αισθανομαι ανημπορη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41

    αισθανομαι ανημπορη...

    γεια!!!Ειμαι καινουρια και ψιλοασχετη με την τεχνολογια αλλα ελπιζω να συνηθισω...Χαιρομαι τοσο που σας βρηκα γιατι ειναι ιδιαιτερως παρηγορο να συνειδητοποιω οτι δεν ειμαι μονη μου στον Γολγοθα της βουλιμιας αλλα υπαρχουν ατομα να μοιραστω τις σκεψεις μου!Ημουν παντα στρουμπουλο παιδακι αλλα οταν εγινα 18 αποφασισα να κανω διαιτα φτανοντας στα σημειο να μην τρωω τπτ για μερες.Απα 79 κιλα εφτασα 57 με υψος 1.71.Τωρα ειμαι 20 χρονων και τα πραγματα εχπυν αλλαξει ριζικα...Αρχισα εδω και 1 χρονο τα βουλιμικα επεισοδια,προκαλω εμετους και χρησιμοποιω καθαρτικα σχεδον σε καθημερινη βαση.Τα χριστουγεννα νοσηλευτικα στο νοσοκομειο καθως λιποθυμησα απα τα πολλα υγρα που εχασα.Ειμαι περιπου 73 κιλα αν και εχω καιρο να ζυγιστω γιατι φοβαμαι αυτο που θα δω.Αναζητησα βοηθεια και ετσι πηγαινψ σε ενεν ψυχιατρο σχεδον 6 μηνες.Επαθα καταθλιψη,ειχα τασεις αυτοκτονιας και παιρνω κατι χαπια που με βοηθανε,τα Ladose.Νιωθω απαισια για το σωμα μου και κυριως νιωθω οτι δεν μπορω να το ελεγξω...Τις τελευταιες βδομαδες εχω χασει το πεισμα και την δυναμη μου και εχω αφεθει πληρως στο φαγητο..Μεσα σ ολα χωριζουν και οι δικοι μου με αποτελεσμα ο μπαμπας μου να φευγει για το εξωτερικο γιατι ειναι Σκανδιναβος.Δε θελω να σας πρηζω με τη ζωη μου απλα ειχα αναγκη να εκφραστω σε ανθρωπους που καταλαβαινουν.Αισθανομαι ανημπορη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    δεν υπαρχει λογος να αισθανεσαι ετσι. ολοι ειμαστε εδω για να βοηθαμε ο ενας στον αλλον. και εγς ειμαι καινουρια στο site αυτο. μολισ χθες μπηκα και ομως νοιωθω τοσο καλα. γιατι υπαρχουν πολλα παιδια που ηδη εχουν λυσει το προβλημα τους και ετσι ξερουν καλυτερα απο οποιοδηποτε ψυχολογο τι νοιωθουμε και πως πρεπει να μας μιλησουνε.
    ολοι ειμαστε μια ομαδα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Koυκλίτσα μου είσαι πολύ μικρή και ευαίσθητη. Μην τα βλέπεις όλα μαύρα, σκέψου ότι έχεις μπροστά σου μία ζωή να τη φτιάξεις όπως εσύ θέλεις.... Βλέπε τα θέματα ένα ένα και όχι όλα μαζί.... Δεν είσαι τόσα πολλά κιλά και είσαι και ψιλή, σου έχει γίνει έμμονη ιδέα το βάρος γι αυτό και έχεις βουλιμικά επεισόδια. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μπεις σε ένα πρόγραμμα διατροφής και γυμναστικής μαζί. Η γυμναστική μας βοηθάει στην κατάθλιψη. Ολα θα πάνε καλά αγάπησε τον ευατό σου του αξίζει. Εμείς είμαστε κοντά σου.......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Απο χτες που σας βρηκα νιωθω ηδη πολυ καλυτερα!!Alalumaki εχεις δικιο οταν λες οτι μου εχει γινει εμμονη ιδεα το βαρος.Βρε κοριτσια οταν ερχεται αυτη η ωρα που θες να κατεβασεις τον αγλεορα μπορουμε να κανουμε κατι δραστικο να το αποφυγουμε?Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα μας η μηπως οφειλεται και σε βιολογικους παραγοντες?Και αν οφειλεται και σε βιολογικους παραγοντες ειναι δυνατον να ξεπεραστει ποτε πληρως?Σας βομβαρδισα με ερωτησεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ΚΑΛΑ
    ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ;;;;;;;
    ΤΙΙΙΙΙΙΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕΕΕΕΕ
    Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ
    (ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝΕ;;;;)
    Α ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ
    ΓΙΑΤΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ
    ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΩΜΑΤΙΚΟ
    ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ
    ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥΦΑΓΙΑΣ
    ΕΝΩ ΠΑΝΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΛΙΓΟΥΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΗΡΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΙΛΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΥΓΕΙΙΝΑ ΦΑΓΗΤΑ
    ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ 20 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΜΙΑ ΦΟΤΟ ΤΗΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    ΗΤΑΝ ΣΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΤΣΙΙΙΙΙ
    ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΓΚΥΟΣ

  6. #6
    Εγώ πάντως έχω μια φοβια ότι αν μείνω έγκυος θα τα περάσω τα εκατό!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥΣ ΣΠΑΝΙΑ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΓΚΑΛΟΠ;;;;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Εγω παλι δεν εχω μεινει ακομα εγκυος αλλα εχω ενα προαισθημα οτι στην εγκυμοσυνη δε θα το παραξιλωσω με τα κιλα..Θα τα χω βαλει ολα απο πριν...χε..χε..αστειακι...Ισως επειδη ξερουμε οτι εχουμε ενα θεμα με τα κιλα και οτι στην διαρκεια της εγκυμοσυνης συνηθως μπαινουν πολλα ειμαστε προετοιμασμενες μας πιανει ενας φοβος και προσπαθουμε να το ελεγξουμε..Παντως τι σου ειναι τα ατιμα τα κιλα,εδω ξερω γυναικες που θελουν απιστευτα πολυ να αποκτησουν παιδι και δεν το επιχειρουν γιατι εχουν παραπανω κιλα..Δηλαδη ελεος πια με τα κιλα!...Χαθηκε να ζουμε στην Αφρικη που δεν νοειται ωραια γυναικα χωρις παραπανισια..???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    νομιζω οτι συνηθως παιρνουν πολλα κιλα, αυτες που ειναι οσα κιλα ειναι, με προσπαθεια.. δλδ προσεχοντας τι και ποσο τρωνε...
    αν οι γυναικες που εχουν παραπανω κιλα , ειναι οσα ειναι γιατι τρωνε οτι τους κατεβει χωρις προσοχη, ε δεν θα φανε τπτ πολυ παραπανω ουτε στην εγκυμοσυνη, ΠΟΣΟ παραπανω μπορει να φαει ο ανθρωπος οταν ηδη τρωει αρκετα?
    ενω μια λεπτη γυναικα που με κοπο παραμενει λεπτη, μολις φαει οτι θελησει και ειδικα με αυξημενη ορεξη, σιγουρα θα παρει..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Κοριτσαρες χτες και προχτες ηταν οι 2 πρωτες μερες μετα απο 1 μηνα που δεν ειχα επεισοδιο υπερφαγιας!!Πιστευω οτι σε εναν πολυ μεγαλο βαθμο οφειλεται σε σας..Η αληθεια ειναι ομως οτι εξακολουθω να χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση
    καθαρτικα ειτε την πεφτω στο φαι ειτε οχι..Φοβαμαι οτι μου εχει γινει, δεν ξερω, συνηθεια να το πω, απαραιτητο να το πω,παντως νιωθω οτι δεν μπορω να λειτουργησω ολη την ημερα αν δεν κανω το πρωι ενα κλυσμα..Προκαλουν εθισμο τα καθαρτικα η ειναι στο κεφαλι μου ολο αυτο??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    δεν ξερω αν προκαλουν εθισμο, το σιγουρο ειναι οτι καταστρεφουν την σωστη λειτουργια του εντερου, με αποτελεσμα οταν χρειαστει να τα κοψεις να μη μπορει να λειτουργει φυσιολογικα.
    το αλλο σιγουρο ειναι, οτι δεν βοηθουν ΚΑΘΟΛΟΥ στο χασιμο των κιλων, καθως, οι θρεπτικες ουσιες των τροφων εχουν ηδη απορροφηθει οταν φτανουν στο παχυ εντερο, οποτε το μονο που κερδιζεις ειναι το να τρεχεις στην τουαλετα και να χαλας τον οργανισμο σου..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    <<Εγκεφαλικό εθισμό>> προκαλεί ,καθώς και παύει, μετά, το έντερο να λειτουργεί εφόσον εσύ επεμβαίνεις και προκαλείς κένωση.Η απορρόφηση των τροφών γίνεται στο λεπτό έντερο όχι στο παχύ.Το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάνεις υγρά - ηλεκτρολύτες και απλά να νιώθεις το αίσθημα της κένωσης - ξεφουσκώματος.

    Αν το κάνεις μέρες μη σου φαίνεται απίθανο να πάθεις καμιά διαταραχή ηλεκτρολυτών ή αφυδάτωση ( ειδικά αν δεν τρως και πολύ ).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •