Αισθηση Μοναξιας.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    9

    Αισθηση Μοναξιας.....

    Εχετε νιωσει ποτε μονοι κ οι φιλοι σας να μην σας δινουν σημασια? Εγω το ενιωσα σημερα αυτο... Το αγορι μου λεει,πως νιωθω ετσι επειδη δεν ξερω τι να κανω με μια φιλη μου, με την οποια ειχαμε τσακωθει πριν 1 χρονο περιπου. Τωρα προσπαθω να βρω τροπους να την ξανακανω φιλη μου, κ ισως το γεγονος οτι δεν μου μιλαει, μου επιρρεαζει την ψυχολογια κ νιωθω απορριψη απο τις αλλες φιλες μου κ μονη.. Βεβαια, δεν εχω κανει καποια κινηση (να της μιλησω πχ),περιμενω μηπως κανει τπτ αυτη κ το σκεφτομαι για το ποτε κ πως θα της μιλησω, γιατι παιζει κ να μην δεχτει να της μιλησω κ καθολου.. τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Εγώ θα κοίταζα τον εαυτό μου και να είμαι εντάξει μέσα μου.Σε ό,τι και να κάνουμε στο τέλος είμαστε εμείς και ο εαυτός μας απέναντι.Αυτός μας εξυψώνει, αυτός μας τιμωρεί.Αν έχεις μια αγαστή συνεργασία μαζί του τότε έχεις μια καλή βάση στο να μπορείς να δέχεσαι και να ξεπερνάς κάτι που στιγμιαία σου είναι δυσάρεστο.

    Πρόσεχε εσένα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by Mariza029
    Εχετε νιωσει ποτε μονοι κ οι φιλοι σας να μην σας δινουν σημασια? Εγω το ενιωσα σημερα αυτο... Το αγορι μου λεει,πως νιωθω ετσι επειδη δεν ξερω τι να κανω με μια φιλη μου, με την οποια ειχαμε τσακωθει πριν 1 χρονο περιπου. Τωρα προσπαθω να βρω τροπους να την ξανακανω φιλη μου, κ ισως το γεγονος οτι δεν μου μιλαει, μου επιρρεαζει την ψυχολογια κ νιωθω απορριψη απο τις αλλες φιλες μου κ μονη.. Βεβαια, δεν εχω κανει καποια κινηση (να της μιλησω πχ),περιμενω μηπως κανει τπτ αυτη κ το σκεφτομαι για το ποτε κ πως θα της μιλησω, γιατι παιζει κ να μην δεχτει να της μιλησω κ καθολου.. τι να κανω?
    εκτος του οτι η ιδια δεν κανει το πρωτο βημα, την βλεπεις να σε κοιταει υποτιμητικα η γενικως καπως "στραβα"?
    μπορει και η ιδια να ηθελε να ξαναμιλησετε και να μη τολμαει να κανει το πρωτο βημα...
    αφου σε απασχολει το θεμα καιε χεις αποφασισει οτι απο τη μερια σου θα θελες να ξαναγινετε φιλες, μπορεις να κανεις ενα πρωτο βημα και να δεις αντιδρασεις...
    δεν ειναι αναγκη να την τσακωσεις και να της τα πεις ολα μαζι, μπορεις απλα να της πεις οτι θα θελες να συζητησετε αν θα το ηθελε κι αυτη ...
    αν δεχτει, σημαινει οτι θελει κι αυτη το ιδιο με σενα, η οτι εχει κενα απ τον τροπο που χωρισατε και θελει να εξηγηθειτε..
    αν αρνηθει, σημαινει οτι δεν θελει κατι τετοιο απ την μερια της, οποτε το κοβεις κι εσυ, αφηνοντας ομως ενα παραθυρακι του τυπου "καλα, οπως νομιζεις. αν ομως αλλαξεις γνωμη αργοτερα, θα ηθελα να ερθεις να μου το πεις."
    και στις δυο περιπτωσεις θα ανακουφιστεις γιατι θα ξερεις οτι εσυ εκανες οτι περνουσε απ το χερι σου για να επανορθωσεις την ζημια που εγινε και ειτε θα κερδισεις πισω την φιλη σου, ειτε θα ηρεμησεις απο την ανησυχια ξεροντας οτι εχει τελειωσει το θεμα για τωρα...
    σε καμια περιπτωση μην απογοητευτεις. να ξερεις οτι τους σημαντικους ανθρωπους της ζωης μας, παντα του ξαναβρισκουμε, αργα η γρηγορα....

    φιλιες του σχολειου υποθετω....
    να σου πω με την αφορμη μια δικη μου ιστορια απο το ΔΗΜΟΤΙΚΟ παρακαλω, που διελευκανθηκε.....φετος :)
    και εχει μαλιστα σχεση και με το θεμα του φορουμ , ολως περιεργως...
    στο δημοτικο ειχα μια κολλητη φιλη, μια φιλια απο αυτες που εχουμε παιδια που μοιαζουν περισσοτερο με γαμους παρα με φιλιες :)
    η φιλη μου ηταν η πανεμορφη της ταξης , φαινοταν σαν κοπελα ακομα απο το δημοτικο και μετρια μαθητρια, κι εγω ενα πανεξυπνο αλλα και παχουλο κοριτσακι, αριστη μαθητρια που ημουν και πολυ παιδακι ακομα , καθως αναπτυχθηκα μετα την β γυμνασιου.
    με την φιλη αυτη αγαπιομασταν τρελλα, εγω την θαυμαζα για την ομορφια της και το λεπτο της σωμα κι αυτη για τις ικανοτητες μου στα μαθηματα και στην γυμναστικη. με θεωρουσε δε ΟΜΟΡΦΗ πρεπει να σου πω και ποτε δεν μου εκανε το παραμικρο κακο σχολιο για τα κιλα μου παρα μοναχα με παινευε.
    τα βρισκαμε σε ολα, περνουσαμε καλα τον χρονο μας, κοθτσομπολευαμε ειχαμε κοινο χιουμορ, ολα αυτα που κανουν οι κολλητες.απο τα νηπια μαζι!
    στην 2α η 3η δημοτικου, εμφανιστηκε στην ταξη ενα κοριτσακι απο αλλο σχολειο, πολυ χαριτωμενο και ζωηρο, εξυπνο, πολυ καλο στην γυμναστικη επισης κλπ...το συμπαθησαμε αμεσως ολοι κι εγω ειχα ιδιαιτερα καλες σχεσεις μαζι του. εκει που πηγαιναμε να κολλησουμε λοιπον, μου λεει η φιλη μου οτι πρεπει να μου πει ενα μυστικο και με ορκισε να μη το πω πουθενα...το μυστικο ηταν οτι το νεο κοριτσακι με κοροιδεψε πισω απ την πλατη μου λεγοντας με.... χοντρη....
    ακομα και τωρα που στο λεω συγκινουμαι...
    το περιστατικο αυτο το ειχα ξεχασει, η το ειχα απωθησει απ την μνημη μου γιατι με στεναχωρησε πολυ, το μονο που θυμομουν ειναι, οτι ενω αρχικα καναμε κολλητη παρεα με το νεο κοριτσακι, μετα αραιωσαμε καπως...τπτ αλλο δεν θυμομουν...
    το περιστατικο μου το θυμισε η φιλη μου προσφατα που αποφασισαμε να κανουμε συναντησεις οι συμμαθητες απ το δημοτικο και βρεθηκαμε παλι ολοι μαζι, .
    μου αποκαλυψε ξεκαρδισμενη, οτι το κοριτσακι εκεινο, ποτε δεν ειχε πει τπτ κακο για μενα, αλλα το σκαρφιστηκε η φιλη μου γιατι εβλεπε να παρακανουμε παρεα και ζηλεψε οτι θα με εχανε....
    κι εγω για μια τετοια παιδικη σαχλαμαρα πικραθηκα πολυ κι εχασα και μια καλη φιλη τοτε...
    αν της ειχα μιλησει, πιθανοτατα να λυνοταν η παρεξηγηση αμεσως.. (ισως βεβαια να σιχτιριζα την αννουλα, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    9
    να σου πω την αληθεια 2sweet2b4go10, την εχω πιασει να με κοιταει κ οχι μονο εγω, κ αλλα παιδια.. Ναι, ειμαστε στο σχολειο ακομα,για την ακριβεια γ λυκειου.. το θεμα ειναι οτι ειναι μια παρεξηγηση.. Με λιγα λογια, μια μερα ειχα βγει εξω με το αγορι μου κ στελναμε μνμτα με την κοπελα αυτη, μεχρι που του δικου μου του σπασαν τα νευρα,πηρε το κινητο μου κ την εβρισε απο το κινητο μου..(αυτη εν τω μεταξυ,μου ελεγε στα μνμτα να μην περναω τοσο πολυ χρονο με το αγορι μου κ να περναω περισσοτερο χρονο μαζι της, κ γω προσπαθουσα να της εξηγησω πως ειναι οταν ερωτευεσαι κ πως ο καθε ανθρωπος θελει να περνα χρονο με τον συντροφο του..) Αυτη η κοπελια τωρα, δεν μου μιλαει γιατι πιστευει οτι εις γνωσην μου σταλθηκαν τα μηνυματα αυτα κ οτι εγω αφησα να γινει αυτο... Αν κ πιστευω οτι κ να της το πω αυτο, δεν θα το πιστεψει κ θα το παρει ως μια δικιολογια.. Εν τω μεταξυ,το αγορι μου καταλαβε το λαθος του κ τωρα θελει να τα ξαναβρω με την κοπελα.. Δεν ειναι χαζομαρα να τσακωνομαστε κ να μην μιλιομαστε με την κοπελα για τετοιες βλακειες? Γιατι ειμασταν αρκετα χρονια φιλες κ περνουσαμε κ πολυ ωραια..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    9
    Kleanthi,σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.. εχεις δικιο.. Υπηρξαν ομως στιγμες (κ ελπιζω να μην υπαρξουν αλλες τετοιες) που ενιωθα χαλια κ μονη, επειδη ισως δεν μιλαμε με την κοπελα αυτη...Γιατι ομως γινεται αυτο? Επειδη δεν μιλαω με αυτη την κοπελα,δεν σημαινει οτι θα επρεπε να νιωθω μονη... τοσες αλλες φιλες εχω, γιατι το ενιωσα αυτο?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •