Πήγα σε ψυχολόγο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519

    Πήγα σε ψυχολόγο!!

    Καλημέρα σε όλους!


    Επιτέλους χθες το απόγευμα είχα το πρώτο μου ραντεβού με μία ψυχολόγο. Μου είπε ότι δε μπορεί να διαγνώσει σε' μένα βουλιμία οπότε με χαρακτήρισε ''αδιάγνωστη περίπτωση'' διότι έχω επίγνωση των όσων κάνω και μερικές φορές η πρόκληση εμετού οφείλεται σε καθαρά βιολογικά αίτια (πόνος στο στομάχι) κι όχι σε ενοχές.
    Λοιπόν, αυτό που με συμβούλεψε να κάνω σε πρώτη φάση (το είχα κάνει και παλιότερα με τη διατροφολόγο μου) είναι να καταγράφω τι τρώω, τι ώρα το τρώω και τα συναισθήματά μου εκείνη την ώρα. Επίσης με παρότρυνε να έρχομαι σε επαφή με το φαγητό, ακόμα και με τις λιχουδιές κι αν βλέπω ότι δε μπορώ να τους αντισταθώ είτε να πηγαίνω μια βόλτα να ξεχνιέμαι, είτε να τις πετάω στα σκουπίδια. Πάντως, σε καμία περίπτωση να μην αποφεύγω το φαγητό. Εφόσον, λέει, θεωρείς το φαγητό εχθρό σου θα πρέπει να το πολεμήσεις. Επίσης, μου είπε ότι θα ήταν καλό να ετοιμάζω εγώ η ίδια το φαγητό μου, να τρώω όπως θέλω (μόνη μου ή με περέα όποτε κι αν θέλω), να μην κάνω συμβιβασμούς με το φαγητό μου. Δηλα΄δη, αν στο σπίτι έχουμε π.χ. φακές κι εγώ θέλω να φάω σουβλάκι, να φάω σουβλάκι.
    Αυτά εν ολίγοις...Ελπίζω να μη σας ζάλισα πολύ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που σου έδωσε, νομίζω ότι θα βοηθήσουν, αυτό με την καταγραφή καθημερινά του τι τρως το έχω διαβάσει πολλές φορές αλλά βαριέμαι να το κάνω. Ισως πρέπει να το ξεκινήσω. Καλή αρχή και καλή συνέχεια.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    dolphin mipos exeis problima me to stomaxi sou.mipos einai eues8ito kalh moy?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by dolphin
    Καλημέρα σε όλους!


    Επιτέλους χθες το απόγευμα είχα το πρώτο μου ραντεβού με μία ψυχολόγο. Μου είπε ότι δε μπορεί να διαγνώσει σε' μένα βουλιμία οπότε με χαρακτήρισε ''αδιάγνωστη περίπτωση'' διότι έχω επίγνωση των όσων κάνω και μερικές φορές η πρόκληση εμετού οφείλεται σε καθαρά βιολογικά αίτια (πόνος στο στομάχι) κι όχι σε ενοχές.
    Λοιπόν, αυτό που με συμβούλεψε να κάνω σε πρώτη φάση (το είχα κάνει και παλιότερα με τη διατροφολόγο μου) είναι να καταγράφω τι τρώω, τι ώρα το τρώω και τα συναισθήματά μου εκείνη την ώρα. Επίσης με παρότρυνε να έρχομαι σε επαφή με το φαγητό, ακόμα και με τις λιχουδιές κι αν βλέπω ότι δε μπορώ να τους αντισταθώ είτε να πηγαίνω μια βόλτα να ξεχνιέμαι, είτε να τις πετάω στα σκουπίδια. Πάντως, σε καμία περίπτωση να μην αποφεύγω το φαγητό. Εφόσον, λέει, θεωρείς το φαγητό εχθρό σου θα πρέπει να το πολεμήσεις. Επίσης, μου είπε ότι θα ήταν καλό να ετοιμάζω εγώ η ίδια το φαγητό μου, να τρώω όπως θέλω (μόνη μου ή με περέα όποτε κι αν θέλω), να μην κάνω συμβιβασμούς με το φαγητό μου. Δηλα΄δη, αν στο σπίτι έχουμε π.χ. φακές κι εγώ θέλω να φάω σουβλάκι, να φάω σουβλάκι.
    Αυτά εν ολίγοις...Ελπίζω να μη σας ζάλισα πολύ...
    Συγγνώμη παιδιά και με όλη την καλή και πρωινή διάθεση που έχω μετά από το πρωινό με κοτόπουλο, αλλά για να σου πουν αυτά πρέπει να πας σε ψυχολόγο;Γιατί εγώ δεν άκουσα κάτι νέο ή κάποια διαπίστωση τρομερή που βασίζεται σε κάποια θεωρία.Εκτός και αν ξέχασε να μας τα γράψει το δελφινάκι.

    Σίγουρα εδώ μέσα, λέμε πολύ περισσότερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Εμένα μου άρεσε το παρακάτω που της είπε, έχει απόλυτο δίκιο......Οχι ότι μέσες άκρες δεν το ξέραμε αλλά ένα remind δεν κάνει κακό......

    "Επίσης με παρότρυνε να έρχομαι σε επαφή με το φαγητό, ακόμα και με τις λιχουδιές κι αν βλέπω ότι δε μπορώ να τους αντισταθώ είτε να πηγαίνω μια βόλτα να ξεχνιέμαι, είτε να τις πετάω στα σκουπίδια. Πάντως, σε καμία περίπτωση να μην αποφεύγω το φαγητό. Εφόσον, λέει, θεωρείς το φαγητό εχθρό σου θα πρέπει να το πολεμήσεις. "

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Συγγνώνη αλλά εμένα δε με καλύπτει.Αυτά τα ξέραμε.Τι νόημα έχει να τ' ακούς και μια φορά παραπάνω;Ό καθένας τα έχει πάμπολλες φορές.Τα έχει - έχουν πει άλλες τόσες.


    Ο ψυχολόγος κάνει μια πιο ψυχαναλυτική προσέγγιση και <<σκάβει>> μέσα σου να δει τι σε οδηγεί πραγματικά αυτό και όχι να κάνει μια <<συμπτωματική>> αντιμετώπιση ή να δίνει οδηγίες της κρίσιμης στιγμής.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Εχεις δικιο Κλεανθη μου αλλα προφανως αυτο το σκαψιμο δεν γινεται με μια φορα....θα προτεινα να μην αποθαρρυνουμε το δελφινακι γιατι απο προσωπικη πειρα σας λεω οτι βοηθαει παρα μα παρα πολυ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    και εγώ έτσι νομίζω, αφού διάλεξε αυτό τον τρόπο για να νοιώσει καλύτερα, καλό είναι να πιστέψει σε αυτό και να προχωρήσει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Gourounaki έχω όντως ευαίσθητο στομάχι. Είχα γαστρίτιδα.
    Σίγουρα έχω ξεχάσει να σας πω κάποια πράγματα από αυτά που είπαμε χθες με την ψυχολόγο. Ήταν τόσο πολλά εξάλλου. Μιλάγαμε 1 ώρα και...
    Όταν της είπα για κάλυψη συναισθηματικού κενού μέσω του φαγητού μου το διέψευσε, τουλάχιστον για τη δικιά μου περίπτωση. Μου είπε ότι αυτό που έχω είναι μια εμμονή.
    Το καινούργιο που άκουσα από αυτήν ήταν ότι με ενθάρρυνε να πετάω φαγητά. Εγώ ούτως ή άλλως το έχω κάνει ήδη αρκετές φορές αλλά δεν περίμενα ότι θα με παρότρυνε και η ψυχολόγος να το κάνω. Όπως επίσης μου είπε να αφήνω τους δικούς μου να φέρνουν στο σπίτι ό,τι λιχουδιά θέλουν και να παραγγέλνουν όποτε θέλουν να τρώνε απ' έξω κι όχι να καταπιέζονται εξαιτίας μου. Αυτό γιατί της είπα ότι είχα ζητήσει από τους δικούς μου να μη με βάζουν σε διατροφικούς πειρασμούς.
    Αν θυμηθώ κάτι άλλο σημαντικό θα το καταγράψω. Όντως πολλά από αυτά που είπε τα ήξερα ήδη, όχι όλα όμως. Εννοείται ότι συζητήσαμε και πολλά θέματα σε προσωπικό επίπεδο στα οποία για ευνόητους λόγους δε θέλω να αναφερθώ.
    Δεν περιμένω από καμία ψυχολόγο να κάνει θαύματα. Όλα εξαρτώνται από 'μένα. Η ψυχολόγος θα μου υποδείξει απλά τη μέθοδο, το δρόμο για τη σωτηρία. Το δρόμο όμως αυτό θα τον διανύσω μόνη μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    Dolphin μου,ο ψυχολογος μας δειχνει μονοπατια,ουτε καν κεντρικο δρομο..την δουλεια την κανουμε μονοι μας.Επειδη εχω κανει ψυχαναλυση δεν μου αρεσε που εκανε διαγνωση απ το πρωτο ραντεβου και ειδικα σε ενα τοσο συνθετο θεμα οπως ειναι η διαταραγμενη διατροφικη συμπεριφορα.Περισσοτερο μου φανηκε σαν διαιτολογος παρα σαν ψυχολογος αφου αυτα που σου πε ειναι tips για το πως να κρατηθεις στη διαιτα και οχι τους βαθυτερους λογους που σε κανουν να μην μπορεις να κρατηθεις στη διαιτα.Κι αν αυτο που διεγνωσε ειναι μια''απλη εμμονη'' με το φαγητο θα πρεπει να σου δειξει απο που προεκυψε και γιατι η συγκεκριμενη ''εμμονη'' γιατι πρεπει να χτυπαμε την ριζα του προβληματος και οχι τις συνεπειες που καθημερινα δημιουργουνται(πχ να πετας το φαι η να πηγαινεις βολτες)Σου ευχομαι καλη επιτυχια και γρηγορη και ανωδυνη επιγνωση και να ξερεις οτι δεν ειναι κακο να διαφωνεις με την ψυχολογο σου και να της το λες οποτε αυτο συμβαινει.Κλεανθη μου γιατι χτυπιεσαι αυτα που εσυ θεωρεις δεδομενα για τον αλλον μπορει να ειναι καινουργια και να τον βοηθησουν κιολας,εσυ ειπαμε πηρες απ'την νουνα και εισαι αντιδραστικο παιδακι..και μπαστα λιγο με τα κοτοπουλα ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καταρχήν δε χτυπιέμαι και δεν είμαι και αντιδραστικός.

    Απλά, μερικές φορές η κοινότοπη συμβουλευτική βαπτίστηκε ψυχολογία - ψυχανάλυση και ο καθένας με το όνομα της ταμπέλας του νομίζει ότι δίνει λύσεις ή διαφημίζεται γι' αυτό.ʼλλωστε και οι ίδιοι οι ειδικοί παραδέχονται πως στο χώρο τους υπάρχει τόοοοοοοση πολλή σύγχυση και <<αεροεπαγγελματισμός>> που το να είσαι καχύποπτος είναι το λιγότερο αναγκαίο.Συγκεκριμένα για την αντιμετώπιση των διατροφικών διαταραχών ο ειδικός πρέπει να είναι εξειδικευμένος σε αυτές.

    Ασφαλώς και δεν αποθαρρύνω το δελφινάκι από το να συνεχίσει,αλλά νομίζω πως αυτά που τις είπε ήσαν δεδομένα και για 'κείνη - τουλάχιστον θα της τα είχαν πει και άλλοι ( κάτι τέτοιο αναφέρει άλλωστε )

    Δελφίνι καλή συνέχεια και δύναμη!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    klean8h giati den mas les posa kila eisai?
    egw pados ksero mesa m ti fteie p pira tosa kila exw psaksei emsa mou poli va8eia.ksero oti to keno p mou afise o xorismos mou k h anagh pou eixa na eimai koda ston patera t pediou mou ta kalipta auuta ta dio sto fai.
    prepei an pigenoume oloi se psixiatrous re paidia gia na katalaboume merika pragmata?

  13. #13
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΛΦΙΝΑΚΙ ΜΟΥ! ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΕΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕ ΑΥΤΟ! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. (πχ.προσωπικα δε πιστυω ευκολα καποιον 'η σε κατι) ΑΚΟΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΤΑΞΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑΤΕ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΟΡΘΗ, ΒΑΣΙΜΗ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΟΥΤΩ Η ΑΛΛΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΙ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΘΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ!
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΠΙΟ ΘΕΤΙΚΑ! ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΗΜΑ! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΒΗΜΑΤΩΝ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ!
    ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ,ΟΚ?
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ! ΜΑΤΣ-ΜΟΥΤΣ!!!

  14. #14
    Geia sou delfinaki kai kalo apogevma se olous.
    Bravo koritsi mou pou pigesston psixologo giati einai ena kalo vima an kai den mou kalarese h dikia sou alla as min tin krinoume apo tin proti fora. Tino na simfoniso me kapion pou ipe oti thimizi parapano dietologo.

    Parola afta omos prepi na to dis thetika kai na pistepsis mesa sou oti ontos mpori na se voithisi giati diaforetika tipota den ginete. Emenaodikos mou me voitha opote ton afino. Opote mou mila kai tou leo "ti malakies mou les tora" ta kano thalassa tin epomeni vdomada.

    Filia

    P.S. Kloounaki min ise toso kakos me tin kiria psixologo. Dostis ligo xrono kale mou kai tin krinoume meta :-)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    γεια κι απο μενα και καλη αρχη δελφινακι
    Aπ τη στιγμη που το πηρες αποφαση καλα εκανες
    και πηγες κι αν δεν βοηθηθεις οσο περιμενες
    σιγουρα ειναι μια αρχη ψαξιματος
    δεν θα τ αφησουμε να μας κυβερναει τη ζωη ρε παιδια
    ΘΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ
    ολοι ειματε δυσπιστοι κλεανθη μου αλλα απο καπου πρεπεινα
    αρχισουμε
    μονοι μας εχουμε δει οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •