Προτασεις για βιβλία........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110

    Προτασεις για βιβλία........

    ΧΙΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ

    Συγγραφέας: Frey James
    Εκδοσεις: Ωκεανίδα


    Περιγραφή
    Στα είκοσι τρία του ο Τζέιμς Φράι είναι ναρκομανής και αλκοολικός στο τελευταίο στάδιο. Σχεδόν κατεστραμμένος, σωματικά και ψυχικά, δέχεται, με την παρότρυνση των γονιών του, να μπει σ' ένα Κέντρο Αποτοξίνωσης, όπου θα δώσει τον ύστατο αγώνα για να ξανακερδίσει το χαμένο του εαυτό, την ίδια του τη ζωή. Ο αγώνας του θα είναι πολύ σκληρός, όμως ο Τζέιμς είναι αποφασισμένος να βγει νικητής, και μάλιστα με το δικό του τρόπο.
    Σ' αυτή τη συναρπαστική αυτοβιογραφία ο αναγνώστης παρακολουθεί με κομμένη ανάσα την ανάδυση ενός νεαρού τοξικομανούς από την προσωπική του κόλαση στον κόσμο των "κανονικών" ανθρώπων.



    Δεν το εχω διαβασει ακομη, αλλα απο την περιγραφη νομιζω οτι η προσπαθεια αυτου του ανθρωπου, θα δωσει δυναμη και κουραγιο σε πολλους απο μας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    athina
    Posts
    22
    συμφωνω απολυτα! μπορουμε να παρουμε πολλα απο αυτο. μπορει να εντασσεται σε αλλη κατηγορια αλλα ειλικρινα ειναι ενας παρεμφερης τροπος προσωπικης φυλακης κ απογνωσης σε συνδιασμο με την τρελη προσπαθεια να απεγκλωβιστει και να παρει τη ζωη στα χερια του..
    nice νικη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    thanx! εσυ εχεις να προτεινεις καποιο βιβλιο;
    Αλλα 2 που μου αρεσαν πολυ ηταν "η μανα" του Γκοργκι και του Ν.Καζαντζακη το "Τελευταιος πειρασμος", το οποιο παρολο που ειχε προκαλεσει πολλες αντιδρασεις στην εποχη του και ελεγαν οτι ειναι κατα της εκκλησιας, εμενα εκεινο το καιρο που το διαβαζα μου ειχε ενισχυσει την πιστη.

  4. #4
    gourounitsa
    Guest
    εγω σας προτεινω του Στεφεν κινγκ το
    Rose Madder

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    38
    Λοιπό εγώ είμαι μεγάλος βιβλιοφάγος ..... σας παραθέτω μερικά :

    ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!!!
    - Οι πύλες της φωτιάς (Στίβεν Πρέσφιλντ)
    - Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη (Κώστας Καρακάσης) κορυφαίο***

    μετά :
    - Ο χρησμός (Βαλέριο Μάσιμο Μανιφρέντι)
    - Ο ιστορικός (Elizabeth Kostova)

    σαν παραμυθάκια
    - Τριλογία "Το αστέρι του Βορρά" (Φίλιπ Πούλμαν)
    - Έραγκον (καμία σχέση με το έργο) (Κρίστοφερ Παολίνι)

    για πολύ γέλιο και είναι και μικρό
    - Ο κύριος Διάβολος προσφέρει ταξίδι (Δημ. Καμπουράκης)

    ρομαντικά/αθάνατα
    - όλα τα βιβλία της Ρόζαμουντ Πίλτσερ
    (Αγγλίδα συγγραφέας , αν σας αρέσει αυτό το στυλ)


    Βιβλίο με νόημα
    - Ο Αλχημιστής

    Πάντως όλα είναι σχετικά σύμφωνα με το γούστο του καθενός, το ύφος του συγγραφέα κλπ
    έχω διαβάσει παααρα πολλά βιβλία , αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι...
    μερικά που θυμάμαι που διάβασα είναι:

    - Η χίμαιρα
    - Οι αρετές του πολέμου
    - Η αδελφότητα της Ιεράς Σινδόνης
    - Ο Κανόνας των Τεσσάρων
    - Οκτώ
    - Ο πίνακας της Φλάνδρας
    - Οι εκατό ιππότες
    - Οι τελευταίες Αμαζόνες
    - Οι μάγγισες της Σμύρνης
    - Ο κώδικας DaVinci
    - Το άρωμα
    - Η τέταρτη διαθήκη
    - Ο γρίφος του ψηφιδωτού
    - Το σπίτι των πνευμάτων
    - Κόρη της μοίρας
    - περίπου όλα της Αγκάθα Κρίστι (όσον αφορά την miss Marple)
    κλπ
    δεν τα θυμάμαι όλα.... αν θα πάω σπίτι και τα δω θα συμπληρώσω
    και φυσικά όλα του ΑΡΚΑ (χιχιχι) + Μαφάλντα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    38
    ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
    Συγγραφέας: ΡΟΝΤΑ ΜΠΕΡΝ
    Εκδόσεις: ΛΙΒΑΝΗΣ Α.Α.

    κρατάτε στα χέρια σας ένα Μεγάλο Μυστικό...

    Το Μυστικό κληροδοτήθηκε μέσα από τους αιώνες, και ήταν πολλοί εκείνοι που το πόθησαν, το επιβουλεύτηκαν, το έκλεψαν και το αγόρασαν με αντίτιμο τεράστια χρηματικά ποσά. Αυτό το προαιώνιο Μυστικό ήταν προσβάσιμο σε κάποιους ανθρώπους -εφευρέτες, επιστήμονες, θεολόγους, επιχειρηματίες, στοχαστές, καλλιτέχνες- κι ανάμεσα σε αυτούς που κατανόησαν τη θαυματουργή δύναμή του συγκαταλέγονται ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Πλάτωνας, ο Γαλιλαίος, ο Μπετόβεν, ο Έντισον, ο Κάρνεγκι, ο Αϊνστάιν, ο Μπλέικ. Τώρα το Μυστικό αποκαλύπτεται σε όλο τον κόσμο.

    "Ταξιδεύοντας σε τούτες τις σελίδες και γνωρίζοντας το Μυστικό, θα ανακαλύψετε με ποιο τρόπο θα μπορέσετε να έχετε, να είστε ή να κάνετε ό,τι θελήσετε. Θα ανακαλύψετε ποιοι πραγματικά είστε. Θα ανακαλύψετε το αληθινό μεγαλείο που σας περιμένει".

    (απόσπασμα από την Εισαγωγή)

    Όπως όλοι μας, έτσι και η συγγραφέας Ρόντα Μπερν ξεκίνησε κάποια στιγμή το δικό της οδοιπορικό ανακάλυψης. Κάπου στην πορεία, συγκέντρωσε μια καταπληκτική ομάδα από συγγραφείς, ιερείς, διδασκάλους, σκηνοθέτες, σχεδιαστές και εκδότες -όλους αυτούς που δούλεψαν μαζί της για να παραδώσουν το Μυστικό στον κόσμο και, μέσα από το όραμά της, να φέρουν χαρά σε εκατομμύρια ανθρώπους.

    Στους συντελεστές συμπεριλαμβάνονται οι: Τζον Ασάραφ, Μάικλ Μπέρναρντ Μπέκγουιθ, Λι Μπράουερ, Τζακ Κάνφιλντ, δρ Τζον Ντεμαρτίνι, Μαρί Ντάιαμοντ, Μάικ Ντούλι, Μπομπ Ντόιλ, Χέιλ Ντάουσκιν, Μόρις Γκούντμαν, δρ Τζον Γκρέι, Τζον Χέιγκλιν, Μπιλ Χάρις, δρ Μπεν Τζόνσον, Λόραλ Λανγκεμάιερ, Λίζα Νίκολς, Μπομπ Πρόκτορ, Τζέιμς Ρέι, Ντέιβιντ Σίρμερ, Μάρσι Σίμοφ, Τζο Βιτάλε, δρ Ντένις Γουέιτλι, Νιλ Ντόναλντ Ουόλς και Φρεντ ʼλαν Βολφ

  7. #7
    1)αναζητήστε βιβλία του Θεοδωρή Καλλιφατίδη
    έλληνας που ζεί 40 χρόνια στη Στοκχόλμη και διδάσκει σε πανεπιστήμια .....τον ανακάλυψα πρόσφατα συγκινήθηκα απο το ύφος γραφής ......κορυφαίο η Ολγα της Αγάπης και το τελευταίο του Μητέρες και γιοι .
    ολα απο τις εκδόσεις Γαβριηλίδη
    επίσης
    2)στις ρομαντικές συνηστώ όλα του Γιάννη Ξανθούλη .για πολλά χρόνια κάνει εκπομπή στο Σκαι ραδιόφωνο κάθε Σάββατο πέρσυ βραβέφτηκε στα εδώ βραβία ανδρών ως κορυφαίος της χρονιάς .....ενα γνωστό σε όλους σας βιβλίο ....κι υστερα ηρθαν οι μέλλισες ..... (ολα καστανιώτη)
    3)κι αυτό που έχω στη τσάντα μου για να ξεκινήσω (θα σας πω εντυπώσεις )
    είναι το
    στη χώρα των ανδρών hisham matar εκδόσεις INΔIKTOS
    εχω κι άλλα πολλά αγαπημένα θα ενημερώνω το post
    ειρηνη-αγάπη

  8. #8
    alice 123 κάποια στιγμή θα ζητήσω τη γνώμη σου για κάποιους πιο σύγχρονους κι όχι τόσο κλασικούς γιατί έχεις πλούσια βιβλιοθήκη.
    ειρήνη αγάπη

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    38
    Originally posted by haris
    alice 123 κάποια στιγμή θα ζητήσω τη γνώμη σου για κάποιους πιο σύγχρονους κι όχι τόσο κλασικούς γιατί έχεις πλούσια βιβλιοθήκη.
    ειρήνη αγάπη
    οτι μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως...

    πάντως τουλάχιστον οι μισοί είναι σύγχρονοι
    βλ. elizabetz kostova, Πρέσφιλντ, Πούλμαν, Παολίνι, Μανιφρέντι, ΝτανΜπράουν, Neville κλπ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Ας συνεχισω αυτο το θεμα,για να μη ρωταω απο εδω και απο εκει αποψεις και προτασεις για βιβλια...
    θα προσπαθησω για ενα top ten με τυχαια σειρα για αρχη και επεται συνεχεια.

    -ανεμορδαμενα υψη
    -το ονομα του ροδου
    -ο κοσμος της σοφιας
    -ρεβεκκα
    -ενα παιδι μετραει τα αστρα
    -εγκλημα και τιμωρια
    -η θεραπεια του σοπενχαουερ
    -το νορβηγικο δασος
    -περηφανια και προκαταληψη
    -οι αθλιοι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    Originally posted by alexandrita
    Ας συνεχισω αυτο το θεμα,για να μη ρωταω απο εδω και απο εκει αποψεις και προτασεις για βιβλια...
    θα προσπαθησω για ενα top ten με τυχαια σειρα για αρχη και επεται συνεχεια.

    -ανεμορδαμενα υψη
    -το ονομα του ροδου
    -ρεβεκκα
    -ενα παιδι μετραει τα αστρα
    -εγκλημα και τιμωρια
    -περηφανια και προκαταληψη
    -οι αθλιοι
    τα άλλα δν τα χω διαβάσει αλλά αυτά είναι από τα αγαπημένα μου,κ τα περισσότερα με έχουν στιγματίσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    τελεια!!!!οποότε θα σου αρέσουν και τα άλλα δύο σίγουρα....
    θεωρω οτι 'η θεραπεια του σοπενχαουερ' ειναι πιο βαθυ απο το 'οταν εκλαψε ο νιτσε' ή τα υπολοιπα του yalom γι αυτο το ξεχωρισα..
    για το νορβηγικο δασος δεν εχω λογια.απο τα καλυτερα συγχρονα,εξισου ωραιο με τα υπολοιπα που ειναι κλασσικα και πολυ αναγνωρισμενα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ένα από αυτά θα είναι το επόμενο που θα πάρω. αν σαρέσει η austen δεν ξέρω αν θα έχεις διαβάσει το persuasion.είναι καλύτερο κ από το περηφάνια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by bouliana
    ένα από αυτά θα είναι το επόμενο που θα πάρω. αν σαρέσει η austen δεν ξέρω αν θα έχεις διαβάσει το persuasion.είναι καλύτερο κ από το περηφάνια.
    το επόμενο δικό μου λοιπόν!
    :starhit::starhit::starhit:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    την τελευται βδομαδα διαβασα το
    "με λενε μαιρη κ ειμαι καλα" που με συνεπηρε κ το διαβασα σε μια μερα (συγγραφεας :θοδωρης παπαθεοδωρου)
    κ σημερα αρχισα το "Μωβ", της ιντζι αραλ, το οποιο βρισκω επισης συναρπαστικο!!
    και χαιρομαι γιατι καιρο ειχε να με συναρπασει βιβλιο (ισως γι αυτο να με συναρπασαν :S)



    (παρτε μαι ιδεα για το δευτερο βιβλιο:

    ΑΡΑΛ ΙΝΤΖΙ
    ΜΩΒ
    Ωκεανίδα
    Ο Ιλχάν, γιος κηπουρού, πρώην αριστερός και τώρα μεγιστάνας του πλούτου, πενήντα ετών πια, μετά από έναν αποτυχημένο νεανικό γάμο, ερωτεύεται μια κοπέλα τριάντα χρόνια νεότερή του. Με την επιθυμία να γυρίσει σελίδα στη ζωή του, προσπαθεί να πάρει διαζύγιο από τη γυναίκα του. Από το πάρτι που οργανώνει για να γιορτάσει τα πρώτα γενέθλια του γιου του από την ερωμένη του απουσιάζουν η πρώην γυναίκα του και η αδελφή της, που όμως συμμετέχουν στη γιορτή μ' ένα σατανικό τρόπο.
    http://www.lifo.gr/mag/features/1114

    να προσθεσω εγω οτι με αφορμη τα συγκεκριμενα προσωπα η συγγραφεας καταφερνει να ψηλαφισει τασεις πολιτικες κ οικονομικες, προσωπικα αδιεξοδα καθως κ αδιεξοδες σχεσεις...)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •