Περίεργη κατάσταση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23

    Περίεργη κατάσταση..

    Η επιστροφή της άσωτης θυγατέρας..!!! Καλώς σας βρήκα πάλι όλους, ελπίζω να υπήρξε πρόοδος απο πέρυσι που τα λέγαμε τελευταία φορά. Εγώ τελειώνω το μεταπτυχιακό μου και μετά..έχει ο θεός! Βλέποντας και κάνοντας..Ήθελα να μιλήσω όμως για κάτι που με απασχολεί και να δώ πώς να το αντιμετωπίσω. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου έχει κοπεί η όρεξη μου και δεν μπορώ να φάω. Κάποιες μέρες όταν πεινάω πολύ θα φάω ίσως λίγα φρούτα ή θα πιώ λίγο γάλα αλλά όχι κάθε μέρα. Δεν με ενδιαφέρει πια να μαγειρεύω για μένα και το γεγονός πως πονάει το στομάχι μου δεν με αφορά. Έχω να πάω για ψώνια..ούτε καν θυμάμαι πόσο καιρό. Μα όταν βλέπω επιτέλους μετά από χρόνια αυτές τις καμπύλες στη βάση του λαιμού μου και φοράω φούστες για πρώτη φορά στη ζωή μου, τότε νοιώθω πως σίγουρα αξίζει τον κόπο. Έχω βέβαια μεγάλη ιστορία με το βάρος μου, τον Μάιο που μας έρχεται συμπληρώνω 2 χρόνια ειδικής διατροφής με βοήθεια διατολόγων και μόνη μου οπότε είμαι κάπως κουρασμένη πιά να ανησυχώ συνέχεια γι' αυτό το θέμα, βαρέθηκα πια..
    http://www.3fatchicks.net/img/bar-bl...146/70/88/.png

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    τινος εισαι εσυ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αστειευομαι :)
    τι εντυπωσιακη απωλεια κιλων ειναι αυτη!!!!!
    μπραβο σου!
    θυμησε μου αν θες αν εχεις κανει καποια επεμβαση η οχι...
    αυτο που λες με την ορεξη σου, αρχισε εντελως ξαφνικα δηλαδη? χωρις να μεσολαβησει τιποτε κι ενω τρεφοσουν κανονικα πιο πριν?
    μη το αφησεις ετσι...
    και μονο που μας λες οτι κι οταν ακομα πεινας πολυ τρως καποιο φρουτο, εχω την εντυπωση οτι το κανεις επι τουτου, γιατι διαφορετικα οταν πεινουσες θα προσπαθουσες να τρως και πιο θρεπτικα πραγματα..
    για ποιο λογο? βιαζεσαι να χασεις τα υπολοιπα γρηγορα?
    θα τα χασεις, μην αγχωνεσαι!
    εισαι ηδη σε ενα πιο φυσιολογικο βαρος, και μπορεις να χασεις κι αλλο αν το θελεις, αλλα προσεχε την υγεια σου, ειναι πολυ κριμα να αποκτησεις τα κιλα που παντα ηθελες και να εχεις αρρωστησει και να μη μπορεις να χαρεις...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23
    Το ξέρω πως ακούγεται εντυπωσιακό μα μου είναι σχεδόν αδιάφορο προσωπικά και οφείλω να πώ πως δεν μου έχει στοιχήσει όσο περίμενα και όσο είχα ακούσει πως είναι δύσκολες οι δίαιτες. Και μην ξεχνάς πως είναι σχεδόν 2 χρόνια τώρα, φυσικά αθροιστικά ακούγεται τεράστιο μα κάθε μεγάλο ταξίδι αρχίζει με μικρά βήματα. Δεν έχω κάνει επέμβαση αν και υπήρξε κάποια περίοδος που έκανα την έρευνα μου σχετικά με τις εγχειρήσεις αυτού του είδους μα τελικά αποφάσισα εναντίον τους. Ξεκίνησε απο έναν άντρα αυτή η περιπέτειά μου (να είναι καλά όπου και να ΄ναι γιατί μου έκανε μεγάλο καλό με την συμπεριφορά του, χρειαζόμουν ένα απότομο wake up call!!) αλλά στη συνέχεια έγινε αποκλειστικά δικό μου θέμα. Κανονικά δεν τρέφομαι εδώ και καιρό, ανυπομονούσα να φύγω από το σπίτι μου για να μην μου κάνει έλεγχο κανείς στο τι (δεν) τρώω! Δεν είναι οτι βιάζομαι γιατί ξέρω το πείσμα μου. Θα φτάσω εκεί που θέλω και μου είναι αδιάφορο το κόστος και ο χρόνος. Ξέρεις όμως ήσυχη αισθάνομαι με το να μην τρώω αγαπητή 2sweet2be4go10? είναι ένα λιγότερο θέμα για το οποίο χρειάζεται να ανησυχώ και με τη σχολή μου και τις παρέες μου πολλές φορές γυρνάω σπίτι αργά μετά τις 6 ή 7 ή 8 ή και πιο αργά και δεν υπάρχει περίπτωση να φάω οτιδήποτε τέτοια ώρα. Και επιτέλους έχω ανταπόκριση απο κάποιους άντρες, που είναι πολύ σημαντικό για μένα στη φάση που είμαι. Δεν είμαι επιφανειακός άνθρωπος αλλά έχω κουραστεί να είμαι μόνη, it's as simple as that darling...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    κατ αρχας να σου πω οτι καταλαβαινω πολυ καλα ολα αυτα που νοιωθεις εξαιτιας των προβληματων που σου ειχε προκαλεσει το φαγητο...
    ολοι οσοι εχουμε υπαρξει υπερβαροι ξερουμε καλα ποσο πονο εχει αυτο το πραγμα..
    αλλα μ αυτα που μολις μου ειπες, καταλαβαινω επισης οτι βρισκεσαι πλεον σε σημειο να μη θελεις να ρυθμισεις το φαγητο σου, αλλα να το βγαλεις εντελως απ την ζωη σου.....σωστα?
    το ξερεις οτι αυτη η λυση δυστυχως δεν ειναι βιωσιμη....δεν το ξερεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23
    Φυσικά και το αντιλαμβάνομαι πως δεν μπορώ να ζήσω χωρίς φαγητό αλλά προς το παρόν είναι ίσως, όπως έλεγα και πρίν, 1 λιγότερο θέμα για το οποίο χρειάζεται να ανησυχώ. Πάντως προς το παρόν δεν χρειάζεται να το σκέφτομαι πολύ καθώς η υγεία μου δεν κινδυνεύει καθόλου. Και δεν θα το τραβήξω στα άκρα, είμαι αρκετά ικανή να αναγνωρίσω τα σημάδια που θα μου δώσει τι σώμα μου όταν ίσως έρθει εκείνη η στιγμή. Εσύ όμως πώς κατάφερες την απώλεια που βλέπω στο ticker σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by TartanChris
    Φυσικά και το αντιλαμβάνομαι πως δεν μπορώ να ζήσω χωρίς φαγητό αλλά προς το παρόν είναι ίσως, όπως έλεγα και πρίν, 1 λιγότερο θέμα για το οποίο χρειάζεται να ανησυχώ. Πάντως προς το παρόν δεν χρειάζεται να το σκέφτομαι πολύ καθώς η υγεία μου δεν κινδυνεύει καθόλου. Και δεν θα το τραβήξω στα άκρα, είμαι αρκετά ικανή να αναγνωρίσω τα σημάδια που θα μου δώσει τι σώμα μου όταν ίσως έρθει εκείνη η στιγμή. Εσύ όμως πώς κατάφερες την απώλεια που βλέπω στο ticker σου?
    χαιρομαι που εισαι σε θεση να αναγνωρισεις τα σημαδια κινδυνου, κι ευχομαι να εχεις ΠΑΝΤΑ αυτην την ικανοτητα.
    να σου πω ομως, οτι αν θεωρεις οτι επειδη τα κιλα σου δεν ειναι ακομα...ελλειματικα ας πουμε, αυτο δεν σημαινει οτι δεν κινδυνευει η υγεια σου αν δεν τρεφεσαι σωστα...
    ειδικα επειδη τα κιλα αυτα προερχονται απο μακροχρονη διαιτα...
    εννοω δλδ, οτι αν κανοντας μια ειδικη διατροφη δεν προσεχεις τι ακριβως τρως κι αν παιρνεις ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα, μπορεις πολυ ευκολα να βρεθεις σε κατασταση εξαντλησης, αβιταμινωσης, η αναιμιας με πολλα προβληματα για την υγεια σου, ασχετως αν τα κιλα σου ειναι φυσιολογικα η και αρκετα...
    να το προσεξεις αυτο, δεν ειναι τα κιλα μονο, ενδειξη της υγειας του οργανισμου..
    οπως βλεπεις, η καταρα μας ειναι αυτη: οτι δεν φτανει ΚΑΝ να καταφερουμε να βγαλουμε το φαι εντελως απ την ζωη μας....πρεπει να βρουμε τροπο να το εχουμε παντα μεσα αλλα με ρυθμιση που δεν μας κανει κακο..

    οσο για μενα, αυτο που εκανα ηταν μερικες απλες σκεψεις βασισμενες σε πραγματα που ολοι ξερουμε στην ουσια...

    η βασικη ηταν απο τις πολλες αποτυχημενες (μακροπροθεσμα) εμπειριες με συντομες στερητικες διαιτες, ασιτιες κλπ...ολες οι παρομοιες προσπαθειες, με μαθηματικη ακριβεια κατεληγαν σε αντιδραση του οργανισμου στην "τιμωρια" και επανακτηση ολων των χαμενων κιλων κι ακομα περισσοτερων, αργα η γρηγορα....ΠΟΤΕ ΣΤΕΡΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ...

    η δευτερη ηταν η σκεψη, οτι τοσο πολλα κιλα δεν φευγουν σε μια μερα ουτε σε μια βδομαδα, οπως παντα ονειρευομαστε οι υπερβαροι, οτι θα θελαμε να κλεισουμε τα ματια μας και να ξυπνησουμε αδυνατοι....θα πρεπει να γινει κατι μακροχρονιο που να ειναι ΚΑΙ ευχαριστο, και να μπορει να εφαρμοστει σαν τροπος ζωης και στο μελλον, καθως (παλι απο αμαρτιες του παρελθοντος) οποτεδηποτε αντιμετωπισεις την διατροφη σαν μια συντομη τιμωρια, απαραιτητη για να χασεις τα κιλα, που καποτε τελειωνει και την αφηνεις πισω σου, ΠΑΝΤΑ μαζι με τις παλιες συνηθεις, βρισκεις σταδιακα και τα χαμενα κιλα....ΟΧΙ ΒΙΑΣΥΝΗ ΛΟΙΠΟΝ. ΟΧΙ ΑΠΩΘΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, ΚΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ...
    οπως ειπες κι εσυ, οταν σου ειπα ποση εντυπωση μου εκαναν τα τοσα κιλα που εχασες, και το μεγαλυτερο ταξιδι , ξεκιναει με ενα απλο βημα..

    και μετα, ηταν καποιες βασικες γνωσεις διατροφης, που οσοι εχουμε παιδευτει με τα κιλα μας τις εχουμε , ειτε διαβαζοντας, ειτε συναναστρεφομενοι διατροφολογους κατα καιρους...

    ετσι, εβαλα στην ζωη μου καθημερινο πρωινο, που ολοι ξερουμε οτι ειναι απαραιτητο και δεν παχαινει, αλλα αδυνατιζει, αλλα πολλοι, δεν το τρωμε...εννοειται οτι δεν ηταν κανενα βοδι ολοκληρο το πρωινο, κατι απ ολα αυτα που ξερουμε, ειτε ενα τοστ με ζαμπον,τυρι, ειτε δημητριακα με γαλα ειτε 1-2 κουλουρια και ενας κανονικος καφες, ακριβως οπως τον πινω παντα, με κανονικη ζαχαρη και γαλα κι οχι ασπαρταμη

    εβαλα στις καθημερινες μου συνηθειες 1 με 2 σαλατες απαραιτητα, με μετρημενο λαδι και απεριοριστα λαχανικα, και 1-2φρουτα τουλαχιστον...κι αυτα τα ξερουμε αλλα δεν τα τρωμε σε τακτικη βαση, με αποτελεσμα και να μην παιρνουμε απαραιτητα συστατικα, και (βασικο) να αφηνουμε πολυ περισσοτερο χωρο στο στομαχι μας για τροφες παχυντικες και βλαβερες....
    κρατησα το ψωμι για το πρωινο και οχι για τα γευματα, περιορισα στο ελαχιστο τα τηγανητα, και για φαγητο ετρωγα οτιδηποτε, αλλα μια ανθρωπινη μεριδα, κι οχι οσο ναναι....
    εννοειται οτι γνωριζα οτι το ψητο ψαρι-κοτοπουλο-κρεας, ειναι πολυ πιο διαιτητικα απο αλλα μαγειρεμενα με λιπη φαγητα και οταν ειχα την διαθεση τα προτιμουσα, αλλα ποτε δεν εβγαλα απ την ζωη μου κανενα κανονικο φαγητο...
    μερικα λαιτ γιαουρτια στο ψυγειο για ωρες πεινας,
    ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΛΥΚΑ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ, αλλα καποιο κομματι μαυρης σοκολατας η καποιο κουταλακι μελι οταν ηθελα πολυ γλυκο....
    οταν ηθελα να φαω κατι πραγματικα παχυντικο οπως ενα πολυπλοκο γλυκο η φαγητο τυπου...ξερεις...το εκανα, αλλα μονο οταν σιγουρευομουν οτι το θελω πραγματικα πολυ, και στην ποσοτητα που μου αρκουσε κι οχι παραπανω....

    δηλαδη, στην ουσια, ολο το σκεπτικο μου ειναι, να βρω και να μιμηθω την διατροφη ενος κανονικου ανθωπου χωρις διατροφικα προβληματα....οι κανονες αυτοι απλα με βοηθησαν σε εναν τροπο που ειχα τελειως αναρχο εγω στην ζωη μου και ποτε δεν προβληματιζομουν τι και ποσο θα φαω , κυριως με την σκεψη(εδω που ειμαστε σιγα μη κανει την διαφορα, ενα γλυκο ακομα)...μια βασικη προσπαθεια δλδ ηταν να βγαλω εντελως αυτη την αισθηση της ματαιοτητας απ το μαυλο μου, ΝΑι και ενα γλυκο που δεν θελεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ κανει την διαφορα γιατι ολο το βουνο των γλυκων που εχεις καταναλωσει στην ζωη σου φιαχτηκε απο τετοια μοναδικα και περιτα γλυκα-φαγητα, κλπ....

    αυτα..

  8. #8
    gourounitsa
    Guest
    κοριτσια νομιζω πως δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα για μια γυναικα να στεριτε ολα αυτα που απολαμβανουν οι αδυνατες.ολες τις χαρες κλπ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23
    2sweet2be4go10 νομίζω πως είσαι η ηρωίδα μου :)

    Μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς υστερίες και στενοχώριες. Μια ζωή κανονική που δεν περιστρέφεται γύρω απο ενοχές και στεγανά. Γιατί εγώ ως τώρα είμαι απόλυτη στη διατροφή μου, δεν επιτρέπω καμία παρεκτροπή γιατί το να δίνω στον εαυτό μου περιθώρια δεν με είχε βοηθήσει μεχρι τα 25 μου αλλά η αυστηρότητα 2 χρόνια σχεδόν με υπηρέτησε πολύ καλύτερα. Γνώρισα κάποιον πρόσφατα που είναι χορτοφάγος και είναι μια σκέψη που με είχε απασχολήσει και παλιότερα αλλά δεν το έκανα γιατί είχα θεοποιήσει τα ψητά μου και το bacon και όλα αυτά. Τελευταία όμως αρχίζει να με δελεάζει όλο και περισσότερο σαν τρόπος ζωής. Και σκεφτομαι να δοκιμάσω φέτο τη Σαρακοστή. Ετσι κι αλλιώς σκόπευα να νηστέψω οπότε θα το κάνω και ως δοκιμαστική περίοδο. Δεν ακούγεται άσχημο, εσύ τι λες?!

    Gourounitsa...
    δε μας τα λές καλά..αυτό που ισχυρίζεσαι το πιστεύουμε όλοι αλλά είναι σχεδον ουτοπικό στην κοινωνία μας..άντε πες το σε ορισμένους ανθρώπους που κρίνουν τους άλλους με αποκλειστικό γνώμονα την εμφάνιση. Και όλοι έχουμε τέτοιους ανθρώπους στη ζωή μας και δυστυχώς και στις οικογένειές μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    95
    TartanChris,
    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το να νηστέψεις δεν σημαίνει ότι θα αδυνατήσεις!!!! Χρειάζετε πολύ περισσότερη προσοχή σε αυτά που καταναλώνεις και στον τρόπο που τα μαγειρεύεις! Πρέπει και εκεί να μετράμε και να προσέχουμε τις ποσότητες πάνω απ' όλα! π.χ. 1 κουτ. σ. σκορδαλιά 95 θερμίδες. χιχιιχιχιχ καλύτερα σκέτο σκόρδο κάνει καλό και στην καρδιά!

  11. #11
    Γλυκιά μου γουρουνίτσα δυστυχώς, οι αδύνατες (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις με τρομερό μεταβολισμό) για να μένουν αδύνατες κάνουν πολλές θυσίες! Ούτε γλυκά, ούτε παχυντικά! Παρατηρώ για καιρό αδύνατες φίλες μου. Η ισορροπημένη και προσεγμένη διατροφή είναι τρόπος ζωής για αυτές, όπως και το γυμναστήριο. Έτσι προσπάθησα να τις αντιγράψω! Δε λέω υπάρχουν και οι τυχεροί που ξεσκίζονται και δεν παίρνουν γραμμάριο. Κακό και αυτό όμως! Ξέρεις γιατί; Γιατί απλούστατα δεν προσέχουν καθόλου τη διατροφή τους και καταλήγουν με χοληστερίνη στα ύψη και ζάχαρο σε πολύ νέες ηλικίες. Συμπέρασμα: Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Παν μέτρον άριστον! Δεν υπάρχει άλλη συνταγή. Κουράγιο γουρουνίτσα μου, όλα αλλαγής τρόπου ζωής είναι και αυτό είναι μόνο στο μυαλό μας. Δες το σα παιχνίδι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by TartanChris
    2sweet2be4go10 νομίζω πως είσαι η ηρωίδα μου :)

    Μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς υστερίες και στενοχώριες. Μια ζωή κανονική που δεν περιστρέφεται γύρω απο ενοχές και στεγανά. Γιατί εγώ ως τώρα είμαι απόλυτη στη διατροφή μου, δεν επιτρέπω καμία παρεκτροπή γιατί το να δίνω στον εαυτό μου περιθώρια δεν με είχε βοηθήσει μεχρι τα 25 μου αλλά η αυστηρότητα 2 χρόνια σχεδόν με υπηρέτησε πολύ καλύτερα. Γνώρισα κάποιον πρόσφατα που είναι χορτοφάγος και είναι μια σκέψη που με είχε απασχολήσει και παλιότερα αλλά δεν το έκανα γιατί είχα θεοποιήσει τα ψητά μου και το bacon και όλα αυτά. Τελευταία όμως αρχίζει να με δελεάζει όλο και περισσότερο σαν τρόπος ζωής. Και σκεφτομαι να δοκιμάσω φέτο τη Σαρακοστή. Ετσι κι αλλιώς σκόπευα να νηστέψω οπότε θα το κάνω και ως δοκιμαστική περίοδο. Δεν ακούγεται άσχημο, εσύ τι λες?!

    Gourounitsa...
    δε μας τα λές καλά..αυτό που ισχυρίζεσαι το πιστεύουμε όλοι αλλά είναι σχεδον ουτοπικό στην κοινωνία μας..άντε πες το σε ορισμένους ανθρώπους που κρίνουν τους άλλους με αποκλειστικό γνώμονα την εμφάνιση. Και όλοι έχουμε τέτοιους ανθρώπους στη ζωή μας και δυστυχώς και στις οικογένειές μας.
    να σου πω τι λεω...
    λεω οτι αν θελεις να το κανεις, πρεπει να το κανεις, αλλα θα πρεπει να προσεξεις 2 πραγματα:

    1)αν το τραβηξεις και περα απ την σαρακοστη, αποφασισεις να τρεφεσαι ετσι δηλαδη, θα πρεπει να μελετησεις λιγο σχετικα με τις τροφες, γιατι στην χορτοφαγια πρεπει να κανεις καποιους συγκεκριμενους συνδυασμους τροφων ωστε να παιρνεις ολα η εστω περιπου ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα , οπως πχ βιταμινες Β και σωστη απορροφηση του σιδηρου...οποτε η ριχτο στην μελετη, η συμβουλεψου εναν διατροφολογο, η και καποιον παλιοτερο στην χορτογαφια , αλλα με γνωσεις...
    καλου κακου, αν χρονισει αυτη η διατροφη, κανε κανενα τσεκ απ που και που να σιγουρευτεις οτι ολα πανε καλα, ειδικα με το σιδηρο,αιματοκριτη κλπ...

    2) η χορτοφαγια, αν δεν κοντρολαρεις το προγραμμα σωστα, βαζοντας πολλα λαχανικα, φρουτα, πρωτεινες (του ειδους που επιτρεπεται) εχει ΠΟΛΛΟΥΣ υδατανθρακες. οι υδατανθρακες παχαινουν και θα πρεπει να προσεξεις την καταναλωση τους. θα ειναι δυσκολο να αντικαταστησεις τα ψητα κρεατα με κατι εξισου θρεπτικο αλλα διαιτητικο...

    παντως για δοκιμη στην σαρακοστη , μπορεις σιγουρα να το κανεις, κι αποφασιζεις για την συνεχεια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23
    Δεν θα νηστέψω για να αδυνατίσω..σίγουρα όχι, αυτό το ξέρω. Θα νηστέψω γιατί έχω χρόνια να το κάνω και θέλω να κοινωνίσω με ανάλαφρη συνείδηση, να τα καταφέρω να καθαρίσω το σώμα μου και το μυαλό μου. Φυσικά και θα κάνω την έρευνά μου προτού ξεκινήσω γίνω χορτοφάγος. Ήδη κοίταξα λίγο τα μειονεκτήματα και να σας πώ την αλήθεια το μόνο που με ανησυχεί είναι σε σχέση με το γάλα και το ασβέστιο που χρειάζομαι για τα κόκκαλά μου και για τις μελλοντικές μου εγκυμοσύνες. Κοίταξα λίγο τα υποκατάστα τύπου soya milk και πήρα να το δοκιμάσω. Αλλά αν δεν μου αρέσει (επιπλέον έχω τις αμφιβολίες μου για το soya milk γιατί κάποιες έρευνες το συνέδεσαν με κάποια είδη καρκίνου) μάλλον θα γίνω αυτό που στην κοινότητα της χορτοφαγίας αποκαλούν lacto vegetarian (ένα άτομο που δεν τρώει κρέας, ψάρι, αυγά αλλά πίνει γάλα και καταναλώνει γαλακτοκομικά προιόντα, εκτός τυριά/γιαούρτια που περιέχουν ζωική ζελατίνη). Μου φαίνεται σαν καλή ιδέα η χορτοφαγία, ο φίλος μου λέει πως έχει πάψει εδώ και χρόνια να νοιώθει βάρος ή δυσπεψία ή υπνηλία μετά τα γεύματά του. Όσον αφορά τις βιταμίνες και τα διάφορα συστατικά, νομίζω πως αν καταφέρω την μέγιστη ποικιλία λαχανικών, καρπών και φύτρα δεν βλέπω γιατί θα στερηθώ οτιδήποτε. Θέλω πολύ να το κάνω αυτό, είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη και πιστεύω πως θα μου κάνει καλό. Σίγουρα πρέπει να προσέξω τους υδατάνθρακες μου γιατί είναι πολύ εύκολη η παγίδα της μακαρονάδας μα τις έχω κόψει εδώ και καιρό.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23
    Χριστός Ανέστη παιδιά, ελπίζω να περάσατε καλά φέτο.

    Εγώ έκανα ενδιαφέρουσες γνωριμίες στο σπίτι που ήμουν καλεσμένη για Πάσχα οπότε πρέπει να παραδεχτώ πως πέρασα πολύ καλά! Την έχω υιοθετήσει την χορτοφαγία που σας έλεγα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εχθές στο τραπέζι με ρώτησαν γιατί δεν έτρωγα αρνί και όταν τους είπα πως είμαι χορτοφάγος ξεκίνησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με την διατροφή και την χορτοφαγία.

    Τώρα που τελείωσε και η νηστεία ξεκίνησα πάλι τα γαλακτοκομικά αλλά δεν έχω όρεξη για κάτι άλλο. Μου είναι αγγαρεία να κάτσω να μαγειρέψω, γιατί θεωρώ πως κάθε μέρα που δεν τρώγω κατά ένα (διεστραμένο δυστυχώς και το καταλαβαίνω) τρόπο σαν να ισορροπώ λέει για όλες τις μέρες που έτρωγα τα άπειρα παλιά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Και για να ισορροπήσεις τα παλιά πόσο πρέπει να κάτσεις νηστική;Το λέω απλά για να καταλάβω το μέτρο σύγκρισης ή τη μονάδα μέτρησης που έχεις στο μυαλό σου...


    Μου φαίνεται κάπως αυτό... :) :) :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •