Υπέκυψα πάλι... - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 208 of 208
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Γαμώτο, πάλι το χάλασα. Παραέφαγα. Πού μοιράζουν δύναμη γαμώτο?

  2. #197
    οταν ο Θεος μοιραζε δυναμη εμεις κραταγαμε ομπρελα!

    αν και για να ειμαστε δικαιοι, εγω βλέπω στον εαυτο μου δυναμη για ολα τα πραγματα που δεν εχουν να κανουν με το φαγητο.μηπως τελικά την πάθαμε, απο την πολυ πειθαρχία;;

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ακριβώς από αυτό την πατήσαμε, σε συνδυασμο με υπερβολική δόση τελειομανίας. Αυτά μας φάγανεεεεεεεε!!!!!!Γαμώτοοοο οο, έχω φάει τον άμπακο...!!!!

  4. #199
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    19
    Aχ βρε Δελφινακι!Ποτε και πως ερχεται αυτη η μερα που θα χρησιμοποιησουμε αοριστο και θα ανηκει πια για τα καλα η βουλιμια στο παρελθον;Θελω να μη με λουζει κρυος ιδρωτας τη νυχτα βλεποντας εφιαλτες οτι χαλαω την υποσχεση που εδωσα στον εαυτο μου..να μην τρεμω να κατσω σε τραπεζι με κοσμο..να μπορω να βγω , να φαω, να πιω, να χαρω, χωρις να τρεμω οτι θα χασω το μετρο, χωρις να φοβαμαι οτι οι αλλοι θα καταλαβουν το προβλημα μου με το φαγητο, χωρις να παλευω με την μπουκια..να ζησω φυσιολογικα, χωρις να πρεπει παντα να θυμαμαι να μην μενω νηστικη πολλες ωρες γιατι τοτε θα καλωσορισω το βουλιμικο..Να ξυπνησω ενα πρωι και να μην σκεφτω τι εφαγα και τι θα φαω.. Ωρες ωρες απελπιζομαι..τοση δουλεια εκανα με τον εαυτο μου, εσκαψα κι εμαθα..κι ομως η βουλιμια με περιμενει στη γωνια..Ποσο πια;Εχω αναστειλλει οη μου τη ζωη για την μερα που θα ειμαι καλα..
    Παντως Δελφινακι εισαι σε καλο δρομο..Σημειωσες μεγαλη προοδο, ενας μηνας και κατι δεν ειναι λιγο πραγμα..Παρε κουραγιο απο την επιτυχια αυτη και διορθωσε οτι μπορει να πηγε στραβα.Πρεπει να ειμαστε σε διαρκη επιφυλακη.Νομιζω ομως πως ολοι εμεις εδω που ψαχνουμε λυση, βοηθεια, προσπαθουμε και στηριζουμε ο ενας τον αλλον, ειμαστε δυνατοι..Προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε κατι δυσκολο. πολυπλοκο και με βαθιες ριζες.Ας αγαπησουμε τους εαυτους μας..

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Reaki μου,


    μέσα από αυτά που γράφεις διαβάζω τισ σκέψεις μου. Με έχει πιάσει πάλι απελπισία. Είπα, από σήμερα να κάνω μια νέα αρχή. Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί δεν αντέχω άλλο.

  6. #201
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    19
    Θα τα καταφερουμε..Δεν μπορει να μας νικησει η βουλιμια..Αισθανομαι οτι εχω ολους εσας κοντα μου, τους οποιους θα σκεφτομαι καθε φορα που θα με πιανει παρορμηση να φαω και απο τα σκουπιδια (ποσο πιο χαμηλα μπορει να πεσει κανεις;;;) και θα χαρειτε αν τα καταφερω.Μια μερα χωρις βουλιμια μια μικρη νικη.Αποφασισα να βλεπω καθε μερα ξεχωριστα και καθε φορα που θα βλεπω το βουλιμικο να καταφθανει θα σκεφτομαι τι χρησιμο μπορω να κανω στη θεση του..

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Reaki μου,


    σε συγχαίρω για το αισιόδοξό σου μήνυμα το οποίο με γεμίζει κι εμένα αισιοδοξία. Έχεις δίκιο ότι πρέπει να βλέπουμε την κάθε μέρα ξεχωριστά και να λέμε μπράβο στους εαυτούς μας για την κάθε μέρα που περνάει. Οι μακροπρόθεσμοι στόχοι δεν οδηγούν τελικά πουθενά. Οι μικρές, μεμονωμένες μας νίκες θα μας κάνουν να νιώθουμε καλύτερα. Κι εγώ κάποια φορά είχα φάει από τα σκουπίδια, δεν είσαι η μόνη. Όταν όμως με πιάνει η παρόρμηση για βουλιμικό τίποτα δε μπορεί να με σταματήσει. Καμία σκέψη και καμία μέθοδος αντιπερισπασμού δε βοηθάει εκείνη την ώρα.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Αυτή τη στιγμή δεν αντέχω τη ζωή μου. Το κεφάλι μου παει να σπάσει και δεν μπορώ να δουλέψω. Μετά απο καιρό ανεβαίνω στη ζυγαριά μου και διαπιστώνω ότι εχω πάρει 5 κιλά! Αρχίζω δίαιτα αλλά τα νεύρα μου έχουν σπάσει. Ξεσπάω με το παραμικρό. Το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ με αποτέλεσμα όλη τη μέρα να είμαι χάλια. Σαν να υπάρχει κάποια σχέση φαγητού με καλό ύπνο! Αν συνεχίσω έτσι η άνεργη θα μείνω ή παχιά. Ναι το ξέρω ότι είναι ψευτοδίλημμα αλλά μέχρι τώρα έτσι εμφανίζεται σε μένα. Δεν ξέρω... αυτή τη στιγμή δεν έχω τη διάυγεια ούτε να ξαναδιαβάσω αυτά που έγραψα...

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    λοιπον
    καταλαβαινω ακριβως πως νιωθεις
    το εχω περασει πολες φορες
    η λυση ειναι να κοιμασαι καλητερα
    προσπαθησε να διαβαζεις κατι χαλαρωτικο πριν κοιμηθεις
    να αρνηθεις στο μυαλο σου να αναμοχλευει ολα τα προβληματα της ημερας οταν πεφτεις στο κρεβατι
    σκεψου και φαντασου οτι εισαι καπου αλλου
    καπου ιδανικα
    σ ενα σπα
    σε διακοπες.....
    αν θεωρεις οτι τα προβληματα ειναι συμαντικα κατσε πριν ξαπλωσεις και γραψτα για την αλλη μερα
    ετσι θα σου φυγουν οι ανυσηχες σκεψεις;

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Χθες με ξαναέπιασε βουλιμικό, μετά από 10 μέρες. Πάλι εξαιτίας της διχοτόμου σκέψης ''αφού χάλασα τη διατροφή μου ας καταβροχθίσω τα πάντα'' κι εξαιτίας κάτι γλυκών που είχαν περισσέψει στο ψυγείο από το Σάββατο το βράδυ. Τα Σβκ δε με πάνε καθόλου τελικά. Τουλάχιστον, δεν έκανα εμετό.
    Το διαφορετικό που θα προσπαθήσω να κάνω αυτή τη φορά είναι να το αντιμετωπίσω σαν μεμονωμένο περιστατικό και να συνεχίσω σήμερα τη διατροφή μου. ʼλλες φορές τα βουλιμικά μου κρατάνε 3-4 μέρες συνεχόμενες.
    Το απόγευμα έχω και ραντεβού στο κέντρο ΑΝΑΣΑ οπότε ελπίζω να πάρω κουράγιο κι από 'κει.

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Να σου πω, δεν ξέρω κανένα που να μην έχε ΠΟΤΕ κάποιο αντίστιχοι περιστατικό. Το θέμα είναι το ΠΩΣ το ξεπερνάς (οκ και η συχνότητα ). Να μην κάνεις εμέτό και κυρίως να μη σε κατατρώνε οι τύψεις. Εγινε και τελέιωσε. και πάλι στη σωστή διατροφική συμπεριφορά για 15 μέρες. Και ξανά... σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Πιστεύω στη σταθερή προσπάθεια, όπως το κύμα που αργά αργά και με επιμονή τρώει το βράχο. Κουράγιο θέλει και επιμονή.

  12. #207
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    no
    Posts
    2
    χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    ʼλλο ένα βουλιμικό...Κρασί αρκετό, χάλια διάθεση, απώλεια ελέγχου...και το βουλιμικό δεν άργησε να με πιάσει, μετά από 14 μέρες αυτή τη φορά...

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •