ξεκιναω μονη..βοηθηστε please
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124

    ξεκιναω μονη..βοηθηστε please

    καλησπερα και καλως σας βρηκα!
    ειστε υπεροχοι,ειμαι μεσα κανα δυωρο και σας παρακολουθησα οσο μπορεσα.ειμαι απο επαρχια και εψαχνα μηπως βρω το προγραμμα με w.w. (αληθεια πολυ ενδιαφερον αυτο με τους ποντους...κριμα ομως δεν ανακαλυψα κατι...αν τυχον εχετε εσεις ανακαλυψει ..δωστε και σε μενα...κλαψ)
    ειμαι λοιπον και εγω μια παθουσα του φαυλου κυκλου "διαιτας".
    κανω προσπαθειες (το περισσοτερο βεβαια ηταν μεχρι ενα μηνα)και σταματαω. γι αυτο λοιπον φιλες και φιλοι αυτου του θαυμασιου φορουμ χρειαζομαι την βοηθεια σας.. ξεκινησα παλι εδω και τρεις ημερες και δεν θελω να σταματησω.
    να διευκρινησω καθοτιν απο επαρχια δυσκολο με τους διατροφολογους. το καλοκαιρι καποια κοπελα διατροφολογος περαστικη απο το νησι μου ειχε δωσει ενα πλανο το οποιο εκανα μονη για λιγο οπως προειπα ..(βρε μπας και μιλαω πολυ??) ξεκινησε η νηστεια των χριστουγεννων και τωρα εχω παριορισμους.. αχ τι να κανω?? καθε βοηθεια δεκτη!! ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    oooo...γεια σου layzaaaa!!καλη αρχη σου ευχομαι και πανω απο ολα καλη συνεχεια...εγω πιστευω οτι την περιοδο της νυστειας αν καταφερεις να αποφυγεις τα πολλα ψωμια και τους ξηρους καρπους,ειναι μια πολυ καλη περιοδο υγειους διατροφης...καλυτερα να τρως λιγο παραπανω λαδακι(γνωμη μου παντα..)παρα μια παστα..και παρεπιπτοντως..μπραβο σου που τηρεις τισ παραδοσεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    καλημερα ΔΙΟΝΥ.
    σ'ευχαριστω πολυ.
    ειμαι αισιοδοξη αυτην τη φορα και ομολογω πιο πολυ απο ολους τους φιλους του φορουμ που εχουν κανει τοσες επιτυχες προσπαθειες.
    το παραπανω λαδακι δεν εχει περισσοτερες θερμιδες ομως? (τηρω σχεδον τις δυο κουταλιες ανα γευμα ?μια στο φαγητο /μια στην σαλατα )μεσημερι και βραδυ μονο στην σαλατα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    18
    ναι...σιγουρα παχαινει..το πολυ λαδι...αλλα νομιζω οτι πιο πολυ παχαινει η μανια μας να βουταμε στο λαδι του πιατου μας το ψωμι...εκτος αυτου το λαδι εχει πολλες ωφελιμες ιδιοτητες..βεβαια η υπεβολη σε τιποτα δεν ειναι καλο..οποτε...μια χαρα οι δυο κουταλιτσεεεες

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    αθήνα
    Posts
    27
    Αν και μπορούν να μας διαφωτίσουν καλύτερα οι διατροφολόγοι του χώρου, στο πανεπιστήμιο έμαθα ότι η σωστή διατροφή πρέπει να αποτελείται από ε΄να ποσοστό 30% λιπαρά. Και επειδή το ζωικό λίπος είναι εξαιρετικά βλαπτικό, σαφώς επικροτούμε το ελαιόλαδο. Μια στερητική δίαιτα είναι εξαιρετικά επιβλαβής και βραχυπρόθεσμη σαν όφελος. Και αυτό μπορείς να το δεις κι εσυ, και όλοι μπορούμε να σου το πούμε, είτε από εμεπιρία είτε από εκπαίδευση. Εφόσον αποφάσισες να κάνεις και δίαιτα και νηστεία, απέφυγε τους κλασσικούς πειρασμούς, και ρίξτο σε υγεινή διατροφή. Αντε βρε καλή αρχή. Κράτα γερά.

    ΥΓ. Μην ξεχνάμε πως τα λιπαρά είναι εξαιρετικά σημαντικά, διότι αυτά είναι η πρώτη υλη για να φτιαχτούν οι ορμόνες. Οπότε παιδάκια, με ρέγουλα και μέτρο όλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    καλα πηγα και σημερα οποτε ΝΑΙ προσπαθω να κρατιεμαι...
    καινα μην σκεφτομαι τα σιχαμερα και αηδιαστικα γλυκακια!! η πασα αιτια της δυστυχιας μου!
    το λαδι μπορω και το ρεγουλαρω τα ρημαδογλυκα ομως??
    αν και το ομολογω εχω να φαω εδω και τεσσερις μερες!!
    υπομενω...επιμενω... λαλαλα...κλπ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    Εκτός το κρέας, έχεις αφαιρέσει και άλλα τρόφιμα απο τη διατροφή σου?
    Π.Χ. το γάλα?το τυρί?το αυγό?
    Σε περίοδο νηστείας το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στις πρωτεΐνες, όπου τα ζυμαρικά και τα λαχανικά δεν επαρκούν για να καλύψουμε τις ανάγκες του οργανισμού σε αυτές.
    θα μπορούσες να μας πεις και το πρόγραμμα διατροφής σου ώστε να το συζητήσουμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    ναι τα εχω αφαιρεσει.
    μονο το ψαρι τρωω, αλλα απο πρωτεινες δεν εχω προβλημα..καπως αναπληρωνονται και με τα οσπρια.. αυτα που δεν ξερω πως να αντικαταστησω ειναι τα γαλακτοκομικα... εχω βρει το τυρι σογιας (μιας και χωρις τυρι αδυνατον..) τα υπολοιπα προιοντα σογιας δεν τα εχω δοκιμασει.. δεν ξερω.. τρωω ακετα φρουτα και πολλες σαλατες... τα γλυκα τα περιορισα αρκετυα μιας που τωρα πια τα μετραω.. δεν μπορω να τρωω πολλα και ουτε καθε μερα..
    παντως το παλευω αν και τωρα πια πολυ πιο ευχαριστα λογω της μετρησης των ποντων !!..



    ευχαριστω sugar!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    καλησπεραω χρονια πολλα και ευχομαι ο νεος χρονος να φερει υγεια σε ολους!!
    ηθελα να σας ρωτησω αν εχει ακουσει και χρησιμοποιησει κανεις τα χαπια LIPΟTOX που τοσο συχνα βλεπουμε σε διαφημισεις περιοδικων.οποιος γνωριζει κατι ας μου πει γιατι φαινεται ενδιαφερον!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •