Διουρητικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11

    Διουρητικά

    Καλημέρα στην παρέα ,
    να ρωτήσω κάτι...
    Έχει κάνει κανένας χρήση διουρητικών και συγκεκριμένα του Lasix για να μου πεί τυχόν παρενέργειες?
    Έχω περάσει στο στάδιο της κατάχρησης και της χημείας . Πρωί reductil 15mg ,μεσημέρι 2 lasix 40mg και ενδιάμεσα τρελές κρίσεις φαγητού και μετά το αναμενόμενο...τουαλέτα για να επανορθώσω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Ilen δεν σε βοηθάνε καθόλου τα reductil και έχεις κρίσεις φαγητού, τα παίρνω και εγώ και ναι μεν μπορεί να πεινάω (ενώ κάποιοι λένε ότι δεν πεινάνε καθόλου με αυτό το χάπι) αλλά με βοηθάει να μην έχω αυτές τις κρίσεις υπερφαγίας που είχα πριν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11
    Υπάρχει προϊστορία με τα reductil. ξεκίνησα να τα παίρνω απο τον Φεβρουάριο 2007 . Και μάλιστα ξεκίνησα κατευθείαν με 15mg !!! Φοβερές ταχυκαρδίες , καθόλου όρεξη για φαγητό κτλκτλ.Μέσα σε ενα μήνα είχα χάσει 6 κιλά. Εξαφανίστηκαν τα βουλιμικά επεισόδια και όλα ήταν τέλεια. Μέχρι και το καλοκαίρι που μας πέρασε , δεν είχα καμία κρίση.Φυσικά η δράση τους όλο και μειωνόταν με αποτέλεσμα σιγα-σιγα, να επανέλθω στα κιλά που ήμουν και πρίν και να βάλω ακομα 4.Έπαθα πλάκα . Αποφάσισα λοιπόν να τα σταματήσω για κανα μήνα μπας και καθαρίσει ο οργανισμός μου .Εδώ και 2 μήνες που τα ξαναρχισα το ίδιο πράγμα.ούτε με πιάνουν ούτε τίποτα απο τα συμπτώματα που είχα πρίν.Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει ...και έχω τόσα νεύρα που δεν πρόκειται να εγκαταλείψω.ʼρχισα να παίρνω lasix να δω τι θα γίνει...
    Εσύ ,΄πόσο καιρό παίρνεις reductil?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Ilen καλημερα και απο μενα,δεν τα εχω παρει,αλλα τα lasix προκαλουν ηλεκτρολυτικες διαταρραχες και πιο σπανια γαστρεντερικες.Αν τυχον εχεις διαβητη προσεχε γιατι αυξανουν το σαχαρο.σε μεγαλες δοσεις προκαλουν υποταση.ρωτησε το γιατρο σου,μηπως δεν κανει να παιρνεις ταυτοχρονα και reductil...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Γενικα θα σου ελεγα να μην τα παρεις καθολου,αρκετες εξαρτησεις εχουμε,δε χρειζονται και αλλες.........

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11
    Μα δεν υπάρχει γιατρός..Εδω και χρόνια πειραματίζομαι...Όσο για την ταυτόχρονη χρήση, δεν υπάρχει αλληλεπίδραση.Ο χρόνος θα δείξει αν την βγάλω καθαρή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Δεν ειναι μωρε λυση το παραπανω ρισκο για την υγεια μας....εγω οσες φορες εκανα πειραματα τις περισσοτερες την πατησα...ποσα θες να διωξεις?(κιλα εννοειται)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11
    θέλω να φυγουν 8 κιλά απο πανω μου .τα σιχαινομαι.και αγχώνομαι γιατι οι μέρες όσο πάνε και καλυτερεύουν...σε 1 μήνα καλοκαιρινά ρουχα και σε 1μιση μήνα μπάνια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Μαζι σου!Και την παρασκευη ακουσα θα φτασει τους 30 βαθμους..Δεν ειναι ρε συ πολλα τα κιλα,ψυχραιμια θελει.Τον Απριλη μειον 3,αλλα 3 το Μαη και 2 τον Ιουνιο.Ξερω στα λογια μια χαρα βγαινει,αλλα ενα ατομο χωρις βουλιμικα ετσι θα σκεφτοταν και ετσι θα εκανε..Χωρις φαρμακα,με υποθερμιδικη διατροφη και λιγο περπατημα..Απλο και ομως γιατι τοσο δυσκολο?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11
    Ελα ντε!Ειναι δυσκολο γιατι δεν μπορω να έλεγξω το κολλημένο μυαλό μου!
    Προσπαθω με την δίαιτα atkins να δω...την προηγουμενη εβδομαδα καταφερα μονο να την κρατησω!εχασα 3 κιλα αλλα απ' ο,τι φαίνεται υγρα ήταν.Θα την ξανακάνω απο την αρχη.Που θα παει ,την μια 3 κιλα υγρα , την άλλη 3 κιλά υγρα,κάποτε θα στρώσω...και ας στραγγιξω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Μ αυτες τις διαιτες δεν υπαρχει σωτηρια,το μεταβολισμο και το νευρικο μας συστημα χαλαμε.Ειδικα σε εμας τους βουλιμικους δεν πρεπει να εχουν θεση στη ζωη μας,γιατι το μονο που κανουν ειναι να τροφοδοτουν το νεο βουλιμικο επεισοδιο.Δε μας ταιριαζουν ΚΑΘΟΛΟΥ.Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε,τοσο πιο γρηγορα θα απαλλαγουμε απο τα παραπανω κιλα.Αυτο αληθεια ειναι νομος.Το εχω νιωσει στο πετσι μου..Ξεκινα οσο ειναι καιρος μια διατροφη των 1400 με 1500 θερμιδων για να εχεις και το μεταβολισμο στη θεση του,γιατι θα τον χρειαστεις...Και το καλοκαιρι σιγουρα θα απολαμβανεις αφοβα μεζεδακια διπλα στο κυμα............

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11
    Μονο που ειδα το 1400-1500 ιδρωσα! Δεν μπορω να κάνω κατι τετοιο.Αφου και στην atkins Πο υ λεει να τρωω οσο θέλω αρκει να υπολογιζω υδατάνθρακες και οχι θερμίδες προσπαθώ να τρώω πολύ λίγο.Εσυ σε τι φάση εισαι τωρα?Ποσα κιλά θέλεις να χάσεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Δεν εχω καποιο τρομερο προβλημα βαρους(εχω περασει και απο αλλα σταδια κιλων),γυρω στα 5 κιλα θα θελα να χασω,αλλα αυτη τη στιγμη ειναι το τελευταιο που με νοιαζει....Τα χω παρει τοσο πολυ με τη βουλιμια που με ταλαιπωρει πολλα χρονια,ειμαι αγανακτισμενη θα ελεγα και εχω βαλει σκοπο της ζωης μου να απαλλαξω τον εαυτο μου απο αυτο το μαρτυριο,γιατι δεν το αξιζω.ΚΑΝΕΝΑΣ μας δεν αξιζει να το περναει ολο αυτο.Οποτε την εχω δει ψυχαναλητης και εχω κανει τεραστια προσπαθεια να αφησω τα κολληματα του μυαλου στην ακρη...Εχω ερθει σε ενα σημειο που ειπα στον εαυτο μου ''Τερμα,ηταν ως εδω.Η αυτοτιμωρια ΤΕΛΟΣ.Σε ολα τα επιπεδα.Τωρα θα βρεις τι πραγματικα φταιει.Θα το ξεσκεπασεις.''.Ξερεις κατι?Τα κιλα,ειδικα οταν ειναι λιγα,αλλα και πιο πολλα να ειναι,ειναι το λιγοτερο.........Δεν ειναι νορμαλ αυτο που μας συμβαινει,ας μην το περναμε στο ντουκου.....Ειναι ανωφελο να τρελλαινομαστε τοσο για τα κιλα και να μη μας νοιαζει γιατι φτασαμε ως εδω....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Kαι μιλαω καθαρα και μονο για τους βουλιμικους,οχι για τους ανθρωπους που απλα εχουν παραπανω βαρος επειδη τους αρεσει το φαγητο.Εχει τεραστια διαφορα....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    11
    κανω σαν μωρο παιδι ...ακομα περνάω εφηβεία..τι σκατα φταιει δεν ξερω...το μονο που με νοιαζει ειναι αυτο.να χασω τα κιλα που θελω με οποιοδηποτε τροπο.δεν εχω φτασει ακομα στο σημειο να πω "δε βαριεσαι ,κιλα ειναι και σε οποιον αρεσεις" .και δεν το κανω για κανεναν αλλο .για εμενα το κανω.ακομα εχω πολλλλλλλλλλλλλλλλλλυ δρομο μπροστά μου και να φανταστεις οτι ειμαι 32.δηλαδη μεχρι ποτε θα με παιδευει αυτο?κανω λες και ειμαι μπαλαρινα ή μοντελο ή και εγω δεν ξερω τι...Ειμαι αδυναμος χαρακτηρας(με βολευει πολυ αυτο τελικα)και δεν εχω τη δυναμη ουτε να επιβληθω στον εαυτο μου ουτε να κρατηθω απο τις σοκολατες τα ζυμαρικα και ολα τα παχυντικα. Πωπω τι σκεφτηκα τωρα...Φτου κακα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •