Έμμονη Ιδέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    229

    Έμμονη Ιδέα

    Γειά χαρά, παιδιά

    έχει κανείς άλλος αυτη την εμμονή με το καθημερινό ζύγισμα
    πρωί μεσημέρι βράδυ??? Ξυπνάς το πρωί ανεβαίνεις, και ενώ νιώθεις υπέροχα και τα πας τόσο καλά με το πρόγραμμα σου το ρημαδο κατασκεύασμα δεν κατεβαίνει ούτε δράμι...
    αφήστε που έκανα και το λάθος να πάρω ψηφιακή ζυγαριά που σε σχέση με την αναλογιική σε δείχνει 3 κιλά περισσότερο.. ( που μάλλον είναι και η πικρή αλήθεια..) και φυσικά εκεί που ήμουν στο παρατρία έγινα τριψήφια ...

    προσπαθώ να επιβληθώ στον ευατό μου να μη ζυγίσετε κάθε μέρα αλλά μάταια....περνάω απο το δωμάτιο τη βλέπω και φαντάζομαι να με κοιτάζει και να χαμογελάει σαρδόνια..για έλα δω μικρή γουρουνίτσα να δούμε αξίζεις να φας βραδυνό? και ανεβαίνω και πουφφφφ!!!
    πάλι τίποτα και φυσικά χειρότερα απο το πρωινό ζύγισμα γιατί έχω φάει έχω πιει κτλ...

    πάντως που θα πάει στο τέλος δεν θα της περάσει θα τα δείξει τα 68 που να πάθει ψηφιακό αλλαλούμ


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    εγω ειχα ακριβως αυτο καλη μου...
    ξυπναγα ζυγιζομουν
    γυριζα απ το σχολειο πριν το φαι ζυγιζομουν
    μετα το φαι ζυγιζομουν
    πριν παω χορο ζυγιζομουν
    το βραδυ πριν τον υπνο ζυγιζομουν
    κ για να μην ανεβαινουν τα νουμερα δεν επινα ουτε νερο στο τελος ασε που εφτασα κ 37 κιλα...
    κ το χειροτερο?δν εβλεπα το σωμα μου στον καθρεφτη αλλα μονο το νουμερο στη ζυγαρια ηταν ολο μου το ρεπερτοριο..
    ασε που ειναι κ ηλεκτρονικη κ δειχνει τα γραμμαρια κ στα 200 πανω τρελαινομουν!!!
    τωρα εχω καταφερει μονο μια φορα τη μερα, το πρωι, κ στοχος ειναι μια φορα τη βδομαδα κ μετα μια φορα το μηνα..
    απλα τωρα δε με επηρεαζει το νουμερο κ το κανω απο συνηθεια...δε με απασχολει μετα...
    παντως περιορισε το εγω το ειχα αυτο πανω απο μισο χρονο, απο τον αυγουστο συγκεκριμενα κ σε ΤΡΕΛΕΝΕΙ...
    ειναι ενδειξη φοβου κ ανασφαλειας κ αναγκης για απολυτου ελεγχου (αυτο συμφωνα με την δικη μου εμπειρια κ την αξιολογηση ψυχοθεραπευτη κ ψυχιατρου...)
    προσεξε το σε παρακαλω...

  3. #3
    Κορίτσια έχω και γώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το μόνο που μου δίνει δύναμη το πρωί να σηκωθώ από το κρεβατάκι μου είναι η ζυγαριά η οποία ήταν ακριβώς δίπλα από το κρεβάτι μου. Με το που άνοιγα τα μάτια μου ήταν το πρώτο πράμα που έκανα. Και από κεί και πέρα η διάθεσή μου εξαρτάται από το νούμερο που βλέπω στη ζυγαριά. Προσπαθώ να απαλλαγώ από αυτή τη συνήθεια γιατί καταλαβαίνω ότι μου κάνει κακό. Τελικά άλλαξα δωμάτιο στη ζυγαριά αλλά δυστυχώς πάω και τη βρίσκω γιατί τρελλένομαι να μην ΄ξέρω τίνούμετο δείχνει!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    un-happy φαντασου που εγω ζυγιζομαι 1 φορα τη μερα κ το θεωρω πραγματικα νικη...καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις...σκεψου αν ειναι οπως προειπα ενδειξη οτι θες τον ελεγχο παντου στη ζωη σου...σκεψου οτι πολυ λιγα πραγματα ειναι του ελεγχου μας κ πανω απ ολα σκεψου οτι στην ουσια δεν ελεγχεις τιποτα ετσι αφου οπως λες εμμεσα ΣΕ ΕΛΕΓΧΕΙ...μου ηταν πολυ δυσκολο να απαλλαγω αφου τοσο καιρο κρεμομουν απο ενα νουμερο..αλλα ειναι σαν βιδες στο μυαλο να στριβουν προς τη μια η την αλλη κατευθυνση...σε μενα αλλαξαν "θεση" ραγδαια πριν 2 μηνες που αρχισα κ να γραφω εδω κ να με συνειδητοποιω...ομως μολις προχθες καταφερα να μη ζυγιζομαι τοσο συχνα κ να μη με νοιαζει τοσο...κ εχω ακομα αλλο λιγο για να απαλλαγω τελειως...κ αυτο το λιγο ισως αργησει κ αρκετα...προσεχε κ ψαξε ισως κ με καποιον ειδικο γιατι γινεται αυτο, αν βεβαια εισαι διατεθειμμενη να αφεθεις απο τη ζυγαρια κ να δοκιμασεις, γιατι αν δε θελεις εσυ να σε βοηθησεις δ θα ακους κανενα...το ξερεις πιστευω καλα οπως ολοι οσοι περνανε διαταραχες τετοιου ειδους..

    καλη δυναμη σε οτι κι αν κανεις!!
    φιλακια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Αγαπητές συμ-φορουμίστριες.... το άπέκτησα κι εγώ αυτό το κόλημα εδώ και ένα τρίμηνο περίπου, και όχι ΜΟΝΟ αυτό... κάνω κι άλλα χειρότερα !!!

    Μόνο που εγώ τουλάχιστον ζυγίζομαι μόνο μια φορά κάθε μέρα.
    Το πρόγραμμα έχει ώς εξής:

    - Ξύπνημα
    - Πλύσιμο
    - Τουαλέττα για πρωϊνές ανάγκες.
    - Ζύγισμα
    - πίνω το πρώτο ποτήρι νερό της ημέρας
    - καφές

    Αν τύχει και ξυπνήσω κατά τις 5-6 διψασμένη και πιώ νερό... δεν ζυγίζομαι εκείνη την ημέρα, γιατί φοβάμαι τα 100-200 γραμμάρια που θα δείξει παραπάνω στις 7.30 που κάνω το "επίσημο" ζύγισμα της ημέρας.

    Αν δέ... τύχει να έχω φάει αργά το προηγούμενο βράδυ, και δείξει καμμιά 200ριά γραμμάρια παραπάνω φρικάρω, και με τιμωρώ με στέρηση βραδυνού φαγητού τις επόμενες 1 ή 2 ή ακομα και 3 ημέρες !!! (αυτό γίνεται υποσυνείδητα γιατί μου κόβεται η πείνα εντελώς. ακόμα και τα μεσημέρια τρώω με το ζόρι μια σαλάτα ή κάτι ελαφρύ. !!!!)

    Το χειρότερο όμως που κάνω, είναι ότι κρατάω στατιστικά σε excel στον υπολογιστή......
    Κάθε μέρα, πόσα κιλά (με ακρίβια 3 δεκαδικών) είμαι, πόσα γραμμάρια πήρα ή έχασα, γιατί τα πήρα, τι έκανα και τα έχασα αυτά που έχασα, τι έφαγα την προηγούμενη μέρα, τι ώρα το έφαγα, πότε θα έχω περίοδο (επειδή λίγες μέρες πρίν θα με δείξει βαρύτερη μη φρικάρω πάλι), φτιάχνω γραφήματα, συγκρίνω με την αντίστοιχη ημερομηνία προ ή μετά περιόδου τον προηγούμενο μήνα, ποιές μέρες πηγαίνω γυμναστήριο, ποιές μέρες λείπω σε ταξίδια και πού (γιατί ανάλογα με το μέρος είναι και η ποσότητα και το είδος του φαγητού), ποιές μέρες είμαι καλεσμένη σε τραπέζια και πάρτυ (όπου τρώω το καταπέτασμα για να μην με περάσουν για μίζερη)... κι ένα σωρό άλλες στατιστικές βλακείες.

    Ετσι και δώ το γράφημα να πάρει ανοδική πορεία, τρελλαίνομαι.
    Δεν με νοιάζει να μένει σταθερό, μια ίσια γραμμή, σαν καρδιογράφημα πεθαμένου, αρκεί να μην κάνει μια μυτούλα πάνω (100 γραμμάρια). Εκεί μούρχεται εγκεφαλικό.

    Οπως και νάχει όμως... και παρ' όλο που νοιώθω ότι η ζυγαριά έχει πάρει τον έλεγχο της ζωής μου, έχω δώσει όρκο στον εαυτό μου να μην την αποχωριστώ ποτέ ξανα όσο ζώ.
    Για να μπορώ να προλαβαίνω το κακό στα πρώτα γραμμάρια....

    Κάποτε που το έκανα, κατάφερα απο 48 κιλά που ήμουν να γίνω 98 μέσα σε 5 χρόνια, χωρίς να το καταλάβω καθόλου !!!
    Αυτό το λάθος το πλήρωσα πολύ ακριβά με την προσωπική μου ευτυχία και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΖΩ.

    Προγραμματίζω μάλιστα να την πάρω μαζί τον Αύγουστο στις διακοπές, για να μη χάσω τη μπάλα στο δεκαπενθήμερο που θα λείψω!!! (φυσικά θα πάρω μαζί και το laptop με τα στατιστικά μου)....

    Originally posted by eve30++
    .................................................. .............................
    αφήστε που έκανα και το λάθος να πάρω ψηφιακή ζυγαριά που σε σχέση με την αναλογιική σε δείχνει 3 κιλά περισσότερο.. ( που μάλλον είναι και η πικρή αλήθεια..)
    .................................................. ...............................
    Να τις προσέχεις και τις ψηφιακές !!!
    Και οι ψηφιακές κάνουν λάθος μερικές φορές.
    Η παλιά μου με έδειχνε 10 ολόκληρα κιλά κάτω απο ότι ήμουν στην πραγματικότητα.

    Δηλαδή πέρσυ αρχές Μαϊου με έδειχνε 78 κιλά και όλοι μου έλεγαν ότι φαίνομαι για παραπάνω. Ετσι μια μέρα ζυγίστηκα απο περιέργεια στη ζυγαριά του διπλανού φαρμακείου και με έδειξε 85... το ίδιο απόγευμα αγόρασα καινούρια ψηφιακή και η πικρή αλήθεια ήταν 88 κιλά !!!!

    Φέτος, η καινούρια με δείχνει 63 κιλά σήμερα, αλλά πάλι όλοι μου λένε ότι φαίνομαι όπως τότε που παντρεύτηκα (πρίν απο 25 χρόνια δηλαδή), που ήμουν ένα πετσί και κόκκαλο 50 κιλά.
    Φοβάμαι μήπως έχει πάθει κι αυτή κανένα "εγκεφαλικό" και θα κάνω μια δοκιμή με τη ζυγαριά του φαρμακείου πάλι την επόμενη βδομάδα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    ναι καλα κ εγω περυσι το καλοκαιρι που πηγα διακοπες 20 μερες σε νησι κ στο εξοχικο μας μετα μαζι την ειχα παρει τη ζυγαρια..ηταν η αρχη της ανορεκτικης μου φασης
    μετα τον οκτωβρη που πηγαμε 6 μερες εξωτερικο με το σχολειο ηθελα να την παρω μαζι μου αλλα δε χωραγε στη βαλιτσα
    ως αποτελεσμα προσεχα παρα πολυ τι ετρωγα (δλδ τιποτα σχεδον) κ αυτο σε συνδυασμο με το περπατημα κ το κρυο με εκανε να γυρισω 2 κιλα κατω...(τοτε 40)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Σημερα ηταν η πρωτη μερα μετα απο 10 μηνες που δε ζυγιστηκα καθολου...
    Τελικα γινονται ακομα θαυματα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4
    δεν κατακρινω κανεναν
    δεν ειχα ποτε τασεις ανορεξιας οποτε δεν ξερω το προβλημα,αρα η αποψη μου κατα 90% ειναι "κουφια"
    anyway
    Xαλαρωστε κυριοι και κυριες το μυστικο ειναι η καλη διαθεση και αγαπη ακομα και στα στραβα μας
    προς τις κυριες
    κοκαλιαρες γυναικες πραγματικα δεν αρεσανε και ουτε θα αρεσουν ποτε στους αντρες de fakto για αυτο ηρεμια.
    προς τους αντρες
    πιστευω οτι κανω εγω ειναι το καλυτερο.
    καθε 2 βδομαδες μια μετρηση στην ιδια ζυγαρια και καταγραφη του "μαγικου αριθμου" οταν ξεφευγω πανω απο 1 κιλο προσεχω λιγο παραπανω(χωρις να κοβω γευματα εννοειται) ΠΟΤΕ τρωω και εντελως μαγικα σε 2 βδομαδες ειμαι παλι κιριλε.
    φιλικα γιοργος
    μην αγχωνεστε .... πολλοι παχαινουν μονο και μονο απο το αγχος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Λες στο άγχος να αποδίδονται τα βάσανα μας; Βολικό!Πολύ βολικό!Τότε εγώ είμαι πάρα πολύ αγχώδης!Μα πάρα πολύ!
    Όσο για το πώς μας θέλουν οι άντρες,νομίζω ότι καμία γυναίκα,που σέβεται τον εαυτό της,δε θ'αδυνάτιζε ποτέ γι'αυτό...
    Θα συμφωνήσω ωστόσο στην σημαντική συμβολή,σε όλους τους τομείς,της καλής διάθεσης κι αγάπης για τον εαυτό μας !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4
    Originally posted by NADINE
    Λες στο άγχος να αποδίδονται τα βάσανα μας; Βολικό!Πολύ βολικό!Τότε εγώ είμαι πάρα πολύ αγχώδης!Μα πάρα πολύ!
    Όσο για το πώς μας θέλουν οι άντρες,νομίζω ότι καμία γυναίκα,που σέβεται τον εαυτό της,δε θ'αδυνάτιζε ποτέ γι'αυτό...
    Θα συμφωνήσω ωστόσο στην σημαντική συμβολή,σε όλους τους τομείς,της καλής διάθεσης κι αγάπης για τον εαυτό μας !
    ισως ακουστηκε ασχημα αυτο που ειπα. πραγματικα συγνωμη και επ ουδενι δεν θελω να προσβαλω το γυναικειο φυλλο,του οποιου ειμαι και Fan :P . απλα στεναχωριεμαι αφανταστα οταν βλεπω κοπελες να καταπονουν τον εαυτο τους μεχρι και τελικης πτωσεως χωρις κατα εμε να υπαρχει λογος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    kafros09
    καλως μας ηρθες..!κ καλη δυναμη στο στοχο σου!!προσωπικα τουλαχιστον δεν εκανα κατι για να αρεσω στο αλλο φυλο (ισα ισα που η σχεση μου οταν με ειδα ετσι ψιλοτρομοκρατηθηκε κ εβαλε τις φωνες..), το θεμα ειναι να το καταλαβει καθεμια κ καθενας μονος του οτι δεν υπαρχει λογος να καταπονει τον εαυτο του...κ υπαρχουν κ μερικοι τελειως αντιθετοι απο σενα που επιθυμουν τις κοκαλιαρες (εχω δυστυχως γνωστο μου παραδειγμα απο φιλικο μου προσωπο του αλλου φυλου)..ξαναλεω οτι εγω δεν επεηρεαστηκα ποτε απο αυτο γιατι αν δεν ειμαι επιθυμητη οπως ειμαι τοτε να παει ο αλλος να...κουρευεται :P. Αλλα το σημαντικο βημα πρεπει να γινεται πρωτα απ τον καθενα σε καθε περιπτωση...ειναι κοινος παρονομαστης...η γνωμη σου επουδενι δεν ειναι κουφια!θα ηταν σε καποιον/α που δεν βλεπει ο ιδιος/α για τον εαυτο του/της...

    φιλικα, το (πλεον) χαμογελακι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καφρουλίνι μου,σε πειράζω! Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη...
    Η καλοπροαίρετη διάθεση σου είναι εμφανής κι ομολογώ
    πως οι γυναίκες κάνουμε πολλές βλακείες για το άλλο φύλο...Κι όχι μόνο...
    Φιλάκια!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4
    Γεια σας παιδια !!

  14. #14
    και γω τα ιδια με την διαφορα οτι ζηγηζομαι μονο το πρωι .κα8ε πρωι.και εχω εμονη με τα κιλα μ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,Μαράκι
    με το λαμπερό γλυφιτζουράκι
    και στόχο ένα παγωτό χωνάκι!
    Καλώς ήρθες στο τρελό μας παρεάκι!

    Α...Κάποια πρέπει να πάει να κοιταχτεί...Ποιά άραγε;...
    Κλεό,πάλι μιλώ στον εαυτό μου...Λες να είμαι τρελή;
    Τουλάχιστον θα κερδίσω έτσι καμιά διαφωνία;
    Πού μας αφήνεις,άκαρδο αγόρι!Τι θ'απογίνουμε;...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •