4-5 γεύματα καθημερινά: μύθος ή αλήθεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    4-5 γεύματα καθημερινά: μύθος ή αλήθεια;

    Το ακούω από την τηλεόραση, από τους διαιτολόγους, από τη γειτόνισσα από παντού.

    Στις μόνες περιπτώσεις που έχανα βάρος ήταν όταν είχα 3 γεύματα ημερησίως. Καλό πρωινό, μέτριο μεσημεριανό, μικρό βραδυνό.
    Δεν έτρωγα γιατί περίμενα το επόμενό μου γεύμα.
    Όσες φορές έτρωγα περισσότερα γεύματα πάντα παρέμενα στα κιλά μου, ποτέ δεν έχανα.
    Και όταν ειδικά δεν έτρωγα βραδυνό, τότε έχανα περισσότερο.
    Τα ξέρω περί μπλοκαρίσματος μεταβολισμού, μου έχει εξηγήσει και διαιτολόγος οτι ο οργανισμός παράγει περισσότερο γλυκογόνο μετά απο μια περίοδο ασιτίας και το πλεονάζον αποθηκεύεται ως λίπος αλλά η πραγματικότητα γιατί το διαψεύδει όλο αυτό;;;

    Και παρόλα αυτά επειδή εργάζομαι και πολύ και η μέρα μου ξεκινάει στις 6.30 νιώθω ένα σφίξιμο στο στομάχι μέχρι τις 15.00 - 16.00 που θα φάω..
    Αντε να δούμε...
    κολλημένη στα ίδια κιλά τόσο καιρό - έχω εγκαταλείψει την προσπάθεια... καλά που δεν παίρνω κιόλας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αληθεια ειναι βρε παιδι μου, αλλα οταν λεμε 4-5 γευματα ημερησιως δεν εννοουμε 5 μεριδες μουσακα.
    οταν οι μεριδες ειναι τοσες, μια τετοια μεριδα μπορει να ειναι ενα φρουτο, η ενα γιαουρτι με 2% λιπαρα...
    το θεμα ειναι να τροφοδοτειται συχνα ο οργανισμος αλλα με ΛΙΓΗ τροφη...
    οχι 5 ισα γευματα...σε καμια περιπτωση...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Ω ναι ισχύει!
    Όπως τα είπε παραπάνω είναι. 5 γεύματα μεν, τα 2 πολύ-πολύ μικρά, της τάξεως του ενός φρούτου, ενός bar δημητριακών, ενός γιαουρτιού.
    Ο άντρας μου μέσα σε 6 μήνες πέρισυ έχασε 20 κιλά και τα διατηρεί μια χαρά αφού βελτίωσε πολύ τις διατροφικές του συνήθειες. Τηρεί τα 5 γεύματα όμως. Τρώει καλό πρωινό, τρώει στις 10-11 ένα bar δημητριακών (γιατί τον βολεύει επειδή είναι στη δουλειά), τρώει στις 2:30-3:00 ένα τοστ ή μια αραβική πίτα με γαλοπούλα και light τυρί, το απόγευμα κανονικά το γεύμα του και το βράδυ ένα γιαούρτι ή φρούτα.
    Ο δικός μού βέβαια επειδή δεν έχει την πολυτέλεια των 2 γευμάτων μιας και γυρίζει στις 6 το απόγευμα σπίτι, το μεσημέρι στην ουσία τρώει αυτό που θα έτρωγε για βραδυνό. Και το βράδυ αυτό που θα έτρωγε για απογευματινό αν δε σε μπέρδεψα.
    Προσπαθώ κι εγώ να το τηρήσω αλλά δεν μου βγαίνει είναι η αλήθεια...

  4. #4
    Σήμερα έφαγα για δεκατιανό 2 cream crackers ολικής άλεσης (αυτά τα τετράγωνα) και 1 τρίγωνο τυράκι Light των 25 θερμίδων.
    Καλά πάω;
    Τι γνώμη έχετε για τα special K με γάλα για βραδυνό;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Originally posted by vivianoula
    Σήμερα έφαγα για δεκατιανό 2 cream crackers ολικής άλεσης (αυτά τα τετράγωνα) και 1 τρίγωνο τυράκι Light των 25 θερμίδων.
    Καλά πάω;
    Τι γνώμη έχετε για τα special K με γάλα για βραδυνό;
    Mια χαρά πας! Αλήθεια όμως πρωινό έφαγες ή το δεκατιανό είναι το πρωινό σου λόγω ώρας ξυπνήματος?
    Τα δημητριακά είναι μια χαρά για βραδυνό. Και με γιαούρτι είναι πολύ ωραία αν σου αρέσουν να μένουν και λίγο τραγανά!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    16
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΠΡΩΙ ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΠΟς...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Originally posted by maggie93
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΠΡΩΙ ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΠΟς...
    Τα δημητριακά που έχουν 1 έως 5% λιπαρά περιεκτικότητα και η μερίδα είναι max 40 γρ. καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να γίνονται λίπος...
    Και το ψωμί στα δημητριακά ανήκει άρα ούτε ψωμί-φρυγανιές μπορούμε να φάμε το βράδυ?
    Χώρια που μετράει πολύ και η συνολική πρόσληψη θερμίδων. Ναι άμα φάει ένα κουτί δημητριακά κάθε βράδυ σίγουρα θα γίνουν λίπος γιατί θα έχει καταναλώσει 3000θερμίδες. Αλλά άμα φάει 30-40 γρ. (περίπου 170-200 θερμίδες) + 1ποτήρι γάλα με χαμηλά λιπαρά άλλες 100 περίπου θερμίδες μας κάνει ένα βραδυνό γεύμα των 300 θερμίδων. Ε δε μπορεί αυτό να γίνει λίπος. Εκτός του ότι είναι ισορροπημένο λόγω πρωτεΐνης(γάλα)+ υδατάνθρακες(δημητριακά) αποτελεί ένα ισορροπημένο-διαιτητικό γεύμα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    17
    βερυ τρου.

  9. #9
    Originally posted by nimi
    Originally posted by vivianoula
    Σήμερα έφαγα για δεκατιανό 2 cream crackers ολικής άλεσης (αυτά τα τετράγωνα) και 1 τρίγωνο τυράκι Light των 25 θερμίδων.
    Καλά πάω;
    Τι γνώμη έχετε για τα special K με γάλα για βραδυνό;
    Mια χαρά πας! Αλήθεια όμως πρωινό έφαγες ή το δεκατιανό είναι το πρωινό σου λόγω ώρας ξυπνήματος?
    Τα δημητριακά είναι μια χαρά για βραδυνό. Και με γιαούρτι είναι πολύ ωραία αν σου αρέσουν να μένουν και λίγο τραγανά!

    Οχι σαν δεκατιανό τα έφαγα γιατί το πρωινό μου το πηρα στις 7 και ήταν ενας φρεσκοστυμμένος χυμός πορτοκάλι + 1 φέτα μαύρο ψωμί με βούτυρο και μέλι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •