Φίλη με ανορεξία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    16

    Φίλη με ανορεξία

    EIMAI KAINOURGIA EDO!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    καλως ηρθες maggie.
    αν μπορεις να γραφεις με ελληνικα γιατι βολευει στην αναζητηση. για πες μας λιγα πραγματα για σενα να σε γνωρισουμε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    16
    οκ!με λενε μαγκι ,ειμαι 15 χρονων,μενω αθηνα και παω γυμνασιο!μ αρεσει πολυ αυτο το σαιτ και ειπα να γινω μελος....εχω και μια φιλη με ανορεξια πουθ δεν μπορουνε να την βοηθησουμε και ελπιζω εδω να βρω κατι ποθ να βοηθησει την κατασταση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    γεια σου μαγκι
    δυσκολο πολυ το προβλημα της ανορεξιας.
    προσπαθησε να πεισεις την φιλη σου να το εμπιστευθει στους γονεις της, αν δεν το εχει κανει ηδη..ειναι πολυ σημαντικο, ειναι ενα προβλημα που θελει βοηθεια απο ειδικους, δεν λυνεται ετσι ευκολα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ηρθες Μαγγι!!!
    Να υποθεσω περα πο το προβλημα της φιλης σου που ειναι πολυ σοβαρο ,οτι αντιμετωπιζεις και εσυ καποια διατροφικη διαταραχη ,που σε εκανε να αποφασισεις να γινεις μελος εδω και να μιλησεις μαζι μας??
    Δωσε μας λιγα περισσοτερα στοιχεια για σενα οπωςυψος ,κιλα κτλ.
    Περιμενω νεα σου!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    16
    βασικα τωρα παω σε μια διατροφολογο...ειμαι1.63 miso,και ημουν 59 κιλα ...δεν φαινιμαι χοντρη αλλα εχω λιγι κοιλια που με ενοχλειi....τωρα λοιπον που πηγα στη διατροφολογοεπειδη ετρογα πολυ κ αστατα)εχασa 3 kila αλλα θελω κι αλλα...τωρα ειμ 56 σχεδον...αλλα δεν ακολουθω ακριβως τη διαιτα...px βραδυ δεν τρωω το φαι που μ εχει αλλα μονο φρουτα απο τισ 5 κ μετα..επισισ επειδη μ λειπει ι σοκολατα παιρνω πολλες και τις μασαω χωρισ ομως να τισ καταπιω..ειναι πολυ κακο???? νιωθω τυψεις μετα ...αλλα το καλοκαιρι θελω τελειο σωμα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Maggie93 εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ότι σου λέει η διατροφολόγος με ακρίβεια.

    Για να σου έχει και βραδινό γεύμα σημαίνει ότι το χρειάζεται ο οργανισμός σου.Μην ξεχνάς ότι ο βραδινός ύπνος επηρεάζεται από το τι και πότε έχουμε φάει, πριν ξαπλώσουμε.

    Μη βάζεις τον εαυτό σου στον προθάλαμο της διατροφικής αναστάτωσης - διαταραχής.Το να νιώθεις τύψεις όταν τρως κάτι συγκεκριμένο μπορεί να σε οδηγήσει στο να έχεις τύψεις όταν τρως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.Φαντάζεσαι τη συνέχεια έ;

    Καλή μεθοδική συνέχεια.


    Φιλικά. :)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    23
    μην κανεις το λαθος και αποκτησεις διατροφικες διαταραχες, εχεις μια χαρα κιλα, και εγω εχω μονο λιγη κοιλια αλλα οσο και να αδυνατισεις στο λεω εκ πειρας η κοιλια δε φευγει,μονο οι κοιλιακοι θα την διωξουν γιαυτο τρωγε κανονικα οπως λεει η διατροφολογος σου και κανε κοιλιακους για την κοιλια σου, μη μπεις στον πειρασμο να θες να αδυνατιζεις συνεχεια πιο πολυ εχεις μια χαρα σωμα, το τελειο σωμα δεν θα σου φερει την ευτυχια παρα μονο την εμονη να ανυσυχεις συνεχεια ποσο ζυγιζεις μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου εισαι αδυνατη σωσου οσο ειναι καιρος.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    16
    THANX!αλλα μερικοι μ λενε οτι αν κανω κοιλιακους η κοιλια σφιγγει και δεν φευγει μετα επιδι το λιπος γινεται σφιχτο......κανω παντως πολυ γυμναστικη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    και να ξερεις και κατι αλλο μαγκι.
    οσο λιγοτερο τρως, παραλειποντας γευματα, τοσο πιο ευκολα θα παχαινεις...
    αν συνεχισεις να παραλειπεις τα γευματα τησ διατροφολοογυ σου, σε λιγο καιρο θα παχαινεις σχεδον οτιδηποτε παχυντικο κι αν τρως.
    ενω αν κρατησεις το διαιτολογιο που σου δινει ΑΚΡΙΒΩΣ, θα κρατας τον μεταβολισμο σου σε ψηλο επιπεδο και θα μπορεις οποτε χρειαστειις να αδυνατιζεις τρωγοντας κανονικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Καλωσηλθες maggie!

Similar Threads

  1. αγχος και ανορεξια
    By brilos in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 10
    Last Post: 31-07-2017, 18:22
  2. Ανορεξία???
    By Mordred in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2012, 04:48
  3. ανορεξια η βουλιμια
    By aspris in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-01-2012, 11:52
  4. Ανορεξία
    By viki_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 13
    Last Post: 27-05-2010, 13:27
  5. ανορεξια
    By lalalalala in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2007, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •