ο λόγος που δεν εχω αδυνατίσει μέχρι τώρα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1

    ο λόγος που δεν εχω αδυνατίσει μέχρι τώρα..

    Αν ξεκινήσω μια δίαιτα και χάσω 3 κιλάκια μετά επαναπαύομαι και λέω: "εντάξει εύκολο είναι, κάποια στιγμή θα τα χάσω" και παραγγέλνω πίτσα νιώθοντας πλεόν οτι ανήκω στην "αδύνατη" φυλή.
    Και με αυτή τη νοοτροπία αρχίζω δίαιτες και όταν πάνε καλά τις σταματάω.
    Λίγο κουλό δεν είναι αυτό;
    Μερικές φορές κιόλας οταν κουράζομαι, βλέπω το φαγητό σαν ανταμοιβη.
    Τυχαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό;
    Είναι φαύλος κύκλος...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Νομίζω πως αυτός ο φαύλος κύκλος της επαναπροσθήκης των κιλών είναι ο πιο συνηθισμένος μετά από μια δίαιτα.

    Όλοι χάνουν και ξαναπαίρνουν.Το φαινόμενο γιο - γιο που λένε.ʼλλωστε όλοι υποστηρίζουν ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι η διατήρηση του βάρους μετά την απώλεια και γενικότερα η αλλαγή τους διατροφικού τρόπου συμπεριφοράς.


    Αν έχει δύναμη και θέληση για πιο μόνιμες αλλαγές πολέμα τη στιγμή που παραγγέλνεις απ' έξω και παρατάς την προσπάθεια.Σκέψου στο μυαλό σου τη νέα σου ωραία εικόνα και κλώτσα την πίτσα.

    Φιλικά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    6
    Το παθαίνω συνέχεια.
    Μόλις χάσω τα 4 πρώτα κιλά στις 2 βδομάδες μετά λέω "καλά όποτε θέλήσω χάνω και τα υπόλοιπα" και να σου τα παγωτά και τα μακαρόνια.
    Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά ισως με καθησυχάζει το να ξέρω ότι αν φτάσω στο απροχώρητο και στριμωχτώ τότε θα χάσω.
    Και έτσι επαναπαύομαι στα 94 ολόκληρα κιλά μου!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Εγώ πάλι κάθε 4-5 κιλά που χάνω νοιώθω μιά ατονία, αδυναμία κατιτίς και αρχίζω να ξανατρώω οπότε παίρνω 1-1.5 και μετά ξαναρχίζω πάλι για τα επόμενα.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ALALOUMAKI σαφως και καθε 4-5 κιλα που χανεις θα νιωθεις ατονια ,γιατι για να χασεις αυτα τα 4-5 κιλα δεν κανεις διατροφη ,αλλα διαιτα δηλ.πεινας στερησε και η αστερηση τι φερνει ???
    Ατονια και αλλα κιλα!!!!
    Καλα ρε αlalumaki kai vivianoula εσεις ειστε απο τις παλιες εδω μεσα ,μετα απο τοσο μουχαμπετι που εχουμε κανει ,με τοσο κοσμο,δεν εχεται καταλαβει οτι η ΔΙΑΙΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΕΡΗΣΗ,ΚΑΙ Η ΣΤΕΡΗΣΗ ΦΕΡΝΕΙ ΚΙΛΑ ΑΡΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΠΟΤΥΧΙΑ!!!
    Διατροφη και παλι διατροφη!!!Λιγο απόλα !!!!
    Και οταν χρειαζεται παιρνουμε και την βοηθεια του ΚΟΙΝΟΥ....!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  6. #6
    Κοίτα, έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω πως αποκλείεται το σώμα μου να γίνει νορμαλ.
    Και να φανταστείς δεν εχω τρομερό πρόβλημα. και εγώ πιστεύω οτι η στέρηση μόνο αρνητικά αποτελέσματα φέρνει στον οργανισμό, και κάνω διατροφή. Τρώω σαλάτες με πρωτείνες και μαύρο ψωμάκι, τα βράδια γιαούρτια, κανένα κουλούρι το πρωι και μέρα παρα μέρα φρούτο το βραδάκι και αυτό νομίζω πως είναι διατροφή. Αλλά αποτέλεσμα γιοκ.
    Είμαι από τους παλιούς αλλά είμαι και απο τους απελπισμένους. Προσπαθώ 9 χρόνια να φτάσω στα 55 κιλα, και 3 κιλά να έχανα το χρόνο θα είχα φτάσει τώρα...

  7. #7
    λες και είμαι καταδικασμένη να μένω στα 68 κιλά
    εκει ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    173
    Μου φαίνεται περίεργο να τρως αυτά που λες και να μην χάνεις...Αν τρως καλά και περπατάς 45' κάθε μέρα, θα χάσεις. Και θα τα χάσεις ωραία, όχι μπλιατς . Εγγύηση! (εκτός αν έχεις έλλειψη σε Τ3-Τ4 κλπ, ψάξτο μπας κι είναι αυτό)

    Το τρώω σωστά βέβαια είναι μεγάλη κουβέντα απλά πολλές φορές δε μας πάει το μυαλό σε αυτά που πραγματικά παχαίνουν (ψωμί,τυρί,λάδια,σως...). Το μαύρο ψωμί πχ είναι ίδιο με το λευκό αλλά έχει πιο πολλή πρωτεϊνη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by vivianoula
    λες και είμαι καταδικασμένη να μένω στα 68 κιλά
    εκει ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ!
    Τέτοια καταδίκη πόσο θα τη λαχταρούσα!
    Πόσο σχετικά είναι όλα στη ζωή τελικά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    vivianoula,προς Θεού,δεν υποτιμώ τον στόχο και την προσπάθεια σου...
    Εύχομαι ολόψυχα να σε δεις όπως επιθυμείς! Απλά είναι αυτό που λέμε:
    τα σκουπίδια κάποιου είναι ο θυσαυρός κάποιου άλλου...
    Μακάρι να είναι αυτή η χρονιά,που θα πετύχεις ό,τι... αδυνατούσες 9 χρόνια τώρα!
    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!Μην πτοείσαι!Φιλάκια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    dexaki wellcome back!!!!!!! που ήσουν ? Σε βρίσκω πολλά κιλά πιο κάτω, σε θυμόμουν -30 περίπου και τώρα είσαι -43, μπράβο μια χαρά τα πας. Λοιπόν εγώ δεν στερούμαι των βασικών αγαθών, κάνω πρόγραμμα από διαιτολόγο στερούμαι τα αυτονόητα βέβαια. Αλλά σίγουρα για να χάσεις βάρος τρως μετρημένα οπότε εγώ συνήθως μετά την απώλεια περίπου 4 κιλών αρχίζω να ζαλίζομαι μέχρι να ξανασυνέλθω. Εχω κάνει αιματολογικές εξετάσεις και είμαι ΟΚ. Απλώς έχω χαμηλή πίεση. Μην ξαναχαθείς!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    παιδακια ο λογος που δεν αδυνατισαμε μεχρι τωρα ειναι γιατι δεν βρηκαμε τον λογο που παχυναμε..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ή τον βρήκαμε και δεν καταφέραμε να τον ανατρέψουμε,να τον τακτοποιήσουμε,να τον αποδομήσουμε...όχι ακόμα τουλάχιστον ,ελπίζω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    ή απλά ο λόγος είναι τόσο εμφανής που δεν τον βλέπουμε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ή στρουνθοκαμηλίζουμε...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •