ο λόγος που δεν εχω αδυνατίσει μέχρι τώρα.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 96
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    σωστη η hopa..


    εγω με τη ζυγαρια εχω σχεση μισους και παθους..ζυγιζομαι καθε μερα (καμια φορα και 2 φορες, αλλα λαμβανω υπ οψην μου μονο το πρωινο ζυγισμα..)αν εχω παρει εστω και 200 γραμμαρια (παρ ολο που πρεπει να βαλω κιλα) χαλαει η διαθεση μου..αν εχω χασει ειμαι υπερχαρουμενη κι αν ειμαι σταθερη ειμαι οκ ολη την υπολοιπη μερα!!!φρικη...
    Αλλα δεν μπορω να την αποχωριστω!ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ!!ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τη βαρύτητα αυτού που με κεφαλαία λες,καρδιά μου...
    Είναι ίσως η απάντηση σε όσα υποβάλεις τον εαυτό σου...Όλοι το θέλουμε αυτό λίγο πολύ...
    Κατά πόσο όμως κάτι τέτοιο είναι εφικτό και τι είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάσουμε προσπαθώντας;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλησπέρα κι από 'μένα!

    Μου είχε πει η διαιτολόγος μου ότι οι διακυμάνσεις στη ζυγαριά μπορεί να οφείλονται και στην κατακράτηση υγρών. Μπορεί δηλαδή την προηγούμενη μέρα να έχεις φάει κάτι αλμυρό κι ο οργανισμός να κάνει κατακράτηση. Όταν είχα πρωτοκάνει δίαιτα ζυγιζόμουνα μια φορά την εβδομάδα κι έβλεπα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κάποια περίοδο, κατά τη διάρκεια της συντήρησης, ζυγιζόμουνα κάθε μέρα γιατί ήμουνα πολύ αγχωμένη. Τώρα πια, που ξανακάνω δίαιτα, ζυγίζομαι 2 φορές την εβδομάδα. Απλά φροντίζω την προηγούμενη μέρα να έχω πάει τουαλέτα και να μην έχω καταναλώσει πολύ αλάτι.

  4. #34
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    Originally posted by NADINE
    Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τη βαρύτητα αυτού που με κεφαλαία λες,καρδιά μου...
    Είναι ίσως η απάντηση σε όσα υποβάλεις τον εαυτό σου...Όλοι το θέλουμε αυτό λίγο πολύ...
    Κατά πόσο όμως κάτι τέτοιο είναι εφικτό και τι είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάσουμε προσπαθώντας;
    ναι καλη μου.το αντιλαμβανομαι πληρως..μαλιστα εχω εντοπισει οτι εκει ειναι το προβλημα το μεγαλο ..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    ο λόγος που δεν εχω αδυνατίσει μέχρι τώρα..είναι βασικά το ότι δεν εχω καταφέρει να διατηρήσω το βάρος μου μετά τη δίαιτα....
    οπως είπε κ ο Κλεάνθης γιο-γιο

    Γιαυτό αφού φτάσω τον στόχο μου (τα 63 κιλά)
    Θα βάλω στόχο να διατηρήσω το βάρος αυτό

    και μετα μπορει να πάω κ πιο κατω....χεχεχεχε

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    το θεμα με τη ζυγαρια ειναι οντως μια πονεμενη ιστορια...

    παλιοτερα (στα 37 κιλα): ξυπνουσα ζυγιζομουν, πριν φαω ζυγιζομουν, αφου ετρωγα ζυγιζομουν, μετα ζυγιζομουν το απογευμα κ μετα πριν παω για υπνο!!!
    Οταν επισης εβλεπα 200 γραμμαρια διαφορα τρελαινομουν κ ζυγιζομουν περισσοτερες φορες!!!!!!

    Τωρα που ειχα βουλιμικα επεισοδια (κ πλεον στα 52 κιλα) οσο ζυγιζομαι κ ανεβαινει τοσο πιο πολυ ριχνομαι στο φαϊ για να με τιμωρησω η επειδη ειναι αυτη η αισθηση του "ολα ή τπτ".Οποτε πριν καμια ωρα πεταξα τις μπαταριες κ θα προσπαθησω για 2 εβδομαδες χωρις ζυγαρια, να δω πως θα τρωω.Στοχος μου μπορει να μην ειναι να χασω κιλα, οσο το να μην επηρεαζει η ζυγαρια τι θα τρωω κ τη διαθεση μου.

    Παλια,εντωμεταξυ, ουτε νερο δεν επινα για να μην αυξηθει το νουμερο στη ζυγαρια!!

    Γι αυτο, θελει προσοχη...Δεν αξιζει μια ταμπελα να καθοριζει τη διαθεση μας...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ο λογος που δεν εχω αδυνατισει μεχρι τωρα, ειναι το οτι δεν εχω βρει κανεναν αλλο τροπο μεχρι τωρα που να μου μειωνει την ενταση του συναισθηματος, παρολο που ξερω καλα, οτι σε εμενα, αυτο ακριβως φταιει...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δεν έχω την παραμικρή ιδέα,ειλικρινά!Κάποιες υπόνοιες μόνο έχω,αλλά αν κρίνω εκ του αποτελέσματος,τότε δεν ξέρω...
    Δεν ξέρω ποιό είναι το σχέδιο του Θεού για μένα...Δεν ξέρω καν ποιά είναι τα αληθινά δικά μου σχέδια...
    Όχι αυτά που λέω ότι θέλω,η καραμέλα που χρόνια πιπιλίζω,αλλά αυτά που οι πράξεις και παραλείψεις μου υποδεικνύουν...
    Ξέρω ότι αν δεν ήμουν παχύσαρκη δε θα είχα γνωρίσει κάποιους πολύ σημαντικούς ανθρώπους στη ζωή μου,
    κάποιους από τους οποίους γνώρισα εδώ μέσα...Ίσως πάλι να γνωριζόμασταν κάπου αλλού,πάλι δεν ξέρω...
    Αν δεν ήμουν παχύσαρκη θα είχα κάνει κάποιες άλλες επιλογές,θα είχα ζήσει άλλες εμπειρίες,ίσως ήμουν κάποια άλλη...
    Νομίζω ότι τον αληθινό λόγο,που δεν έχω αδυνατίσει μέχρι τώρα,θα τον μάθω μόνο όταν θα έχω αδυνατίσει,
    γιατί τότε μόνο θα εκλείψει και ίσως τον αντιληφθώ δια της απουσίας του...Μέχρι τότε ψάχνω να με κατανοήσω βαθύτερα.

  9. #39
    εγω απ τα 45 κιλα που ειχα φτασει, ανεβηκα στα 50 που ειναι κ το κατωτερο φυσιολογικο βαρος για τ ύψος μου κ μετα με τα βουλιμικα εφτασα στα 60.. στα 60 εφτασα γυρω στν ιουνη...
    απο τοτε εχω ξεκινησει απειρες φορες διαιτα μονη μ χωρις ομως αποτελεσμα.. ετσι πηγα σε διατροφολογο.. ακμ ομως κ αν τηρουσα τ προγραμμα τ ακριβως για 6 μερες παντα τν 7η το χαλουσα με βουλιμικα κ απο κει και περα εκανα οτι ηθελα μεχρι το επομενο ραντεβου, τρωγοντας η πολυ ή λιγο... ετσι εφτασε σεπτεμβρης με μενα να πασχω στα ιδια κιλα.. τωρα τηρω μια χημικη διαιτα που προτεινε η amarilys μια κοπελα απ το site.. δν ξερω αν ειναι κλη για τν υγεια ή οχι, παντως σμρα ειναι η 8η μερα που τν τηρω κ εχω χασει κιλα κ πρωτη φορα μετα απο τοσους μηνες δν εχω παθει βουλιμικο για 8 συνεχομενες μερες! δν ξερω τι με βοηθαει.. ισως το οτι καθε μερα μπορεις να φας οσο θες απο καποιο φαγητο κ ετσι δν νιωθω οτι με περιοριζουν ως προς την ποσοτητα κ επδ εχει βσκ κρεας που δν τρελαινομαι κιολας δν τρωω πλυ... μακαρι να συνεχισω ετσι! amarylis σ ευχαριστω πλυ πλυ πλυ!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    108
    ο λογος που δεν εχω αδυνατισει μεχρι τωρα......ειναι γιατι θα αδυνατισω ΤΩΡΑ.-

    το καλυτεροοοοο

    τωρα θα αλαξουμε τα παντα

    το παρελθον μου αποψε διαγραφω και πεταω πεταω ψηλαααααααα

  11. #41
    Στις 4/12/08 είχα καταφέρει να κατέβω στα 64,8.
    Σήμερα ζυγίζω 68,2.
    Κάποια στιγμή κουράστηκα και άφησα τον εαυτό μου.
    Αυτά...
    Ίσως να είναι τελικά ένα άπιαστο όνειρο...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Vivianoula μου, μην ακουω χαζομαρες για απιαστα ονειρα...

    Ελαβες υποψη σου ως τωρα ολους τους παραγοντες που μπορει ισως να σε εμποδιζουν να χασεις?
    Θυρεοειδη αδενα, κατακρατηση υγρων λογω αλμυρων την προηγουμενη του ζυγισματος, μερες περιοδου, αγχος?

    Εγω θα σου προτεινα να καταγραφεις ακριβως τι τρως καθημερινα και ισως, αν δεν το εχεις δοκιμασει, να δοκιμαζες μεθοδο weight watchers με την οποια δεν υπαρχει περιπτωση να μη χασεις, αν την ακολουθησεις οπως προτεινει. Πηγαινε και στο σχετικο τοπικ και ριξε μια ματια!

    Μα εχεις τοσα λιγα να χασεις..μη χανεις το χρονο σου με απογοητευσεις..
    Και βαλε ενα πιο βραχυπροθεσμο στοχο στην αρχη, πχ 64 κιλα και μετα πας παρακατω..
    Ελα..δες και μενα! Κι εγω αρκετα χρονια ημουν πανω κατω,70, 71, 69, 72 ...μεχρι που εφτασα 75 και τρομαξα!!! Αι στο καλο ειπα! Δε θα σκασω! Μπρος για την κατηφορα!!! Και σε ενα μηνα εχασα 3 κιλα!!! Αλλα προσεχα και εκοψα -οχι μαχαιρι που λεμε- γλυκα που αυτα κατακυριο λογο με παχαιναν και δεν εβλεπα ασπρη μερα!

    Παρτο 100% αποφαση , κι εδω θα ειμαστε να μας πεις τα πρωτα σου νεα!
    Ερχονται και τα ανοιξιατικα φρουτακια...τι καλα! Θα μπουκωνομαστε με τετοια!

    Θα τα πας πολυ καλα, αρκει να μη σε παιρνει απο κατω , πιστεψε με! Ειμαι ζωντανο παραδειγμα!
    (Ξερεις τι τεμπελιτσα ημουν κι εγω τοσα χρονια???.....)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    ο λόγος που δεν έχω αδυνατίσει μέχρι τώρα...καιρό ήθελα να γράψω εδώ!
    Λοιπόν...παλιότερα, μόλις τα κατάφερνα και έφτανα στο στόχο μου, κάτι γινόταν και ξανάρχιζα να τρώω . Και ξανάπαιρνα τα ίδια κιλά και περισσότερα!
    Τα τελευταία χρόνια...βαρέθηκα. Ειλικρινά! Βαρέθηκα τη ζυγαριά,τους διαιτολόγους, να μαγειρεύω ξεχωριστά για μένα, να βγαίνω έξω και να μην τρώω. Μπήκαν άλλα προβλήματα στη μέση, πραγματικά προβλήματα, (υγείας του γιου μου ας πούμε, το έχω γραψει σε παλιότερο post όταν πρωτομπήκα "ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ").
    Και πήρα κάποιες αποφάσεις "ζωής".΄Οπως το να μην τρελλαίνομαι. Για τίποτα γενικά και ειδικά με το θέμα του βάρους μου.
    Πήρα απόφαση ότι θα είμαι με παραπάνω κιλά. Αποφάσισα να μου αρέσω έτσι. Βρήκα ρούχα για τα κιλά μου και ντύνομαι όμορφα. Φροντίζω πολύ τον εαυτό μου και όχι μόνο ότι φαίνεται. Περπατάω αρκετά κάθε μέρα, κάνω διάδρομο, γιόγκα και πηγαίνω γυμναστήριο. ΄Οχι κάθε μέρα αλλά δύο φορές την εβδομάδα οπωσδήποτε. Και λέω, γελώντας, χοντρή χοντρή αλλά τη στάση "λαμπάδα" (κεφάλι κάτω ,πόδια πάνω,γιόγκα) την καταφέρνω!
    Είμαι γύρω στα 90 κιλά. Με 1,63 ύψος.
    Αλλά νοιώθω καλά με το σώμα μου. Είναι ευλύγιστο αρκετά για την ηλικία μου (είμαι 48 ετών) και δυνατό. Και νοιώθω-είμαι-όμορφη. ΄Οχι όπως στα νειάτα μου φυσικά, η ηλικία φαίνεται όσο καλή σχέση και να έχει κανείς με το χρόνο (και έχω!). ΄Ισως και να φοβάμαι τώρα πια να χάσω κιλά,φοβάμαι τις ρυτίδες και τη χαλάρωση που θα είναι μη αναστρέψιμη "βλαβη" για μένα.Γι αυτό και προτιμώ τα παραπάνω κιλά με τη "φρέσκια" μουρίτσα.(πως έλεγε κάποιος μεγάλος μόδιστρος? οι γυναίκες μετά τα 40 έχουν ή ωραίο κ...ο ή ωραίο πρόσωπο, και τα δύο μαζί αποκλείεται!)
    Μην το πάρετε για απαισιόδοξο το ότι γράφω. ΄Ισα ίσα, είμαι πολύ καλύτερα τώρα που το θέμα"βάρος-ζυγαριά" βγήκε απ΄τη μέση. ΄Οχι τελείως βεβαια, ώρες ώρες με πιάνει πάλι, όταν βλέπω κανένα φουστανάκι στη βιτρίνα που δεν μου μπαίνει, καμμιά παλιά φωτογραφία... Αλλά μου περνάει γρήγορα. Και σκέφτομαι...είμαι υγιής, είναι καλά τα παιδιά μου, έχω οικονομική άνεση,μπορώ να πάρω σύνταξη όποτε θέλω αλλά αγαπώ τη δουλειά μου και συνεχίζω να δουλεύω, έχω φίλους που αγαπώ και εμπιστεύομαι...ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ, δόξα τω Θεώ. Κι ας μην έχω αδυνατίσει μέχρι τώρα!!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    223
    Kat μου, σε χαρηκα πραγματικα. λυτρωθηκες απο αυτο που ολοι οι αλλοι το θεωρουμε προβλημα. καλη συνεχεια και να προσεχεις οπως πολυ καλα κανεις τον ευατο σου και κυριως την υγεια σου.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    καλησπέρα και απο εμένα πραγματικά δεν έχω κάτι να προσθέσω, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη όλα όσα έχετε πει, οι περισσότερες εδώ έχουμε αδυνατίσει τα έχουμε ξαναπάρει και μετά ξαναπαχύναμε και όλο αυτό το πράγμα το ελεινό που θέλουμε να σταματήσουμε μακάρι να γινόταν έτσι απλά...μακάρι!!αντέ να δούμε τι άλλο θα βρούμε για να κόψουμε το φαγητό!!

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •