ΒΟΥΛΙΜΙΑ-ΕΡΩΤΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    2

    ΒΟΥΛΙΜΙΑ-ΕΡΩΤΗΣΗ

    Καλησπερα...μολις ανακαλυψα τη σελιδα σας! θα θελα να κανω μια ερωτηση! Για να πουμε οτι καποιος εχει βουλιμια ειναι υποχρεωτικο να προκαλει εμετο;
    Εχω αρχισει και ανησυχω για τον ευατο μου και δε ξερω αν πρεπει να ζητησω βοηθεια ειδικου ή ειμαι υπερβολικη..

    Εχω επεισοδια υπερφαγιας, εχω βαλει αρκετο βαρος και δε μπορω να διατηρησω διατροφικο προγραμμα για πανω απο 3 μερες (οχι στερητικο-διαιατα express αλλα κανονικο). Εχω προσπαθησει πολλες φορες να προκαλεσω εμετο αλλα δε μπορω. Ανεκαθεν δε μπορουσα να προκαλεσω...με αποτελεσμα τον τελευταιο καιρο να βαζω συνεχως βαρος.

    δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω η οχι...απλα ξερω οτι δε νιωθω καλα οπως εχω γινει τωρα και νιωθω οτι δε μπορω να το αλλαξω με τιποτα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    υπάρχουν μορφές βουλιμίας/υπερφαγικών επεισοδίων χωρίς πρόκληση εμμετού.
    Για να μπει η διάγνωση της ψυχογενούς βουλιμίας υπάρχει μια σειρά από κριτήρια που πρέπει να πληρούνται για αρκετό χρονικό διάστημα. Ένα από αυτά τα κριτήρια είναι η ακύρωση του υπερφαγικού επεισοδίου, με εμμετό, καθαρτικά κτλ.
    Ωστοσο, σημασία έχει πόσο ταλαιπωρείσαι από μια κατάσταση και όχι αν καταφέρνεις να προκαλείς εμμετό.
    Λες ότι ανησυχείς και υποθέτω ότι ανησυχείς, ακριβώς επειδή ταλαιπωρείσαι από την κατάσταση που βιώνεις.
    Με αυτό το δεδομένο, είναι καλή ιδέα να φροντίσεις τον εαυτό σου, να ψάξεις για βοήθεια και να κάνεις ότι είναι εφικτό ώστε να απαλλαγείς από την ένταση που βιώνεις.
    Μόνο σε συνάρητηση με αυτό, θα έρθει και η απώλεια βάρους. Σε κάθε άλλη περίπτωση, νομίζω ότι θα αναπαράγεις ένα μοτιβο που μέχρι στιγμής, μοιάζει να μη σε έχει βοηθήσει αρκετά.

    Καλή δύναμη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    2
    Σε ευχαριστω για τη συμβουλη. Ειχα επισκεφτει παλαιοτερα διατροφολογο, με θεαματικα αποτελεσματα τοσο στην εμφανιση οσο κυριως στην ψυχολογια μου. Απλα δεν ειμαι σιγουρη αν ο ειδικος που πρεπει να επισκεφτω εχει να κανει μονο με διατροφολογο ή και με ψυχολογο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •