Η γυμναστική βαραίνει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36

    Η γυμναστική βαραίνει;

    Γεια σε όλους σας! Είμαι ολοκαίνουργια εδώ! 29 ετών, 170 ύψος και βάρος 89 κιλά! Το θέμα είναι ότι το τελευταίο εξάμηνο γυμνάζομαι εντατικά (κολύμπι 3 φορές την εβδομάδα, από 2000 χλμ την φορά) και τον Οκτώβρη ήμουν 82 κιλά! Δεν προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου , δεν έκανα καμία ιδιαίτερη δίαιτα αλλά δεν έκανα και τρελές γουρουνιές! υποτίθεται με την γυμναστική μειώνεις βάρος , δεν παίρνεις!! Φρίκαρα όταν είδα τα 89 (πάντα ήμουν 78-82) και ξεκίνησα εδώ και δύο ημέρες ʼτκινς (δεν έχω ξανακάνει χημική και είπα να κάνω 10 μέρες , να χάσω 4-5 κιλά και μετά να συνεχίσω με υποθερμιδική στα 1200 Κcal) .
    Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να σταματήσω την κολύμβηση ! Και μαρέσει και μια χαρά με κάνει να αισθάνομαι, και έχω σφίξει , αλλά δεν θέλω να βαραίνω!! Βαραίνει η γυμναστική ή τόσο καιρό προφανώς έτρωγα περισσότερο και δεν το χα πάρει είδηση;
    Και κάτι ακόμα, ένα δεκαήμερο Ατκινς και μετά υποθερμιδική είναι οκ, ή λέτε μόλις σταματήσω την χημική να ξαναπάρω όλα τα κιλά;
    Ερχεται και καλοκαίρι και δεν θα το αντέξω! Πέρσι τέτοια εποχή ήμουν 78 κιλά!!
    Καλως σας βρήκα!!!

  2. #2
    gourounitsa
    Guest
    ναι εχω προσεξει οτι η γυμναστικη πι8ανον να βαρενει.το προσεξα σε μενα.περιπου δυο κιλα βαριτερη ειμαι απο τι περιμενα με την διατροφη π κανω κ καπια 8εραπεια αλλα οχι να μην την σταματησεις την γυμναστικη διοτι βοη8αει παρα πολυ σε ολα κ στην υγεια και στην καρδια στα παντα.αν κανες και καποια σωστη διατροφη 8α δεις αποτελεσματα σιγουρα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Σαφώς και βαραίνει η γυμναστική. Ένας τρόπος για να το καταλάβεις είναι τα ρούχα σου. Αν φοράς τα ίδια ρούχα με 7 κιλά παραπάνω σημαίνει ότι είναι από τη γυμναστική. Αν έχεις αλλάξει νούμερο δεν είναι από τη γυμναστική.
    Και για να στο αναλύσω λιγάκι θα σου πώ ότι με τη γυμναστική (αυτό που λέμε έσφιξα) μετατρέπουμε στην ουσία μέρος του λίπους μας σε μυες. Οι μυς είναι πιο μικροί σε όγκο από το λίπος αλλά πιο βαριοί. Κοινώς δύο άτομα των 80 κιλών μπορεί ο ένας αν γυμνάζεται να φαίνεται αισθητά πιο αδύνατος από τον άλλον που δεν γυμνάζεται...
    Τη γυμναστική μη τη σταματήσεις σου κάνει πολύ καλό. Και προσωπικά θα σου έλεγα να μην κάνεις χημική δίαιτα αλλά υποθερμιδική. Καλύτερα σε λίγο περισσότερο διάστημα και πιο σίγουρο χάσιμο παρά σε λιγότερο και επίφοβο. Επίσης υποθερμιδική δίαιτα 1200 θερμίδων νομίζω ότι είναι πολύ λίγη για σένα. Τόυλάχιστον 1500 θα σου'λεγα για να μη σε κουράσει σε 2 εβδομάδες και να μπορέσεις να το κρατήσεις.
    Επίσης καλό θα ήταν να την ενάλλασες για να κρατάς σε εγρήγορση τον μεταβολισμό σου. Δηλαδή 1 εβδομάδα 1200 θερμίδες/ημέρα, την επόμενη 1500/ημέρα την μεθεπόμενη πάλι 1200 και πάει λέγοντας. Έτσι δεν θα επιτρέψεις στο σώμα σου να ρίξει τον μεταβολισμό του και να μάθει να λειτουργεί με 1200. Γιατί αν γίνει αυτό θα κολλήσεις κάποια στιγμή και δεν θα χάνεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Επειδή ήμουν αθλήτρια από 7 ετών, η γυμναστική βαραίνει αλλά αποκλείεται να έχεις βάλει 7 κιλά μυες, είναι αδύνατων.
    Επίσης η γυμναστική δεν αδυνατίζει μόνη της, αν τρως δηλαδή κανονικά και γυμνάζεσαι αντε να χάσεις 1 κιλό το μήνα, αν όμως τρως λίγο παραπάνω δεν χάνεις τίποτα ή και παίρνεις. Η γυμναστική με τη δίαιτα βέβαια έχει άριστα αποτελέσματα.
    Πάντως 1 με 2 κιλά παραπάνω μπορούν να δικαιολογηθούν με τη γυμναστική. Μην το βάζεις κάτω και μη σταματήσεις το κολύμπι είναι ότι καλύτερο και μπράβο σου που το κάνεις. Πρόσεξε λίγο τη διατροφή σου και θα δεις αποτελέσματα. Καλή τύχη!!!!!!!!

  5. #5
    gourounitsa
    Guest
    συνφωνω απολιτα με την alalumaki η γυμναστικη εχει αποτελεσματα μονο με διαιτα και αποκλιετε να σε διχνει 7 κιλα παρα πανο αντε 1 με 2 κιλα/εγω γυμναζομε καμια φορα και 2 ωρες κα8ε μερα εκτοσ σαββατοκυριακα αλλα καμια φορα καισ αββ/κα γυμναζομε και με την8εραπεια μου εχω κατεβει στα 77 κιλα αλλα δεν φενομε τοσα φενομε πιο αδυνατη φενομε π.χ 73 .δεν μπορω να σας περιγραψω τι καλο κανει η γυμναστικη εκτος π σφιγκει το σωμα.σε ολα κανει καλο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο μαζεμένη, και φοράω τα ίδια ρούχα και έχω αρχίσει να δείχνω και γραμμώσεις σε μέρη που δεν φανταζόμουν καν ότι υπάρχουν (πλαινοι κοιλιακοί , εσωτερικό μηρών , μπράτσα, λαιμός!)
    επίσης κόβοντας τους υδατάνθρακες (άτκινς) έχω ήδη χάσει από την τρίτη που την ξεκίνησα 1 κιλό και 300 γραμμάρια , και σκέφτομαι να συνεχίσω με άτκινς (20γρ. υδατάνθρακες τις δυο πρώτες βδομάδες και ανεβαίνω κατά 5 γρ. ανα βδομάδα) μέχρι το πάσχα. Θέλω να χάσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα 10 κιλά, να φτάσω το 78-79 και μετά μπόρώ να κάνω όσο πιο αργή διαιτα υπάρχει , δεν με πειράζει το αργό αποτέλεσμα , απλά έχω φρικάρει που χω φτάσει τόσο πάνω (έπινα και πολύ το χειμώνα, κομμένο και το ποτό!)

    Η γυμναστική από κάποια στιγμή και έπειτα είναι σχεδόν ανάγκη. Αν δεν τηνκάνεις , σου λέει η φωνούλα του σώματός σου ' καλέεε , πάμε να ασκηθούμε λιγουλάκι!' Και το κολύμπι , κατά την γνώμη μου είναι ιδανικό για υπέρβαρους γιατί δεν καταπονούνται οι μύες των ποδιών , αφού δεν πατάμε όλο το βάρος μας σε συγκεκριμένη ομάδα μυών.

    Πάντως, από την άλλη βδομάδα θα αρχίσω και γυμναστήριο (διάδρομο και πιλάτες ή σουηδική - το σιχαίνομαι το αερόμπικ!)

  7. #7
    gourounitsa
    Guest
    εχεις δικιο γι α την γυμναστικη.εγω νιο8ω σχεδον ε8ισμενη απο αυτην αλλα ειναι ενας καλος ε8ισμος.σε μενα βεβαια μετα απο 8 μηνες αρχισα να βλεπω αποτελεσματα δλδ μολισ αρχισα και διαιτα με 8εραπεια φαρμακω κλπ.αργουν τα αποτελεσματα κ μονο με διαιτα.εγψ ειχα μεγαλο ποπο και εχει μεινει ο μισος .....


    και κατι αλλο.δεν πρεπει ποτε να σταματησουμε την γυμναστικη γιατι το σωμα αμεσςσ εδικιτε και χαλαρωνει κ κρεμαει παλι παρα πολυ γρηγορα.ετσω 3 φορες την εβδομαδα ειναι αρκετο.πρεπει αν μας γινει μερος της ζωης μας.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    17
    μαλλον το μεγαλυτερο μερος των κιλων που πηρες ειναι υγρα...δν γινεται να παρει κανεις βαρος σε μυες τοσο ευκολα...κ αντρας να εισουν κ πρωτεινες να επερνες κ παλι δυσκολα!παρολα αυτα να χαιρεσαι αν εβαλες σε μυες, γιατι βοηθουν στο αδυνατισμα μακροπροθεσμα.συνεχισε τη γυμναστικη αφου σου αρεσει κ ολας κ θα δεις πολλα αποτελεσματα!α, και ξεχνα τις υποθερμιδικες διαιτες.ειναι οτι χειροτερο!

  9. #9
    Η γυμναστική δεν βαραίνει καθόλου.Το φαγητό σε έκανε να βάλεις κιλά.Η γυμναστική βοηθάει να χάσεις.Απλά ίσως επειδή ήξερες ότι καις θερμίδες με την γυμναστική ασυναίσθητα έτρωγες περισσότερο σε σχέση με πριν.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    όπως είπα και πιο πάνω, δεν πρόσεχα ιδιαίτερα την διατροφή μου και πίνω και πολύ όταν βγαίνω, δλδ 2-3 φορές την εβδομάδα μπορεί να πιω και ένα κιλό κρασί την φορά!! άσε τα γλυκά και τις πάστες και όλα αυτά... απλά πίστευα ότι με την γυμναστική ισοσκελίζω τις γουρουνιές μου.. τελικά δεν παίζει!

  11. #11
    gourounitsa
    Guest
    to pioto lene oti paxenei para polu .malon auto fteei gia ta kila sou...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    μαχαίρι γουρουνίτσα , μαχαίρι! Μετά το Πάσχα ! Η προσωπική μου ..νηστεία....

  13. #13
    Kαι εμενα μου αρεσει το κρασακι δυστυχως...Καθε βραδυ μολις βαλω τα παιδια για υπνο αν δεν βαλω το κρασακι μου δεν γινεται..!
    Παχαινει πολυ..αλλα σε ποσοτητες..λιγο δεν βλαπτει βρε παιδια!Οινος εφραινει καρδιαν!!(ετσι γραφεται?)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    ετσι γράφεται. Πριν τα χριστούγεννα είπα να το κόψω για ένα μήνα. Εκεί κατάλαβα, πόσο πολύ είναι μέσα στην ζωή μας. Πήγαινα σε ένα εστιατόριο, κρασί για φαγητό, στο τέλος κέρασμα λικεράκι από το μαγαζί. Εβγαινες έξω σε μπαρακι, τι να πάρεις εντεκα το βράδυ; τσάι; Αμα πας δε σε ρεμπετάδικοδεν λέει να πιες νερό!! Τελος πάντων , νομίζω άντεξα δυο βδομάδες με μπόλικες σουρωτές (σαφώς καλύτερη και πιο ελληνική από το perrier) γιαυτό και όταν πια λέω 'μαχαίρι' εννοώ μόνο όταν είναι ανάγκη. Γι αυτό , mariella ποτέ στο σπίτι! Μην ανοίγεις μπουκάλι για να μην το χεις στο ψυγείο έτοιμο.. Πίνε μόνο με παρεούλα. Καλύτερα τσαγάκι ή τίλιο. Καλό κάνει , αλλα με μέτρο και στις γυναίκες το μέτρο είναι πιο μικρό. Εγώ το λατρεύω,τα γράφω αυτά για να πεισω εαυτόν..

  15. #15
    Δικια μου εισαι Queen!!LOL LOL LOL

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •