Πήγα σε ψυχολόγο!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71
  1. #16
    Καλημέρα Δελφινάκι
    όλα καλά. Δεν είχαμε νέα σου. Πώς πάνε οι συναντήσεις σου με τον ψυχολόγο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!


    Έχω πάει ήδη 3 φορές στην ψυχολόγο. Με βοηθάει αρκετά μπορώ να πω, διότι νιώθω ότι κάποιος (επαγγελματίας και αντικειμενικός άνθρωπος) με κατευθύνει. Την τελευταία φορά μιλήσαμε κυρίως για το πώς με βλέπουν οι άλλοι.
    Με συμβούλεψε να είμαι αυτόφωτη, δηλαδή να μην επηρρεάζομαι από όσα ακούω γύρω μου, να μείνω στα κιλά που μου αρέσουν εμένα και να το διασκεδάζω όταν ακούω βλακείες.
    Επίσης, μου είπε ότι οι άνθρωποι έχουμε τη νοοτροπία της αγέλης κι όταν κάποιος ξεφεύγει από τα ''καθιερωμένα'' κοιτάμε να τον επανεντάξουμε στην αγέλη. ʼρα αν κάποιος τον οποίο γνωρίσαμε παχουλό και αδυνάτισε τότε μας φαίνεται περίεργο και θεωρούμε ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτόν. Συγκεκριμένα, μια συνάδερφος θεωρεί ότι είμαι ανορεξική...Κούνια που την κούναγε...
    Αυτά εν ολίγοις...

  3. #18
    Εμένα πάλι ο δικός μου ψυχολόγος έχει άλλο τροπάριο. Είναι της άποψης ότι πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι με τα κιλά μου και ότι έχασα πέραν από αυτά που έπρεπε. Υπάρχουν στιγμές που νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει ότι δεν το θέλω και ασχολούμαι τόσο πολύ με το τί θα φάω και τί όχι και πόσα κιλά ειμαι κάθε πρωί. Οι σκέψεις αυτές έρχονται από μόνες τους. Κάποιες φορές είμαι ανίκανη να τις διώξω από το μυαλό μου και να σκεφτώ ότιδήποτε άλλο εκτός από το φαί! Και κάπου εκεί εμφανίζεται η βουλιμία. Χαίρομαι που σε βοηθά ο ψυχοόγος σου. Αν δεν σου κάνει κόπο γράφε μου τα νέα σου γιατί θέλω να δώ πώς αντιμετωπίζουν και άλλοι ψυχολόγοι τέτοιες καταστάσεις. Καλή συνέχεια!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Bασικά κι εγώ συμφωνώ ότι όλοι όσουν έχουν κάποιο θέμα με ΔΠΤ έχουν πρόβλημα στην ικανότητα <<διαχείρισης>> ή ακόμα καλύτερα εκτίμησης, της εικόνας τους.

    Αντιλαμβάνονται και διαμορφώνουν την εικόνα τους μέσα από μια ετεροκεντρική θεώρηση του εαυτού τους και όχι έχοντας ως βάση αυτό που πιστεύουν οι ίδιοι γι' αυτούς.Με λίγα λόγια νιώθουν ότι είναι καλά ή άσχημα γιατι τους το υπαγορεύουν οι άλλοι και όχι γιατί έτσι νιώθουν μέσα τους.

    Γι'αυτό και αν κάποιος ξεφύγει λίγο από τα πλαίσια των καθιερωμένων τότε...αγεληδόν τον καταδικάζουν και ασφαλώς έτσι τον επηρεάζουν απίστευτα.Αλλά, δεν πρέπει να ξεχνάμε το ζήτημα είναι να κατανοήσουμε,διαχειριστού� �ε ή ακόμα <<συμβιβαστούμε>> με τη δική μας εξαίρεση στον κανόνα.

    ʼλλωστε αυτό δεν είναι απαραίτητα αφορηστικό ούτε σε καθιστά ανίκανο να εγκληματιστείς αν έχεις πάντα στο μυαλό σου αυτό που μου είπε μια φίλη:Βρες αυτά - τα έστω λίγα -που σ' ενώνουν με κάθε άνθρωπο και όχι τα χιλιάδες που σε χωρίζουν...

  5. #20
    Πολύ καλή η κουβέντα της φίλης σου Κλεάνθη μου αλλά εγώ δυσκολαύομαι απίστευτα να το κάνω. Αρχισα να γίνομαι πολύ ιδιότροπη με τους ανθρώπους με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πλέον άνθρωποι με τους οποίους να θέλω να βγώ και να κάνω πράγματα. Ακριβώς επειδή δεν μπορώ να βρώ αυτά τα λίγα που μας ενώνουν...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Δεν θυμάμαι ούτε μία μέρα από τη ζωή μου, εκτός από την ημέρα που παντρεύτηκα, τις ημέρες που γέννησα και την ημέρα που πέθανε ο πατέρας μου, που να μην έχω σκεφτεί πρώτον τι θα φάω σήμερα, αν θα κάνω δίαιτα ή αν θα γουρουνιάσω, δεύτερον ότι πρέπει να αδυνατίσω γιατί δεν μου αρέσω και τρίτον ότι ναι θα τα καταφέρω και μέχρι...τότε θα έχω αδυνατίσει. Αυτά τα σκεφτόμουν όταν ήμουν 63 και 95 και 86 τώρα, αν πάω ποτέ 58 θα το σκέφτομαι άραγε?

  7. #22
    Αν κρίνω από μένα...θα το σκέφτεσαι. Δυστυχώς!!! Εγώ τώρα είμαι 49-50 κιλά. Έλεγα ότι μόλις φτάσω τα 50 θα είμαι πολύ ευτυχισμένη, θα κάνω μια διατήρηση και θα αποκτήσω καλές διατροφικές συνήθειες για να τα κρατήσω. Μ.....ς!. Συνεχίζω να σκέφτομαι αν θα γουρουνιάσω λες και σύ και τί θα φάω και τί όχι. Αγχώνομαι κάθε φορά που θα πάω κάπου και θα έχει φαί κλπ κλπ... Ελπίζω πάντος να τα πάς καλύτερα από μένα!

  8. #23
    Μια απο τα ιδια κοριτσια..δυστυχως τα προβληματατ δε λυνονται στα 55 κιλα. Αλλου ειναι η λυση!!! Αλλα που???

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Κι εγώ έτσι έλεγα. Θα φτάσω στα επιθυμητά κιλά και μετά θα κάνω συντήρηση. Δεν την έκανα όμως...Εγώ συνέχιζα να αδυνατίζω έστω και με πιο αργούς ρυθμούς. Κι εκεί την πάτησα. Η λύση είναι στο να προσπαθείς να τηρήσεις τη συντήρηση. Ακόμα κι αν αυτά που σου υπαγορεύει σου φαίνονται πολλά. Επίσης, η στέρηση είναι πολύ κακός παράγοντας.
    Εγώ πάντως είμαι στη φάση του να προσπαθώ να τηρήσω τη συντήρηση. Εδώ και 17 μέρες περίπου τα καταφέρνω καλά...Για να δούμε...

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    βρίσκω σε αυτά που γράφετε πολλες κοινές σκέψεις
    θέλω με καποιο τρόπο επιτελους να χασω βαρος
    πηγα σε ψυχολογους ανα διαστηματα
    εχω βελτιώσει αρκετα την αυτογνωσία μου
    πωπωωω πρεπει να ναι 3-4 χρονια που διαβαζω κι ασχολουμαι
    εννοειτε τα διατροφικα τα ξέρω αριστα

    εχω ομως μπερδευτεί, συμφωνα με τους περισσοτερους δε πρεπει καν να ασχολουμαι με το φαγητο και τη διαιτα

    και οντως ειμαι καλυτερα και καθε φορα που σκεφτομαι διαιτεσ και αυτοαπορριπτομαι το ριχνω στο φαι και παχαινω

    εχω φτασει πρωτη φορα 93 κιλα, δε ξερω ακριβως γιατι δε ζυγιζομαι

    εχω βαρυνει, εχω χασει τον αισθησιασμο μου, ντυνομαι συνεχεια με φορμες και αθλητικα

    και θελω να χασω κιλα. δε ξερω τι να κανω
    τρεμω να ασχοληθω με διαιτα μηπως και μου βγει αντιδραση και παχυνω παραπανω

    οντως παντως και στα 63 κιλα και στα 72 κιλα και στα 86 κιλα αλλα και τωρα παντα σκεφτομουνα τι θα φαω και τι οχι

    63 εφτασα μια φορα μετα απο ενα ψευτοερωτα και σκληρες διαιτες, τα υπολοιπα ειναι κοινες ιστοριες


    οντως τις περισσοτερες φορες συμφωνα με την ψυχολογική προσέγγιση συνιστουν το ημερολογιο... ειμαι σιγουρη πως θα βοηθουσε
    ποτε δεν το εχω καταφερει ομως

    τελικα το ερωτημα ειναι κατα ποσο θελω να βοηθησω πραγματικα τον εαυτο μου
    και απο τι με προστατευει αυτο το αχαρο και βαρυ σωμα.....

    θελω παλι να βρω ψυχολογο, ισως εναν εξειδικευμενο, αλλα δεν εχω λεφτα για να ακουσω τα ιδια και τα ιδια.....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Change καλώς ήρθες στην παρέα μας!


    Θα σου πρότεινα καταρχήν να απευθυνθείς σε κάποιο διαιτολόγο για να χάσεις βάρος. Δε νομίζω ότι σε αυτή τη φάση σου χρειάζεται ψυχολόγος.
    Καλό είναι να ασχολείται κανείς με το φαγητό του και να κάνει υγιεινές επιλογές αρκεί να μη φτάνει στα όρια της υπερβολής-εμμονής. Εμένα και η διαιτολόγος μου και η ψυχολόγους μου μου ζήτησαν να καταγράφω αυτά που τρώω και τα συναισθήματά μου. Έτσι, νιώθω ότι έχω κάποιο έλεγχο της κατάστασης.
    Προσπάθησε να το κάνεις κι εσύ και με τον καιρό θα δεις ότι ξανακοιτάζοντάς τα θα εξηγήσεις πολλές συμπεριφορές σου και θα είσαι σε θέση να διορθώσεις και κάποια πράγματα.

  12. #27
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    ευχαριστώ για την απάντηση ντολφιν και χαίρομαι που σε "γνωρίζω"
    :)
    εννοειτε πως εχω περασει κι απο διαιτολογο

    περα φυσικα απο τα απειρα WW που εχω πάει

    νομίζω πως το ημερολόγιο είναι η λύση και για μένα
    αν φυσικά πείσω τον εαυτό μου να αρχίσω κάποιο πρόγραμμα διατροφής και γίνει αυτός ο στόχος που θελω να πετυχω

    εχω γινει εξπέρ στο να αναλύω τα συναισθηματα μου (τι νιώθω - τι κινδυνεύει - αντιστροφή) μετά από τόσες συνεδρίες....

    η δυσκολία μου είναι στο ότι δεν καταφέρνω να κρατήσω το ημερολόγιο... αν καταφέρω να κατσω να γραψω τι αισθανομαι εχω μειωσει τις πιθανοτητες επεισοδίου στα μισα
    ...και αν κανω και την αναλυση μου... ε τοτε ποιος με πιανει...

    στο πρωτο βηματακι εχω μεγαλο προβλημα...

    αλλωστε απ τη στιγμή που επιλεγεις να δεις διαιτολογο ή ψυχολογο έχεις ήδη προχωρήσει κι εχεις λύσει το μισο προβλημα σου...

    κι αν συνεχίσεις να πηγαινεις, ανεξάρτητα απ το πως παει... τοτε εχεις λυσει το προβλημα σου κατα 75%... γενικα μιλαω

    προς το παρον εχω μπερδευτει... να φτιαξω ή να μη φτιαξω προγραμμα διατροφης;

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    Originally posted by dolphin
    Εδώ και 17 μέρες περίπου τα καταφέρνω καλά...Για να δούμε...
    ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Φυσικά και να φτιάξεις πρόγραμμα διατροφής! Από αύριο κιόλας. Κοτόπουλο 2 φορές την εβδομάδα, ψαράκι άλλες 2 φορές, όσπρια 1-2 φορές και κανένα λαδερό. Τα ξέρεις τώρα εσύ αυτά...Πραάλληλα ξεκινάς και το ημερολόγιο καταγραφής. Μια απόφαση είναι! Θα σε βοηθούσε μήπως να γράφεις κάθε μέρα πως τα πας και να τα αξιολογούμε μαζί? Ό,τι θέλεις. Εδώ είμαστε!!!!

  15. #30
    Γειά σας...
    Σήμερα πήγα στον διαιτολό για να μου δώσει σταθεροποίηση και μετά είχα συνάντηση με τον ψυχολόγο μου.
    Όταν είδα τη διατροφή που μου έδωσε ο διαιτόλόγος έπαθα την πλάκα μου. Εγώ που το βράδυ την έβγαζα με φρούτα, δημητριακά και κανένα τοστάκι, τώρα θα τρώω κρέας, μπέργκερ κλπ? Δεν υπάρχει περίπρωση να το κάνω. Μόνο που τα διάβασα ένιωσα να βάζω 2 κιλά. Στη φάση που είμαι τώρα ανδω τη ζυγαριά να ανεβαίνει θα αρχίσω πάλι τις επισκέψεις μου στην τουαλέτα.
    Ο δε ψυχολόγος μου την έσπασε. Να τρώς. Έχεις χάσει πολλά κιλά. Έχασες τον έλεγχο και πρέπει να συνέλθεις. Να προσπαθήσεις να περνάς καλά, να βγαίνεις, να διασκεδάζεις, να καπνίζεις λιγότερο, να αγαπάς την εαυτό σου και να τον φροντίζει.
    Ε, φτάνει πιά. Βαρέθηκα να προσπαθώ να περνώ καλά, βαρέθηκα να προσπαθώ να βγαίνω και να είμαι κοινωνική. Δεν θέλω. Αφήστε με μόνη μου, να είμαι όσα κιλά θέλω και να είμαι όλη μέρα βυθισμένη σε έναν κόσμο δικό μου.
    Βαρέθηκααααα

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •