρα ζυγίζω 70 με ύψος 160 και 27 χρονών. Προσπαθώ να κάνω τη δίαιτα που μου είχαν δώσει και οι δύο και ΤΙΠΟΤΑ. Προσπαθώ από τον Σεπτέμβρη και είμαι ακόμα 70 κιλά...

    Έχω κάποιο πρόβλημα;;;

  12. #12
    Καλησπέρα κι απο μένα.
    Καλλια θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αλλά να σου πω πρώτα το ιστορικό μου
    Το 2004 είχα φτάσει το ανώτερο 78 κιλά. Πήγα σε ένα γνωστό διαιτολόγο και έχασα σε 10 μήνες 17 κιλά, έφτασα δηλ. στα 61 κιλά. Μέσα σε 3 χρόνια πήρα τα 11. Ομολογώ πως έτρωγα πολύ για να τα πάρω και έτρωγα για συναισθηματικούς λόγους και ανία.
    Το 2006 πήγα σε μια διαιτολόγο πτυχιούχο Χαροκοπείου και έχανα με ρυθμούς χελώνας ενώ πεινούσα περισσότερο από οτι όταν ήμουν στον άλλον. Πήγα στα 68 κιλά σε 5 μήνες δηλ 1 κιλό το μήνα!!! Τα παράτησα γιατί είχα φτάσει στο σημείο να ακολουθώ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ οτι μου έγραφε και τους τελευταίους 2 μήνες δεν είχα χάσει γραμμάριο.
    Τώρα ζυγίζω 70 με ύψος 160 και 27 χρονών. Προσπαθώ να κάνω τη δίαιτα που μου είχαν δώσει και οι δύο και ΤΙΠΟΤΑ. Προσπαθώ από τον Σεπτέμβρη και είμαι ακόμα 70 κιλά...

    Έχω κάποιο πρόβλημα;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    NOUCCA ΜΗΠΩς ΕΝΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΥΠΟΥ PRIORIN ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ??
    ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    dexa μου, το έχει γυρίσει στην υγιεινή διατροφή και προσπαθώ να αποφεύγω τα φάρμακα ή συμπληρώματα διατροφής όσο μπορώ. ʼλλωστε, αυτό που με ανησυχεί δεν είναι τόσο τα μαλλιά (αυτά βγαίνουν ήδη) όσο το να λείπει κάτι από τον οργανισμό μου, όπως πχ ο σίδηρος, και να το πάρω είδηση όταν σωριαστώ φαρδιά-πλατιά σε καμιά πλατεία

  15. #15
    kallia
    Guest
    Aγαπητη noucca,
    γεια σου. το μπροκολο, το σπανακι και η ροκα οπως επισης οι φακες και οι ξηροι καρποι εχουν σιδηρο, χαμηλης βιοδιαθεσιμοτητας (δεν απορροφαται τοσο καλα οσο ο ζωικος σιδηρος). Η απορροφηση του ευνοειται απο την καταναλωση βιταμινης C βπου βρισκεται στο λεμονι, το πορτοκαλι, τις φραουλες και τις πιπεριες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •