Αχ, αυτος ο ερωτας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110

    Αχ, αυτος ο ερωτας!

    Γεια σας παιδια!
    Την τελευταια εβδομαδα την εχω "πατησει" με εναν φιλο μου. Δεν ξερω αν αυτο λεγεται ερωτας ή κατι αλλο. Ξερω, παντως οτι χρειαζομαι την βοηθεια σας. Συγκεκριμενα, θελω να μου πειτε τις δικες σας ιστοριες, αν εχετε βιωσει κατι παρομοιο στο παρελθον, ή και τωρα, και πως το αντιμετωπισατε.
    Μου φαινεται πολυ δυσκολο να το διαχειριστω ολο αυτο. Νομιζω οτι αποκτω αλλη μια εξαρτηση, καθως εχω και το"τσιμπημα" στο στομαχι και τον σκεφτομαι ολη την ωρα. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου. Θεοποιω τον αλλο κι εγω μπαινω σε δευτερη μοιρα. Και, για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει αυτη η κατασταση. Γιατι αν υπηρχε ανταποκριση, νομιζω θα ηταν πολυ ωραιο αυτο που μου συμβαινει, αλλα τωρα που δεν υπαρχει νιωθω απογοητευση και αγχος.
    Κι ενω, προσπαθω να σκεφτομαι οτι η ερωτικη απογοητευση ειναι ενα πολυ ανθρωπινο και κοινο συναισθημα, και πολλοι ανθρωποι το νιωθουν χωρις να καταφευγουν σε αυτοκαταστροφη, μου φαινεται πολυ δυσκολο να το βιωσω. Εντωμεταξυ, την τελευταια βδομαδα μου εχει κοπει η ορεξη. Οχι,πως δεν τρωω, απλα τρωω με το ζορι και λιγη ποσοτητα. Θελω, λοιπον να ακουσω τις δικες σας εμπειριες σε αυτο το θεμα, να δω οτι εχω συμμαχους, και περισσοτερο οτι αφου μπορειτε εσεις να ζησετε με αυτο μπορω κι εγω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    20
    γεια σου νίκη.το θέμα είναι να καταλάβεις αν και εκείνος νιώθει έτσι γιατί κατά τη γνώμη μου η φιλία είναι είναι από τις πιο πολύτιμες σχέσεις στη ζωή και στη καρδιά ενός ανθρώπου και είναι κρίμα να χαθεί για κάτι που νομίζεις ότι νιώθεις.η αλήθεια είναι πάντως πως συνήθως από τις φιλίες αν προκύψει σχέση πάει καλύτερα μάλλον από το αν γνώριζες κάποιον τυχαία γιατί ξέρει ένας τον άλλον πιο πολύ.εγώ θα σε παρότρυνα στο να αποσαφηνίσεις πρώτα αυτό που έχεις εσύ μέσα σου και ύστερα να δεις και τη δική του πλευρά.σου εύχομαι ότι γίνει να είναι για το καλό σου.καλή συνέχεια..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    20
    καλημέρα νίκο.ελπίζω να είσαι καλά.θέλω να προσέξεις το μέλος p_k που σήμερα κάτι έγραψε ως θέμα.έχει 0 μηνύματα και με κάποιες προβολές.αυτό είναι το πρόβλημα γιατί να μην δείχνει κανονικά όσα μηνύματα έχει;θα μου πεις δείχνουν οι προβολές ότι δεν είναι η πρώτη φορά που μπαίνει αλλά γιατί δεν γράφει και τα μηνύματα που έχει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    athina
    Posts
    22
    geia sas geia sas!! irtha na dwsw k edw to paron k na voithisw oso mporw nikh mu!
    katarxas tha xekinhsw legontas oti symfwnw apolyta me ti frash ths ariadnhs "φιλία είναι είναι από τις πιο πολύτιμες σχέσεις στη ζωή και στη καρδιά ενός ανθρώπου και είναι κρίμα να χαθεί για κάτι που νομίζεις ότι νιώθεις." k tha prosthesw oti xerw auto ek peiras. isws se voithisei i diki mu istoria ..

    prin kapoia xronia syneidhtopoiisa mazi ton tote poly kalo mu filo oti yparxei entono to stoixeio tu erwtismu metaxy mas k efoson itan amoivaio automatws ginetai kti. thewrwntas loipon k oi dyo " πως συνήθως από τις φιλίες αν προκύψει σχέση πάει καλύτερα μάλλον από το αν γνώριζες κάποιον τυχαία γιατί ξέρει ένας τον άλλον πιο πολύ." (s eyxaristw ariadnh!) apofasizume xwris polles skepseis na to prospathisume.. to apotelesma ? emena kapoia stigmh na "mu gyrisei" k na arxisw na syneidhtopoiw poso epipolaia k viastika ferthikame, oti dn skeftikame ayto pou eixame k riskarame gia th dynamh ths stigmhs k diafora tetoia sxetika.. ontas se mia paromoia fash k aytos mu leei exeis dikio as to afhsume.. en telei? meta apo 2bdomades apolyths psyhras na me parei k na mu pei den mporw na s xanadw filika, min mu xanamiliseis. ekana 1 olokliro xrono na xanamilisw mazi tu k twra aplws prospathume na ftasume sto shmeio pou eimastan kapote (gnwmh mu: dn paizei na ta kataferume pote!)

    nikh mu eilikrina prepei na to skefteis poly kala k na to epexergasteis mesa su gia na deis katarxhn an ontws yparxei kati entono erwtiko mesa su k na deis mhpws auto pou tlk exeis erwteytei einai apla h skepsh mias katastashs k oxi to sygkekrimeno atomo... thymisu epishs oti sto stoixeio ths theopoihshs paizei poly k to gegonos oti auto to atomo einai "filos su", dn einai dld apla kapoios pou gnwrises k exarxhs ton vlepeis erwtika.. ara aytomata ginetai k ligo apagoreymeno ayto ara exitarei akoma perissotero auto to tsimpima pou perigrafeis...

    su tonizw mono tn epifovh pleyra ths katastashs gti egw otan syneidhtopoiisa oti mono k mono epeidh afethika k egina ermaio mias stigmis k mias ideas exasa ena apo tus kalyterus mu filous... ayto dn itan oti kalytero. apo kei k pera prospathise diakritikotata na deis ti paizei apo ton allon. (alla k pali prosexe) k an prgmtika deis oti axizei i fash go on gurl!! gti eilikrina to tsimpima auto trelenei opws k na xei.!!

    sorry gia to makroskeles post. filia polla k thelw exelixeis!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια! Βασικα δεν ανηκει στην κατηγορια των κολλητων μου, απλα οταν βρισκομαστε κανουμε παρεα. Ωστοσο, τιποτα παραπανω. Περα απο αυτο, ομως εμαθα προχθες οτι εχει σχεση και απογοητευτηκα πολυ. Τωρα αποφευγω να τον σκεφτομαι, ξερω οτι δεν προκειται να γινει τιποτα και προσπαθω να το ξεχασω. Και συνειδητοποιω, οπως λες zero οτι ισως ερωτευτηκα την ιδεα μιας καταστασης και οχι εκεινον συγκεκριμενα, καθως βλεπω οτι με ευκολια μπορω να τον ξεχασω και να ασχοληθω με εμενα τωρα. Ισως, να συμβαλλει και σ' αυτο το γεγονος οτι ειμαστε μακρια και οτι δεν εχουμε καποια παραπανω επαφη.
    Ωστοσο, χθες συναντησα ανθρωπους οι οποιοι βιωνουν κατι αντιστοιχο με εμενα και επιβιωνουν, κι ετσι πηρα κουραγιο οτι μπορω κι εγω τα καταφερω νιωθοντας αυτο το συναισθημα και θελω να μεινω μεσα στον εαυτο μου, πλεον, με την εννοια του να μην τον χασω αλλα να κανω ολα αυτα που θελω προκειμενου να νιωσω πληρης.

  6. #6
    Γεια σου Νικουλα! Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου! Ποσο καιρο τον ξερεις και ποτε αρχισες να τον βλεπεις διαφορετικα; Σε μια τετοια κατασταση ποτε δεν λειτουργουμε μονοι και εννοω οτι πολλες φορες αρχιζουμε να ερωτευομαστε τον αλλον οταν κι αυτος μας δειξει ενδιαφερον. Συμβαινει κατι τετοιο στην περιπτωση αυτη; Εχεις τετοια σημαδια;

    Εγω με τον φιλο μου γνωριστηκαμε κι ερωτευτηκαμε ενω ημασταν κι οι δυο σε σχεση! Αυτος 3 χρονια και εγω 1.5! Λοιπον το γεγονος οτι εχει σχεση δεν σημαινει τιποτα! Δεν εννοω να γινεις αντροχωριστρα βεβαια αλλα απο τη στιγμη που σου δειξει ερωτικο ενδιαφερον, γιατι να μην το εκμεταλλευτεις;

    Οσο για την φιλια αφου δεν ειστε κολλητοι τοτε δεν τιθεται θεμα.

    "ισως ερωτευτηκα την ιδεα μιας καταστασης και οχι εκεινον συγκεκριμενα,"
    Παιδια! Αυτο αλλωστε ειναι ο ερωτας δυστυχως! Ερωτας για τον ερωτα, ερωτας της ιδεας, ερωτας των χαρακτηριστικων και των καταστασεων που πλαθουμε στον μυαλο μας και οχι ερωτας για το πραγματικο προσωπο που εχουμε απεναντι μας!
    Και το οτι τον ξεχνας με ευκολια μπορει να σημαινει δυο πραγματα:1)Αμυνα αφου εχεις πεισει τον εαυτο σου να τον ξεπερασεις. 2)Τον ξεχνας ευκολα αφου στην ουσια δεν τον ξερεις και δεν εχετε μοιραστει εμπειριες μαζι.

    Μπορεις να μας πεις λιγο πως ακριβως ειναι η κατασταση μεταξυ σας; Δεν μπορω να σου πω την γνωμη μου ετσι χωρις να ξερω.. Ισως να πρεπει οντως να τον ξεχασεις, μπορει ομως και να παραιτεισαι απο αυτον χωρις λογο, επειδη σε επιασε απογοητευση..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    νομιζω οτι εφοσον δεν ηξερες καν οτι εχει σχεση, δεν ειστε τοσο κοντινοι φιλοι ωστε να σε προβληματιζει το θεμα της φιλιας....
    για μενα, ουτε το θεμα της σχεσης θα πρεπε να σε προβληματιζει, καθως δεν ξερουμε τι σχεση ειναι αυτη, κι ανε χει σκοπο να την διατηρησει...
    θα πρεπε ομως να σε ενδιαφερει αν εχει κι αυτος αναλογες βλεψεις, γιατι διαφορετικα θα ειναι μια ταλαιπωρια και μονο για σενα...
    ετσι το βλεπω εγω...
    και σιγουρα μπορεις να προχωρησεις αν αποφασισεις οτι δεν υπαρχει εδαφος να κανετε κατι οι δυο σας, ειναι θεμα χρονου να παψεις να ασχολεισαι αν τον βγαλεις απ το μυαλο σου...
    αλλα αν υπαρχει περιπτωση να σε θελει κι αυτος, προχωρα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Ευχαριστω,βρε σεις. Μου φαινεται πως εχω αρχισει να τον ξεχναω παντως....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ....ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΜΟΥ....!!!!!
    Με πολυ αγαπη !!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •