Νέο μέλλος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15

    Νέο μέλλος...

    Γεια σας, μόλις πραγματοποίησα την εγγραφή μου στο forum και ήδη νιώθω καλύτερα... Είμαι και εγώ απελπισμένη και με πολλές διατροφικές διαταραχές...(μη σας ξεγελάει το ψευδώνυμο, είμαι γένους θηλυκού). Χαίρομαι που αποφάσισα να ψάξω για στήριξη, όπως χαίρομαι που βρήκα το συγκεκριμένο forum... Χθες πάλι όλη την ημέρα την πέρασα τρώγοντας απίστευτες ποσότητες φαγητού, αφού είχα κρατήσει τη δίαιτά μου 4 ολόκληρες μέρες... Παθαίνω κρίσεις βουλιμίας σε συχνότητα 2 με 3 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες προσπαθώ να διατηρήσω τη δίαιτα που μου δίνει η διαιτολόγος. Εξαντλώ τον εαυτό μου στην γυμναστική από τις τύψεις μου και δεν έχω μιλήσει ποτέ σε κανέναν για το πρόβλημά μου... Βλέπετε πάντα ήμουν η κοπέλα με το τέλειο σώμα που πάντα πρόσεχε... Τώρα φουσκώνω και ξεφουσκώνω σαν μπαλόνι και τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει γύρω στα 8 κιλά... Έχω ύψος 1,65 και είμαι 61 κιλά και πλέον όποιος με βλέπει το πρώτο που θα μου πει είναι ότι πάχυνα... Στην προσπάθειά μου να παραμείνω τέλεια έχασα τον έλεγχο και χρειάζομαι βοήθεια... Δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσουν οι κρίσεις... Είμαι αισιόδοξη ότι θα βρεθεί λύση και σας ζητάω βοήθεια!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Καλωσήρθες κερασούλα, βρε κοπέλα μου έχεις πολύ λίγα παραπάνω κιλά, δηλαδή σύμφωνα με το ύψος σου το ιδανικό βάρος είναι 58 κιλά, δεν ξέρω πως ήσουν 8 κιλά λιγότερα, μάλλον πάρα πολύ αδύνατη. Αλλά κουλάρησε και σταμάτα να κάνεις δίαιτα, εγώ κάνοντας δίαιτα πήρα 15 κιλά. Και σταμάτα να κάνεις γυμναστική μέχρι να πέσεις κάτω γιατί εξαντλείς τον οργανισμό σου και μετά το ρίχνεις στο φαγητό. Γενικά ΒΑΛΕ ΦΡΕΝΟ.... κάνε σωστή διατροφή αποφεύγοντας τα λιπαρά και τα γλυκά χωρίς όμως να λες ότι κάνω δίαιτα και πρέπει οπωσδήποτε το μεσημέρι να φάω κοτόπουλο, οπότε αν δεν το φας τρως όλο το ψυγείο. Ολοι τα έχουμε κάνει αυτά..... Και γυμνάσου με μέτρο μέχρι εκεί που αντέχεις και σου είναι ευχάριστο. Να δεις ότι σε λίγο θα φύγουν και τα κιλά και το άγχος. Πιστεψέ με, σταμάτησε αυτό που κάνεις τώρα πριν είναι αργά. Με ελάχιστη προσπάθεια και ηρεμία θα φτάσεις τον στόχο σου διαφορετικά θα ξεφύγεις πολύ. Καλή προσπάθεια και εδώ είμαστε να τα λέμε..........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Γεια σου Kerasitso (ή μάλλον Kerasitsa)!!

    Κι εγώ έχω κάτι παρόμοιο με 'σένα τους τελευταίους 6 μήνες. Τηρώ τη διατροφή μου (με αρκετές περικοπές βέβαια, είμαι αυστηρή με τον εαυτό μου) και κατά καιρούς παθαίνω κρίσεις βουλιμίας και τρώω σαν το ζώο. Η διαιτολόγος μου με έχει συμβουλέψει επανειλλημένα να προσπαθήσω να τηρήσω κανονικά το πρόγραμμα συντήρησης-διατροφής μου και να μην κάνω τα δικά μου για να βγω από αυτό το φαύλο κύκλο δίαιτας-βουλιμίας. Το ίδιο θα συνιστούσα και σε 'σένα. Αν τα καταφέρεις πάντως, πες μου τον τρόπο, γιατί εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα....Τουλάχιστον προσπάθησε να μετριάσεις λίγο την ένταση της γυμναστικής σου. Εγώ πηγαίνω γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Ολοι έχουμε πέσει σε αυτή την παγίδα και εγώ κάνω τρεις μέρες δίαιτα και μία μέρα γουρουνιές οπότε πάει η προσπάθεια των προηγούμενων μερών. Αυτό που κάνω τελευταία και έχει πιάσει και ελπίζω να το τηρήσω είναι όταν θέλω να φάω κάτι ή τρώω κάτι παρόμοιο με λιγότερες θερμίδες π.χ. αν θέλω να φάω σοκολάτα ή γλυκό τρώω μία μπάρα δημητριακών με σοκολάτα ή αν φάω τελικά το γλυκό ή οτιδήποτε άλλο, δεν το ρίχνω έξω γενικά και γουρουνιάζω όλη τη μέρα. Συνεχίζω κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα. Δεν είναι εύκολο αυτό και εύχομαι να συνεχίσω να το κάνω.......και να μην γυρίσω στην προηγούμενη κατάσταση..... Αλλά όταν έχεις λίγα κιλά πιστέψτε με όλα είναι πολύ πιο εύκολα....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια... Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολλά τα κιλά που πρέπει να χάσω και όταν ήμουν 53 κιλά ήμουν αδύνατη αρκετά... Η αλήθεια είναι ότι με τη γυμναστική το παρακάνω με αποτέλεσμα την τρίτη μέρα διατροφής να νιώθω ότι πέφτω κάτω από την πείνα και να τρώω όλο το ψυγείο, να σκάω από το φαγητό και να συνεχίζω λέγοντας στον εαυτό μου τη γνωστή ατάκα" από αύριο δίαιτα" και μετά την επόμενη μέρα να κλαίω από τις τύψεις... Να υποθέσω ότι κάπως έτσι γίνεται και με εσάς... Όταν ήμουν αδύνατη όλοι μου έλεγαν ότι ήμουν κορμάρα και μου άρεσε, όμως υπέφερα από αδυναμία και πείνα γιατί ήμουν έτσι επειδή έτρωγα πολύ λίγο, οπότε κάποια στιγμή ξέσπασα και ξεσπάω ακόμα... Είναι φοβερό με ποιο τρόπο εξαφανίζονται οι τύψεις την στιγμή που πας να φας μεγάλες ποσότητες φαγητού και ο τρόπος που βρίσκεις ένα κάρο δικαιολογίες για να αφεθείς... Εσείς τι είδους δικαιολογίες βρίσκεται? Έγώ πάντως συνεχώς λέω στον εαυτό μου" σήμερα έκαψες πολλές θερμίδες δικαιούσαι κάτι παραπάνω"...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    καλως ηρθες kerasitsos
    μην ανησυχεις εδω θα βρεις ποοοοοοολλλες γλυκιες αγκαλιες
    οπως ανελπιστα βρηκα κι εγω
    η τυχη μας χαμογελασε επιτελους
    οταν θα χεις τις μαυρες σου θα μπαινεις και θα διαβαζεις τα προβληματα σου σε πολλεεεες εκδοσεις και αυτο ειναι καταπραιντικο
    πολλα πολλα φιλλακια
    καλη συνεχεια στον αγωνα σου και μην απελπιζεσαι
    δεν ειναι και υποχρεωτικο να εισαι τελεια βρε κοριτσι μου
    ειδες εσυ κανεναν ανθρωπο να ναι τελειος;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    εγώ πάντως δεν θέλω δικαιολογία για να φάω, κάτι παθαίνει ο εγκεφαλός μου και με οδηγεί υπνωτισμένα στο φαγητό... και λέω από αύριο δίαιτα ή από Δευτέρα ή από το νέο έτος ή μετά τις διακοπές οπότε ας φάω τώρα, κάπως έτσι και με τη βοήθεια 2 κυήσεων έφτασα να έχω 30 κιλά παραπάνω. Για αυτό τώρα θέλω και προσπαθώ να το κάνω και με τη βοήθεια των χαπιών όταν τρώω κάτι ΟΚ τελείωσε δεν το ξεσκίζουμε, πάμε παρακάτω......

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Σε ποια χάπια αναφέρεσαι alalumaki?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Karesitsos δηλαδή Κερασίτσα καλώς ήλθες στην παρέα!


    Οι καταστάσεις που περιγράφεις ηχούν τόσο γνώριμες στ' αυτιά μας.Είμαστε κι εμείς μέσα στο πρόβλημα και συμμεριζόμαστε την ταλαιπωρία σου.Προσπάθησε όσο μπορείς να μετριάσεις τα βουλιμικά σου επεισόδια με το να μην κάνεις εξαντλητική διατροφή ακριβώς μετά τις ημέρες της ντροπής ( που όλοι λέμε ).Έτσι μπορείς να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να επανέλθει και να μην λειτουργεί το φαινόμενο γιο - γιο.

    Ξέρω είναι πολύ δύσκολο να το καταφέρεις και κυρίως να το αποδεχθείς και σαν τρόπο σκέψης, ότι πρέπει να λειτουργείς έτσι, αλλά δεν αξίζει να προκύψει κάποιο πρόβλημα υγείας λόγω της βουλιμίας και να βασανίζεσαι πολύ χειρότερα μετά.

    Θα πρότεινα όταν σε πιάνει η βουλιμική έξαρση, να προσπαθείς να μην τρως τις πιο λιπαρές ή παχυντικές τροφές αλλά τουλάχιστον φάε τα πιο υγιεινά, ίσως και σε μεγαλύτερη ποσότητα για να ικανοποιήσεις τη στιγμιαία σου μανία ( εγώ το ρίχνω στους τόνους και στα κριτσίνια! :) ) ( Αν τα καταφέρεις βέβαια ).

    Ως εναλλακτική λύση θα συνιστούσα να πέσεις με τα μούτρα και με μεγάλη βουλιμία στην ανάγνωση των δημοσιεύσεων των υπόλοιπων μελών στο φόρουμ γιατί λειτουργεί ανασταλτικά και βοηθά στο να ξεχαστείς ή να πάρεις θάρρος!

    Καλώς ήλθες!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •