FOOD LOG - ημερολόγιο: φαγητό και αισθήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94

    FOOD LOG - ημερολόγιο: φαγητό και αισθήματα

    http://www.healthandage.com/public/health-center/5/article/1134/How-to-be-a-good-(weight)-loser-Part.html

    http://www.healthandage.com/html/art...diary_food.pdf

    http://weightobetterhealth.com.hosti...m/journal.html

    κι άλλα

    Εδώ να γράφουμε τι τρώμε και τα συναφή συναισθήματα και καταστάσεις. Ολα. Ανεξάρτητα απ το αν είμαστε ή όχι μέσα στα πλαίσια ενός προγράμματος. Μπορεί ο καθένας μόνος του αλλά ακόμα καλύτερα για όσους μπορούν... ΜΑΖΙ

    Επίσης να προσθέτουμε link ή και απορίες συζητήσεις επί του θέματος

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    4 Μόνος ή με άλλους
    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    αρχίζω... σήμερα
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    Δευτέρα 26/5/2008 πρωϊ 8.00

    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    μεγάλο τυροκούλουρο, καφές

    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    γραφείο

    4 Μόνος ή με άλλους
    στο pc μπροστά, με άλλους

    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    διάβαζα τα μέιλ μου, πρωτες ωρες στο γραφειο

    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    νευρικότητα, ανασφάλεια (με απασχολεί η εξέλιξη του γάμου μου,δεν υπάρχει ερωτισμός, μόνο τρυφερότητα
    αλλά και στη δουλειά, θέλω προαγωγή, πρέπει να παραδόσω κι ένα project)

    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    πριν ναι, μετά όχι

    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)
    ΟΧΙ, ήταν πολύ, ανακατεύεται το στομάχι μου

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    26/5/2008
    15.00/ 16.00/ 17.00/ 21.30/23.00

    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    πεπόνι 1 μπωλ/ μισή μερίδα μακαρόνια με μοσχάρι/ σαλάτα μαρούλι-λάδι-ψωμί/ 2 αυγά βραστά-ψωμί/μπρικ!με μια φέτα ψωμί

    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    γραφείο/κουζίνα στο όρθιο/κουζινα τραπέζι/κουζίνα τραπέζι/κουζινα στο όρθιο

    4 Μόνος ή με άλλους
    μόνη/μόνη/με τον mr change/μόνη/με τον mr change,μου το κέρασε

    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    έγραφα στο φόρουμ,κοιταξα το μπωλ κι ηταν αδειο, το εφαγα και δεν καταλαβα τιποτα/μολις ειχα μπει σπιτι, δε προλαβα να το ακουμπησω στο τραπεζι/μιλαγα με mr change σχετικά κρύα/μόλις έπλυνα πιάτα μετά από βόλτα-τάισμα-χτένισμα σκύλων/ήθελα να πάω για ύπνο,έβλεπα μια χαζομαρα στη τηλεόραση

    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    νευρικότητα αλλα σχετικη ευεξία/νευρικοτητα-ευεξία/λίγη απόρριψη/χαλαρουά οκ/πολύ καλή

    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    ναι-οχι/οχι-οχι/οχι-οχι/ναι-οχι/όχι-όχι

    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)
    ναι γεμάτη/ναι νόστιμο και γεματη/οχι νοστιμο βαρυ/ναι γεματη/ναι νόστιμο

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    Γειά σου αλλαγούλα! ωραίο αυτο! μου θυμίζει οταν πρωτοξεκίνησα να κάνω δίαιτα και τα σημείωαν ολα. Να το κάνω και γω?
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    26/5/2008
    10.00/ 15.30/ 19.00/21.00

    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    ανθότυρο και 30γρ παξιμαδάκια+1 ελληνικό σκέτο/ 1 μπιφτέκι κ βραστα καρότα baby/ 1/2 φέτα μαύρο ψωμί, 1 φέτα γαλοπούλα κ ανθότυρο/ γιαούρτι 2% 1/2 ποτήρι χυμό

    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    γραφείο/κουζίνα γραφείου στο όρθιο/κουζινα τραπέζι/τηλεόραση

    4 Μόνος ή με άλλους
    μόνη/νε συνάδελφο΄/μόνη/με τον καλό μου

    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    διάλειμα/διάλειμα/κοιτούσα το κενο/εβλεπα TV
    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    άγχος δουλειάς/το ίδιο/όμορφα/νύστα

    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    ναι-οχι/ναι-οχι/ναι-οχι/ναι-οχι

    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)
    ε καλα δεν ευχαριστήθηκα οσο να αν έτρωγα μια πίτσα ας πούμε αλλα οκ πλέον μου χει γίνει τρόπος ζωής

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    μπράβο σαλωμη!!
    πολύ καλή ημέρα, τηρησες το πρόγραμμα σου

    ΜΠΡΑΒΟ!


    το σχόλιο σου μόνο στο τέλος επιφυλάσσει κινδυνο! προσεχε.

    σε καταλαβαινω απολυτα.
    ειμαι σιγουρη πως θα χασεις πιο γρηγορα απο μενα που επιτρεπω στον εαυτο μου να βαζει στο στομα του οτι θελει διοτι ΤΡΡΡΕΕΕΜΩΩΩ την αντίδρασή μου

    εγινε κατι με πιτσα τις προαλλες και ηθελα να το γραψω και να η ευκαιρία

    ειχαμε παει σε σπιτι να δουμε τη γιουροβιζιον και παραγγειλανε πιτσα. εγω ζητησα μια σεφ με τη σως στην ακρη, ειδικη μεταχειριση (καταρχην να πω μπραβο στον εαυτο μου που τη ζητησα, δεν ηταν ευκολο, ειδικα εφοσον στη συνεχεια κατ επιλογην εφαγα και παγωτο με σιροπι σοκολατα)
    εφαγα τη σαλατα μου με λιγη σως,την κατευχαριστηθηκα αλλα με το ενα ματι κοιταζα τη πιτσα... καταλαβαινεις.
    βουτηξα κατι ντοματες που ειχαν παραπεσει και τελικα αποφασισα να φαω ενα κομματι. δαγκωσα μια μπουκια και την αφησα. δεν ηταν απ τις καλες (τελευταια δεν φτιαχνουνε καλες πιτσες ΕΥΤΥΧΩΣ) ένιωσα μια λαδούρα, εννοείτε για να προλάβω να σταματησω και να νιωσω τη λαδουρα είχα ηδη χορτασει με τη σαλατα που ηταν φρεσκοκομμενη και μεγαλη.
    Ολοι οι αλλοι βαρυστομαχιασανε, εγω ημουν ελαφρια και χορτατη.ʽ
    Ε! ετσι και δεν την ειχα δοκιμασει, τοσο που την ειχα ζηλεψει εκεινο το βραδυ... θα περιμενα την ευκαιρια να πω ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ διαιτες κλπ και να πλακωσω 2 ολοκληρες πιτσες στη καθησια, με την αναμνηση και μονο της επιθυμιας και χωρις καθολου να τη θελω τη συγκεκριμενη στιγμη.
    με αυτο το μοτιβο λειτουργουσα ως τωρα, καμια σχεση μπορει να μην εχει με σενα, απλα μου το θυμισες και χτυπησε ενα καμπανακι μεσα μου
    ΜΠΡΑΒΟ και παλι!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    27/5/2008
    10.00/12.00/15.00/17.00/21.00

    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    σάντουιτς γαλοπούλα τυρι λευκη μπαγκετα-καφές φραπέ μετριος/ελαφρυς φραπε μετριος με λιγο γάλα/μπουφέ-κοτοπουλο μπουτι-2ντοματινι μοτσαρελα-κισλορενακι-μπουκιτσα ελιας-ντολμαδάκι-μισο ποτηρι κρασι κοκκινο-γλυκάκι - φράουλες/ντοματα-1μπουκια ψωμι με λαδι/μιλκσέικ φραουλες μπανανα γαλα

    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    γραφείο/γραφείο/αλλο γραφειο/σπιτι/σπίτι/σπίτι

    4 Μόνος ή με άλλους
    μόνη/μόνη/με πολλους συναδελφους/με μρ τσειντζ/με μρ τσειντζ

    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    έγραφα στο φόρουμ/δουλειά στο pc/socializing δουλειά/μετα τη δουλεια σπιτι/σπίτι κουζινα

    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    νευρικότητα-αγωνία, αυτα που πρεπει να κανω για να παρω τη προαγωγη που δικαιουμαι - να το πιστεψω!/ικανοποίηση/καποιος αλλος πηρε προαγωγη, μετα απο πολλα χρονια που περιμενε-ξυνα πραγματα-αναμικτα συναισθηματα/απογοήτευση-θα αλλαξει τιποτα;/τα ίδια, δε βλέπω φως...ψυχραιμη χωρις θυμο αλλα απογοητευμενη

    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    ναι-οχι/οχι-οχι/οχι-οχι/οχι-οχι/ΝΑΙ-όχι

    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)
    ναι γεμάτη/ναι γεμάτη/όχι και ναι, δεν εσκασα αλλα σιγουρα πηρα περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που θα θελα/ναι γεματη και μπαλατζαρισμενες θερμιδες/ναι εσκασα ήταν μεγαλο ποτηρι

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    καλημέρα και πάλι!
    Σ ευχαριστώ αλλα δεν στερούμε! τρώω όταν το θέλω. τα πάντα! αλλα οχι σε καθημερινή βάση και ποτέ μα ποτέ δεν έχω κάνει βουλιμικά επισόδεια.
    ήμουν 96 πριν 3 περίπου χρόνια. σε 1μιση χρόνο έφτασα στα 75.Με την συντήρηση έφτασα τα 73 περίπου. σταθεροποιήθηκα και απο τον Φλεβάρη περίπου ξαναξεκίνησα μέχρι τώρα χωρίς στερήσεις γιατί οταν πραγματικά θέλω κάτι το τρώω αλλα αυτό συμβαίνει μόνο όταν βγαίνουμε έξω για φαγητό ή οταν αδιαθετώ και θέλω κάτι γλυκο. όλα αυτά τα χρόνια δεν έκανα ουτε ενα πισωγύρισμα ωστε να βάλω κιλά και το βραδυνό μου είναι πολυ μετρημένο. τώρα είμαι 67 κιλά και συνεχίχω για να φτάσω στα 58. 1.65 είναι τό ύψος μου. Μπράβο και σε σένα όμως που έχεις επιλέξει το σωστό δρόμο και όχι αυτο της στέρησεις που οδηγεί σε διαστήματα υπερφαγίας και χαλάρωση στο δέρμα. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    άντε και στα δικά μας!

    μπράβο!

    για βόηθα λοιπόν εδω με τη παρεα σου ... :-)

    εγώ ήμουν γύρω στα 76 πάντα/170 υψος
    παντα ήθελα να χασω

    πότε έγινα 86, ποτε 95! ουτε που το καταλαβα

    αλλά νιώθω 76 παντα...
    θελω παντα να γινω 60 κιλα :-)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    υπομονή θέλει και πείσμα. να ωραματίζεσαι τον αινούριο σου εαυτό και δεν μπορείς να φανταστείς τι ανανέωση δίνει σε σενα αλλα και στην σχέση σου. επειδή πήρε το μάτι μου κάτι προβληματάκια που έχεις με τον καλό σου μην σκας! αν και δεν φνωρίζω λεπτομέρειες, προσηλώσου στον στόχο σου και σε λίγο και αυτός θα προσηλωθεί σε σενα. θα μου πείς πρέπει να αγωνίζομαι να κρατήσω την σχέση μου αλλάζοντας? και γω θα σου πώ πως όπως και να το κάνουμε οι σχέσεις θέλουν ανανέωση και συνεχή αγώνα. αν αξίζει αυτός ο άνθρωπος τοτε αξίζει να κάνεις οτιδήποτε για να τον κρατήσεις. άποψη μου πάντα!
    φιλια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Change,


    απ' ότι διαβάζω οι επιλογές σου είναι πολύ light! Μια χαρά τα πας! Και το κόκκινο κρασάκι κάνει καλό στην καρδιά. ʼριστη επιλογή. Μπράβο!

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    θανκς ντολφιν!
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    Τετάρτη 28/5/2008
    9.00/15.00/20.00/22.00

    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    τοστ ζαμπον τυρι-φραπες μετριος/1 ντοματα γεμιστη-ψωμι-λαδι-κερασια-χυμό πορτοκάλι/κερασια-ντοματα αγγουρι πιπερια σκετα/2 κριτσίνια, κεράσια

    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    γραφείο/γραφειο/σπιτι/σπιτι

    4 Μόνος ή με άλλους
    στο pc μπροστά, με άλλους/μονη/μονη... απο δω και περα.../μονη

    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    δουλειά στο γραφειο, το τοστ εξαφανιστηκε/πεινουσα! τελειωσα στη δουλεια, πριν φυγω/χαζευω το νεο μου αδειο σπιτι, καιρος για ανανεωση/να την πέσω για υπνο γρηγορα γιατι μπορει και να φαω απ τη στεναχωρια μου

    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    ανασφάλεια-φόβος(με απασχολεί η εξέλιξη του γάμου μου, θελω να βαλω όριο)/σφίξιμο-αγωνία-φόβος (εθεσα οριο, καλα εκανα; τι αλλο να κανω... ολα πανε στραβα και δεν θελει να δουμε για καποια λυση)/ησυχία... κριμαααα και αγαπιόμαστε... και ειμαστε και καλά παιδιά... ασε γιατι θα του κανω χειροτερη ζημια μιας και δε θελει να αντιμετωπισει τις ανασφάλειές του... ειλικρινα δε μπορω να βοηθησω.../λύπη

    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    ναι-οχι/ΝΑΙ-οχι/ναι-ναι/ναι-όχι

    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)
    ναι για την ωρα/ναι, γεματη και ωραιο φαγητο!/εεε εχω ενα εκνευρισμο και με το ζορι εφαγα, πειναω αλλα δε θελω τιποτα.../ναι σωματικά-μέσα μου ενα μεγαλο κενο που ελπιζω να μη το γεμισω με φαγητο

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    1 Ημερομηνία/Ώρα:
    29/5/2008
    07.30/11.30/16.00/21.00

    2 Φαγητό/Ποσότητα:
    μισό αυγό βραστό-1 κριτσίνι- 15 κεράσια/γιαούρτι-παξιμαδι/γεμιστο μπιφτεκι με πατατες φουρνου-φουλ μεριδα/2 κριτσινια

    3 Τοποθεσία: (σπίτι, δουλειά...)
    κουζίνα στο όρθιο/γραφείο/σπιτι/σπιτι

    4 Μόνος ή με άλλους
    μόνη/με συναδελφους/μονη/μονη

    5 Τι έκανα εκείνη την ώρα:
    ετοιμαζόμουν για τη δουλειά/εξυπηρετουσα ενα συναδελφο/ειχα ΠΟΛΥ θυμό, ενω του ειπα να μην ερθει χωρις να ειμαι σπιτι, ηρθε-αλλαξα κλειδαριες/νυσταζα-μολις χωνεψα το μεσημεριανο βαριδι-τηλεοραση

    6 Συναισθήματα: (νευρικότητα, θυμός, κατάθλιψη...)
    λύπη/ανακατωμα στο στομαχι-φόβο,δεν ειμαι σιγουρη που χωρισα αν και...ειμαι σιγουρη - δε βγαινει η δουλειά και υποτιθεται πως θελω και θεση ευθυνης.../θυμο/μοναξια

    7 Πείνα πριν και πείνα μετά:
    ναι-οχι/ναι-όχι/οχι-οχι/ναι-οχι

    8 Ευχαριστημένος/η; (Γεμάτος:ΝΑΙ, Εσκασα:ΟΧΙ...)
    ναι γεμάτη/ναι γεματη και περιεργως καλό μου φάνηκε/οχι-ΕΣΚΑΣΑ/ναι ειναι κριτσινι λιοσπορου και παχαινει λες κι ειναι σοκολατα, αμα φας πανω απο ενα σου καθεται

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    change γιατί λύπη στα συναισθήματα.....
    Σε βοηθάει αυτό το ημερολόγιο? το συνιστούν πάντως πολύ διαιτολόγοι...

    Μπράβο σου τα πας καλά και μου αρέσει πολύ η οργάνωση σου!!!

    Εκλεψα το τικερ σου μου αρέσει!!!!!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    Originally posted by alalumaki
    change γιατί λύπη στα συναισθήματα.....
    Σε βοηθάει αυτό το ημερολόγιο? το συνιστούν πάντως πολύ διαιτολόγοι...

    Μπράβο σου τα πας καλά και μου αρέσει πολύ η οργάνωση σου!!!

    Εκλεψα το τικερ σου μου αρέσει!!!!!!!
    με βοηθάει πολύ... υποτίθεται είναι σε αναμονή όπου θα καταγράψω επεισόδειο υπερφαγίας... αλλα δε του κανω τη χαρη!! και οι ψυχολόγοι το συνιστούν... για να καταλάβουμε πως λειτουργούμε σε σχέση με το συναίσθημα... εγω δειχνω προς το παρον μια σχετικη αναισθησια... περιεργως... αλλα χαιρομαι... οχι δε θα του κανω τη χαρη!

    βοηθαει επισης γιατι πολλες φορες με λιγο παραπανω που τρωμε η αν ξωκειλουμε λιγακι φερνουμε τα πανω κατω και νομιζουμε πως φαγαμε τον αμπακο και εγκαταλειπουμε, ενω αν το βλέπουμε καταλαβαινουμε καλυτερα...

    λύπη γιατί χωρίζω για καλυτερα βεβαια αλλα υπαρχει αυτη η περιοδος...

    που ειναι το τικερ; αλλο εβαλες! κι αυτο πολυ ωραιο, βλεπω πανω κατω στα ιδια κιλακια κυμαινόμαστε...
    μπράβο για τα 8 κιλα! ΜΠΡΑΒΟ!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •