Πήγα σε ψυχολόγο!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ναι,τόσα "να..." δύσκολα αντέχονται,ακόμα κι αν είναι "για το καλό μου"!
    Κι εγώ το'χω νιώσει και πει πολλές φορές αυτό,αλλά τελικά εγώ ήμουν πάντα εκείνη που δε μ'αφήνει ήσυχη...
    Ασε που όσο το βιάζουμε,η αντίδραση είναι εντονότερη..."προσπαθώ να περνώ καλά"...?
    Το σίγουρο είναι οτι χρειάζεσαι μία παύση απ'όλα να ηρεμήσεις...
    Στην πορεία,θ'αφουγκραστείς τις ανάγκες σου και ανάλογα θα πορευτείς...
    Ελπιζω στο δρόμο ,που θα σε φέρει πιο κοντά στα ονειρά σου...
    Με την ευχή η un-happy να γίνει happy!

  2. #32
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    un happy σου τα ειπε ολα αυτα ο ψυχολόγος; εμενα δε μου ελεγε τιποτα. μονο με ρωταγε. τι νιωθω και τι θελω και για ποιο λόγο και τι απειλειται (η αξια μου συνηθως)
    το μονο που μου εκανε ειναι να μου εξηγησει τη διαδικασια και να με βοηθαει να την εφαρμοσω.
    τον εκλιπαρουσα να μου πει τι να κανω και δεν ελεγε, σηκωνε τους ωμους, εσυ τι θελεις... και εκει αρχιζανε τα δυσκολα...
    επρεπε να ρωτησω την ελενη... και δεν ηθελε να μου απαντησει και για ποιο λογο και και και...
    anyway... στην αρχη ηταν πιο δυσκολο, τωρα πιο ευκολο

    dolphin (το αγαπημένο μου ζωάκι by the way, μετα τα σκυλάκια) θα φτιάξω πρόγραμμα τελικά, εχεις δίκιο, αλλά επειδή ξέρω τον εαυτό μου και μάλλον επειδή δε θέλω, δε βαζω κοτοπουλακι και ψαρακι μεσα ΤΑ ΜΙΣΩ! :) απλά θα μειώσω τις μερίδες, θα βαζω κατι που θα ειναι βαρυ σε θερμιδες το πρωί ελαφρύτερο το μεσημερι και παναλαφρο το βράδυ, εχω εντοπισει τις ωρες που ΘΕΛΩ να φάω. πρωί και απόγευμα. το μεσημεράκι στις 12 απλά πεινάω και το βράδυ δε θελω φαγητο, ΘΕΛΩ ΑΛΚΟΟΛ! πατατακια κτλ. αυτο το βραδυ θα προσπαθησω να ελεγξω γιατι εννοειτε πως μετα το αλκοολ θελω φαγητο (σουβλακια, κρεπες η πιτσα αν γινεται) και μετα γλυκο... ε πως;

    για αυτο απλα θα περιορισω τις εξοδους μου... μαχομαι με το φιλικο ζευγαρι, τους λεω ΔΕ ΘΕΛΩ ΦΑΓΗΤΟΕΞΟΔΟΥΣ, προτιμω να κοιμαμαι τα βραδυα ενα διαστημα κι ας χασω απ τη διασκεδαση μου, αργοτερα οταν ξεσυνηθισω το ποτο θα μπω στον πειρασμο και θα βαλω τον εαυτο μου να περιοριστει εξω αλλα αργοτερα

    νομιζω πως μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η ιδέα να γράφω ημερολόγιο εδω... και να το βλεπουμε μαζι... αρκει να μη σας πειραζει που θα τρωω μακαρονια με κιμα πχ μια κουπιτσα βεβαια και την υπόλοιπη μερα σαλατα φρουτα και γιαουρτι...

    Α ΝΑΙ! εχω δει "το μυστικό" σε dvd, υπάρχει και σε βιβλίο στον σκλαβενιτη, ειναι ο τρόπος να πετυχεις όλα αυτα που θέλεις. Λέει να τα οραματιστεις και θα γίνουν. Οσο για τη μέθοδο, γιατι για αυτην θελω να πω τωρα, λέει πως αν σκεφτουμε μια μεθοδο και νιωσουμε σφιξιμο ή απεχθεια, ε δεν ειναι αυτη η σωστη, αν νιωσουμε ευεξία, αυτη ειναι.Στην ιδεα λοιπόν της αυστηρης διαιτας και γρηγορου χασιμου κιλων μου ρχεται .... αστο! χαλια... οσο κι αν θελω το καλοκαιρι να ειμαι μις Ελλας... δεν μου βγαινει.
    αποφασισα λοιπον να φτασω εστω τα κιλα που ημουν περσι, τον αυγουστο κι εβαλα ενα στοχο καπου στο τελος του 2009! να γινω οπως θελω. ολο αυτο το διαστημα βεβαια "αγαπω κι αποδέχομαι τον εαυτο μου οπως ειναι" :-)
    εχω 35 κιλα να χασω οποτε καταλαβαινεις ποσο αργα θελω να τα χασω
    Σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει μεγαλος κινδυνος να παρεκτρεπομαι και τελικα να μη χανω, επισης να βαρεθω και να χασω τα κινητρα κλπ κλπ... γιαυτο ομως θελω να μπαινω στο φορουμ, να γινουμε φιλοι, και να βοηθηθω απο αυτο... και κυριως να φτιαξω αυτο το ημερολογιο...
    υπαρχει χωρος εδω στο φορουμ αυτο;

    φιλακια
    ελένη

  3. #33
    Change μου μην νομίζεις ότι επειδή μου λέει όλα αυτά είναι πιο εύκολο από αυτό που κάνει ο δικός σου. Να βγαίνει, να περνάς καλά. Ξέρεις πόσο δύσκολο είανι για μένα που δεν θέλω να βλέπω κανέναν? "Πρέπει να το παλέψεις, έχεις κατάθλιψη", να βγαίνεις, να είσαι με κόσμο. Και βγήκα ψές, ήμουν με κόσμο. Με το φαί τα πήγα καλά. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου από πρίν ότι θα διαλέξω κάτι με λίγες θερμίδες και θα φάω το μισό για να μην χαλαστώ. Και το έκανα. Με τον κόσμο όμως δεν τα πήγα και πολύ καλά. Υπήρχαν στιγμές που απλά ήθελα να εξαφανιστούν όλοι ή έγώ με έναν μαγικό τρόπο να βρεθώ στο κρεβάτι μου. Φύγεται, αφήστε με με τη μπύρα μου και το τσιγάρο μου και μην μου μιλάτε.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Change,


    δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος χώρος για ημερολόγιο εδώ. Μπορείς απλά μέσω των posts να καταγράφεις το τι τρως κάθε μέρα κι όταν μπαίνουμε θα τα βλέπουμε και θα τα συζητάμε.

    Καλή ερχή σου εύχομαι!

  5. #35
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    Originally posted by un-happy
    Change μου μην νομίζεις ότι επειδή μου λέει όλα αυτά είναι πιο εύκολο από αυτό που κάνει ο δικός σου. Να βγαίνει, να περνάς καλά. Ξέρεις πόσο δύσκολο είανι για μένα που δεν θέλω να βλέπω κανέναν? "Πρέπει να το παλέψεις, έχεις κατάθλιψη", να βγαίνεις, να είσαι με κόσμο. Και βγήκα ψές, ήμουν με κόσμο. Με το φαί τα πήγα καλά. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου από πρίν ότι θα διαλέξω κάτι με λίγες θερμίδες και θα φάω το μισό για να μην χαλαστώ. Και το έκανα. Με τον κόσμο όμως δεν τα πήγα και πολύ καλά. Υπήρχαν στιγμές που απλά ήθελα να εξαφανιστούν όλοι ή έγώ με έναν μαγικό τρόπο να βρεθώ στο κρεβάτι μου. Φύγεται, αφήστε με με τη μπύρα μου και το τσιγάρο μου και μην μου μιλάτε.
    un happy αυτο εννοουσα κι εγω, δε μας βοηθαει να μας λενε τι να κανουμε, οσο κι αν το ζηταμε
    δεν θα ηθελα τελικα να μου πει κανενας τιποτα απο αυτα που σου ειπε... ειδικα αν(οταν) ειχα καταθλιψη!!!!

    ασε μη μιλας για μπύρες! και μου ανοιγεις την ορεξη! και μετα τις μπυρες, κι αλλες μπυρες, και ουισκυ...και και και... δε λεω γιατι θα χαλασω καμιανης αλλης το προγραμμα!!!

    ΜΠΡΑΒΟ για το φαγητο... μπραβο και που βγηκες! τα καταφερες... χεστο κοσμο... μολις σου ρθει, θα ναι ολος δικος σου... μολις κατακτησεις τον εαυτο σου, δε πανε πουθενα αυτοι, με τη διαθεση μας τα ελεγχουμε ολα

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!!!! ΜΠΡΑΒΟ

    ...και εγω τα καταφερα, δεν ήπια ούτε ουίσκυ, ούτε μπύρα χτες... λες να εστιάσω στην επιτυχία μου ή να κλάψω που έφαγα ενα κομματακι παγωτο και 10 φουντουκια; ρητορικη ειναι η ερωτηση...
    φιλια

  6. #36
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    Originally posted by dolphin
    Change,


    δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος χώρος για ημερολόγιο εδώ. Μπορείς απλά μέσω των posts να καταγράφεις το τι τρως κάθε μέρα κι όταν μπαίνουμε θα τα βλέπουμε και θα τα συζητάμε.

    Καλή ερχή σου εύχομαι!
    ευχαριστώ! γράφω στο τόπικ που λέει "πως ειναι το διατροφικό μας πρόγραμμα"
    γράψε μου κι εσυ πως τα πας... αμα θες...
    ευχαριστω

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Πού είναι αυτό το topic?

  8. #38
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    κ εγώ σχετικά πρόσφατα πήγα σε ψυχιατρο γνωστη μιας συναδερφου του πατερα μου να μου πει τι στο καλο επαθα εγω ο τοσο οργανωμενος ανθρωπος κ υπευθυνος για τον εαυτο του (κ τελειομανης, ανυπομονος, εσωστρεφης, περιεργος) κ κυλησα στην ανορεξια...
    εκτος του οτι μιλαγα επι μια ωρα κ αυτη ζητημα να μιλησε 5 λεπτα συνολικα, μου επιβεβαιωσε την αρχικη μου υποψια οτι ως ανασφαλης που ειμαι γενικοτερα επιζητουσα τον απολυτο ελεγχο στη ζωη μου κ οταν ειδα απο ενα περιστατικο οτι δεν ελεγχω μια κατασταση αρχισα σχεδον αμεσως να ελεγχω το βαρος μου (βεβαια αυτο με ελεγχε μετα).εκτος του οτι το σκεφτομουν τον τελευταιο χρονο αν κ δν με ενοχουσε καθολου δεδομενου οτι ημουν αδυνατη προς κανονικη παντα, δεν ειχα την ψυχωση με τη ζυγαρια που επαθα μετα κ που αποδεικνυει περιτρανα το θεμα περι ελεγχου απο το γεγονος οτι δε με ενοχλουσε η εξωτερικη εμφανιση αφου σπανια κοιταζομουν στον καθρεφτη για να εξετασω τ σωμα μου αλλα ο αριθμος στη ζυγαρια...τωρα οσον αφορα στο τι με βοηθησε η ψυχιατρος?μου ειπε οτι υπαρχουν πραγματα απροβλεπτα στη ζωη μας, κατι το οποιο εγω δεν αποδεχομουν κ δεν ξερω αν εχω χωνεψει ακομα..επισης μου ειπε να μην νιωθω τυψεις για οτι εκανα στον εαυτο μου επειδη αυτο ηρθε σταδιακα κ δεν το εβαλα στοχο..φυσικα εγω ουτε ΚΑΝ ειχα διανοηθει οτι δεν εφταιγα σε οτι μου εκανα κ ξαφνιαστηκα οταν με ρωτησε αν με κατηγορω γιατι το θεωρουσα αυτονοητο κ δ ειχα αναρωτηθει ποτε μου ουτε το χα σκεφτει...


    με παρεπεμψε λοιπον σε μια παιδοψυχοθεραπευτρια στην οποια θα παω την προσεχη πεμπτη, διοτι αυτη αναλαμβανει μονο ενηλικες...οποτε οψομεθα κ εκει...οπως ειπε κ αυτη χρειαζομαι να ξαναβρω λιγο τον εαυτο μου, κατι το οποιο σε μια κριση μου αφου "ξυπνησα" ομολογησα κ εγω οτι τον ειχα χασει..

    φιλακια σε ολους :)

  10. #40
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    μπράβο smile002!!! βλεπω το προσπαθεις σοβαρα
    μπραβο

    περιττο να σου πω όσο νωριτερα... τοσο καλυτερα!!!!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    ευχαριστώ change!

    το nickname απλό κ φοβερό! ;)

  12. #42
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    :)
    ναι το εχω ριξει στις αλλαγες χιχιχι

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    δεν ξερω μπορει κ ν σας ακουστει περιεργο ομως αυριο δε νιωθω την "ορεξη" να παω στην ψυχοθεραπευτρια...δεν ξερω μου ακουστηκε ψυχρη απ το τηλεφωνο (σε αντιθεση με την προηγουμενη που φανηκε κ ηταν πολυ φιλικη, αν κ ξερω οτι δ οφελει να κανω συγκρισεις).αυτο το επιβεβαιωσε κ μια ψυχολογος φιλη μας που την ξερει...κ νιωθω οτι ισως να μην τη χρειαζομαι πια...απλα νιωθω κουραση στη σκεψη κ μονο οτι θα πρεπει γι αλλη μια φορα να ανοιχτω κ να πω την ιστορια μου...δεν ξερω αν αυτο ειναι "normal" η δικαιολογειται..απλως ετσι αρχισα να νιωθω αυτη τη βδομάδα...

    φιλακια σε ολους!

  14. #44
    Kalimera xamogelaki!
    νομίζω πως δεν είναι και τόσο πρόβλημα να μην πας μια φορά στη θεραπεία σου. Και γώ το ένιωσα καμιά φορά αυτό γιατί ένιωθα ότι μπορώ να τα καταφέρω και μόνη μου. Από την άλλη όμως, κάποιες φορές που δεν μπορούσα να πάω πχ λόγω διακοπών του Πάσχα, και έκανα 2-2,5 εβδομάδες χωρίς να πάω στον ψυχολόγο μου, τα έκανα θάλασσα. Ίσως βέβαια να ήτανε και σύμπτωση, ίσως και όχι. Να κάνεις ότι νιώθεις φτάνει να είσαι δυνατή και να είσαι εντάξει μέχρι την επόμενη ψυχοθεραπεία.
    Καλή δύναμη

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    smile,
    Σίγουρα είναι ψυχοφθόρο να παρουσιάζεις τον εαυτό σου ξανά και ξανά,
    αλλά ίσως είναι αυτή η ψυχολόγος που θα σε βοηθήσει τελικά,παρά την πρώτη εντύπωση του τηλεφωνήματος...
    Για μένα δεν υπάρχει νορμάλ και μη(ποιός άλλωστε το καθορίζει). Υπάρχεις εσύ!
    Χρειάζεται επιμονή και χρόνος για να λειτουργήσει όλο αυτό...δε γίνεται με κανά-δυο συνεδρίες...
    Θα προσθέσω όμως και μια σκέψη μου,γιατί συνέβη και σ'εμένα:
    μήπως πρόκειται για την πλευρά σου,που απειλείται από την επικείμενη αλλαγή κι αντιδρά;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •