side effect απολειας βαρους. - δερμα κοντα στην κοιλια σαν κοτλε - κοκκινες γραμες παντου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Roma
    Posts
    28

    side effect απολειας βαρους. - δερμα κοντα στην κοιλια σαν κοτλε - κοκκινες γραμες παντου

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω κάποιο side effect τις απώλειας βάρους και θα ήθελα τις απόψεις σας.
    Τα τελευταία 2,5 χρόνια με στροφή στη σωστή διατροφή και την άσκηση έχασα γύρω στα 50 κιλά, πριν από άλλα είμαι 22 ετών φοιτητής. Ζυγίζω 85 κιλά τώρα πια και έχω ύψος 184. στο πρώτο έτος ήμουν 135-140 κιλά, ίσως και παραπάνω, ζυγιστικά μετά από διατροφή 5-6 μηνών και ήμουν 137. όλους αυτούς τους μήνες ασχολήθηκα τόσο με αερόβια γυμναστική όσο και με βάρη ως αποτέλεσμα το σώμα μου αποτελείτε σε ένα μεγάλο μέρος πια από μυϊκό όγκο. Ωστόσο γύρο από τη μέση μου στην κοιλία υπάρχει ένα άσχημο στρώμα ζαρωμένου - σαν κοτλέ δέρματος που εδώ και καιρό δεν λέει να φύγει, σε μικρότερη κλίμακα το ίδιο υπάρχει ψιλά στα πόδια αλλά και κάτω από τους τρικέφαλους. Δοκίμασα μια θερμογενετικη αλοιφη για έναν μηνά αλλά δεν έκανε τίποτα σοβαρό. Συνεχίζω κανονικά την διατροφή και την άσκηση μου και συνεχίζω αργά να χάνω βάρος, μιας και τώρα τρώω πιο κανονικά υπολογίζω ότι σε αυτά τα κιλά θα είμαι από εδώ και περά 80-85, τι μπορώ να κάνω όμως με αυτό την «κοτλέ» κοιλία? Ξέρει κάνεις πόσο καιρό θα είναι έτσι? Θα φύγει ποτέ? Μπορώ να κάνω κάτι? Επίσης με εκείνα το κόκκινα αυλάκια τι γίνετε? Εγώ αυτές τις κοκόνες γραμμές παντού στο σώμα, μέχρι και στους αγγόνες στους βραχίονες παντού, χαμηλά στο λαιμό και φυσικά παντού στον κορμό. Αυτές οι γραμμές δεν είναι το ίδιο μιας και δεν εξέχουν από το δέρμα, στην κοιλία ωστόσο το οι «κοτλέ» περιοχές είναι κανονικά απτές και προεξέχουν. Τι προτείνετε?

    Ευχαριστώ!!

    Αν έχουν σημασία οι μεζούρες στη ζώνη του jean τώρα είμαι 87cm ενώ στην κοιλία 93. παλιότερα δεν ξέρω μιας και όρχησα να τα παρακολουθώ αφού ήδη είχα χάσει αρκετά κιλά, οι πρώτες μετρήσεις που έχω σημειώσει είναι πριν κάνα χρόνο 144κοιλια και 129 ζώνη.

    Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  2. #2
    Και μόνο ότι έκανες τέτοια προσπάθεια φίλε μου, είσαι αξιέπαινος!!!
    Σου αξίζουν πάρα πολλά ΜΠΡΑΒΟ για τη δύναμη και τον αγώνα σου.
    όσο για το πρόβλημα σου, δεν ξέρω τι μπορεί να σε βοηθήσει και αν μπορεί σε αυτή τη φάση.
    Εγώ θα σου πρότεινα να δεις έναν πλαστικό χειρουργό...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Roma
    Posts
    28
    Εγώ θα σου πρότεινα να δεις έναν πλαστικό χειρουργό..

    Όχι ρε παΐδια ανατρίχιασα στη σκέψη και μονό! Αστό καλύτερα ποιος να μπλέκει με νυστέρια και τέτοια..

    ʼσε που φοιτητής είμαι δεν μπορώ να δώσω τέτοια ποσά, ακόμα και την επίσκεψη σε γιατρό θα την κάλυπτα με δυσκολία. Τουλάχιστον ήθελα να δω αν ξέρει κάνεις μερικά πράγματα για αυτό, να ξέρω για τι συμβαίνει η πόσο κρατεί.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους!!

  4. #4
    Καρδουλα μου..συμφωνω δυστηχως με την τουτου..Δεν υπαρχει αλλη λυση!Καποια στιγμη οταν θα εχεις την οικονομικη ευχαιρεια πρεπει να το αποφασισεις!Ειναι κριμα να το αφησεις ..εισαι μικρο παιδι ακομα!..
    Εγω δοκιμασα σχεδον ολες τις κρεμες που κυκλοφορουν στο εμποριο , ειδικα μετα το γιο μου που πηρα τα πιο πολλα κιλα..κ δεν ειδα κ πολλα πραγματα..μια ψιλοενυδατωση μονο..το καλο ειναι ομως οτι με τον καιρο ειδικα στις ραγαδες δεν φαινεται τοσο η τονικη διαφορα του δερματος..μονο με την αφη μπορω να τις νιωσω τωρα πια!
    φιλια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Roma
    Posts
    28
    Μαριελλα ευχαριστω για την απαντηση, τουλαχιστον πειτε μου για τι επεμβαση μιλαμε? εχει κανεις μας κανει κατι παρομοιο? και οσον αφορα στο οικονομικο μιλαμε για μερικεσ εκατονταδες ευρω ασ πουμε 800-1500 η για πανω των 2500-3000? ευχαριστω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    110
    4000-5000 ειναι περιπου απ'οσο ξερω

  7. #7
    gourounitsa
    Guest
    autes oi kokkiniles pisteuo einai ragades kai prokli8ikan apo thn megalh allagh kilon den einai tpt to exo dei se adra kai den me enoxlise.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Εχεις ρωτήσει για laser είναι το μόνο που μπορεί να βοηθήσει εκτός από την πλαστική.....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    εγώ Νότη θα σου έλεγα να πας σε ένα δερματολόγο (πριν καταλήξεις σε λύσεις- νυστέρι που είναι σαφώς πιο πολυδάπαντες και ανατριχιαστικές!) να δει το δέρμα σου , σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει να σου πει. Μπορεί πχ να σου προτείνει κάποια κρέμα για ραγάδες όπως αυτές που μας γράφει ο γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη που είναι για έξτρα δύσκολες καταστάσεις αύξησης - απώλειας!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •