Που και ποιόν μπορεί να βοηθήσει η Ψυχανάλυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19

    Που και ποιόν μπορεί να βοηθήσει η Ψυχανάλυση

    Μιας και σας ενδιαφέρουν τα ψυχολογικά θέματα ειπα να σας πληροφορήσω κα γι αυτο μιας και ειναι η ειδικότητα μου

    Η ψυχανάλυση λοιπόν ειναι μια μεθοδος αναμεσα στις πολλες μεθόδους ψυχοθεραπειας. Κατα την γνωμη μου και των συναδελφων ειναι η πιο βαθεια, ριζική και μόνιμη μέθοδος οταν πετυχαίνει η θεραπεια.

    Αυτο συμβαινει γιατι ασχολειται με τις ασυνειδητες αιτίες των ψυχοσωματικων και αλλων νοσηματων και γι αυτο και διαρκει περισσοτερο καιρο απο τις πχ συμπεριφορικές θεραπειες. Τα αποτελεσματα της αρχιζουν απο την αρχη αλλα επειδη εξεταζει σε βαθος τον ψυχισμο και εχει σκοπο να αρει οχι μονο τα συνειδητα αλλα και τα ασυνειδητα εμποδια προς την ιαση μπορε να προχωρα ενας ασθενης μια μπρος και μια πισω, αρκει η γενικη του πορεια να ειναι θετικη και να πηγαινει προς την βαθεια εσωτερικη καταρχας αλλα και εξωτερικη επειτα αλλαγη της καταστασης που τον βασανίζει. Η αλλαγη που σοχευει ειναι η μόνιμη αλλαγη και η πληρης ανεξαρτησια του θεραπευόμενου μετα.

    Πρακτικα:
    Διαρκει αναλογα με την σοβαροτητα του προβληματος απο ενα χρονο ( σε ελαφρες περιπτωσεις και νεους κυριως που τα προβληματα ειναι σχετικα φρεσκα) εως δυο η τεσσερα.. μερικες φορες σε ειδικες παθολογίες βαριες και παραπάνω. Τα συμπτωματα για τα οποια ερχεται ο ασθενεις φευγουν σχετικα γρ΄΄ηγορα αλλα συνηθως αποφασίζει να μεινει γιατι αντιλαμβανεται και πιο βαθεια πραγματα στον ψυχιοσμο του που χρειαζεται να αλλαξουν.
    Μπορει να ειναι απο μια φορα την εβδομαδα( λεγεται ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια ιδιως εαν ειναι σε πολυθρονα ο ασθενης και βλεπει τον θεραπευτη) εως τρεις ( σε ντιβανι συνηθως και χωρις να τον βλέπει).

    Πλέον μερικα κεντρα ψυχικής υγειας εχουν ψυχαναλυτες οποτε μπορει μια θεραπεια ψυχαναλυτική να την κανει ο καθενας. Εξισου οι Εταιρειες Ψυχαναλυσης προσφερουν θεσεις θεραπειας με χαμηλο κόστος με εκπαιδευομενους ψυχαναλυτες σε επίβλεψη εμπειρότερων.

    Ποιους βοηθαει:
    Ατομα που αισθανονται οτι κατι κανουν και οι ιδιοι σε αυτο που τους προβληματιζει αλλα μονοι τους δεν καταλαβαινουν τι ακριβως. Ατομα που δεν θελουν να παρουν φαρμακα και θελουν θεραπεια μεσω του λόγου.
    Ατομα που ειναι ικανα να εκφραζονται επαρκως και αντιμετωπίζουν δυσκολιες ψυχοσωματικες ( ή νοσήματα) , στις σχεσεις η την εργασια τους, αλλα ξερουν οτι κατι δεν παει καλα αλλα δεν βρισκουν τι. Ατομα που δεν τα ενδιαφερει να φυγει απλα το συμπτωμα τους αλλα θελουν να ψαχτουν γενικότερα και αισθανονται την αναγκη για κατι τετοιο. Ατομα που υποφερουν πολύ και εχουν δοκιμασει ολα τα αλλα ανεπιτυχως.

    Οι ψυχαναλυτές:
    Καλό ειναι να ειστε σίγουροι οτι καποιος ειναι οντως ψυχαναλυτης δηλαδη ψυχίατρος η ψυχολογος που εχει ειδικευτει στα πλαισια μιας Ψυχαναλυτικής Εταιρείας της ελλαδας η του εξωτερικου. Ετσι θα ειστε σιγουροι οτι εχει κανει ο ιδιος ψυχαναλυση αρα εχει ξεπερασει κατα πολύ τα δικα του προβλήματα, κα εχει θεραπευσει ατομα με επιβλεψη εμπειροτερων καθως και εχει 4 χρονια θεωρητικων γνωσεων.
    Κυκλοφορουν πολλες απομιμισεις γιατι ο κλαδος δεν προστατευεται νομικα ακόμη.

    Βασικό ειναι να σας ταιριάξει ο αναλυτης σας, να αισθανθειτε ανετα απο την πρωτη στιγμη, εμπιστοσύνη να μιλησετε για το οτιδήποτε, ακομα και για τις αποριες σας σχετικα με αυτον η την ψυχαναλυση...


    Αυτα ελπίζω να σας φανει χρήσιμο...

    Η παρουσα ενημερωση δεν ειναι διαφημιστικου τυπου ειναι απλα ενημερωτική και εχει καλη προθεση ( πολλοι τα παρεξηγουν κατι τετοια και λενε μολις πεις κατι οτι ψαρευεις κοσμο...)

  2. #2
    gourounitsa
    Guest
    Εγω πηγενα στην εφηβεια μου ειχα πολυ αγρια εφηβια κ με βοη8ησε η κοπελα παρα πολυ.Ειχα βασικα προβλημα στο οτι ερωτευομουν εντονα κ εκανα σαν παλαβη απο ερωτα 8ημωνα πολυ κλπ.Βεβαια την σταματησα αλλα κακος γιατι μ μειναμε μερικα πραγματα π προσπα8ω να ελενξω μονη μου οπως ο 8υμος μ κ το οτι ορισμενες φορες δεν καταλαβενω αν μου κανει καπιος πλακα η οχι.Δεν μ συμβενει σιχνα αλλα οταν συνβενει προσπα8ω παρα πολυ να μην 8υμοσω κ χασω την ψυχραιμια μου.Δεν νομιζω ομως οτι τωρα χριαζομαι την ψυχολογο γιατι τα ξεπερναω μονη μου .Τοτε ειμουν κ μικρουλα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Ο βασικος στοχος αυτης της θεραπειας οπως και αλλων υποθετω(δεν ξερω) ειναι να μη σου χρειαζεται στο τελος και να καταλαβαινεις και να μπορεις να φροντισεις τον εαυτο σου μονος σου.

  4. #4
    gourounitsa
    Guest
    ναι εγω οχι μονο καταφερνω πια να φροντιζω τον εαυτο μου αλλα και το μωρο μου.αλλα νιο8ω ασχημα με τα κιλα μ μου εχουν δημιουργησει πολλα κομπλεξ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Τωρα να την πω τη γνωμη μου???
    Εγω κρινοντας και απο μενα και απο αλλους οταν κανεις βαζει κιλα αυτο κατι σημαινει συνηθως εκτος αν ειναι καθαρα οργανικο. Εννοω κατι σημαινει ψυχικα για τον ιδιο.
    Συνηθως ειναι συναισθηματα που δεν τα συνειδητοποιει καν οτι μπορει να αισθανεται και τα καλυπτει τρογωντας... δεν ειναι συνειδητη διαδικασια αλλα εαν αποφασισει να ασχοληθει εκτος απο το πως θα αδυνατισει κα με το γιατι παχυνε μια δεδομενη στιγμη η γιατι ειναι γενικοτερα παχυς συνήθως ανακαλυπτει πολλα που δεν τα περίμενε.

  6. #6
    gourounitsa
    Guest
    μα ξερω γιατι παχυνα.χωρισα κ παχυνα γιατι π[ροσπα8ουσα να καλυψω τα ψυχολοικα κενα π μου αφησε ο χωρισμος.εχω πληρης συνηδηση τι μου συνβενει.

  7. #7
    Rawdelice εισαι ψυχαναλυτρια;

    Εγω ξεκινησα τωρα ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια, εχω κανει δυο συνεδριες.
    Ηθελα να σε ρωτησω: υπαρχει ιαση; και απο τι εξαρταται;
    Και τελικα τι σημαινει ιαση; Ο,τι αρνητικο μου συμβαινει θα περασει η ειναι πραγματα που πλεον εχουν διαμορφωσει τον χαρακτηρα μου κ αυτος δεν θα αλλαξει ποτε;
    Τελικα σε ποια πραγματα αλλαζουμε μεσω της ψυχοθεραπειας;

    Ευχαριστω!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Originally posted by Ελινα
    Rawdelice εισαι ψυχαναλυτρια;

    Εγω ξεκινησα τωρα ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια, εχω κανει δυο συνεδριες.
    Ηθελα να σε ρωτησω: υπαρχει ιαση; και απο τι εξαρταται;
    Και τελικα τι σημαινει ιαση; Ο,τι αρνητικο μου συμβαινει θα περασει η ειναι πραγματα που πλεον εχουν διαμορφωσει τον χαρακτηρα μου κ αυτος δεν θα αλλαξει ποτε;
    Τελικα σε ποια πραγματα αλλαζουμε μεσω της ψυχοθεραπειας;

    Ευχαριστω!
    Ωραια χαιρομαι για σενα. Η ιαση ειναι ιατρικος ορος καταρχας η ψυχαναλυση δεν στοχευει μονο στην ιαση αλλιως θα διναμε χαπια. Στοχευει στην αναλυση και την βαθεια κατανοηση ασυνειδητων συναισθηματων που περνουν την μορφη σωματικων ενοχλησεων και συναισθηματικων επαναλαμβανόμενων δυσκολιων. Για μας θεραπεια δε ειναι λοιπον οταν φευγουν τα ενοχλητικα συμπτωματα αλλα οταν ο ανθρωπος εχι αλλαξει βαθεια και εχι μεγαλβσει μεσα του κα εχει αυτονομηθει και εχει πια επαφη με το εατο του και μπορει να τον φροντισει και να τον ανακουφισει και μονος του.
    Εαν εχεις εμπειρο και καλο ψυχαναλυτη απο την μια και σου ταιριαζει και εαν δευτερον πραγματικα κανεις τη" δουλεια" σου σαν ασθενης μια χαρα θα πανε ολα και θα περασουν αυτα που εχεις και θα μαθεις να κατανοεις γιατι σου συμβαινουν οσα τωρα δεν καταλαβαινεις. Ο ασθενης στην ψυχαναλυση εχει ενεργητικμ'ο ρολο και εξαρτωνται τα περισσοτερα απο εαν ειναι διατεθειμενος να αλλαξει.
    Αυτο το περι χαρακτηρα ναι μεν ισχυει ειναι διαμορφωμενος εως ενα βαθμο αλλα μεσω τησ κατανοησης του πως δημιουργηθηκαν και γιαι καποια πραγματα μπορεις η ιδια να τα αλλαξεις πια αν δε σου κανουν.. αρκει να το θελεις.

    Γουρουνιτσα ενα πραμα ειναι να ξερουμε γιατι και ποτε εγινε κατι κι ενα δευτερο ειναι να κινητοποιησουμε μεσα μας οτι χρειαζεται για να το αλλαξουμε. Πολλοι ασθενεις ερχονται και λενε ξερω γιατι το εχω ειναι αυτο και το αλλο .. αλλα δεν μπορω να το αλλαξω μονος μου...

  9. #9
    gourounitsa
    Guest
    egw mporesa k to alaksa arketa pados.thx.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Πολύ καλο αυτο αλλωστε ο καθενας το ξερει για τον εαυτο του αυτο καλύτερα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •