Ροφηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281

    Ροφηματα

    Γεια και χρονια μας πολλα σε ολλες τις μαμαδες .
    εχω μια απορια οποιος εχει κατι να μου πει.γενικα απο το πρωι που 9α ξηπνησω πινω γαλα,καφε και μεχρι το βραδι πινω πολλα ροφηματα οχι γαλα αλλα εναν ακομα καφε.φακελακια τσαι χυμους κλπ.ειναι καλο να πινω τοσα ροφηματα κα8ε μερα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ανάλογα τα ροφήματα.Με φυσικούς χυμούς και ΟΧΙ αναψυκτικά καλύπτεις ένα ποσοστό των βασικών αναγκών του οργανισμού σου.Με τον καφέ και το τσάι προσθέτεις νευρικότητα λόγω της καφεϊνης και τεϊνης και εγώ δε θα πρότεινα να πίνεις πολύ από αυτά.

    ʼρα:Γάλα,φρεσκοστιμμένους χυμούς,χαμομήλι,τήλιο κτλ,σόδα με λεμόνι ( όχι πολλές ) και συντηρητικά καφέ ή ευρωπαϊκό τσάι - βουνού ή πράσινο τσάι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    δεν πινο κα8ολου αναψικτικα.πινο πολυ τσαι οχι μαυρο αλλα φακελακια λιπτον και λουιζα για αδυνατισμα και καφεδες 2-3 ημερισιως ελαφριους ομως.και χυμο πινω φρεσκο πορτοκαλι αλλα οχι κα8ε μερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    και οι χυμοι φρουτων εχουν θερμιδες ,αρκετες θα ελεγα .Ενα ποτηρι χυμο φρουτου ειναι σαν να εχεις καταναλωσει 2 φρουτα μετριου μεγεθους .αν ομως θελεις να πινεις χυμους με λιγοτερες θερμιδες ,τοτε προτιμεισαι χυμους λαχανικων και φυσικα μην ξεχνας το γαλα καθως και το απλο νερακι.
    1 ποτηρι χυμος περιπου 120 θερμιδες
    1 ποτηρι χυμος λαχανικου 56 θερμιδες
    1 ποτηρι χυμος φρουτου και λαχανικου περιπου 88 θερμιδες
    1 ποτηρι γαλα 0% λιπαρα 80 θερμιδες περιπου
    1 ποτηρι γαλα 1,5-2% (ημιπαχο) 125
    1 ποτηρι γαλα πληρες 3% 152
    οσο αναφορα τον καφε ως 2 δεν βλαπτουν (μειωνουν και την πιθανοτητα δημιουργιας πετρας στην χολη) επιφερει νευρικοτητα ως και διεγειρει τα επινεφριδια εκρινοντας αδρεναλινη (καφες και τσαι εχουν αντιοξειδωτικα ) αλλα να μην ξεχναμε οτι καφες τσαι και χυμοι εσπεριδοιδων ερεθιζουν το βλενογοννου του στομαχου οποτε αν εχεις ελκος ή ΓΟΠΝ μειωσε τους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    apo tora na exw elkos?apapapapappa !!oso gia ximous pino enan fresko mia fora thn ebdomada.perissotero pino lipton tsai prasino fakelakia klp.kai xamomilaki .louiza p boi8aei sto adynatisma.
    gala pino mono ka8e proi ena pothri 1.5 lipara.thx pados gia thn enimerosh......ta laxanika pos ginete na ta kanoume ximo??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Λοιπόν κάποτε που έκανα δίαιτα έπινα 4-5 χαμομήλια την ημέρα γιατί μου είχαν πει ότι βοηθάει το αδυνάτισμα. Το αποτέλεσμα είναι να μου πέσει η πίεση 7 και να λιγοθυμήσω ένα απόγευμα και να κάνω να συνέλθω μία μέρα. Από τότε δεν έχω ξαναπιεί χαμομήλι. Αλλά πράσινο τσάι αν σου αρέσει γιατί μένα δεν μου αρέσει μπορείς να πίνεις όσο θέλεις.
    Εγώ έπαιρνα απόσταγμα πράσινου τσαγιού και με είχε βοηθήσει ένοιωθα τρομερή ευεξία!!!!!!! Νεράκι δεν πίνεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    δεν ειπα οτι προκαλει ελκος οι χυμοι ή ο καφες οτι διεγειρει το γαστρικο βλενογοννο ειπα με αποτελεσμα να παραγει γαστρικο οξυ , η αυξημενη ποσοτητα γαστρικου οξεος μπορει να προκαλεσει ελκος ,οπως και αναγωγες (το γαστρικο οξυ) πιο απλα αισθημα ξυνιλας .
    οσο αναφορα το νερο ή το γνωστο 8 ποτηρια νερο ή πιο απλα αναλογα με την διαιτα που ακολουθω πχ 1400 θερμιδες 1400 ml νερο.Φυσικα οταν γυμναζομαι απαιτουνται περισσοτερο νερο αλλα και ηλεκτρολυτεςς που εχασα με τον ιδρωτα
    νερο περιεχεται και στις τροφες οπως φρουτα ΄λαχανικα χυμους και στα ροφηματα που πινουμε
    και για να μην αρχισουμε την ιστορια με το λεμονι και τα ποτηρια νερο ΟΧΙ δεν αδυνατηζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    βρε δεν πινο κα8ε εμρα χαμομιλια κλπ.πινω διαφορα τσαγακια εκτος μαυρο απλα οταν ακνω μια δουλεια 8ελω κατι να σιγορουφαω.και βαζω κ μιση κουταλια φρουκτοζη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •