Εχω πάθει νευρική ανορεξία; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    marulaki απο π ξερουμε αν ο σκελετος μας ειναι βαρυς?εγω π.χ εχω χοντρα κοκαλα και πολι γερα ειμαι βαρυκοκαλη ?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    @smile002
    Πολύ καλά τα γράφεις και δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το ύφος σου "διδακτικό". Περισσότερο φιλικό μου φαίνεται.

    @alalumaki
    Το 55-59 που γράφω είναι ενδεικτικό. Ας φτάσω με το καλό τα 59 και θα δώ αν μου αρέσω έτσι θα σταματήσω εκεί, αλλιώς θα προσπαθήσω σιγά-σιγά για πιό κάτω και όπου νοιώθω καλά με τον εαυτό μου θα σταματήσω.
    Προς το παρόν και στα 64 καλά νοιώθω, μπορώ να φοράω ότι θέλω πιά, αλλά κι άλλα 5 κιλάκια κάτω θα με βοηθήσουν στο να νοιώθω ακόμα καλύτερα. Γιατί τώρα έχω το άγχος να μην ξαναφτάσω τα 70 και βάλε.
    Το 70 είναι πολύ κοντά με το 64 !!!!!
    (δεν θα ξεχάσω το πάρτυ που έκανα όταν έφτασα τα 69... είχα σιχαθεί να βλέπω τον αριθμό 7 μπροστά στα κιλά μου!!!!)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Μάρω πρώτον 6 κιλά όταν είσαι κανονική είναι αξιοπρόσεκτη διαφορά (64-70) πόσω μάλλον με το 70++

    Δεύτερον, γιατί νιώθεις καλύτερα με το να κατεβαίνουν τα κιλά, εφόσον και τώρα φοράς ότι θέλεις και σύμφωνα με το ύψος σου είσαι φυσιολογική?

    Τρίτον και τελευταίο, αν δεν υπήρχε η ζυγαριά (σ' έναν τέλειο κόσμο), και έβλεπες απλά τον εατό σου στον καθρέφτη, θα σε ένοιαζε να χάσεις κι άλλα κιλά ή θα προσπαθούσες να συντηρηθείς σε αυτά?

    Υ.Γ.: Το ύφος ήταν και θα παραμείνει φιλικο ;)

    Φιλιά!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Smile μου, το ξέρω ότι τα 6 κιλά είναι αξιοπρόσεκτη διαφορά... το βλέπω όταν τα παίρνω !!!!

    Κι αν δεν υπήρχαν ζυγαριές κι έβλεπα τον εαυτό μου στον καθρέφτη, θα ήθελα να χάσω ακόμα περισσότερα κιλά. Δεν με ικανοποιεί ακόμα η εικόνα μου (χωρίς ρούχα) στον καθρέφτη. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η κοιλιά. Και πραγματικά νοιώθω ότι τα 5-6 παραπανίσια κιλά τα έχω μόνο εκεί. Πουθενά αλλού!!!
    Αυτό που με κρατάει τώρα και δεν έχω τρελλαθεί στη δίαιτα, είναι η ζυγαριά που μου δείχνει ότι η αναλογία ύψους / βάρους / ΔΜΣ / νερού (ηλεκτρονική) είναι στα υψηλότερα φυσιολογικά όρια....
    Αν καταφέρω να μειώσω λίγο ακόμα βάρος / ΔΜΣ (αφού δεν μπορώ να ψηλώσω !!!!) κρατώντας το νερό στα ίδια όρια θα είμαι πολύ καλά.
    Για παράδειγμα σήμερα που ζυγίστηκα μόλις ξύπνησα κιλά και ΔΜΣ ήταν σταθερά τα ίδια, ενώ το νερό ήταν 53,1 (με ελάχιστο όριο το 48 μέγιστο το 55). Αρα δεν χάνω υγρά... Ποτέ δεν έχω πέσει κάτω απο 52 στο νερό, γιατί πίνω 2-3 λίτρα την ημέρα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Μάρω μου σε καταλαβαίνω, ήμουν πολλά χρόνια στα 64 κιλά με 1.66 ύψος και ένοιωθα γεματούλα και πάντα ήθελα να πάω 59. Καλά κάνεις και το προσπαθείς και έχεις δίκιο το 64 μπορεί να γίνει 70 σε ένα μήνα άνετα. Εγώ μόνο μία φορά στη ζωή μου στα 25 είχα πάει 59 για ένα καλοκαίρι (2 μήνες) και πέταγα ήμουν πανευτυχής δεν μου έφταιγε τίποτα...... Καλή συνέχεια και είμαι σίγουρη ότι τα τα καταφέρεις..... σε ζηλεύω (καλοπροαίρετα) γιατί ήσουν εκεί που ήμουν και έφτασες εκεί που θέλω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Μάρω μου,

    όσον αφορά τα υγρά που λες ούτε εγώ χάνω, γιατί όταν έπινα νερό κ έτρεχα στη ζυγαριά (που αν κ ηλεκτρονική δεν έδειχνε νερό ΔΜΣ αλλά μόνο κιλά) με έδειχνε πολύ βαρύτερη ακόμα κ το πρωί ενώ όλη μέρα μπορεί να είχα πιει μόνο νερό.Οπότε σταδιακά κατέληξα να μην πίνω ούτε νερό εκτός από μια γουλια με κατι βιταμίνες το βράδυ που δεν επηρέαζε τη ζυγαριά. και να φανταστείς ότι πάντα ήμουν με ένα μπουκαλάκι νερό στο χέρι...
    Κατά την ταπεινη μου γνώμη ωστόσο, υπάρχει μια α' εξάρτηση απο τη ζυγαριά (εγω πλεον ζυγιζομαι σπανια επειδη πρεπει να βλεπω αν εχει αποτελεσμα η διατροφη που κανω αλλιως θα την ειχα σπασει ηδη)
    Επισης, εχεις σκεφτει αν αυτη η επιθυμια σου να χανεις οφειλεται σε λογους που αφορουν καθαρα την εμφανιση?Η μηπως εξαιτιας κ της δυσκολης φασης που διαβασα οτι περασες προσφατα προσπαθεις να αποκτησεις ελεγχο στη ζωη σου (οπως εκανα εγω ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΗΤΑ οταν περασα μια κριση) η να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι αξιζεις κ οτι εισαι δυνατη μεσω αυτης της διαδικασιας?


    Φιλια!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Αυτές οι ζυγαριές που σου μετράνε το λίπος, νερό, κλπ. είναι αξιόπιστες? Εχετε να προτίνεται καμία καλή μάρκα?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    εμενα tefal ητανε αλλα εδειχνε κιλα γραμμαρια μονο..βασικα πρωτη φορα ακουσα για ζυγαρια που μετρα μεχρι κ το νερο... :S

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    @alalumaki
    Εγώ όμως που πάντα ήμουν αδύνατη (35 χρονών - 1,66 ύψος - 48 κιλά και μετά απο μία εγκυμοσύνη!!!) ακόμα και στα 64 που είμαι τώρα νοιώθω σαν αγελάδα. Αυτό το βάρος είχα όταν μπήκα στο μαιευτήριο για να γεννήσω. 65 κιλά ήμουν.
    Γι' αυτό θέλω να φτάσω τα 59 τουλάχιστον και βλέπουμε.

    Η δική μου ζυγαριά είναι μάρκας UNITED, νομίζω δεν είναι απο τις γνωστές αλλά ήταν η μόνη που τα είχε αυτά σε λογική τιμή. Απο τον Κωτσόβολο την πήρα πέρσυ τέτοια εποχή και άν θυμάμαι καλά έκανε κάπου 40 ?.

    @smile002
    Εγώ ζυγίζομαι πάντα πρωί, γιατί έτσι έχω ακούσει ότι πρέπει να κάνουμε. (τουλάχιστον σ' αυτό εφαρμόζω έναν κανόνα).
    Αυτό που ρωτάς στο τέλος της απάντησής σου δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα.
    Είναι αλήθεια ότι ήθελα να βελτιώσω την εμφάνισή μου (γι' αυτό προσπαθώ να χάσω κιλά τόσα χρόνια τώρα).
    Δεν είναι αλήθεια όμως ότι ήθελα να αποδείξω ότι είμαι δυνατή. Αυτό το ήξερα και το ξέρουν και οι άλλοι. Οπότε δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν. Ξέρω τη δύναμή μου και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη.
    Δεν ξέρω όμως αν είχα χάσει τον έλεγχο της ζωής μου, αν το αναγνώρισα υποσυνείδητα και αν υποσυνείδητα μπήκα σε αυτή τη διαδικασία. Ακόμη το ψάχνω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Μάρω,
    όσον αφορά τη δύναμή σου δεν την αμφισβήτησα αλλά κάποιες φορές τυχαίνει να την αμφισβητούμε εμείς οι ίδιοι όσο αξιοθαύμαστη κ αν μπορεί να είναι (κ έτσι φυσικά αδυνατούμε κ να την αξιοποιήσουμε)
    είναι καλό που το ψάχνεις αυτό που λες γιατί θα σε βοηθήσει κ ίσως η σχέση σου με το φαγητό κ την εμφάνιση αλλάξει λίγο.τουλάχιστον εγώ όταν το ανακάλυψα αυτό και άλλα συνυφασμένα αίτια/παράγοντες του είδα απο άλλη οπτικη γωνια τα πραγματα κ πιο ξεκαθαρα
    σιγουρο ειναι οτι πολλα ψυχολογικα μας βγαινουν σωματικα κ ποικιλλοτροπως (απο το αγχος ως μια ασχημη εμπειρια)

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    1

    anoreksia

    kalhspera.
    epasxa apo neurikh anoreksia apo ta 12 mexri kai ta 15 mou.
    pote mou den eixa thelish na xasw koila dioti hmoun idei adunath kai sthn efivia mou htan to teleuteo pou me endiefere.To mono pou htan sugouro einai pws ola ksekinisan apo katathlipsh.
    Exasa th mhtera mou sta 8 mou xronia.Sta 10 mou o pateras mou ta eftiakse me mia gunaika me 2 kores kai dustixws h sigkekrimenh gunaika den htan kai o kalhteros anthrwpos kai o pateras mou olo douleue xwreis na ton endiaferei h dikia mou zwh.
    H sigkekrimenh gunaika gnorize pws epasxa apo anoreksia dioti evlepe pws den etroga to faghto spiti mou, me eixe piash na kanw emeto kai episeis h megalh apolia varous.Pote den eipe tipota ston patera mou antithetos emena me korohdeue gia mia asthenia pou den gnoriza kan (dioti tote den enimeromastan opws h torinh genia) kai me ekane eksalh dioti den iksera ti tha mou sinevene.
    Eixa akoush polles fores filous apo to sxolio na mou lene pws exw xash koila alla auto htan mono sthn arxh giati meta me sinithisane.
    Den thimamai ti etroga kai an etroga dioti opws eipa kai sthn arxh den htan o skopos mou.Apla to faghto htan to teleuteo pragma pou me apasxolouse.
    Mazoi me thn anoreksia eixa kai tashs na ponaw ton eauto mou me to na xarakonomai kai na exw taseis autoktonias.Sta 15 mou o organismos mou den antekse alo kai arxisane polles lupothimies mexri pou mporousa kai na tis elenksw.
    mexri pou lupothimisa mia mera ston dromo xwreis na mporw na to elenksw kai kateliksa na anoiksw ta matia mou sto nosokomeio.Oi giatroi to ktlvane dioti eixa ola ta digmata...luga malia nuxia se asximh katastash ktlp...
    prwth fora meta apo xronia zigistika kai akoma thimamai ton arithmo 1.73 upsos me 38.34 koila.
    sto spiti epikratouse ena xaos.Psuxologo pou den dexomoun na milisw ton patera mou na mh douleuei kai nane apo pano mou me ena pirouni sto xeri sxoleio den pigaina.Mexri pou h lush htan na me stiloun sth gallia se mia kliniki gia anoreksia kai voulimia.
    Den tha pw perisotera oti auth h klinikh hsoun esoklisth kai eixes ekei psuxologous diatrofologous epagkelmaties.Htan oi poio duskolh 9 mhnes ths zwhs mou. Sthn arxh tous 3 mhnes den uphrxe kamia alagh pano pou kai oi geiatroi legane ston patera mou pws den mporoune na me kratisoune gt xanoun ton xrono tous.Meta ola alaksan giati ematha pws o pateras mou xwrise me th sugkekrimenh gunaika kai ithela poio polly apo pote na ginw kala kai na gurisw piso spiti.
    Den mporw dustixws na perigrapsw perisotero auto pou eixa zish kai makari na mporousa giati isws na kataferna na vohthisw to kosmo pou vriskete se enan tetio kindino.Alla paidia den mporw na sas pw ti na kanete alla thelw na mou pite gt prepei na peksete me th ugeia sas gna xasete koila?
    Agapiste ton eauto sas! eimai 1.77 64 koila kai mou aresei pou exw kampiles kai pou eimai ugiei kai niiothw omorfa!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •