βοήθεια από συμπάσχοντες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7

    βοήθεια από συμπάσχοντες

    γεια σας. είμαι καινούργια. χάρηκα που βρήκα αυτό το site μήπως βρω ένα ανθρωπο να με καταλαβαίνει. είμαι 163 και 53 κιλά δεν ήμουν ποτέ περισσότερο και θέλω να ξαναπάω στα 48. τα πόδια μου είναι χοντρά και η κοιλιά μου πετάει.
    το αίτιο της ανικανότητας μου να χάσω κιλά είναι ότι αν αρχίσω να τρώω δεν μπορώ να σταματήσω. αφήνομαι. και μετά έχω τύψεις και δεν τρώω τίποτα όχι για καιρό κανα 8ωρο δεν αντέχω περισσότερο γιατί διαβάζω πολύ. ακόμα και στν ύπνο μου βλέπω να με κοιτάζουν περίεργα σκεπτόμενοι κοίτα πως έγινε πόσα κιλά να είναι; κανείς δεν θα την κοιτάξει ποτέ. και άλλα τέτοια.
    το πρόβλημα είναι η μαμά μου επειδή έχω έλλειψη σιδήρου και οιστρογόνα χαμηλά θέλει να με ταΐζει συνέχεια. περίοδος έχει να μου έρθει 3 μήνες. ακόμα και να θέλω να σταματήσω το φαγητό έχω αυτή πάνω από το κεφάλι μου και δε θέλω να τη στενοχωρώ. τι να κάνω;
    τα αγόρια δε με κοιτούν καν σαν να μην υπάρχω. ότι και αν λένε θέλουν να είμαστε πετσί και κόκκαλο. με έχουν πει χοντρή και κοντή άπειρες φορές.
    συγγνώμη αν σας κούρασα τα γράφω και αυθόρμητα και είναι ανοργάνωτα. σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. αν μπορείτε απαντήστε μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    keira Καλώς ήλθες!

    Είσαι 163 εκ. και 53 κιλά.Είσαι τόσο χοντρή δηλαδή;Γιατί εγώ δε νομίζω με αυτό το βάρος να λέγεσαι έτσι.Μάλλον κάτι παίζει με τον τρόπο που σκέφτεσαι.

    Εσύ πιστεύεις ότι ακόμα και να φτάσεις στα 48 κιλά θα είσαι ικανοποιημένη;Δε θα θες να πας λιγότερο μετά;

    Πίστεψε με κανείς δε θέλει μια γυναίκα πέτσι ή κόκκαλο.Πολύ περισσότερο δε, δε θέλει μια γυναίκα άρρωστη και αποστεωμένη.

    Δεν ξέρω,σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει ν' αυτοαμφισβητείσαι...<<Ακούγ� �σαι>> νέο κορίτσι,κρίμα είναι να πέσεις στα μονοπάτια κάποια διατροφικής διαταραχής.


    Φιλικά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7
    είμαι 18 χρονών και το πρόβλημα μου μου είναι η ανομοιομορφία του σώματος μου. πριν 1 χρόνο είχα κόψει για 8 μήνες μαχαίρι τα γλυκά και έτρωγα πολύ λίγο όταν όμως το κατάλαβε η μαμά μου κάναμε εξετάσεις και βρήκαμε όσα περιγράφω παραπάνω. αυτή νομίζω είναι το πρόβλημα με καταπιέζει να τρώω και έτσι αισθάνομαι χάλια με το σώμα που έχω τώρα
    αν με είχε αφήσει ήσυχη θα ήμουν αδύνατη και θα αισθανόμουν τέλεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Όχι δε θα ήσουν αδύνατη,θα ήσουν άρρωστη και αδύναμη...και θα σου έπεφταν και μαλλιά,θα είχες δέρμα θαμπό,θα ζαλιζόσουν κτλ...


    Για να είσαι αδύνατος δεν είναι ανάγκη να τρως το καταπέτασμα.Μπορείς και με ισορροπημένη διατροφή να το καταφέρεις.

  5. #5
    Αν έχεις τοπικό πάχος, δεν είναι καλύτερα να αρχίσεις γυμναστήριο, ώστε να το καταπολεμήσεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7
    δε φανταζεσαι πόσο θα ήθελα να πάω όμως είμαι φοιτήτρια και όταν λέμε ότι το προγραμμα μου είναι πλήρες δε χωράει τίποτα. μέχρι και τη βόλτα την προγραμματιζω μια εβδομάδα πρίν. όταν γυρίζω σπίτι κάνω ενα προγραμμα από dvd.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6
    Gia sas. ego imun kapote 63 kila ke meta apo mia eksantlitiki dieta eftasa se poli mikro xroniko diastima 42 kila.tora diladi ime 42 kila me ipsos 1.58. lete na pasxo apo neyriki anoreksia? otan mia mera troo poli tin ali troo elaxista. san na xo ena demona mesa mu ..arxizo fobame..oi dikoi mu mu lene oti prokalo emetous eno exo na kano emeto kati xronia..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Απλά τρώγοντας ελάχιστα ο οργανισμός σου τρελαίνεται και μετά θέλει να καταναλώσει τα πάντα.Καλύτερα να τρως ισορροπημένα προτού πάθεις κάτι χειρότερο...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6
    gia sas..ego ime sta idia kila diladi peripu 41 kila ke 1.58 ipsos..niotho poli perierga..thelo na xaso ke ala kila..iparxun meres pu troo PARA poli ke paxintika pragmata,pino ke poles mpires ke meta me piani kati ke de troo tipota,kathomenistiki me mia salata ke ena frape oli merA!antimetopizp mia periergi katastasi..kapoioi apo tous dikous mu me blepun tromera adinati ke me piezun na troo eno kapioi aloi me theorun adinati ala se fisiologika plesia..mu ti dinun poli kapies files mu pu akoma ke tora pu ime se afta takila me petan kati mpixtes..proxtes pira ena giro ke mu pe mia fili mu pu xi ta kilakia tis 1.70 ke 75 kila 'esi de tha paris giro prosekse mi paxinis'..ke pola ala..ego otan antimetopizo teties katastaseis de ksero ti me piani ke mu kobete i oreksi ke de troo tipota..ke exo proseksi oti oles xontres adinates panta sigkrinonte mazi mu eno ine telios diaforetikes apo mena!barethika pia afti ti katastasi!!thelo na xaso ala 5 kila..!!ala de ksero an tha areso sto filo mu meta!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Να γίνεις δηλαδή 36 κιλά;Τι λες,κούκλα μου; Κι αναρωτιέσαι αν έχεις νευρική ανορεξία...
    Δε συμφωνώ να είμαστε κάπως για να αρέσουμε στους άλλους,
    αλλά στην περίπτωση σου,αν σε προστατέψει ο φίλος σου από την επιπρόσθετη απώλεια βάρους...τι να πω...
    Τι ασχολείσαι με το τι σου λένε οι φίλες και γνωστές σου...Οι κακοπροαίρετοι πάντα βρίσκουν και λένε...
    Ενημερώσου για την ασθένεια αυτή,ψάξε μέσα σου και στην συμπεριφορά σου να δεις τα σημάδια,
    μίλησε με τους δικούς σου,με κάποιον που εμπιστεύεσαι και μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά,
    ίσως και σε κάποιον ειδικό στην πορεία,αν νιώσεις έτοιμη...Κάνε κάτι σε παρακαλώ,πριν να είναι αργά...
    Αρετούλα μου,αγάπησε την Αρετούλα και φρόντισε την!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6
    οχι δεν αναρωτιέμαι..εχω..βασικά κολημένο μυαλό έχω και είμαι και αδύναμος χαρακτηρας,επηρεάζομαι πάντα απο αυτα που μου λένε οι άλλοι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    επειδη εχει αρχιζει να με κουραζει αυτη η κατασταση θα στα πω χυμα.Αν εισαι αδυναμος χαρακτηρας και κανεις αυτα που σου λενε ή αλλοι δυστυχος θα κανεις πολλα λαθη στη ζωη σου.και το χειροτερο ειναι οτι οταν θα κανεις αυτα τα λαθη μετα θα κατηγορησεις τους αλλους που εξαιτιας τους επεσες σε αυτα τα λαθη.δικια μας ειναι η ζωη και την κανονιζουμε ετσι οπως θελουμε εμεις (αν φυσικα εχουμε ενα λογικο τροπο σκεψης).οσο αναφορα τα κιλα σου εισαι λιποβαρης ,με πιο απλα λογια παθολογικα αδυνατη.και παρουσιαζεις τα γνωστα φαινομενα επεισοδια υπερφαγιας με περιοδους αποχης απ το φαγητο.τι θα κανεις ? αν θεωρεις οτι πρεπει να παρεις κιλα ,τοτε βρες ενα ψυχολογο και μετα οταν πραγματικα δεκτεις εσυ η ιδια να φας περισσοτερο πηγαινε σε διαιτολογο.βρες το τι θες απ τον ευατο σου ,μαθε να ζεις για εσενα ,ακολουθα τις συμβουλες των ειδικων και φτασε ,σε ενα φυσιολογικο βαρος.οσες πιθανοτητες εχει ενας υπερβαρος για καποιες ασθενειες αλλες τοσες εχεις και εσυ .συγνωμη για τα σκληρα λογια ,αλλα μερικες φορες χρειαζονται και ολα αυτα καλιτερα να μην το πω ...αλλα ξερετε καλα εσεις οι γυναικες το λογο.αλλα ρωταω αξιξει πραγματικα κατι τετοιο?
    ετσι αν θεωρησουμε οτι εισαι 19 χρονων (που δεν το ξερω ) και 41 κιλα και 1,58 υψος με βαση ολα αυτα εχεις δεικτη μαζας σωματος 16,42 (λιποβαρης) κατωτατο οριο το 18,5 που αντιστοιχει σε 47 κιλα .

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    Originally posted by keira
    γεια σας. είμαι καινούργια. χάρηκα που βρήκα αυτό το site μήπως βρω ένα ανθρωπο να με καταλαβαίνει. είμαι 163 και 53 κιλά δεν ήμουν ποτέ περισσότερο και θέλω να ξαναπάω στα 48. τα πόδια μου είναι χοντρά και η κοιλιά μου πετάει.
    το αίτιο της ανικανότητας μου να χάσω κιλά είναι ότι αν αρχίσω να τρώω δεν μπορώ να σταματήσω. αφήνομαι. και μετά έχω τύψεις και δεν τρώω τίποτα όχι για καιρό κανα 8ωρο δεν αντέχω περισσότερο γιατί διαβάζω πολύ. ακόμα και στν ύπνο μου βλέπω να με κοιτάζουν περίεργα σκεπτόμενοι κοίτα πως έγινε πόσα κιλά να είναι; κανείς δεν θα την κοιτάξει ποτέ. και άλλα τέτοια.
    το πρόβλημα είναι η μαμά μου επειδή έχω έλλειψη σιδήρου και οιστρογόνα χαμηλά θέλει να με ταΐζει συνέχεια. περίοδος έχει να μου έρθει 3 μήνες. ακόμα και να θέλω να σταματήσω το φαγητό έχω αυτή πάνω από το κεφάλι μου και δε θέλω να τη στενοχωρώ. τι να κάνω;
    τα αγόρια δε με κοιτούν καν σαν να μην υπάρχω. ότι και αν λένε θέλουν να είμαστε πετσί και κόκκαλο. με έχουν πει χοντρή και κοντή άπειρες φορές.
    συγγνώμη αν σας κούρασα τα γράφω και αυθόρμητα και είναι ανοργάνωτα. σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. αν μπορείτε απαντήστε μου.
    εισαι λιγα κιλα..τα 48 θα ειναι πολυ λιγα για σενα με υψος 1.63..ειμαι 1,61..παιζω στα 45-46 κιλα τωρα και μου εχου βαλει σαν ελαχιστο στοχο τα 52..που και εκει φαινομαι πολυ αδυνατη (οπως λενε..¨/)..παρ ολα αυτα σε καταλαβαινω..ζητα βοηθεια απο καποιον που εμπιστευεσαι..ρωτα τη γνωμη του, και την εικονα που εχει αυτος για σενα..βοηθα..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    Σημερα ζοριζομαι.Ξυπνησα το πρωι και ανεβηκα στην ζυγαρια.Εδειξε 47..:/..ΠΡιν απο 3 μηνες αυτο το νουμερο με χαροποιουσε γιατι ηταν το ελαχιστο που ειχα φτασει..απο το καλοκαιρι ομως που εφτασα τα 43, το 47 μου φαινεται πολυ..Σημερα λοιπον νιωθω χοντρη..Σκεφτομαι την αυριανη μερα..Κυριακη..θα πρεπει να φαμε ολοι μαζι..Δεν μπορω να αποφυγω το φαγητο..Εμετο δεν κανω.Δεν θελω να ξανακανω..Το εχω κανει κατι λιγες φορες και θα ειναι μεγαλο πισωγυρισμα για μενα τωρα αν ξανασυμβει..Ομως αυριο δεν θελω να φαω..ουτε σημερα..υποφερω τωρα!θα τους πω οτι θα παω εξω για να λειπω το μεσημερι απο το σπιτι.Ισως ετσι γλυτωσω...

  15. #15
    γεια σας!
    τι μου κάνετε γτ απ'ό,τι βλέπω τα πράγματα δεν πάνε κ πολύ καλά...

    keira,
    ίσως να είμαι η τελευταία που μπορέί να μιλήσει σε εσάς λόγω της κατάστασής μου...

    άμα χαλαρώσεις θα αδυνατίσεις, θα νίωθεις όμορφη και πάνω απ'ολα ευτυχισμένη...
    εγώ είμαι 36 κιλά και είχα βρεθεί και 35 και δεν μπορούσα να κουνηθώ, να βγω, να κάτσω κλπ.
    και εγώ ένοιωθα τρομερα δυστυχισμένη όταν είχα παχύνει... τα ίδια πράγματα έβλεπα και εγώ στον ύπνο μου...
    Δεν είναι άθλιο???
    Σκεφτόμουν ότι όλοι με κρινούν, με κατακρίνουν θα έλεγα καλύτερα για τα κιλά μου... και τώρα αυτό με τα αγόρια -χοντρό πακέτο - θα σκέφτεσαι...
    Τελικά οι άλλοι δεν προσέχουν μόνο αυτό που δείχνουμε αλλά και αυτό που βγάζουμε γι'αυτό αρκεί να νοιώθεις η ίδια καλά! Πίστεψε με αν νοιωθεις καλά για τον εαυτό σου θα σε κυνηγάνε ΟΛΟΙ!
    Εξήγησε στη μητέρα σου το πως θες να είσαι και θα προτιμήσει να έχει μια αδύνατη κόρη παρά μια ολότελα δυστυχισμένη. Μπορεί όλα αυτά που σου λέω να τα θεωρείς λόγια του αέρα λόγω των κιλών μου αλλά η απόφαση για το πως θες να γίνεισ είναι ΜΟΝΟ δικιά σου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •