Να πάρω χάπια ή όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    18

    Να πάρω χάπια ή όχι;

    Καλησπέρα σας,
    είμαι καινούργια στο φόρουμ και διάβασα με μεγάλη προσοχή τα περισσότερα posts. Προβληματίστηκα πολύ όμως και είπα να ζητήσω βοήθεια. Είμαι 32 χρονών, 1,67 και 88 κιλά. Έχω κάνει 3 συστηματικές δίαιτες στη ζωή μου, χάνω πολύ δύσκολα και δεν γυμνάζομαι. Είμαι σε συστηματική διαιτα το τελευταίο 4μηνο και έχω χάσει με μεγάλο κόπο 7 κιλά. Δεν έχω πάρει ποτέ φάρμακα αδυνατίσματος, ούτε καν συμπληρώματα. Γενικά δεν έχω πολυασχοληθεί για να χασω τα κιλά μου γιατί δεν τα ένιωσα ποτέ ως μεγάλο βάρος. Δεν στάθηκαν εμπόδιο στο να είμαι κοινωνική, να έχω πολλούς φίλους, καλή δουλειά και την κοινωνική αποδοχή ακόμη και όταν ήμουν 103 κιλά (ναι έφτασα και σ' αυτό το νούμερο). ʼρχισα δίαιτα γιατί πονούσε η μέση μου αλλά θα ήθελα να δω τον εαυτό μου κάποτε αδύνατο.
    Διαβάζοντας τις συζητήσεις στο φόρουμ αυτό αναρωτήθηκα αν πρέπει να πάρω χάπια. Σκέφτομαι ότι πιθανόν θα κάνουν την προσπάθειά μου πιο εύκολη και πιο γρήγορα θα φτάσω τον στόχο μου. Απ' την άλλη φοβάμαι ότι πιθανόν θα εξαρτήσω τον οργανισμό μου από χάπια που μπορεί σήμερα να κάνουν λιποδιάλυση και άλλα υπέροχα πράγματα αλλά τι θα γίνει όταν τελειώσουν;
    Καμιά συμβουλή κανείς;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    kavala
    Posts
    31
    klelia κι εγω την ιδια απορια εχω. Μετα απο το προγραμματισμενο μου ραντεβου με την ενδοκρινολογο μου της ανεφερα τα reductil. Μου τονισε πως η απωλεια κιλων δεν εξαρταται απο μαγικες διαιτες και ποσο μαλλον απο μαγικα χαπακια. Αλλα με συμβουλεψε οτι αν θελω μια σχετικη βοηθεια, γιατι μονο αυτο μπορουν να προσφερουν τα χαπια, μπορει να μου τα δωσει αλλα με προειδοποιησε για την σοβαροτερη παρενεργεια, τη ταχυκαρδια. Μου εδωσε να κανω καποιες εξαιτασεις αιματος κι α βγουν καλες τοτε μονο θα μου δωσει το οκ να τα παρω. Αλλα εχω κι εγω σοβαρες αμφιβολιες αν πρεπει τελικα να τα παρω ή οχι. Η μονη λυση ειναι αλλαγη τροπου ζωης και γυμναστικη πανω απο ολα που νομιζω πως δεν θα καταφερω ποτε αυτα. Κανε υπομονη και με λιγη θεληση ολα θα γινουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Κλέλια, αν μπορείς να κάνεις σωστή διατροφή και περπάτημα ή γυμναστική είναι σίγουρα μακράν ότι καλύτερο....
    Τώρα όσον αφορά τα reductil εμένα με βοήθησαν να χάσω κάποια κιλά τι στιγμή που σκεφτόμουν να πάω για δακτύλιο. Δεν είναι όμως χρυσό το χάπι γιατί και εγώ τώρα τα συνήθισα και δεν μου κάνουν πολλά πράγματα. Αλλά εγώ πήγα στον γιατρό και έκανα εξετάσεις πρώτα. Τα xenical από την άλλη είναι πιο ακίνδυνα αλλά μην περιμένεις και τρελά αποτελέσματα θέλουν και αυτά σωστή διατροφή για να φανεί το αποτέλεσμα ελάχιστα πιο γρήγορα. Τα lipotox δεν ξέρω τα παίρνω τώρα αλλά δεν έχω ακόμα άποψη. Εσύ μόνο μπορείς να αποφασίσεις απλά ψάξε το και η υγείας μας είνα πάνω από όλα. Καλή συνέχεια!!!!!!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    18
    alalumaki έχω διαβάσει τις περιπέτειές σου με τα φάρμακα σε άλλα posts οπότε η γνώμη σου μετράει περισσότερο από όλων των άλλων. Φυσικά και δεν μπορώ να κάνω σωστή διατροφή και γυμναστική αλλά αν πιστεύεις ότι η λύση είναι αυτά και όχι τα χάπια, μάλλον πρέπει να σε ακούσω.
    Σας ευχαριστώ και τις δυο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •