Πήγα σε ψυχολόγο!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 71
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Nadine,
    δν νομίζω να πρόκειται για αυτήν την πλευρά μου, δεδομένου οτι εχω αποδεχθει πληρως τον εαυτο μου κ δν τιθεται θεμα αλλαγης γιατι μεχρι τωρα αλλαζε μερα τη μερα..
    σε λιγο θα ξεκινησω να παω κ θα σας πω εντυπωσεις :D
    κατι αλλο που μου περασε απ το μυαλο σημερα το πρωι που ξυπνησα κ ισως ηταν πιο ξεκαθαρα τα πραγματα μεσα μου ειναι οτι ισως ενιωσα ετσι επειδη καθε φορα που τα ξαναλεω και δη στην ψυχοθεραπευτρια σημερα θυμαμαι κ με παει πισω κ νιωθω πολυ χαλια για τον εαυτο μου κ οτι εγινε κ οτι δ το σταματησα...αν κ η ψυχιατρος που ειδα ειπε να μη με κατηγορω γι αυτα οπως προειπα μου φαινεται ακομα αδιανοητο οτι δ εφταιξα εγω κ ΑΠΛΑ συνεβη...
    μπορει λοιπον απλα να με ποναει αυτη η σκια της παλιας μου πλευρας κ να θελω να θεωρησω οτι δεν υπηρξε ποτε κ να συνεχισω την νεα μου αρχη σαν να μη συνεβη τιποτε τα τελευταια 2 χρονια..
    θα δειξει...
    σ ευχαριστω για την απαντηση :)

  2. #47
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    εχεις σκεφτει επίσης πως ισως το ύφος ή ο τονος της καθε ψυχοθεραπευτριας δεν εχει καμμια σχεση με σενα;;;;

    οχι οτι ειναι ευκολο, περιμενουμε απ τον ψυχολογο να τα κανει ολα τελεια γιατι αυτη ειναι η δουλεια του... εντελει ομως σταδιακα χρειαζεται να καταλαβουμε πως ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα συναισθηματα του, εσυ για τα δικα σου και η ψυχολογα για τα δικα της, ειτε το ερέθισμα είσαι εσυ ειτε κατι αλλο, εσενα δε πρεπει να σου καιγεται καρφί διοτι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ πραγματικα να τα προκαλεσεις, μπορει να γινεις το ερέθισμα, αλλα ειναι οι δικες της σκεπτομορφες που δημιουργουν τα συναισθηματα της. και ολονων.

    Αναλαβε το βαρυ κοστος των δικων σου συναισθηματων οπως και κανεις αλωστε και αστους αλλους να κουρευονται. Εγω στη θεση σου θα της το έλεγα, οπως και αλωστε εκανα στη δικη μου περιπτωση. Χιχι και τι νομιζεις απαντηση πηρα; Χέστηκα! Εισαι υπευθυνη για τα συναισθηματα σου και μου σηκωσε τους ωμους κι εγω εβαλα τις φωνες... μα εσυ εισαι ο ψυχολογος κλπ κλπ αλλα μεσα μου το δουλεψα κι εβγαλα τα συμπερασματα που με βοηθησανε να προχωρησω.
    φιλακια και περιμενω με αγωνια τις εξελίξεις

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    χμ ψυχοδραμα κατασταση

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    τελικα αποδειχτηκε φιλικη κ συνεργασιμη..δ εχει καμια σχεση με την προηγουμενη...ειπε οτι εχω κανει πολλα βηματα μονη μου κ οτι μπορει να με βοηθησει αλλα θα διαρκεσει κ θελει κοπο...θα υπαρχουν λεει κ κακες στιγμες αλλα ανηκω στην ομαδα των ανθρωπων καλης προοπτικης κ εχω ολες τις πιθανοτητες με το μερος μου..σε γενικες γραμμες ομως δ υπηρξε καποια εμβαθυνση οσον αφορα τις αιτιες που εγινα ετσι κ μου ειπε οτι εχω πολυ αυτοαναλυση κ αυτοσυνειδηση κ αυτο τη βοηθα κ κανει τη δουλεια της ευχαριστη...
    σιγουρα ηταν καλυτερα απ οτι ακουγοταν στο τηλεφωνο ομως ακομα εχω καποιες επιφυλαξεις...νιωθω σχεδον ετοιμη να απεξαρτοποιηθω τελειως απο ολο αυτο κ αναρωτιεμαι οι συναντησεις θα με βοηθανε η θα με τραβανε πιο βαθια στο προβλημα?κ αν ναι, θα πισωγυριζω η θα πιασω πατο απλα για να ξαναβγω?
    1 φορα τη βδομαδα θα τη βλεπω κ επειδη δ μπορουσε πεμπτη ειπαμε την ερχομενη τριτη...εξαλλου αυτη μετα για 1 βδομαδα θα λειψει κ θα κανω 15 μερες να τη δω οποτε κρινοντας απο 2 συναντησεις μας κ βλεποντας πως ειμαι πιστευω θα ξεκαθαρισει...
    δ θελω να πω κ πολλα απο την πρωτη φορα κ να σχηματισω εσφαλμενες εντυπωσεις..
    το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει σχεση με την ψυχιατρο την πρωτη με την οποια ενιωθα καλυτερα κ οτι παρ' ολα αυτα φαινεται προθυμη φιλικη κ οτι καταλαβαινει την ψυχικη κατασταση του αλλου οταν της μιλα...

    φιλακια!!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Είδες,καρδιά μου; ʼντε,καλή αρχή και καλή σου δύναμη!

  6. #51
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    να πω εγω κατι τωρα γιατι ειναι ετοιμο να μου βγει απ το στομα και κρατιεμαι κρατιεμαι...

    οπου κοιταξεις κι οπου βρεθεις εχει βαλει διαφημιση αυτος ο Βασιλειαδης ο ψυχολόγος. Πηγα και τον ειδα μια φορα
    Δε λέω, κανει τη προσπαθεια του να σταθει στο επαγγελμα, μιλαμε εχει ξεσκιστει να κανει μαρκετινγκ του εαυτου του ΠΑΝΤΟΥ μεχρι και καρτα στο φαρμακειο της γειτονιας μου ειδα, να μη πω πως πλασαρει μεταφρασεις αρθρων ψυχολογιας ΠΑΝΤΟΥ στο ιντερνετ...

    η αποψη μου ειναι πως ειναι απατεώνας διοτι μου ζητησε να τον πληρωσω προκαταβολικα 10 συνεδριες των 80 ευρω, δεν μου εδωσε αποδειξη, παρολο που επεμενα και... σαν ψυχολογος δεν στεκει! Αυτος εχει νευρικο τικ!!! Δεν μπορει να ελεγξει τα δικα του συναισθηματα, θα νιωθε καποιος ανετα μαζι του; Μετα απο αυτον εγκατελειψα (ΔΥΣΤΗΧΩΣ) για πολυ την αναζητηση ψυχολογου και εμεινα πολυ πισω...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    εγω απ οτι ειδα η δικια μου ψυχοθεραπευτρια αν και ειναι πολυ μικρη (ειναι δεν ειναι 35) εχει κανει πολλα απ οτι λεει κ η καρτα της δλδ..τωρα αυτα πολλες φορες δε λενε κ τπτ αν δε λειτουργουν επι του πρακτεου...το σιγουρο ειναι οτι εχει ανεπτυγμενη διαισθηση η κοπέλα η χαρισμα η οπως αλλιως το λενε γιατι απο τα λογια μου καταλαβαινε τα συναισθηματα μου (δεν ξερω αν αυτο το χουν ολοι του τομεα αυτου μιας κ δεν το χω ψαξει...)

  8. #53
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    εγω πάντως έκλεισα ενα update με τον δικο μου (50αρης, χρονια στο κουρμπετι και μου εχει ταιριαξει πιο πολυ απ ολους) την εβδομαδα που ερχεται... αισθανομαι ευπαθης... περιμενω και περιοδο... ολα μαζι...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    αν κ δν ειχα επαφη με ανθρωπους που να εχουν περασει κατι αναλογο με μενα, ετυχε μια φιλη κ συμμαθητρια πριν ενα χρονο να συνελθει κ αυτη απο την ιδια κατασταση...της ζητησα ψυχολογο κλπ κ μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αυτον που θα σε βοηθησει κ θα νιωθεις καλα μαζι του...εκεινη ειχε αλλαξει δλδ αρκετους μεχρι να τα καταφερει...εδω εγω που εχω δει 2 κ βλεπω διαφορα κ πως αισθανομαι στην καθεμια περιπτωση...
    δ φτανει που εχει κανεις το προβλημα του δηλ. ειναι κ δυσκολο να βρει ειδικο να βοηθησει...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    ερωτηση πως κρινεται ενα ψυχολογο?
    με τον αν σας λεει αυτα που θελετε να ακουσεται ή με τον λεει την αποψη του και σε περιπτωση που εχει αντιθετη αποψη με τη δικη σας ,πως τον-την κρινεται?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Εγω τον κρίνω από το μυαλό του!Κι επιτέλους βρήκα κάποιον ,που είναι αστέρι!
    Κάποιον,που η πλευρά μου που δεν επιθυμεί την αλλαγή δε μπορεί να ξεγελάσει
    και με την καθοδήγηση του οποίου,πέρα από θεωρίες κι αναλύσεις,θα βρούμε τον τρόπο να πετάξω!
    Νομίζω όμως,για να μην προσωποποιήσω το ερώτημα σου,
    οτι ο καθενας ανάλογα σε τι φάση βρίσκεται,έχει ανάγκη από διαφορετική προσέγγιση.
    Στην αρχή έχεις ανάγκη να σ'ακούσουν,ίσως να σου αποδώσουν το χαμένο σου δίκιο,
    ίσως αναζητάς συμπόνια και κατανόηση,ίσως απλά να τα πεις κάπου,να ξεσπάσεις...
    Στην πορεία ανακαλύπτεις,αντιλαμβάνεσ� �ι αλλιώς το παρελθον,τον εαυτό σου,τις επιλογές σου...
    Ανάλογα με τη δύναμη της θέλησης σου να τα καταφέρεις,θα επιβιώσεις των ψυχοφθόρων
    και με τη βοήθεια του θα βρεις τον τρόπο ν'αλλάξεις τα σημεία σου που επιθυμείς...
    Για μένα είναι η σημαντικότερη επένδυση για τον εαυτό σου!
    Αρκεί να είσαι έτοιμος και ασφαλώς να βρεις και τον καταλληλο επαγγελματία!
    Χρειάζονται δύο για ένα ταγκό.Όσο καλύτεροι χορευτές,τόσο εντυπωσιακό το αποτέλεσμα!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    σαφως κ προσωπικα θελω να λεει τη γνωμη του ακομα κ αν ειναι εντελως διαφορετικη με τη δικη μου..
    ηδη μου ετυχε κ πως αντεδρασα?σκεφτηκα απο ποια οπτικη γωνια το βλεπει κ ειναι διαφορετικη η αποψη του κ αυτο μου εδωσε την ευκαιρια να δω μια αλλη προοπτικη οσον αφορα το συγκεκριμενο ζητημα που αποδειχθηκε ορθοτατη..
    σε καμια περιπτωση δε θα επρεπε ενας ψυχολογος/ψυχιατρος να λεει στον ασθενη του οτι επιθυμει εκεινος να ακουσει γιατι κατ εμενα ακυρωνει ετσι τη θεση κ το ρολο του...
    υποτιθεται οτι κανεις πηγαινει εκει αφου εχει αποδεχτει οτι χρειαζεται καποια μορφη βοηθειας κ επισης ειναι προθυμος να τη λαβει ακομα κ αν αυτο σημαινει καποια αναθεωρηση των αποψεων του..εξαλλου γι αυτο δν δεχονται να κλεισει αλλος ραντεβου κ να συνοδευεται..αποτελει βημα προσωπικο..επισης για να υπαρχει ουσιαστικος διαλογος μεταξυ τους πρεπει να ακουγεται κ ο αντιλογος οταν υπαρχει..

  13. #58
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    συμφωνώ απόλυτα με Nadine

    Smile ο ψυχολόγος δεν εχει γνωμη να σου πει, ειτε να σου αρεσει ειτε οχι... ερωτησεις κανει, εσυ μιλας, εσυ κανεις τη δουλειά, αυτός οδηγεί την κουβεντα, τιποτα άλλο....

  14. #59
    Γειά σας και απο μένα. Απο τη προσωπική μου εμπειρια θα συμφωνήσω με την Nadine. Αναλόγως τη προσωπική ωρίμανση που έχεις "βρίσκεις" και το ανάλογο άτομο το οποίο θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις. Εγω καταλάβα ότι χρειάζεται και λίγο ψάξιμο. Δεν κάνουν όλοι για όλους. Για μένα ο σωστός ψυχολόγος ΔΕΝ πρέπει να έχει άποψη για σένα. Εσυ βρίσκεις τις δικές σου απαντήσεις μέσα απο την έμμεση καθοδήγηση και τις ερωτήσεις του. Δεν μπορεί και δεν πρέπει να σου λέει κάποια πράγματα που "βλέπει" γιατί ο καθένας ανακαλύπτει τα πράγματα με τους δικούς του χρόνους. Με το να μου πεί κάποιος κάτι που εγώ δεν θέλω ή δεν μπορώ εκείνη τη στιγμή να το δώ και να το καταλάβω με πιέζει για πράγματα που δεν είμαι έτοιμη.
    Ηθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει κάνει υπνωτισμό για τη βουλιμία; Και αν έχει κάνει κάποιος βοήθησε καθόλου;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    καλά τα λες zaira.
    Στην ψυχοθεραπεία το τιμόνι το κρατά ο θεραπευομενος, όχι ο θεραπευτής.
    Ο θεραπευτής ειναι συνοδηγός και λίγες μόνο φορές πιάνει το τιμόνι.

    Να συμπληρώσω επίσης πως η ψυχοθεραπεία ΔΕΝ είναι ανταλλαγή απόψεων, δεν είναι επιχειρηματολογία για το σωστό ή το λάθος, δεν είναι αντικατάσταση ή υποκατάσταση μιας φιλικής κουβέντας. Είναι βαθιά επαφή με τον εαυτό, με τα εσώτερα του σκοτεινά κομμάτια.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •